4-4-2 κ ξερό ψωμί

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply

Πιστεύετε ότι υπάρχει πιο αποτελεματικό σύστημα από τις παραλλαγές του 4-4-2 στο fm2κ7?

Ναι ναι!
23
47%
Ψέμα!
23
47%
Δε με νοιάζει έχω Chelsea:P
3
6%
 
Total votes: 49
Dr. Χλαπάτσας
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Thu Jul 19, 2007 8:24 pm
Football Manager της ομάδας: HSV
Αγαπημένη Ομάδα: Πέλοψ Κιάτου
Location: Kypseli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς ή κακώς μέσα από την εμπειρία (κοινώς κάψιμο :P ) στο fm2k7 έχω δει ότι το πιο αποτελεσματικό σύστημα είναι το 4-4-2 με διάφορες παραλλαγές. όποτε δοκίμασα άλλα συστήματα, κάποιες φορές πετυχαίναν, κάποιες άλλες όχι, αλλά πο΄τε δεν είχαν τη σιγουριά κ αποτελεσματικότητα του 4-4-2. Αν κ irl δεν είναι έτσι, δεν πιστεύετε ότι το φμ φτιάχτηκε για 4-4-2? (Μιλάω καθαρά για τακτική, έστω ότι έχουμε τους κατάλληλους παίκτες για κάθε θέση).Αν ψηφίσετε "ψέμα" πείτε κ το σύστημα που χρησιμοποιείτε εσείς 8)
Πού είναι ο Βάγκνερ?
Πού είναι ο Πουτσίνι?
Πού έχουν πάει όλοι εκείνοι???
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tο 4-4-2,το 4-5-1 και όλα τα άλλα συστήματα δείχνουν τη διάταξη της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο οπότε περισσότερη σημασία παίζουν τα team/player instructions ΙΜΟ :wink:
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω κάνει άπειρα συστήματα. 3-5-2, 4-2-3-1 (αλα Μπάρτσα), 3-2-3-2
με 3 κεντρικούς αμυντικούς, WBL & WBR, 3 κεντρικούς μέσους και 2 επιθετικούς, 5-3-2, 4-3-3 και δοκίμασα και το αγαπημένο μου 4-1-2-1-2!

Τίποτα δεν δουλεύει για μένα καλύτερα απο ένα ισοζυγισμένο 4-4-2. Και φυσικά αναλόγως αντιπάλου οι παραλλαγές του. 4-4-1-1, 4-5-1.

Όμως ποτέ δεν πήρα την υπερομάδα έτσι για να λέμε και την αλήθεια. Φαντάζομαι αν έχεις στην ομάδα σου Ronaldinho, Messi, Deco, Eto'o, Henry, Giovanni Dos Santos και Puyol πίσω στην άμυνα, πιθανόν να παίζεις άνετα μέχρι και 2-2-5-1! :-P Το ζητούμενο θα είναι απλά να βάλεις ένα περισσότερο απο την άλλη ομάδα!
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι απόλυτο αυτό. με τουσ κατάλληλους παίκτες οποιοδίποτε σύστημα μπορεί να δουλέψει το ίδιο καλά..

Με Inter πάντα έπαιζα (τουλάχιστον για τις πρώτες seasons) 3-2-3-2 με Sweeper

Ορίστε πως παίζω:

Gk: Julio Cesar
SW: Marco Materazzi
CB: Walter Samuel
CB: Cristian Chivu
RWB: Javier Zanetti
LWB: Maxwell
CM: Patrick Vieira
CM: Esteban Cambiasso
CM: Dejan Stankovic
ST: Zlatan Ibrahimovic
ST: Adriano

Δέν ξέρω για σασ πάντως εμένα τα παλικάρια μου στην πρώτη χρονια έκανα μόλις 3 ισσοπαλίες στο πρωτάθλημα (και μάλιστα η πρώτη κατα τον Φεβρουάριο :P ) και 4 στο CL... Ήττα είχα μόνο μια και μάλιστα αποκλεισμού στο Tim Cup (και καλα :P )
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θεωρω οτι οποιαδηποτε αλλη τακτικη μπορει να φερει και καταστροφικα αποτελεσματα (αμυνα χωνι και 0 αναπτυξη) αλλα και εντυπωσιακ (σουπερ μπαλα και πολλα γκολ π.χ) ενω το 4-4-2 δεν το εχει αυτο.

Ισορροπημενα ολα σχεδον και περα απο την αναμενομενη εξελιξη τιποτε παραπανω.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
panos12
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 541
Joined: Fri Feb 02, 2007 10:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Αγαπημένη Ομάδα: Αιγάλεω,Τότεναμ,Φιορεντίνα
facebook προφίλ: http://www.betfollowers.com/
Location: Aιγάλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω παίξει με την ομάδα πολλές παραλλαγές τών 3-4-3 , 5-4-1 , 4-4-2 , 4-5-1!
Για την ομάδα και το σκεφτικό που έχω λειτουργεί καλύτερα το τελευταίο(4-5-1).
Το 4-4-2 είναι καλό σύστημα αλλά σε μία μεσαία ομάδα και κάτω δεν λειτουργεί
τόσο αποτελεσματικά!!
Γνώμη μου!!!
http://www.betfollowers.com/
CITY ολέ,CITY ολέ
να `χαμέ έναν αργυλέ
να τον πίναμε ολή μέρα
να τα βλέπαμε όλα μπλέ!!
Blaugrana
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 667
Joined: Thu Jul 27, 2006 11:44 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατά την γνώμη μου το 4-4-2 είναι το πιο ισορροπημένο σύστημα, αλλά και το πιο δύσκολο για να εφαρμοστεί με επιτυχία. Και αυτό γιατί οι παίχτες κλειδί σε ένα καθαρό 4-4-2 είναι τα δυο κεντρικά χαφ. Αν αυτοί οι δυο δεν κάνουν τα πάντα μέσα στο γήπεδο συμμετέχοντας ενεργά σε άμυνα και επίθεση τότε το σύστημα δεν μπορεί να σταθει και δημιουργούνται πολλά κενά. Χαφ που μπορούν να κόβουν ως αμυντικά χαφ, αλλά ταυτόχρονα να κάνουν και παιχνίδι στην επίθεση. Δεν είναι εύκολο και τέτοιους παίχτες δεν έχει ο καθένας ούτε βρίσκεις εύκολα. Γι? αυτό και από μια άποψη όλα τα υπόλοιπα συστήματα (τουλάχιστον όσα έχουν 4 στην άμυνα), είναι παραλλαγές του 4-4-2 που προσπαθούν να καλύψουν τα κενά. Αν για παράδειγμα έχεις ένα καλό DM που όμως δεν μπορεί να κάνει παιχνίδι μπροστά, βάζεις διπλά του ένα επιθετικό χαφ. Θέλοντας και μη όμως με αυτή τη διάταξη ξεφεύγεις από το κλασικό 4-4-2 και πας σε κάτι που θυμίζει ρόμβο, αφού αναγκαστικά το αμυντικό χαφ θα μένει λιγάκι πιο πίσω.

Τέλος, ένα ακόμα στοιχείο που αξίζει να σημειωθεί, είναι πως αν τα εξτρεμ τεμπελιάζουν και δεν βοηθούν στην άμυνα (σύνηθες φαινόμενο για παίχτες που παίζουν σε αυτή τη θέση), η ομάδα σου μπορεί να γίνει εύκολα ρόμπα! Ειδικά αν η αντίπαλη ομάδα έχει υποστήριξη στην επίθεση από τα ακραία της μπακ.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, με τους κατάλληλους παίχτες πάντα, το 4-4-2 είναι να σύστημα που αν παιχτεί σωστά γεμίζει όλους τους χώρους του γηπέδου.
Image
Image
zidane72003 wrote: Επισης στην Εθνικη ομαδα οι Τσαβι,Σεσκ,Ινιεστα ειναι 3 παιχτες που ειναι μπροστα απο τον Σενα ο οποιος θυμιζει κατι απο λιμπερο πισω απο τους στοπερ...μαζευε οτι χαναν τα 3 αμυντικα χαφ μπροστα του και ηταν πιο πισω ελαχιστα επειδη δεν ειχε τοσο καλες τεχνικες αρετες...
User avatar
makukula
Trialist
Trialist
Posts: 47
Joined: Wed Dec 20, 2006 1:29 am
Football Manager της ομάδας: Hartelpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συμφωνήσω με τον Akyla ότι τα team-player instructions είναι η πεμπτουσία της τακτικής.Κάθε σύστημα είναι καλό αν έχεις τους κατάληλους παίκτες και φυσικά εξαρτάται και από το σύστημα που παίζει και ο αντίπαλος.Οι μεγάλες ομάδες έχουν τέτοια ποιότητα που ότι και να παίξουν θα το παίξουν καλά.Εγώ έχω καταλήξει σε μια παραλαγή του 4-5-1 με 1 ή 2 αμυντικά χαφ,ανάλογα με τον αντίπαλο,που το μετατρέπω σε 4-3-3 όταν είμαι στην επίθεση.Την μεγάλη βαρύτητα την ρίχνω στο κέντρο όπου κάνω την υπεροπλία "γεμίζοντας το" απέναντι στο 4-4-2 και προσπαθώ πάντα να έχω και την κατοχή της μπάλας παίζωντας πάντα με short pass.Οι θέσεις κλειδιά σ'αυτό το σύστημα είναι τα αμυντικά χαφ σε συνδιασμό με τα ακραία μπακ που πρέπει απαραίτητα να είναι γρήγορα.

Ariza Makukula
User avatar
Antiochos
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun Jul 06, 2008 7:00 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos,Barcelona
Location: Λαμία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συμφωνήσω με τον Blaugrana στο οτι αυτό το σύστημα γεμίζει καλύτερα όλους τους χώρους αλλά το αν οι δύο κεντρικοί χαφ είναι το παν δε νομίζω οτι ισχεί πάντα.Είναι ανάλογα με τις τακτικές που παίζεις.Για παράδειγμα εγώ παίζω αρκετά με αντεπιθέσεις άρα χρειάζομαι δύο εξτρέμ του θανάτου...Όπως και είναι οι Ryan Babel και Salomon Kalou στην ομάδα μου.Από εκεί ξεκινάνε σχεδόν τα πάντα σε ένα τέτοιο στυλ παιχνιδιού.Και βέβαια αν έχεις και ένα σέντερ φορ να σκοτώνει προφανώς είσαι αρχηγός...
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”