Έπιτέλους μεταγραφές στο εξωτερικό στο FM2006!!!

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντα στα παλιά CM και στα καινούρια FM έβαζα τα μεγάλα πρωταθλήματα μαζί με το Ελληνικό. Όμως για να έπερνες μταγραφή στο εξωτερικό, ακόμα και από μικρές ομάδες έπρεπε τουλάχιστον να είχες πάρει 5-6 φορές το Champions League με Ελληνική ομάδα. Αυτό στο FM2006 άλλαξε!
Ξεκίνησα με ΟΦΗ. Στον πρώτο γύρο ήμουν 2ος και είχα αποκλείσει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό στο κύπελλο. Σαν κάθε προπονητής του ΟΦΗ που τα πάει καλά στην πραγματικότητα έτσι και εγώ είχα πρόταση από τον ΠΑΟ, ο οποίος τα πήγαινε πραγματικά χάλια (12ος!!!). Δέχτηκα και τερμάτισα τελικά 6ος με 10 σερί νίκες (είχα και κάποιες ήττες στην αρχή, μέχρι η ομάδα να συνηθήσει το σύστημα και την προπόνηση που τους είχα.) Βγήκα intertotto και το πήρα! Στο τέλος της 2ης χρονιάς μου στον ΠΑΟ πήρα νταμπλ και είχα μια καλή πορεία στο UEFA. Μπήκα στο μάτι της Lazio! Και φυσικά πήγα. Έκανα μια καλή χρονιά (3ος πίσω από Milan, Juve) και πήρα κύπελλο Ιταλίας (έχασα 1-3 από την Milan στο Σαν Σίρο, την κέρδισα 4-1 στο Ολίμπικο). Την επόμενη χρονιά το συμβούλιο της Lazio αποφάσισε να μειώσει τα χρήματα για μεταγραφές(!!!) πράγμα ανεπίτρεπτο για ομάδα που θέλει πρωταθλητισμό! Έκανα appeal αλλά τίποτα. Η Parma έμεινε χωρίς προπονητή και πήγα χωρί 2η σκέψη. Τώρα είμαι 2ος στο μισό του πρωταθλήματος, πίσω από την Ιντερ και με ζητάει η μισή Ισπανία! Αλλά σκοπός μου είναι η κατάκτηση όλων των Τροπαίων στα πρωταθλήματα που έχω επιλέξει (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία).
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικά στο FM2006 είναι πολύ πορωτικό να πέρνεις μεταγραφή σε άλλα πρωταθλήματα και πολύ πιο ενδιαφέρον απο το να παίζεις μόνο σε ένα.Εγώ για παράδειγμα είχα ξεκινήσει με τον Άρη και μετά πήγα κατα σειρά Palermo,Roma,Liverpool και στο τέλος επειδή το βαρέθηκα το παράτησα. :karta:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Και στο FM 2005 υπήρχε αυτό. To έζησα με Ολυμπιακό Βόλου, Μπρέσια, Ρεάλ Μαδρίτης, σε μια τρελή πορεία προς το hall of fame...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τέλος χρονιάς με την Πάρμα και έκανα ένα τρέμπλ!!! Πρωτάθλημα Ιταλίας, κύπελλο Ιταλίας και κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Αποστολή εξετελέσθει λοιπόν και είμαι σε συζητήση με τον πρόεδρο της Valencia. Η Ισπανία περιμένει...
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και τελικά εκεί που όλοι πίστευαν ότι θα καταλήξω στη Valencia, έγινε μια κίνηση ματ από την Άρσεναλ και με έκλεισε για τα επόμενα 4 χρόνια!!! Δεν μπορούσα να αντισταθώ στα 230.000 ευρώ τον μήνα που μου έδεινε η Αγγλική ομάδα, ούτε φυσικά στα 75 εκ. ευρώ που μου πρόσφερε για μεταγραφές!!!
User avatar
Belouxiwtis
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Wed Oct 26, 2005 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα χρηματα που παιρνεις,υπαρχει τροπος να τα χρησημοποιησεις καπου??καπως???Θα μπορουσες για παραδειγμα να κανεις δωρεα στην αγαπημενη σου ομαδα??? :-)
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπορώ να σου δανείσω αν θες Βελουχιώτη! :yea:
User avatar
Belouxiwtis
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Wed Oct 26, 2005 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To minimum που δεχονται να μου δωσουν ειναι 47 χιλιαρικακια ευρο την εβδομαδα(δεν υπαρχει ουτε παικτης που να παιρνει παραπανω) αλλα εγω δεν τα θελω ρε παιδι μου!!! :P Απλα ελπιζα να υπηρχε τροπος να τα χωνω στην ομαδα αυτα τα φραγκα ή εστω να μειωσω το μισθο μου..ετσι κι αλλιως στον αερα πανε αυτα τα χρηματα :?
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που λες Βελουχιώτη δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό και λογικό

Έχεις δει ποτέ κανένα προπονητή να κάνει δωρεά στην ομάδα του :? :roll: ???
sofKC
Coach
Coach
Posts: 2522
Joined: Thu Apr 08, 2004 11:00 pm
Location: στο κοσμο μου
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Akyla"]Αυτό που λες Βελουχιώτη δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό και λογικό

Έχεις δει ποτέ κανένα προπονητή να κάνει δωρεά στην ομάδα του :? :roll: ???[/quote]

timure ketsbaia - anorthosis

δεν νομιζω να επηρεαζεται το μπατζετ απο τα λεφτα που περνεις εσυ γιατι οταν διαπραγματευτεις συμβολαιο λες ποσο μπατζετ θες
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ νομίζω παιδιά πως δεν είναι τόσο ρεαλιστικό όσο πριν... Κατ'αρχήν, δεν παίζει κανένα ρόλο τελικά η ηλικία που δηλώνεις. Πήγα στα 25 μου στον ΠΑΟ (Βραζιλιάνος) πήρα πρωτάθλημα, έφτασα στους 8 του ΟΥΕΦΑ, τη 2η χρονιά με πήρε η Εθνική Πορτογαλίας, έκλεισα στη Λάτσιο, έχασα το πρωτάθλημα και αποκλείστηκα από Μπάρτσα στους 16 του ChL... Στο ίδιο save game, ξεκίνησα 30 χρονών Έλληνας aπό την Εθνική Κύπρου (είχα καλές εμφανίσεις αλλά μόνο 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 4-5 ήττες), πήγα στη Νίκη Βόλου στα μέσα της δεύτερης σαιζόν και πήρα μεταγραφή στην Εθνική Ελλάδος. Με τη Νίκη κατέληξα 4ος.

Δε νομίζω να αξίζω και τέτοιο 'σκαρφάλωμα' μέσα σε 2 χρόνια, και σε τόσο μικρή ηλικία.. Στο FM05 πάλι, ξεκίνησα από Φιορεντίνα (Πορτογάλος, 28) και μετά από 2 πολύ αξιόλογες πορείες στη Serie A, πήγα Chelsea και Εθν. Πορτογαλίας.. Τι να πώ...

Στο CM όμως, έχω πάρα πολλά παραδείγματα πτώσης της πορείας ενός προπονητή. Ξεκίνησα απ'τον ΟΦη (αν θυμάμαι πια καλά..) και έκανα πολύ καλές χρονιές στην Ελλάδα (δε κατάφερα πρωτάθλημα, πήρα 1-2 κύπελλα όμως και έπαιξα και 2 φορές στους ομίλους του ChL) και αποφάσισα να τη κάνω.. Η αγορά ήταν πεσμένη και κατέληξα στη Gondomar Πορτογαλίας, μετά από 2-3 μήνες ανεργίας.. Αφού την ανέβασα στη 1η εθνική και τη 3η χρονιά χτύπαγα θέση στο Ουέφα, αποφάσισα να παραιτηθώ γιατί η ομάδα δεν είχε στον ήλιο μοίρα και είχα και την Μπενφίκα με άλλο προπονητή. Πήγα στην Άαλεν (3η εθνική Γερμανίας) την οποία και έφτασα στη κορυφή της Γερμανίας και στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Μετά από πολλά χρόνια, κι ενώ πλέον ήμουνα καταξιωμένος προπονητής, πήγα Ατλέτικο Μαδρίτης ;)

Όντως, σε σχέση με το CM, υπάρχει μεταγραφική 'κίνηση' βρε παιδί μου τώρα. Υπάρχει ζήτηση. Αλλά μόνο άσπρο και μαύρο υπάρχει;;
erevos
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Tue Nov 16, 2004 11:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αλήθεια είναι δεν είναι ρεαλιστικό στοιχείο να φεύγουν έξω έλληνες προπονητές έτσι εύκολα. αλλά... μήπως ήταν ρεαλιστικό που βγήκες με ΟΦΗ στο CL; οκ μην είμαστε πλεονέκτες, αν δεν υπήρχε αυτό θα βαριόμασταν του θανατά, αν ήταν εντελώς ρεαλιστικό θα είχε κ το ελληνικό πρωτάθλημα όσο βαρετό είναι κ στην πραγματικότητα :) κ νομίζω πως αν θες να παίξεις εντελως ρεαλιστικά άρχισε σαν άνεργος κ... θα δεις... :yea:
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εrevos, νομίζω ήταν ρεαλιστικότατο γιατί δεν έκανα το νταμπλ τη 1η χρονιά κιόλας. Ίσα ίσα που βγήκα 10ος!! Τη 3η χρονιά έχασα το πρωτάθλημα στο πόντο, τη 5η βγήκα 3ος και αποφάσισα να φύγω.

Στο FM06 ξεκίνησα ένα καινούριο με 4 προπονητές, ο 4ος unemployed (Γερμανός) Τη 2η μέρα με προσέλαβε η Avai (Brazil 2) ενώ έκανε κρούση και η Καλλιθέα
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ ξεκίνησα στον Ολυμπιακό και την πρώτη χρονιά έκανα ντάμπλ στην Ελλάδα περπατώντας ενώ στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασα στους 16 (αποκλείστηκα από τη Μπάγερν 0-0 και 2-0). Την επόμενη χρονιά συνέχισα ως προπονητής του Ολυμπιακού αλλά γύρω στον Οκτώβριο / Νοέμβριο μου έκανε πρόταση η Λάτσιο που παρέπεε (17η). Είχε πάρει και τον Στολτίδη το καλοκαίρι, οπότε δέχτηκα.

Τώρα, Μάρτη μήνα είμαι 6ος έχοντας πάρει και τον Κατσουράνη παρακαλώ και βάζουμε πλώρη για έξοδο στο ΟΥΕΦΑ και μια καλύτερη πορεία του χρόνου! Μάλιστα, ο Λοτίτο (ο πρόεδρας ντε!) είναι τόσο ευχαριστημένος από την πορεία μας που από 1.5 μύριο ευρά που ήταν το μπάτζετ, το ανέβασε με 8.5 μύρια έξτρα!!! Αυτός είναι πρόεδρος!!!
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Sir Pretender"]Εγώ ξεκίνησα στον Ολυμπιακό και την πρώτη χρονιά έκανα ντάμπλ στην Ελλάδα περπατώντας ενώ στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασα στους 16 (αποκλείστηκα από τη Μπάγερν 0-0 και 2-0). Την επόμενη χρονιά συνέχισα ως προπονητής του Ολυμπιακού αλλά γύρω στον Οκτώβριο / Νοέμβριο μου έκανε πρόταση η Λάτσιο που παρέπεε (17η). Είχε πάρει και τον Στολτίδη το καλοκαίρι, οπότε δέχτηκα.

Τώρα, Μάρτη μήνα είμαι 6ος έχοντας πάρει και τον Κατσουράνη παρακαλώ και βάζουμε πλώρη για έξοδο στο ΟΥΕΦΑ και μια καλύτερη πορεία του χρόνου! Μάλιστα, ο Λοτίτο (ο πρόεδρας ντε!) είναι τόσο ευχαριστημένος από την πορεία μας που από 1.5 μύριο ευρά που ήταν το μπάτζετ, το ανέβασε με 8.5 μύρια έξτρα!!! Αυτός είναι πρόεδρος!!![/quote]

Δεν είναι ο πρόεδρος.... Η ομάδα είναι! η Λάτσιο είναι σχεδόν cheat σε όλα τα manager γιατι έχει στα αλήθεια average attendance 60.000!!! Αν κάνεις πραγματικά καλή πορεία δεν ξέρεις τι να τα κάνεις τα λεφτά που βγάζει η Λάτσιο! 80.000 εισιτήρια και φανέλες και κακό ... Άστα...
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”