Ελάχιστες απαιτήσεις Laptop

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2024
Post Reply
Stelios NordArmee
Trialist
Trialist
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερίζω το φόρουμ. Μετά από αρκετά χρόνια αδράνειας (μεσολάβησαν και 3 παιδιά) από φέτος αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά το fm. Η απορία που έχω και αν μπορείτε να βοηθήσετε είναι η εξής:

Ψάχνω ένα λάπτοπ φθηνό για να ξεκινήσω το fm και όπου και να πήγα και να ρώτησα η πιο φθηνή τιμή για ένα λάπτοπ που να μπορεί να το τρέξει είναι στα 600€. Αν αποφασίσω να ξεκινήσω το fm touch, υπάρχει περίπτωση να με καλύψει ένα λάπτοπ φθηνό της τάξης των 350€??? Θέλω να αποφύγω λογικά τη κάρτα γραφικών που ανεβάζει το κόστος. Να σημειωθεί ότι θα ήθελα να έχω φορτωμένα όλα τα kits logos faces απλά θα ήθελα να παίξω το touch μήπως και καταφέρω να ρίξω το κόστος.

Αν δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, έχετε να προτείνετε κάτι? Μιλάμε πάντα για laptop και όχι για σταθερό. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις.
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times

μήπως να σκεφτείς κάποια εκδόση του Λινουξ πυο να μπορεί να τρέξει το παιχνίδι καλύτερα με λιγότερο κόστος;
Stelios NordArmee
Trialist
Trialist

Mε Linux φοβάμαι μήπως με δυσκολέψει το περιβάλλον αλλά να σου πω και πάλι δε γνώριζα πως είναι φθηνά. Χωρίς κάρτα γραφικών εμποδίζεται μόνο η match engine? Δε με πειράζει να παίζω σε 2D, ούτως ή άλλως με CM03-04 γαλουχήθηκα.
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro

κοίτα, όταν λέμε χωρίς κάρτα γραφικών, εννοούμε πλέον ότι η κάρτα γραφικών περιλαμβάνεται στη μητρική ( δεν είναι όπως παλιά, που αν δεν είχες ήταν μονόχρωμο, ούτε καν η διχρωμία της Hercules, ξέρω, παππούς εδώ προϊστορικός - -pappous )
Οπότε σε καπάκια δε θα έχεις πρόβλημα, θαρρώ, ακόμη και αν δεν έχει εγκατεστημένη χωριστή κάρτα γραφικών - δεν έχω δοκιμάσει το καινούργιο αυτό, αλλά μέχρι το 21 μια χαρά έτρεχαν σε τέτοια παλιά φθηνά λάπτοπ του 16 που είχα.
Τώρα για το Λίνουξ, είναι δωρεάν, πολλά interface μοιάζουν τρελά με τα καταραμένα προγράμματα της μικρής και μαλακής και εξαρτάται από τη διανομή. Συνήθως δε είναι και πολύ πιο ελαφριά, οπότε τραβούν λιγότερους πόρους από τον υπολογιστή και έτσι καταφέρνουν να τρέχουν πιο εύκολα κάποια παιχνίδια...
Ρώτησε κάποιον κομπιουτερά που να ενδιαφέρεται στα αλήθεια για το θέμα των προγραμμάτων ( δεν το κάνουν όλοι, από εμπειρία στο λέω ) και θα σε κατευθύνει καλύτερα, καθότι εγώ πια έχω φύγει από αυτή τη λογική ( εξ ανάγκης )...

ΥΓ αγόρι μου εσύ, με τα καπάκια... και εγώ, με καπάκια και commentary παίζω, άντε να μάθεις σε παλιούς λύκους νέα κόλπα :drinking: -diatakste -gioupi :roll: :roll: :roll:
Stelios NordArmee
Trialist
Trialist

Παππούς δηλαδή και εσύ (: (: (: . Εγώ commentary είχα μόνο στο football manager 2000 (πολλοί εδώ μέσα πιθανόν να μην είχαν γεννηθεί καν το 2000) και έχω την εντύπωση ότι σε εκείνη τη version δεν μπορούσες καν να παίξεις σε 2D παρά μόνο commentary.

Θα το ρισκάρω και θα πάρω λάπτοπ φθηνό και θα σας πω την εμπειρία μου όταν το τρέξω (με το νέο έτος). Παρόλα αυτά αν κάποιος δει το thread και θελήσει να δώσει κάποια απάντηση ακόμα, ευπρόσδεκτη.
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro

Stelios NordArmee wrote: Fri Dec 08, 2023 12:45 pm Παππούς δηλαδή και εσύ (: (: (: . Εγώ commentary είχα μόνο στο football manager 2000 (πολλοί εδώ μέσα πιθανόν να μην είχαν γεννηθεί καν το 2000) και έχω την εντύπωση ότι σε εκείνη τη version δεν μπορούσες καν να παίξεις σε 2D παρά μόνο commentary.

Θα το ρισκάρω και θα πάρω λάπτοπ φθηνό και θα σας πω την εμπειρία μου όταν το τρέξω (με το νέο έτος). Παρόλα αυτά αν κάποιος δει το thread και θελήσει να δώσει κάποια απάντηση ακόμα, ευπρόσδεκτη.
Αν θέλεις, να δοκιμάσω να το τρέξω στο παλιό μου λάπτοπ τα χριστούγεννα, που θα πάω στο πατρικό μου... αν το τρέχει εκεί, θα τρέχει παντού, ήταν φθηνό LG χωρίς κάρτα γραφικών ξεχωριστή, ούτε μεγάλη μνήμη, και είναι και του 17
Stelios NordArmee
Trialist
Trialist

Ok αν το θυμηθείς θα περιμένω γιατί είχα σκοπό να το αγοράσω με το που περάσουν οι γιορτές γιατί λόγω δουλειάς δε θα έχω καθόλου χρόνο μέσα στις γιορτές. Ευχαριστώ
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro

Stelios NordArmee wrote: Sat Dec 09, 2023 10:51 am Ok αν το θυμηθείς θα περιμένω γιατί είχα σκοπό να το αγοράσω με το που περάσουν οι γιορτές γιατί λόγω δουλειάς δε θα έχω καθόλου χρόνο μέσα στις γιορτές. Ευχαριστώ
φίλε δε σε ξέχασα, αλλά λόγω ενός θέματος υγείας, δεν έχω προλάβει καθόλου να φτύσω καν
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro

Stelios NordArmee wrote: Sat Dec 09, 2023 10:51 am Ok αν το θυμηθείς θα περιμένω γιατί είχα σκοπό να το αγοράσω με το που περάσουν οι γιορτές γιατί λόγω δουλειάς δε θα έχω καθόλου χρόνο μέσα στις γιορτές. Ευχαριστώ
φίλε μου, το κατάφερα επιτέλους. Σε φθηνό πισί του 17, έπαιξε λίγο αργά ( καλά, ήθελε υπομονή, όχι απλά λίγο ) και με όλες τις δυνατές λεπτομέρειες στο μηδέν, από γραφικά εννοώ. Δεν έφθασα πολύ, ίσα ίσα το φόρτωσα να ξέρεις, έπαιξα έναν αγώνα στα καπάκια και αυτό ήταν όλο. Πιστεύω ότι σε φθηνό πισί σημερινό θα είναι καλύτερα
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”