Συνδέσεις Internet / Βοήθεια / Απόψεις

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply

Ποιος είναι ο καλύτερος παροχέας internet στην ελλάδα?

OTE
87
41%
OTENET
34
16%
VIVODI
10
5%
ON TELECOM
9
4%
FORTHNET
72
34%
 
Total votes: 212
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Άμα τον θέλει τόσο πολύ ας τον κρατήσει να τον πληρώνει κιόλας. Εσυ να μεταφέρεις τη γραμμή σου θέλεις.

Φυσικά το καλύτερο που μπορείς να κανεις είναι να ρωτήσεις τον πάροχο σου αν γίνεται να πάρεις το πακέτο και να σου δώσουν νέο αριθμό αλλά λογικά θα σου πούνε όχι και ότι πρέπει να κανεις αίτηση για νέα γραμμη.

Όποτε γυρνάς την γραμμή στο σπιτι που είσαι στο όνομα της μάνας του κολλητού σου αφού θέλει διακαώς τον αριθμό και κανεις αίτηση για νέα σύνδεση.

Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος πες μου
These users thanked the author PanosBonJovi for the post:
wolfsbourger (Sun Mar 13, 2022 1:03 pm)
Rating: 12.5%
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Καλημέρα,,

Λοιπόν ρουτερ σε γραφείο μακριά απο σαλόνι που ειναι τηλεόραση και καθόμαστε.

Σήμα όχι καλό με αρκετές αποσυνδέσεις. Ειδικά η τηλεόραση. εχω πάρει wifi extender το οποίο στο app που το έχω ρυθμίσει και το βλέπω στο κινητο βλέπω φουλ σήμα μου βγάζει συχνά πως δεν υπάρχει σύνδεση και στο κινητό και στην τηλεόραση.. εχετε κάποια λύση στο πρόβλημα ? παιζει τίποτα με τις συχνότητες?
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Το extender πρέπει να είναι "κοντά" στην εμβέλεια του ρουτερ αλλιώς αν δεν πιάνει καλά το σήμα θα έχεις θέματα.

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Κατέβασε κάποιο wifi analyzer και βρες ένα κανάλι που δεν έχει μεγάλη κίνηση.
Επίσης δες και η τηλεόραση σου αν βλέπει σε όλα τα κανάλια wifi. Αν και για να σου το κάνει και στο κινητό, δεν φταίει η TV

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Επίσης να προτιμάς το 2.4G από το 5G, το πρώτο έχει μεγαλύτερη εμβέλεια, αλλιώς παίξε με powerline
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

happyyy wrote: Wed May 24, 2023 8:34 am Καλημέρα,,

Λοιπόν ρουτερ σε γραφείο μακριά απο σαλόνι που ειναι τηλεόραση και καθόμαστε.

Σήμα όχι καλό με αρκετές αποσυνδέσεις. Ειδικά η τηλεόραση. εχω πάρει wifi extender το οποίο στο app που το έχω ρυθμίσει και το βλέπω στο κινητο βλέπω φουλ σήμα μου βγάζει συχνά πως δεν υπάρχει σύνδεση και στο κινητό και στην τηλεόραση.. εχετε κάποια λύση στο πρόβλημα ? παιζει τίποτα με τις συχνότητες?
To extender θα πρέπει να είναι κάπου ανάμεσα συνήθως. Επίσης έχει σημασία αν παρεμβάλονται τοίχοι (εσωτερικοί ή εξωτερικοί). Ένα άλλο θέμα μπορεί να είναι το mesh. Συνήθως αν χρησιμοποιείς ρουτερ παρόχου και κανένα φθηνό extender το να έχεις ίδιο SSID προκαλεί μεγάλο θέμα. Εγώ στο προηγούμενο σπίτι που είχα αυτό το θέμα είχα δύο ρούτερ xiaomi. Το ένα ως βασικό ρούτερ στη θέση αυτού της Cosmote και το άλλο το είχα ρυθμίσει να λειτουργεί σαν extender.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ειχα θέμα με την Samsung μου και το extender. Μόλις έβαλα στατική IP στην τηλεόραση λύθηκαν όλα τα προβλήματα και δεν ξαναέχασε το σήμα. Μπορεί να είναι και τυχαίο.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Άσχετο αλλά γαμώ τη Samsung :D Image
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Καλή η samsung αλλά δεν φτάνει τα roku στα queries. Honorable mention τα fire sticks :P
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι ανάμεσα σε Cosmote Fiber 100 ή την επιλογή να βάλω Inalan? Έχω ακούσει για μεγάλες καθυστερήσεις στην διαδικασία νέας σύνδεσης αλλά κατα τα άλλα τι παίζει με την Inalan? Η διαφορά τιμής είναι 6 ευρώ κάτω για 200/200 βέβαια και χωρίς συμβόλαιο.

Διάβασα ότι κάποτε είχαν όριο αλλά πλέον στο site τους γράφει ότι δεν υπάρχει όριο στην χρήση των δεδομένων. Αν έχει κανείς να μας πει μια γνώμη.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Πόσο είναι η το cosmote 100; Γιατί λήγει το δικό μου 31/7 και το app μου βγάζει ανανέωση με full tv pack :D (δεν παίζει)
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Inalan αν εξαιρέσεις ότι αντιμετωπίζει συχνά πυκνά βλάβες (συνήθως γιατι καποιος της κοβει την ινα) κατα τα αλλα ειναι κομπλε.
Βαση ταχυτητας ειναι κλασεις ανωτερη απο την COSMOTE.
COSMOTE ομως εχει ισως το καλυτερο support απο τους 3 μεγαλους οποτε, κρινε αν χρειαζεσαι το upload ή όχι και πράξε αναλόγως.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

patra1989 wrote: Mon Aug 07, 2023 4:57 pm Πόσο είναι η το cosmote 100; Γιατί λήγει το δικό μου 31/7 και το app μου βγάζει ανανέωση με full tv pack :D (δεν παίζει)
34 παίζει στο site τους.

Και εγώ Διάβασα για διακοπές κτλ αλλά λέω να την δοκιμάσω εφόσον δεν έχει δέσμευση με συμβόλαιο κτλ...
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Το παρακάτω post είναι απλά μια συμβουλή προς όσους ψάχνονται γενικά με παρόχους, ιντερνετ κλπ.

Στο πατρικό μου στη Βέροια είχαμε NOVA 100 το οποίο δούλευε ρολόι παρότι υπήρχαν και παράλληλα πάνω στη γραμμή (έχει να κάνει με την εσωτερική καλωδίωση που μπορεί να επηρεάζει τη σύνδεση, συνήθως κόβοντας ταχύτητα) για 2 χρόνια. Αποφασίσαμε να πάμε στην COSMOTE πάλι με 100 Mbps ταχύτητα, πάντα αναφέρομαι σε FTTC. Και εδώ ξεκινάει το πανηγύρι.

Από τη μέρα της σύνδεσης μέχρι και πριν 1 βδομάδα, συνεχείς αποσυνδέσεις. Βλάβες ξανά και ξανά αλλά καμία λύση. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ κατά COSMOTE και Vodafone, καμία τύχη γιατί ως γνωστών η ΕΕΤΤ έχει διακοσμιτικό ρόλο στην Ελλάδα και σιγοντάρει τα καρτέλ των τηλεπικοινωνιακών παρόχων (τρανό παράδειγμα ότι έφερε πρόταση να προσθέσουν ρήτρα αναπροσαρμογής στην τηλεφωνία). Η COSMOTE να ζητάει συνδιαστικό με τη Vodafone και η Vodafone να τα βρίσκει όλα ωραία και καλά. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι η υποδομή οπτικών ινών ανήκει στη Vodafone.

Με τα πολλά, ζήτησα από τον ΟΤΕ να το βγάλει μη επιλύσιμο αφού φως στο τούνελ δεν υπήρχε και αποφάσισα να πάω στη Vodafone της οποίας είναι και η καμπίνα μήπως και αλλάξει η τύχη μου. Φυσικά με την φορητότητα τίποτα δεν άλλαξε, η γραμμή για ώρες ήταν άχρηστη αφού συγχρόνιζε και αποσυγχρόνιζε κάθε 30'' με πολλά FEC να μαζεύονται, το SNR να πάει στα τάρταρα κοκ. Το δήλωσα βλάβη στη Vodafone. Έστειλαν τεχνικό, ήρθε κοίταξε τον χαλκό δε βρήκε πρόβλημα και πρότεινε να γίνει έλεγχος εξοπλισμού στην καμπίνα (ο ίδιος εξοπλισμός που κατά την απάντηση της VODAFONE ελέγχθηκε και δεν είχε κανένα πρόβλημα). Πήγε λοιπόν ο τεχνικός στην καμπίνα, ξανά έκανε τη σύνδεση από την αρχή (repatch έκανε ουσιαστικά, δηλαδή ξανά έπιασε τα καλώδια πάνω στην καμπίνα) και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε! Εδώ και 1 βδομάδα όλα καλά. Σημείωσε μάλιστα ότι αν δεν επιλυθεί πάμε σε αλλαγή ορίου (πόρτας).

Έπρεπε δηλαδή επί 7 μήνες περίπου να δηλώνω συνεχόμενες βλάβες η COSMOTE να κάνει ό,τι ήταν δυνατό μέχρι το σημείο που μπορούσε και η VODAFONE να τα βγάζει όλα οκ μέχρι που έγινα πελάτης της και ξαφνικά υπήρχε πρόβλημα στην καμπίνα της.

Εν κατακλείδι, αν ψάχνεστε για πάροχο ίντερνετ κλπ, να κοιτάτε πάντα (εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα FTTH - οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι σας μέσα), ποιος πάροχος έχει την υποδομή στην περιοχή σας και να πηγαίνετε σε αυτόν για τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

πρόσφατα έγινε διαθέσιμο το fiber to the home στην περιοχή μου και σκεφτόμουν να βάλω. το κόστος των εργασιών για την εγκατάσταση της ίνας πόσο είναι? πήρα τηλ πριν στην κοσμοτε να ρωτήσω για τα πακέτα αλλά ξέχασα να το ρωτήσω αυτό. btw ακόμα παίζεται αν θα βάλω γιατί τα 72€ για 200mbps + cosmote tv full pack μου φάνηκαν πάρα πολλά. θα πάρω τηλ και στην nova αύριο μπας και μου δώσουν καμιά καλύτερη τιμή.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”