Team Instructions για 4-4-2

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Che7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sat Aug 11, 2007 12:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Ρόμα
Location: Αθηνα - Ηρακλειο Κρητης (σπουδες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι Οδηγίες δίνεται στην ομάδα για το επιθετικό 4-4-2 με βελάκια στους 2 ακραίους μέσους και βελάκι προς το κέντρο και κάτω στο DMC .. ? :-D
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον κατ αρχας οι αμυντικοι πρεπει να ειναι ολοι στην ιδια ευθεια. Οι ακραιοι αμυντικοι πρεπει να εχουν ενα βελακι προς τα πανω. Μετα οι μεσοι δεν χρειαζεται να ειναι dmc. Τους βαζεις αν θεσ να κρατισεις το αποτελεσμα. Μετα τα χαφ πρεπει να ειναι AMC
και τους βαζεις και ενα βελακι.Σε αυτο το συστημα λοιπον πρεπει να βαλεις στους στοπερ instructions full back και στους μεσους difensive midllefilders. Μετα, τα team instructions το mentality attacking και το creative freedom much. focus marking throught the middle, counter attack παντα ενεργοποιηνενο.

εγω αυτα βαζω και εχω κερδισει τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!

Υ.Γ. Ειναι και αλλα τα instructions το ξερω αλλα δεν τα θυμαμε. Θα μπω καποια στιγμη και θα σου πω τα υπολοιπα :-D


Περιμενω σχολια!!!!!
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="AEKERGO"]Μετα οι μεσοι δεν χρειαζεται να ειναι dmc...
...Μετα τα χαφ πρεπει να ειναι AMC
...και στους μεσους difensive midllefilders. [/quote]

1. Ποια η διαφορά ενός μέσου από ένα χαφ;
2. Αφού οι μέσοι δε χρειάζεται να είναι dmc γιατί τους δίνεις οδηγίες για defensive midfielders;
3. (συνέχεια του 2) Πώς γίνεται τα χαφ να είναι AMC και οι μέσοι dmc;

Γενικά, πόσο και τι είχες πιει πριν ποστάρεις; :-P :-P :shock: :?
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
User avatar
Makednos
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Fri Nov 05, 2004 12:11 am
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη/Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νικο Αλεφαντο και Χρηστο Αρχοντιδη μου θυμιζεις ρε ΑΕΚΕRGO!!!!
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
Ειναι τρελος ειναι τρελλος ο Πρ... ΛΑΟΣ
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το βρισκω απολητα φυσιολογικο να εχεται αποριες.


1. Αν πας στην καρτελα tactics θα δεις οτι εκει που φτιαχνεις την ενδεκαδα μια θεση πανω απο τους Μ ειναι οι ΑΜ. Αυτοι ειναι οι Attacking Midlefilders οι τα λεγομενα χαφ ή εξτρεμ. Η διαφορα τους απο τους μεσους ειναι οτι οι μεσοι ειναι πιο αμυντικογενοις και ειναι αυτοι που φτιαχνουν το παιχνιδι(playmakers).

2. To ξερω οτι οι μεσοι δεν ειναι DMC επειδη ομως το συστημα αυτο που προτεινω ειναι αρκετα επιθετικογενες τους δινω οδηγιες για DMC(που ειναι ακομα πιο αμυντικογενοις απο τους μεσους)

3. Το AMC τωρα ειναι ο attacking midlefilder center. Δλαδη δεν παιζει στα ακρα αλλα στο κεντρο. Ειναι στην ιδια ευθεια με τους χαφ αλλα στο κεντρο.


Ελπιζω να σας ελυσα ολες τις αποριες.
Che7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sat Aug 11, 2007 12:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Ρόμα
Location: Αθηνα - Ηρακλειο Κρητης (σπουδες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ουσιαστικότερα ας πει... γιατί έχει ξεφύγει η συζήτηση από το κεντρικό θέμα. :-D
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια για την ψύχραιμη απάντηση AEKERGO. Το ειρωνικό μου σχόλιο θα αποτελούσε καλή αφορμή για μια "θερμή" απάντηση, στάθηκες όμως βράχος (κακώς, λατρεύω τη φασαρία 8) )

Έπειτα, κακώς έχεις στο μυαλό σου τη λέξη "χαφ" συνυφασμένη με τη λέξη "εξτρέμ". Το 2ο είναι ο ακραίος επιθετικός, AMR/L στο ΦΜ.

Χαφ είναι ο μέσος.
Επιτελικός χαφ ο AMC.
Αμυντικός χαφ ο DMC.
Playmaker μπορεί να είναι οποιοσδήποτε παίχτης, συνήθως όμως είναι ο AMC και έχει και ελεύθερο ρόλο.

Αυτά με τις ονομασίες.

Πάμε στις τοποθετήσεις στο γήπεδο. Ο AMC πράγματι παίζει στο κέντρο, όμως συχνά βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το αμυντικό χαφ, ειδικά αν η ομάδα παίζει επιθετικά εντός έδρας. Στο ΦΜ δεν μπορείς ακόμα να τον βάλεις λίγο πιο πάνω καθώς έχει μόνο 5 θέσεις για παίχτες οπότε ή θα είναι στη θέση 3 (κέντρο) ή 4 (ανάμεσα κέντρο και επίθεση), όμως στην πραγματική ανάλυση συνήθως είναι στη θέση 3,5 και πάει στην 3 όταν αμύνεται η ομάδα και στη 4 όταν επιτίθεται (θα πάει και στην 5 αν του έχει δοθεί η εντολή να βγαίνει σαν κρυφός φορ).

Πάμε και στον Τσε.

Κατ' αρχάς, σου προτείνω να βάλεις αντίστοιχο διαγώνιο βελάκι (προς την επίθεση φυσικά) και στον παίχτη που θα παίξει επιτελικό χαφ και να βρεις έναν καλό AMC να παίξει εκεί, κι όχι μόνο στο μέσο που θα γίνεται αμυντικός χαφ.

Έπειτα, πάρε τις οδηγίες από το 4-4-2 του Ακύλα και προσάρμοσε τες στους παίχτες σου. Θα μπορούσα να σου δώσω τις δικές μου οδηγίες αλλά στην ουσία και εγώ αυτό έκανα.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα: Ας πούμε ότι έχει στο δεξί εξτρέμ την επιλογή Cross often τέρμα δεξιά και cross from: deep. Αυτό σημαίνει ότι θα σεντράρει συχνά και μόλις βρει λίγο ελεύθερο πεδίο. Αν ο παίχτης σου έχει κακή σέντρα τότε οι σέντρες του θα κόβονται εύκολα. Αν αντίθετα έχει καλή τρίπλα και κακή σέντρα μπορείς να αλλάξεις την επιλογή στο Cross often και να τη βάλεις στη μέση ώστε να μη σεντράρει τόσο συχνά αλλά να επιλέγει και άλλες λύσεις όπως πάσες στο ακραίο μπακ που έχει έρθει για υποστήριξη ή διεισδύσεις. Επίσης, μπορείς να βάλεις την επιλογή cross from: byline ώστε να σεντράρει μόνο αφού έχει ελευθερώθεί από τον αμυντικό που τον καλύπτει (έτσι θα σεντράρει λιγότερο αλλά αφού θα είναι πια μόνος θα βγάζει και καλύτερες σέντρες).
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον σχετικα με τις ονομασιες.


Εχεις δικιο οτι χαφ ειναι ο μεσος απλα εγω μπερδευτικα

1.Συμφωνω επισης οτι επιτελικος μεσος ειναι ο AMC(αν και δεν το διεψευσα στα παραπανω μυνηματα μου)

2 .το ξερω οτι το αμυντικο χαφ ο DMC αφου το λεει και η ιδια η λεξη(defensive=αμυντικο)

3. Συμφωνω σχετικα με το που παιζει ο AMC αφου οταν η ομαδα αμυνεται παιζει λιγο πιο πανω ενω οταν επιτιθεται παιζει πιο πανω και αν εχει εντολες βγαινει ως κρυφος επιθετικος.

4. στο συστημα που πρωτηνα βαζω δυο Μ και δυο AM(o ενας δεξια και ο αλλος αριστερα). Επιπλεον ομως τους βαζω και ενα βελακι προς τα πανω(το τελευταιο)

Ευχαριστω παντως στη διωρθωση του χαφ.
Che7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sat Aug 11, 2007 12:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Ρόμα
Location: Αθηνα - Ηρακλειο Κρητης (σπουδες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AEKERGO

δηλαδη έχεις AML αριστερα ,AMR δεξια MC κεντρο MC κεντρο.DMC δεν χρεισιμοποιεις?Π.χ εγω βαζω ΑMR AML δεξια αριστερα και στις 2 θεσεις του κεντρου ,MC ή AMC στο κεντρο στην μια θεση και πάντα διπλα ενα DMC ,εχω δοκιμασει να παιξω χωρις αμυντικο χαφ στο κεντρο αλλα δεν παω καθολου καλα δεν εχω κεντρο...


yannis27gr Σε ευχαριστω για τη γνωμη σου
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Βαζεις εναν AML εναν AMR και δυο MC αλλα με οδηγιες defensive midlefielders(οι MC) επισης τους βαζω και playmakers.


Επειδη οπως ειπα και πριν το συστημα ειναι πολυ επιθετικογενες βαζεις και τους DC σου full backs.

Εγω ετσι τα βαζω εδω και 19χρωνιες και εχω κερδισει 11CL 17 English Premier Divisions(14 συνεχομενα) κ.α.
Che7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sat Aug 11, 2007 12:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Ρόμα
Location: Αθηνα - Ηρακλειο Κρητης (σπουδες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η απορία μου είναι η εξης ,πιστευεις οτι το ιδιο αποδιδει ενας MC με ενα DMC σε εκεινη την θέση ?απο την στιγμη που τους δινεις αμυντικες οδηγιες γιατι δεν βάζεις DMC ?
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κοιτα υπαρχει ενα συστημα που λεγεται 4-2-2-2. 4 αμυντικοι 2dmc 2 AM-R-L και δυο φορ. το συστημα αυτο το εχω δοκιμασει και η ομαδα εβαζε λιγο δυσκολα γκολ. γι αφτο εκανα τους DMC-MC αλλα με οδηγιες DMC και ειδα τρομερη διαφορα. Τωρα πλεον οταν θελω να κρατησω το αποτελεσμα τους βαζω DMC. Τωρα αν εσενα δεν σου δουλευει μπορεις να βαλεις τα εξτρεμ στιν ιδια ευθεια με τουσ MC και απλα να τουσ βαλεις βελακια μεχρει τι θεση 4 η ακομα και στη θεση 5
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τα team instructions που βαζω ειναι



mentality-attacking

creative freedom-much

passing style-direct

tempo-quick

width-normal

closing down-often

time wasting-mixed

defensive line-normal

tackling-normal

focus passing-down both flanks
marking-zonal marking
target man supply-to feet
tick θα βαζω στα use target man, use playmaker, counter attack
george 13
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Sun Dec 31, 2006 12:00 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Location: a8ina και τωρα χανιά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω παιζω αυτο το συστημα που περιγραφεις πολυ καλα αποτελεσματα
Fernando Daniel Belluschi.......

http://gate7city.myminicity.com
ALVEZ99
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Wed Sep 05, 2007 4:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε AEKERGO η τακτικη σου οφειλω να ομολογησω οτι δουελευει καταπληκτικα....

Αν κ να σου πω την αληθεια στην αρχη ημουνα λιγο επιφυλακτικος...
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”