Akyla Diamond tactic

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
P17
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

OK θα δω μερικά αποτελέσματα και θα σου πω.. μέχρι στιγμής χάλια... και κάτι off topic: guarin or cardennas?
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλος στα ειπα και πμ απλα να πω κατι...Δεν μου δουλευει η τακτικη σου, ή να το πω καλυτερα, δεν δουλευει καλυτερα απο τις δικες μου τακτικες.Το εχω εντοπισει οτι εξαρταται ΑΡΚΕΤΑ εως ΠΟΛΥ απο το τι παικτες εχεις.Θελω να πω θες γρηγορους αμυντικους, δινους σκορερ και γενικα οπως την εχω δοκιμασει δεν εχει εφαρμογη γενικη, ισως αμα επερνα συγκεκριμενους παικτες να δουλευε.Ειναι αρκετα "προσωποκεντρικη" τακτικη.

ΤΟ ΜΟΝΟ σημειο που μαλλον συμφωνουνμε οτι σε αντιθεση με το 05 (το 06 δεν το επαιξα) το ML-DMC-AMC-MR δουλευει καλυτερα αποτι το ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ στο 05 ML-MC-MC-MR αν και ισως δουλευει καλυτερα αντι να τραβας το αμ.χαφ πισω με βελος μπροστα τον ανεβασεις (για Ελλαδα παντα) στο κεντρο με βελος πισω.
nerofidas
Amateur
Amateur
Posts: 205
Joined: Mon Jun 05, 2006 6:02 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης/Exeter City
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Καμμένος....
Location: Αμυνταιο,Φλωρινας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω δοκιμαζω αυτην την τακτικη στην oxford united αλλα τα αποτελεσματα δν ειναι καλα,και ισως αυτο οφειλετε στο οτι οι παικτες μου δν εχουν καλα attributes οπως τα παρουσιαζει ο Akyla!!Φταιει αυτο,η αυτο το συστημα δν ειναι καλο για αγγλικο ποδοσφαιρο?/?
ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΗ ΣΤΟ ΛΕΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΕΤΑΛΟΟΟΟΟ.....
tbs
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sun Nov 19, 2006 4:25 pm
Location: N.Hrakleio , Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια μην περιμενετε απο μια τακτικη να δειτε θεαματικα αποτελεσματα.ο Akyla την δημιουργησε για τη δικη του ομαδα και αναλογα με τους παικτες που ειχε στη διαθεση του.πχ. για να παιξεις σε quick tempo πρεπει να εχεις γρηγορους και τεχνιτες παικτες.ο καθενας,αναλογα με τους παιχτες και την ομαδα που διαθετει,πρεπει να δημιουργει και αναλογες τακτικες :wink:
Life's too important to take it seriously.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακριβώς όπως τα λέει ο tbs είναι :wink:

Το σύστημα δοκιμάστηκε σε Παναθηναικό,Μπορντό και Στουτγκάρδη ως βασικό σύστημα
Και όταν εννοώ βασικό σύστημα εννοώ με αυτό να ξεκινάει το παιχνίδι και να τροποποιείται,συνήθως αμυντικά,ανάλογα τη διακύμανση του σκορ


Επίσης το δοκίμασα σε άλλες ομάδες όπως Leeds,Burghausen,Dusseldorf,Deportivo και Πανσερραικό είτε για να γυρίσω εις βάρος μου αποτέλεσμα είτε για να χτυπίσω από νωρίς το παιχνίδι με ρίσκο να δεχτώ γκολ

Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κι έτσι,καθώς έχω παρατηρήσει οτι αν αλλάξετε σύστημα στη διάρκεια του αγώνα,η A.I. του παιχνιδιού μπερδεύεται και την πιάνετε στο ύπνο :wink:
pxgjon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Fri Nov 03, 2006 4:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: πορτοχελιακος - ολυμπιακος
Location: Πορτο Χελι-Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακριβως ετσι ειναι ο akyla εδειξε την δουλεια του . σε αυτον δουλεψε καλα σε εμενα εσενα και καποιον αλλο ισως οχι . εγω πιστευω οτι ειναι λαθος να παιρνεις την τακτικη του αλλου και να παιζεις εφοσον παιζεισ χρονια fm . και η τακτικη ειναι μερος του παιχνιδιου και πιστευω οτι πρεπει ο καθενασ να την φτιαχνει μονος του . αν ειναι να παιζουμε με τακτικες προπονησεις και οτι αλλο φτιαχτηκε οχι απο εμας το μονο αποτελεσμα που θα εχει θα ειναι μια καλητερη ομαδα αλλα συνχρονος και ενα χειροτερο παιχνιδι εφοσον θα το εχει κανει ποιο ευκολο .
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωπα μισο γιατι εγινε ενα πεσιμο χωρις λογο

1. Ειναι η 1η φορα που χρησιμοποιησα τακτικη αλλου. Προπονησεις ναι, δεν την εψαχνα και επερνα ετοιμα. Απλα το παλιο καλο 4-4-2 που επαιζα δεν μου δουλεψε καλα στο 07 και ειπα για μια φορα να δοκιμασω καποιου αλλου

2. Για αυτο που εγινε το πεσιμο. ΔΕΝ κατεκρινα την τακτικη του Ακυλα ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ...Απλα ειπα κατι που ισως εχουν δει και αλλοι οτι ειναι ΑΡΚΕΤΑ προσωποκεντρικη. Δηλαδη θελει συγκεκριμενους παικτες(πχ γρηγορα μπακ) και μαλιστα οπως την εκοψα ειναι πακετακι,δουλευει καλυτερα αν την παρεις ετσι οπως ειναι, δηλαδη με αργα μπακ αλλα κανωντας deep αμυνα και παλι δεν δουλεψα αφου υπηρχε πολυς χωρος μεταξυ κεντρου και αμυνας. ΔΕΝ ειναι κριτικη για την τακτικη, ειναι μια διαπιστωση. Συγγνωμη αν προσβληθηκε κανεις
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

KeyserSoze εγώ πάντως δεν προσβλήθηκα,μην έχεις τύψεις :D

Ο καθένας μπορεί να λέει την άποψη του χωρίς να προσβάλει τον άλλον,έτσι όπως κάνατε παραπάνω :wink:
nerofidas
Amateur
Amateur
Posts: 205
Joined: Mon Jun 05, 2006 6:02 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης/Exeter City
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Καμμένος....
Location: Αμυνταιο,Φλωρινας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικα ο ΤΒS εχει δικιο!!!απλα μας προτεινε την τακτικη δν σημαινει πως πρεπει να δουλεψει οποσδηπωτε!!! :cry:
ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΗ ΣΤΟ ΛΕΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΕΤΑΛΟΟΟΟΟ.....
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γεια σας συναδελφοι.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ψαχνω καποιο σαιτ που να εχει τις διαφορες τακτικες που διαβαζω εδω π.χ. boo-cum-cha,diablo,pure football κλπ.Επεισης καμια συμβουλη για να σταματησει η ομαδα μου να εχει αμυνα παιδικη χαρα.HELP! :(
P17
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακυλα η τακτικη σ ειναι θεικη!! :yea: :yea: :yea: :yea:

ειμαι μπαρτσα και επεζα εσπανιολ για το σουπερ καπ και εχασα 2-0 εκτος με το συστημα που παιζει στην πραγματικοτητα η μπαρτσα... αλλα με το ακυλα τακτικ νικησα 3-0 στον επαναληπτικο και πηρα το τροπαιο πανω στην μισητη μ αντιπαλο!!! θενξ!! φαινεται πως ταιριαζει απολυτα με τους παικτες της μπαρτσα... βτω.. εσυ με ποια ομαδα την χρησιμοποιεις?
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eυχαριστώ P17 :-D

Η τακτική αρχικά δημιουργήθηκε για τον Παναθηναικό θέλοντας να καθαρίζω τα παιχνίδια σχετικά εύκολα

Μετά τη χρησιμοποίησα σε άλλες κατώτερες ομάδες(Burghausen δευτερη κατηγορία Γερμανίας και Λιντς) ή σε ομάδες μεσαίου δυναμικού στα Πρωταθλήματα τους(Σαραγόσα) αλλά όχι ως αρχική τακτική
Τη χρησιμοποιούσα είτε απο την αρχή ενός αγώνα που ήθελα νίκη πάση θυσία ή όταν βρισκόμουν πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο για να γυρίσω το παιχνίδι

ίσως ανεβάσω και μια πιο αμυντική τακτική στο ίδιο μοντέλο


Πάντως πιστεύω με τη Μπάρτσα και ένα άλλο επιθετικό σύστημα να χρησιμοποιούσες το πιο πιθανό θα ήταν να πήγαινες τουλάχιστον παράταση :wink:
P17
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι οχι.. στο ημιχρονο ημουν 2-0 (4' και 44') και μετα γυρω στο 60' 3-0... πιστευω πως το μονο προβλημα που αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι με την τακτικη σου ειναι τα wb(r,l).. δεν βρισκουν τους καταλληλους παικτες.. εγς βαζω βαν μπροκχορστ μπελλετι η ζαμπροτα και ταιριαζουν απολυτα!
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακύλα 1000000000 ΜΠΡΑΒΟ :victory:

Σε όποια ομάδα τη δοκίμασα έκανε χρυσή δουλειά !!!!!!!!!!!


Δοκιμάστηκε και σε μικρές ομαδες ( St.Pauli μέσα σε 2 χρόνια βγήκα CL), και σε μεσαίες ( Everton , Udinese από πρώτη χρονιά βγηκα 2ος) και σε μεγάλες (Ατλέτικο , 2 πρωταθλήματα , 1 cl , 1 uefa - United : 2 πρωταθλήματα σε 2 χρόνια και Εθνική Ισπανίας το Euro)

Ίσως η καλύτερη τακτική που χρησιμοποίησα ποτέ.

Τη δεδομένη στιγμη δοκιμάζεται στη Λιβερπούλ :D
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να 'σαι καλά Valas
Πάντως να έχεις και μια δεύτερη τακτική
Είναι γνωστό πως αν χρησιμοποιείς συνέχεις την ίδια ο αντίπαλος σε "διαβάζει" και δεν έχεις θετικά αποτελέσματα
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”