Σχετικα με το wide

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και βέβαια θέλω να το δοκιμάσω αν και παίζω με 2 DM και εναν AM στη μέση ( όλους σε θέσεις MC) , είμαι περίεργος να δω τις ρυθμίσεις σου και για το closing down (καί το wide ) .
Ναί αυτή η διάταξη παίζετε με "down both flanks " , μάλλον οι τακτικές μας είναι πανομοιότυπες .
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To tight marking είναι δικοπο μαχαιρι για αμ.χαφ. Αν δεν ειναι πολυ καλοι αμυντικοι μετα πανε για βρουβες. Αν δεν σου δουλεψε(εγω το χρησιμοποιω σπανιοτατα) βαλτο στο mixed και αυξησε το closing down στα ορια του often στα αμ.χαφ σου και κρατα το hard tackling

Στην ουσια δεν θα κυνηγανε τους μεσους αλλα θα τους την πεφτουν με το που περνουν μπαλα οποτε παλι θα κοψεις τροφοδοσια στους επιθετικους (αυτο παιζω εγω, δεν βαζω τον αμ.χαφ μου να κηνυγαει σαν σκυλι, αφηνω να παρουν μπαλα και μετα ορμαει)
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τσέκαρα με το υψηλό closing down κτλ , δεν ειναι άσχημο αν και αλλάζει όλη τη φιλοσοφία του παιχνιδιού μου ( πολύ σφιχτά στο κέντρο , απόκτηση μπάλλας στο δικό μου μισό και αντεπίθεση απο τα πλάγια ) για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω ακόμα τρώω παστέλια αν και αμυντικά φαίνετε να λειτουργεί κάπως καλήτερα ( πιθανότατα είναι κάποια μικρορύθμηση )περιμένω να παίξω απέναντι σε ομάδες επιπέδου για περισσότερα συμπεράσματα.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[img]http://img522.imageshack.us/img522/5969/teamcb1.th.jpg[/img]
[img]http://img252.imageshack.us/img252/9875/dcuj6.th.jpg[/img]
[img]http://img407.imageshack.us/img407/125/dmcnc1.th.jpg[/img]
[img]http://img407.imageshack.us/img407/4664/mcwb3.th.jpg[/img]
[img]http://img402.imageshack.us/img402/1921/fcnl7.th.jpg[/img]
Εγώ τωρα πειραματίζομαι με Wing Backs σε free role, πιστεύω ότι με DR και DL η άμυνα θα είναι άκομη καλύτερη.
Για DMC βάζω κάποιον που να μπορεί να παίξει και DC (πχ Aythami που έχω τώρα βασικό)
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kevaggel Eυχαριστώ πολύ , θα τα δοκιμάσω σήμερα κι όλας , απλά μια μικρή διαπίστωση , ο near post στα κόρνερ πρέπει να έιναι ο τύπος με το υψηλότερο jumping και heading +15
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα στους παίκτες μου πήρε κανα 6μηνο να μάθουν να αμύνονται όπως ήθελα.
Και κάτι ακόμα οι DC και DMC να έχουν anticipation από 15 και πάνω.
4AD
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:16 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για κάποιο λόγο δε μου λειτουργεί σωστά , ίσως είναι ο αμυντικός μέσος , ίσως είναι πως το ΑΙ 3έρει να παίζει απέναντι σε τέτοια συστήματα , παίζοντας τη Λάρισα ( μέτρια ομάδα ) τερμάτισα λίγο ποιο πάνω απο τον υποβιβασμό ( έχω βγάλει τελείος τους τραυματισμούς οπότε έπαιζαν πάντα οι καλήτεροι απέναντι στους καλήτερους).
Το συστημά μου είναι :
AML/FC FC AMR/FC
MC(DM) MC(AM) MC(DM)
Mε τους ακριανούς επιθετικούς να βγαίνουν και να σεντράρουν ( βελάκια προς τα έξω) τον ΑΜ να βγάινει μπροστά(βελάκι μέχρι θέση ΑΜ) να κάνει σουτίδια και όλοι να μαρκάρουν ζόναλ.
Και 4 στην άμηνα με εντολές να κάθονται πίσω . Με αυτό το σχηματισμό η Λάρισα πάει για πρωτάθλημα και αν δέν έτρωγα τα μπαλάκια λόγο του wide θα το έπαιρνε :P .
'Εχω ψάξει λίγο τα συστήματα του ΑΙ ( τα έβαλα στο φάκελο με τα default για τους users ) και όλα του τα sliders είναι κοντά στο κέντρο , θα συνεχίσω να δοκιμάζω τη τακτική σου με λίγο ποιο μαζεμένες επιλογές και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="4AD"]Το τσέκαρα με το υψηλό closing down κτλ , δεν ειναι άσχημο αν και αλλάζει όλη τη φιλοσοφία του παιχνιδιού μου ( πολύ σφιχτά στο κέντρο , απόκτηση μπάλλας στο δικό μου μισό και αντεπίθεση απο τα πλάγια ) για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω ακόμα τρώω παστέλια αν και αμυντικά φαίνετε να λειτουργεί κάπως καλήτερα ( πιθανότατα είναι κάποια μικρορύθμηση )περιμένω να παίξω απέναντι σε ομάδες επιπέδου για περισσότερα συμπεράσματα.[/quote]
H αμυνα σου κανει close down κοντά στα ορια του push up?
Διοτι αν τα χαφ σου κανουν close down και η αμυνα μενει πισω, τοτε δημιουργειται αποσταση στις γραμμες σου(στην πλατη των χαφ).

Οπως καταλαβαινεις ετσι παιζουμε με χειροτερες απο την δικη μας ομαδα. Με μεγαλυτερες ομαδες υψηλο close down καλο να εχει μονο ο DMC σου(εννοειται οτι εκτος απο καλος αμυντικος εχει και stamina και workrate αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο) και οι υπολοιποι ας τους περιμενουν
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”