Football Manager 2007 - Σχόλια και Εντυπώσεις

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="patboy"]Έχω την ΑΕΚ τέλος πρώτης χρονιάς κ ενώ ο Ντέμαρος δεν συζητούσε καν να έχουμε parent club πήγε μόνος του κ έκανε συμφωνία με την Μίλαν...
Γιατί ρε προεδρε ανακατεύεσαι στα πόδια μου?

Σε λίγο θα μου στέλνει και χαρτάκι με την ενδεκάδα :roll:[/quote]

Εμενα με παρεκαμψε και μου πουλησε τον Araujo *insert Μαρθα Βουρτση-style οδυρμο*
Ηρθε η Fener και με τον ζητησε και επειδη κατι ελεγε το παιδι οτι θελει να προχωρησει κλπ, για να μην φωναζει ειπα να διαπραγματευτω. Ζηταω λοιπον ενα εξωφρενικο ποσο (κατα την αποψη μου..) και συνεχιζω, σιγουρη οτι θα κανει η ομαδα πισω.
10m up front, αλλα 10 σε 24μηνες και 50% κομματα απο την επομενη transfer του παιχτη. Ε, την πατησα.
Δεν ζηταγα καμια 50αρια εκει περα για να τους κοπει η ορεξη και το ενδιαφερον. :(

Patriciooooooooooooooo, Patricio μ'ακουυυυυυς?
Πολυ κωλοπαιδο ο Παππας (ο προεδρας)
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραίο feature είναι στο τέλος της χρονιάς που το παιχνίδι ανεβάζει μόνο του στους Reserves όσους παίκτες της U18 έχουν περάσει το ηλικιακό όριο.
Ήταν ταλαιπωρία να ψάχνεις όλη την U18 για τις ηλικίες ή να ξεστραβώνεσαι ποιος έχει το Ine μπροστά...
Επίσης κάτι άλλο καινούργιο είναι που στην αρχή της σεζόν σε ρωτάει αν θες να συμμετάσχεις στα πρωταθλήματα U18 και Reserves.
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Panaxa"]Ωραίο feature είναι στο τέλος της χρονιάς που το παιχνίδι ανεβάζει μόνο του στους Reserves όσους παίκτες της U18 έχουν περάσει το ηλικιακό όριο.
Ήταν ταλαιπωρία να ψάχνεις όλη την U18 για τις ηλικίες ή να ξεστραβώνεσαι ποιος έχει το Ine μπροστά...
Επίσης κάτι άλλο καινούργιο είναι που στην αρχή της σεζόν σε ρωτάει αν θες να συμμετάσχεις στα πρωταθλήματα U18 και Reserves.[/quote]
Aυτά ισχύουν για Αγγλία?
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ναι για Αγγλία.
Δεν ξέρω για άλλα πρωταθλήματα μόνο Αγλλικό έχω παίξει μέχρι στιγμής.
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γερμανικό και Ισπανικό σε ρωτάνε επίσης
Kris
Backup
Backup
Posts: 930
Joined: Mon Sep 26, 2005 7:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κακη εντυπωση μου εχει κανει το οτι δεν μπορεις να πουλησεις ευκολα παικτη εστω στο value που εχει! :x Πρεπει να ριξεις παρα πολυ την τιμη του και αν. :?
User avatar
Sargon16
Coach
Coach
Posts: 2560
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα,
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λογικό δεν είναι...Όταν ξεφορτώνεσαι έναν παίχτη δεν θα τον πουλήσεις στην αξία του αλλά σε χαμηλότερη...Εκτός αν πρόκειται για πάρα πολύ καλό παίχτη...
3-10-2007 ΒΕΡΝΤΕΡ 1-3 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
User avatar
kranidiotis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 285
Joined: Thu Apr 06, 2006 7:22 pm
Location: Where The Shamrock Grows
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μόλις έλαβα το δώρο μου :yea:

σας αγαπάω όλους στο fmgreece και στην pna :oops:

βλέπω τις λαμπάδες να ανάβουν στο videoclub με την επιστροφή του νοικιασμένου :)

πάω να λιώσω με το manual να βγάλω καμια τακτική της προκοπης :victory:
Saw things,Saw things,Saw things,Saw things
Clearer,Clearer
Once you, were in my...
Rearview mirror...
ioann
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Mon Nov 08, 2004 7:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν ύστερα από 3 σαιζόν με την Νάπολι είμαι σε θέση να κάνω τα εξής σχόλια για το παιχνίδι.

Μatch Engine: Οτι καλύτερο εχει βγάλει out of the box η εταιρεία ποτέ! Αναφέρομαι στην κίνηση των παικτών-κουκιδών,την ρεαλιστικότητα της, την ανταπόκριση των παικτών στις εντολές μας.Εαν έχετε αμφιβολίες βάλτε την ταχύτητα των highligts σε πιο slow mode και θα καταλάβετε. Στα ενοχλητικά οι διαφορές ανάμεσα στα επίπεδα ταχύτητας των highlights και το πρόβλημα με τα ball boys.

Interface : Aν το συνηθήσεις φυσάει, αν όχι την πάτησες. Είναι καθαρά θέμα γούστου και συνήθειας.

Τακτικές: Εχουν την μεγαλύτερη σημασία στην έκβαση του αγώνα από ποτέ. Επειδή διαβάζω οτι αρκετοι δυσκολεύονται σε αυτόν τομέα επειδή οι τακτικές που χρησιμοποιούσαν στο 06 δεν πιάνουν, εγώ τους συμβουλεύω να κρατήσουν τις ίδιες και να ψαχτουν περισότερο με τα personal instructions, προσαρμόζοντας τα στις formations του αντιπάλου και όχι να αλλάζουν τακτικες κάθε λίγο και λιγάκι. Σε αυτό τον τομέα βρίσκω το παιχνίδι πολύ δυνατό. Στα ενοχλητικά το ότι οι αντίπαλοι προπονητές (ΑΙ) χρησιμοποιούν όχι σπάνια παίκτες σε άλλες θέσεις.(Βάζουν sc να παίξει mc).

Media: Tα νέα features είναι καταπληκτικά.

Αtributes παικτών:Ρεαλιστικότερα. Δεν υπάρχουν πια παίκτες ''θεοί''. Ετσι είναι και στη πραγματικότητα.Ωστόσο τα atributes δεν ανεβαίνουν πια με την ίδια ευκολία τουλάχιστον με την προπόνηση που χρησιμοποιώ και στο fm 06 ήταν πολύ καλή.

Processing: Δεν υπάρχουν λόγια. Φέτος τουλάχιστον εγώ, είδα το φώς το αληθινό.

Τέλος θέλω να αναφερθώ στο σοβαρότερο ίσως bug που αφορα τις κόκκινες και τους τραυματισμους και έχει αναφερθεί σε όλα τα forum (και της SI) λέγοντας ότι σε μένα συμβαίνει το εξής περίεργο και ανεξήγητο. Εχοντας ξεκινήσει αρκετά new games στην προσπάθεια μου να βρώ πόσα πρωταθλήματα μπορεί να φορτώσει το pc έχοντας ικανοποιητική ταχύτητα διαπίστωσα ότι σε μερικά η κατάσταση ήταν πραγματικά ανυπόφορη από κόκκινες και τραυματισμούς(almost unplayable), σε κάποια άλλα όμως (όπως αυτό που παίζω τώρα και είμαι στην 4η σεζόν) η κατάσταση είναι απολύτως φυσιολογική.(4-5 κόκκινες την χρονιά δεν είναι υπερβολικό σε 40 περίπου παιχνίδια).

Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος αλλά ήθελα να μοιραστώ τα παραπάνω με τους υπόλοιπους τρελους.

Υ.Γ. Οι απαισιόδοξοι σκεφτείτε απλώς πέρυσι το fm 2006 με το patch να είναι στα χέρια μας πριν κυκλοφορήσει το παιχνίδι σε τι κατάσταση ήμασταν. Τώρα έχουμε ένα playable παιχνίδι στα χέρια μας.

Το pc δεν θα θέλει πια ανεμιστήρες αλλά air condition :wink:
ioann977
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ioann μεγάλο ποστ αλλά ωραία δομημένο. Χαίρεσαι να διαβάζεις τέτοια ποστ!

Να σου αναφέρω ότι όσα bugs έχεις πει θα διορθωθούν με το patch. Αυτά περίπου εντόπισα κι εγώ. :wink:
SeeD_Member
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Sat Mar 20, 2004 12:00 am
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που είδα με τις preset τακτικές είναι ότι όλες, εκτός από μια δύο ίσως, δεν έχουν τις μπάρες αλλαγμένες. Το 4-4-2 defensive ήταν το ίδιο με το normal όπως και τα 3-5-2 αλλά και άλλα. Αναγκάστικα να αντιγράψω τις τακτικές από το 06, (για να διαπιστώσω ότι δεν έχει σχεδόν κανένα αποτέλεσμα :oops: ) (μπήκε όμως το 4-4-2 counter :yea: :yea: ).

Από τα αρχεία του 06 που δοκίμασα είδα ότι λειτουργεί αυτό για τα ονόματα, αλλάζοντας μόνο το όνομα της Α κατηγορίας σε supaleage. Το no-wait δεν λειτουργει δυστυχώς, ίσα ίσα crushάρει το παιχνίδι, οπότε η αναμονή στο φόρτωμα είναι αναπόφεκτη. Δεν μπόρεσα να αλλάξω τα χρώματα των stats αν και άλλαξα το settings.xml οπότε φαντάζομαι τα αρχεία του 06 δεν μπαίνουν στο 07...

Επίσης βρήκα και το "πουλέν" μου: Hassan Souari, natural SC, competent GK :victory:
"Στην αρχή του αγώνα, ο Charilaou φάνηκε ότι είχε ήδη τη νίκη στο τσεπάκι του."

Charilaou FC διαφθορά και διαπλοκή!!!
Hellas V.210 επιτέλους
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα μου αρεσει πως μπορεις να βαλεις εναν παιχτη σου να κανει meeting με τους υπολοιπους για να ξεκολλησει η ομαδα απο τα ασχημα αποτελεσματα. Στην αρχη εβαλα εναν που εχει influence 20 αλλα τον ειχα μονο ενα χρονο και τπτ, προυτς. Μετα εβαλα τον Κωνσταντινου και ας ειχε χαμηλοτερο influence και πηγε καλα το θεματακι. Αρχιζα να κερδιζω μετα, συμπτωσις? Χαριτωμενη προσθηκη παντως.

Ενα αλλο που εχω προσεξει ειναι οτι πες οτι κανεις μεταγραφη καποιον και θα σου'ρθει σε 6 μηνες, εαν βαλεις τον κατασκοπο σου να τον ξανακοιταξει για να σιγουρευτεις οτι δεν πηρες παλτουδακι Zara και θα το πλερωσεις σαν MaxMara, σου λεει οτι "he has no intention of joining the club at this time". Κανονικα δεν θα επρεπε να εχουν μεριμνησει και να μενει κενο το συγκεκριμενο πεδιο της αναφορας?


Α! Εχω και μια ερωτηση. Εαν σου εχει αγορασει παιχτη καποια ομαδα με δοσεις που πες, ειναι για 18 μηνες, και μεσα σε ενα εξαμηνο αυτη η ομαδα τον ξαναπουλα σε αλλη, τα χανεις τα λεφτα σου? Διοτι αυτο εγινε με τον Araujo, και ενω μου λεει παιρνεις τοσα απο το future transfer fee που του ειχες, δεν μου ειπε οτι στο μελλον θα λαβεις και αλλα τοσα για τους επομενους 12 μηνες.
Μπορω να το δω καπως γιατι ειδαλλως θα στειλω χουλιγκαν στο τσαρδι της Fener για να τα σπασουν ολα ναουμ'. :evil:
SeeD_Member
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Sat Mar 20, 2004 12:00 am
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα finances πας στο transfers. Εκεί δείχνει όλες τις εκκρεμότητες της ομάδος και σε αυτά που πληρώνεις και σε αυτά που δέχεσαι. Εαν δεν το έχει... πάρε χούλιγκαν από την Ρωσία, είναι πιο φτηνοί :D

Εμένα γιατί είτε πουλήσω με δόσεις είτε μονοκοπανιάς (το ίδιο και στις αγορές) τα χρήματα έρχονται και φεύγουν κατευθείαν; Αυτό σε όλες τις περιόδους, μεταγραφικές και μη.
"Στην αρχή του αγώνα, ο Charilaou φάνηκε ότι είχε ήδη τη νίκη στο τσεπάκι του."

Charilaou FC διαφθορά και διαπλοκή!!!
Hellas V.210 επιτέλους
User avatar
dpurpler
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Tue Jun 10, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες,

Έχει κανείς πάρει ή κάνει πέναλτυ με χέρι αμυντικού; Παίζω 3 χρονιές, ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ούτε κάρτα για καθυστέριση... Θέλουν νομίζω λίγο ρύθμιση αυτά.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

[quote="Gorgeous Cow"]Εμενα μου αρεσει πως μπορεις να βαλεις εναν παιχτη σου να κανει meeting με τους υπολοιπους για να ξεκολλησει η ομαδα απο τα ασχημα αποτελεσματα. Στην αρχη εβαλα εναν που εχει influence 20 αλλα τον ειχα μονο ενα χρονο και τπτ, προυτς. Μετα εβαλα τον Κωνσταντινου και ας ειχε χαμηλοτερο influence και πηγε καλα το θεματακι. Αρχιζα να κερδιζω μετα, συμπτωσις? Χαριτωμενη προσθηκη παντως.
l:[/quote]

Πως γινεται αυτο? Τωρα το εμαθα!! :shock: :shock: Μπορεις να εξηγησεις λιγο??
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”