Possesion Football

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σας, αντιμετωπιζω καποια προβληματα στο παιχνιδι.
Εχω την Inter και θελω η ομαδα μου να παιζει ποσοσφαιρο κατοχης και γενικα να βλεπω τους παιχτες να αλλαζουν 50 πασες πριν βαλουν το γκολ.

Εχω τις εξης ρυθμισεις:

Passing: Short

Tempo: Slow

Width: Narrow (λιγο πιο κατω απο τη μεση)

Closing down: Mixed (ακτιβως στη μεση.)

Η ομαδα παιζει το κλασικο 4-4-2 χωρις καθλου βελακια.

Οσον αφορα ατομικες οδηγιες:

Ολα ειναι στο team εκτος τους wingers που εχουν μονο την επιλογη "Run With Ball" στο often.
Οσον αφορα τους μεσους ο ενας εχει τερμα low το forward runs + dribble
ενω ο αλλος εχει forward runs στο high.
Οι πλαγιοι αμυντικοι απλα εχουν forward runs και ολα τα αλλα στη μεση.


Στα Εντος Εδρας παιχνιδια ολα πανε καλα- η ομαδα αλλαζει πασες, εχει κατοχη 60% και κερδιζει παιχνιδια.

Γιατι ομως σε ΟΛΑ τα εκτος η ομαδα σερνεται και δεν κανει τιποτα?

Εχω δοκιμασει να μειωσω το mentality σε defensive,να βαλω man to man τους centerback,να βαλω το closing down στο always αλλα το αποτελεσμα ειναι ιδιο.

Τι προτασεις εχετε?
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
o_kalos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 685
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:10 am
Football Manager της ομάδας: Galatas (FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Wigan
Location: Ηρακλειο-Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το passing και το tempo ειναι αντιστροφος αναλογα. δηλαδη το slow tempo παει με direct passing και αντιστροφα. οταν βλεπω σε τακτικες το αντιθετο νευριαζω!!! :evil:
δοκιμασε πιο γρηγορο tempο...
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλα καμια σχεση με την πραγματικοτητα φιλε o_kalos.
Το direct passing σημαινει αμεσως πασα προς τα μπρος ενω το short ηρεμο passing με πασες ακομα και προς τα πισω.

Πως λοιπον παει το direct passing με το slow?

Αν νευριαζεις πιες λιγο ξυδι btw αλλα αν εχεις να πεις κατι να το αιτιολογεις σε παρακαλω
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανάλογα και την ομάδα που έχεις .. Αυτές τις οδηγίες (στο περίπου)τις χρησιμοποιώ όταν είμαι φαβορί ή παίζω με ομάδα μικρότερου δυναμικού
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχεις αμυντικό χαφ φίλε μου κι αυτό σου κοστίζει στα εκτός καθώς είναι λογικό οι αντίπαλοι να παίξουν πιο επιθετικά. Χρειάζεται τον ένα από τα 2 κεντρικά χαφ να του βάλεις διαγώνιο βελάκι πίσω και αμυντικές οδηγίες ώστε να "κόβει" τις επιθέσεις των αντιπάλων, να κάνει δηλαδή τη βρόμικη δουλειά.

Επίσης αν έχεις γρήγορους ακραίους μπορείς να αυξήσεις το forward runs ώστε να βγαίνουν από τα πλάγια (και χωρίς τη μπάλα) και να περιμένουν την πάσα για να σφυροκοπήσουν.

@o_kalos Πραγματικά είσαι εντελώς λάθος. Η σχέση πάσας-τέμπο έχει να κάνει με την ομάδα που έχεις και τον αντίπαλο που αντιμετωπίζεις. Π.χ. είσαι η Ιντερ και παίζεις με τη Λιβόρνο εντός και αναμένεις να κλειστούν πίσω. Παίζεις short pass - slow tempo ώστε οι παίχτες σου να αλλάζουν πάσες συνέχεια γύρω από την περιοχή μέχρι να βρουν άνοιγμα για κάθετη πάσα.
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μωρε το θεμα ειναι οτι οτι και να βαλεις "extra" αρχιζει και χαλαει το συστημα αν θες να παιξεις ποδοσφαιρο κατοχης.

Βαζεις σεντρες στο high? Αμεσως μολις παρει την μπαλα ο παιχτης αρχιζει σεντρες.

Βαζεις τριπλες? Πρεπει να ειναι ο Ibrahimovic για να πετυχαινουν και να μη χαλαει το συστημα.
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
george 13
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Sun Dec 31, 2006 12:00 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Location: a8ina και τωρα χανιά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το θεμα ειναι να μπορεις να βρεις την καταλληλη τακτικη αναλογως την ομαδα που εχεις.
αν εχω ιντερ τοτε παιζεις επιθετικα με κοντινες πασες γρηγορο ρυθμο μενταλιτι στο φουλ επιθετικα.
george 13
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Sun Dec 31, 2006 12:00 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Location: a8ina και τωρα χανιά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτα που λετε για πολες πασες δεν με συγκινουν.... :P
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και γω εντος και εκτος παιζω με μικροτερες ποδοσφαιρο κατοχης ΑΠΛΑ οταν παιζεις εκτος σου ορμανε και οι αντιπαλοι πιο πολυ(οπως τους κανεις εσυ οταν θες να τους σπασεις το posession football) και σου περνουν την μπαλα. ΕΠΙΣΗΣ λογικα στην εδρα τους και αυτοι δεν παιζουν τοσο με αντεπιθεσεις οσο στην εδρα σου και ετσι αργα εσυ, πιο αργα και αυτοι, κυλαει ο χρονος χωρις πολλες ευκαιριες

Εγω να σου πω την αληθεια με κατι Καλλιθεες και κατι Αγρ.Αστερες μεσα-εξω τους εχω στην κατοχη και στο push up. Με τιποτα ΠΑΟΚ και τιποτα ΟΦΗ ειναι που εκτος την βλεπω καπως ποιο μετριοπαθως και αυξανω λιγο ταχυτητα μειωνοντας το push up

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ, με μικρομεσαιους στην εδρα σου μαζι με το αργο τεμπο και τις κοντινες δοκιμασε να ΑΥΞΗΣΕΙΣ το width δηλαδη μην κλεινεσαι, ανοιξου λιγο για να ανοιχτουν και αυτοι. Οχι πολυ, στην μεση πες. Μην φοβασαι το short passing εαν δεν ανοιχτεις στις 4 γωνιες δεν θα στην κλεψουν(στα εκτος κρατα το width χαμηλα)

ΥΓ. Για τα forward runs-run with ball ψιλοδιαφωνω. Αποτι εχω καταλαβει το forward runs ειναι να φευγουν μπροστα οταν περνουμε την μπαλα, αυτο στα μπακ δεν ειναι καλο γιατι αμα την χασουμε αμεσως αυτοι εχουν φυγει. Αμα θες να ανεβαζεις τα μπακ προτιμησε το run with ball, συνθηως δεν τα μαρκαρουν οποτε στην ουσια τους λες οταν εχετε χωρο ΚΑΙ μπαλα ανεβειτε αλλα οχι με το που περνουμε μπαλα να φευγετε μπροστα. Αμα τους δωσεις και σχετικα επιθετικες οδηγιες(πχ mentality 2 κλικ ΠΡΙΝ το defensive και Clossing down ενα κλικ ΠΡΙΝ το mixed) εισαι μια χαρα απεναντι σε μικρες ομαδες
Στα χαφ σου εχει πιο πολυ νοημα το forward runs αμα ο αντιπαλος ειναι καλος. Εγω εκει τους ΒΓΑΖΩ τα βελακια (ωστε να τα κραταω πισω οταν ξεκινανε αυτοι επιθεση) και forward runs often ωστε να βγαινουν στην κοντρα με το που παρω μπαλα(ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ εχω και πιο γρηγορο τεμπο τοτε γιατι αν παιζω αργα και εχουν φυγει και τα χαφ και μου παρουν την μπαλα, τον πουλο). Βεβαια με μικροτερους δεν εχει νοημα να εχεις πολυ forward runs στα χαφ τα ακραια διοτι αμα ο αλλος εχει κατσει σαν κοτα πισω που να παει το χαφ?Θα πεσει σε τοιχο, εκει αν και σου φαινεται εναντια στην λογικη, μειωσε τα forward runs δηλαδη με το που περνεις την μπαλα να μην φευγουν σφαιρα αφου δεν υπαρχει κενος χωρος, αστους πισω να κανουν κανα συνδιασμο με τα μπακ και τα κεντρικα χαφ
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παλικαρι για δοκιμασε αυτην: http://www.sendspace.com/file/6fzrfc
Ειναι μια τακτικη με βαση το 4-4-2 diamond att του Akyla αλλα με Instructions και team και personal ολα δικα μου....
Τελευταιο παραδειγμα Ιντερ-Ρομα
[img]http://img174.imageshack.us/img174/7121 ... omalo6.png[/img]
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα τη δοκιμασω...

Υ.Γ. Ποιο skin ειναι αυτο?
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”