Σχετικα με το wide

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζοντας τον ΟΣΦΠ στο Ελληνικό πρωτάθλημα χρησιμοποιώ τέρμα wide που ανοίγει τις άμυνες ( μιάς και όλοι με παίζουν ταμπούρι ) αλλα συχνά παρουσιάζετε κενό ανάμεσα στους 2 στόπερ και τρώω μπαλάκια που δε θα έπρεπε , υπάρχει κάποια επιλογή να παίζω wide μπροστά και σχετικά σφιχτά πίσω ; Κατεβάζοντας την επιλογή wide έχει σαν αποτέλεσμα να σκοράρω λιγότερο.

Α και κάτι άλλο , έχω μια καλή τακτική απο το fm2006 ( δεν είναι δικιά μου απλά την έχω διορθώσει ) η οποία δέν κρακάρετε απο το ΑΙ , αν τη ποστάρω εδώ υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργεί όπως πρέπει στο fm2008 ? (πιστεύω να γίνετε αντιληπτό τι ενοώ )

Συγνώμη για την Ορθογραφία , είμαι 100% γκρίκλις γιούζερ.
User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο μονος τροπος να γινει αυτο που θες (wide μπροστα narrow πισω) ειναι να παιξεις με 3 στοπερ
User avatar
santamou
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:57 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος, Liverpool
Location: Τηνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ισως αν εβαζες γρηγορους αμυντικους.....
You'll never walk alone
Liverpool
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι αμυντικοι μου είναι γρήγοροι απλά πάντα κάποιος χώνεται αναμεσά τους . Τα 3 στόπερ θα καταστρέψουν τη τακτική μου ... (4-3-3)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
User avatar
santamou
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:57 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος, Liverpool
Location: Τηνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποιους αμυντικους εχεις;
You'll never walk alone
Liverpool
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα μπορούσες να γυρίσεις έναν από τους 3 του κέντρου σε θέση DMC. Έτσι θα έχεις έναν παίχτη ανάμεσα στα δύο DC που θα κόβει τις όποιες μπαλιές πάνε να γίνουν. Αν νομίζεις ότι έτσι γυρίζεις την ομάδα πίσω άσε στο DMC τις οδηγίες που είχε ή βάλε κανά βελάκι.
Απλά πειραματίσου λίγο και δες τι γίνεται
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-Οι αμυντικοί μου είναι regens με acc ~16

-Καλή Ιδέα , θα δοκιμάσω εναν απο τους πλαϊνούς σε θέση DMC
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπορείς να βαλεις στον DMC βελάκι προς το πίσω.
Σε μενα αυτο δουλευει αρκετα καλα ωστε παντα να υπαρχουν 2 παικτεσ στο κεντρο της αμυνας, ακομα και όταν ο ένας DC παει στα ακρα να μαρκαρει(κατι που γίνεται συχνα).
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλα διστηχός δε γίνεται τίποτα , αν οι 3 MC μου δεν είναι σε ευθεία την έχω πολύ άσχημα .
Πληροφοριακά να σας πώ πως τα μπαλάκια τα τρώω απο θέσεις ανάμεσα στους 2 CD παρ'οτι τα full backs μου κάθονται σχεδόν πάντα πίσω , δηλαδή το οτι είναι θέμα wide βγάζει μάτια.
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν επιμενεις να παιζεις wide(που για μενα ειναι μια μπουρδα και μιση ΕΚΤΟΣ οταν θελω σωνει και καλα γκολ εδω και τωρα ή οταν παιζει με καμια Καλαμαρια πουχει επιθετικους για φαπες) δοκιμασε το tight marking και hard tacle στους αμ.μεσους σου ώστε να μην προλαβουν τα χαφ τους να βγαλουν μπαλια(δλδ να κοψεις την τροφοδοσια απο την αρχη) ή δοκιμασε να βαλεις man marking τους σεντερ μπακ σου και με υψηλο closing down ώστε να ορμάνε στους επιθετικους (που υποθτετω δεν ειναι καμιας σοβαρης ομαδας αλλιως γιατι να παιξεις wide) και να μην προλαβαινουν αυτοι να παιξουν τον κενο χωρο
Κοινως Ή κοψε την τροφοδοσια των ειθετικων τους (αυτο θελει εκτος απο καλα αμ.χαφ να εχουν και work rate να ειναι δουλευταραδες στο γηπεδο) ή "αχρηστευσε" τους τον κενο χωρο

Το οτι τα ακραια μπακ καθονται πισω οχι μονο σου κοβει την αναπτυξη απο τα πλαγια αφου δεν βγαζεις τον εξτρα παικτη αλλα ειναι και σχετικα αχρηστο αφου δεν τρως γκολ με σεντρα αλλα απο τον αξονα
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To wide δεν ειναι μπούρδα γιατι παίζω με 3 MC ( 2 αμυντικα χαφ και ενας επιθετικός χαφ που βγαίνει μπροστά αλλα όμως μαρκάρει ) και 3 Strikers μέσα στη περιοχή ( με τους 2 ακριανούς να βγαίνουν και να σεντράρουν ) , σε κλειστή διάταξη οι επιθετικοί συνοστίζονται και οι μέσοι δε καλύπτουν αρκετούς χώρους και βέβαια οταν παίζω τέρμα Wide το ταμπούρι ανοίγει σα βεντάλια οι επιθετικοί μπορούν να παίξουν ενας με έναν και οι μέσοι μου έχουν χώρο για αμαρκάριστα σούτς .
Οι πλαϊνοί πίσω βγαίνουν μέχρι το κέντρο για να πιέσουν τους μέσους και δε νομίζω οτι χρειάζομαι περισσότερους απο 6 στην ανάπτυξη .
Το πρόβλημα έιναι το κενό ανάμεσα στα 2 CD που δέν καλίπτετε ούτε απο την ταχύτητα ούτε απο τίποτε άλλο ( δλδ αμυντικοί με ικανότητα 170 απέναντι σε επιθετικούς με ικανότητα 120 ....) .


Θα δοκιμάσω στη πράξη όσα μου λές και θα αφήσω post .
Ευχαριστώ .
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, ετσι που το λες, θες wide σχετικα γιατι δεν παιζεις με κλασσικα ακραια χαφ. Εχεις δοκιμασει να βρεις ενα AML,ST και ενα AMR,ST, εξτρεμακια που να σκοραρουν δηλαδη και αντι να τους βαλεις επιθετικους που να βγαινουν να τους κανεις εξτρεμακια που να κοβουν διαγωνια μεσα?(αναμεσα σε χαφ-επιθετικους με βελακια διαγωνια μπροστα)
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί τα συστήματα με τους ασβέστες το ΑΙ τα ξέρει και τα αντιμετωπίζει και οι 3 ST πολύ απλά δέν παίζονται απο τα 2 CD που συνήθος χρισημοποιεί ούτε στο man 2 man ούτε σε ζώνη.

KeyserSoze Δοκίμασα κάποιες απο τις συμβουλές σου , το στενό μαρκάρισμα απλά δε λειτουργεί και απο ότι κατάλαβα είναι γενικότερη αδυναμία του παιχνιδιού , το σκληρό παιχνίδι και το closing down δείχνουν να έχουν κάποια αποτελέσματα ( χωρίς να τα έχω τέρμα αριστερά αλλα 2 κλικ πρίν το extreme ) αλλα έπαιξα μόνο 5 παιχνίδια απέναντι σε Καλαμαριές και Ατρόμητους, θα επιμείνω .
Ευχαριστώ.
User avatar
SALOULOS
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Wed Oct 20, 2004 9:46 am
Football Manager της ομάδας: hoffenheim
Αγαπημένη Ομάδα: O PAOK PANW APOLA ;)
Location: apollwn zoume stin A na se doume!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οι καλαμαρια εχει επι8ετικους για φαπες?κ πια εχει τους τρελους επιθετικους?? :twisted:
μου στειλε προσκλητηριο το τελευταιο γεια σου..κ ειχε Υ.Γ με αγαπη ο φονιας σου..ω γαμωτο..
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="4AD"]Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλα διστηχός δε γίνεται τίποτα , αν οι 3 MC μου δεν είναι σε ευθεία την έχω πολύ άσχημα .
Πληροφοριακά να σας πώ πως τα μπαλάκια τα τρώω απο θέσεις ανάμεσα στους 2 CD παρ'οτι τα full backs μου κάθονται σχεδόν πάντα πίσω , δηλαδή το οτι είναι θέμα wide βγάζει μάτια.[/quote]
Αυτό το πρόβλημα ειχα και εγώ. Το έλυσα βαζωντας 2MC και τον DMC με βελακι προς τα πίσω (ανάμεσα από τους 2 DC). Οι 2 MC ειναι τα σκυλια που τρέχουν και μαρκαρουν παντου (με tight marking, hard tackling, και ανεβασμένο closing down) επιθετικά παιζουν με κοντινές πάσες, μακρινά σουτ, χωρις να πολυ ανεβαίνουν. Τώρα ο DMC είναι ο μεσος πουδεν περνάει ποτέ τη σέντρα και παίζει με κοντινέσ πάσες και αυτος. Γενικα η ομάδα παίζει από τα άκρα και με αυτους τους 3 στο κέντρο έχω βρει την ησυχία μου.
Αν θέλεις να το δοκιμάσεις πές μου να σου δώσω αναλυτικά τις ρυθμίσεις για κάθε παίκτη.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”