[CM4 03/04] Co-Ownership

Συζητήστε σχετικά με τις εκδόσεις CM1, CM2, CM3, CM4 του Championship Manager
Post Reply
User avatar
xmavidis
Amateur
Amateur
Posts: 147
Joined: Sat Mar 06, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To έχω δει εδώ και αρκετό καιρό και μου κίνησε την περιέργια επειδή είναι πάντα απενεργοποιημένο. Τι είναι αυτό ρε παιδιά;
Last edited by xmavidis on Sun Oct 03, 2004 11:26 am, edited 1 time in total.
Enjoy the web!
sofKC
Coach
Coach
Posts: 2522
Joined: Thu Apr 08, 2004 11:00 pm
Location: στο κοσμο μου
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mono stin italia dikeuse an den kano lathos ine otan 2 omades katexoun ta dikeomata enos pekti 50-50 opos i inter me ton adriano ;)
an 8elis na paris ton pekti prepei na kanis offer ke stis dio
tora o adriano omos aniki stin inter persi omos den.

8ymame sto parel8on eixe gini ena topic me pliris perigrafi kane ena search ;)
User avatar
xmavidis
Amateur
Amateur
Posts: 147
Joined: Sat Mar 06, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν το βρήκα το topic, δεν πειράζει
Η απορεία μου λύθηκε :P
Enjoy the web!
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στην Ιταλία μπορεί μια ομάδα να αγοράσει ποσοστό του παίκτη, σε αυτή την περίπτωση τα δύο σωματεία κανονίζουν σε ποιο από τα δύο θα παίζει ο παίκτης, συνήθως αυτό ισχύει για 1 ή 2 χρόνια και στο τέλος της χρονικής περιόδου (αν δεν έχει πουληθεί ο παίκτης) τα δύο σωματεία υποβάλουν σφραγισμένες προσφορές (το ένα στο άλλο) μέσω της ομοσπονδίας και η μεγαλύτερη προσφορά κερδίζει, τα σωματεία διατηρούν το δικαίωμα να μην κάνουν προσφορά και να ζητήσουν παράταση της υπάρχουσας συμφωνίας για ακόμα ένα χρόνο, αυτή η επιλογή λειτουργεί σαν βέτο και μπορεί να γίνει μόνο μία φορά.

Ο λόγος της ύπαρξης αυτού του μπερδεμένου τρόπου απόκτησης παικτών θεωρείται ιδιαίτερα εξυπηρετικός στην Ιταλία καθώς συνήθως τίθεται σε εφαρμογή για ακριβούς νέους παίκτες και βοηθάει τις μεγάλες ομάδες να πάρουν ένα ελπιδοφόρο νεαρό παίκτη χωρίς να δαπανήσει ένα υπέρογκο ποσό και μετά να τον δανείσει για να πάρει χρόνο συμμετοχής, ενώ τα μικρά σωματεία έχουν τρόπο να πάρουν ταλαντούχους και συνήθως πανάκριβους παίκτες στην μίση τους τιμή και μετά να πουλήσουν το για μια συνήθως υπερδιπλάσια τιμή το ποσοστό τους.


Αξίζει να σημειωθεί ότι η με αυτό τον τρόπο είχε αγοραστεί ο Αλφρέντο Ντι Στεφανο από τις Ρεάλ και Μπάρτσα

Για περισσότερες πληροφορίες το επίσημο site του ιταλικού πρωταθλήματος είναι http://www.lega-calcio.it και η αγγλική έκδοση είναι http://www.lega-calcio.it/eng/index.shtml
User avatar
xmavidis
Amateur
Amateur
Posts: 147
Joined: Sat Mar 06, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
Enjoy the web!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το παλιό CM της SIgames!”