Football Manager 2021 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2021!
Post Reply
User avatar
paok_revolution
Backup
Backup
Posts: 751
Joined: Thu Dec 20, 2012 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nik_33 wrote: Wed Nov 25, 2020 10:00 am
DimiZag wrote: Wed Nov 25, 2020 12:07 am Ερωτηση με αποδεκτη ΤΟΝ ΝΙΚ:

Ποτε να υπολογιζουμε τα φετινα Data Packs;;; :D
Θα ανοίξω τοπικ σήμερα με λεπτομέρειες

Nik υπάρχει περίπτωση τα media packs τα περσινά να δουλεύουν και στο φετινό;
ΠΩ ΠΩ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΠΩ ΠΩ ΠΩ, ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΜΙΑ ΠΑΟΚΑΡΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
User avatar
MrPapa
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sat Aug 24, 2019 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AC MILAN
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Milan, Λαμία
facebook προφίλ: makis.papa
Status: Immer Vorwärts!
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πέρσι υπήρχε η λογική να απολύσεις κάποιον για να έρθει άλλος όντως. Όμως, 1) παραμένει γελοίο να έχεις τον ασισταντ μαζί με τους κοινούς coaches, η θέση του είναι ξεχωριστή 2) τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά στην Bayern και.... εγκλωβιστήκαμε. Έχοντας κλείσει ΟΛΕΣ τις θέσεις με νέους coaches (πράγμα που σημαίνει πως ως φρέσκοι δεν μπορούν να απολυθούν) είχε την φαεινη ιδέα ο Σαλιχαμιζιτς ως director-general manager να διώξει τον τούμπανο ασισταντ! Και δεν μπορώ να διώξω τον Σάλι ως director που πιάνει και θέση general manager και με άφησε χωρίς ασισταντ μέχρι να δεησουν να ανοίξουν το όριο των coaches. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν όλα αυτά με το πως βλέπουν τους coaches ισχύουν στην πραγματικότητα ή είναι ένα καπρίτσιο του fm... Καλή χουντάρα η Bayern πάντως ζούμε στιγμές σουρεαλ
"When I lost a match I broke down in frustration. Today players lose, take a selfie and put it on the Internet. They make me sick."
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1961
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

MrPapa wrote: Wed Nov 25, 2020 1:12 pm Πέρσι υπήρχε η λογική να απολύσεις κάποιον για να έρθει άλλος όντως. Όμως, 1) παραμένει γελοίο να έχεις τον ασισταντ μαζί με τους κοινούς coaches, η θέση του είναι ξεχωριστή 2) τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά στην Bayern και.... εγκλωβιστήκαμε. Έχοντας κλείσει ΟΛΕΣ τις θέσεις με νέους coaches (πράγμα που σημαίνει πως ως φρέσκοι δεν μπορούν να απολυθούν) είχε την φαεινη ιδέα ο Σαλιχαμιζιτς ως director-general manager να διώξει τον τούμπανο ασισταντ! Και δεν μπορώ να διώξω τον Σάλι ως director που πιάνει και θέση general manager και με άφησε χωρίς ασισταντ μέχρι να δεησουν να ανοίξουν το όριο των coaches. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν όλα αυτά με το πως βλέπουν τους coaches ισχύουν στην πραγματικότητα ή είναι ένα καπρίτσιο του fm... Καλή χουντάρα η Bayern πάντως ζούμε στιγμές σουρεαλ
-Μία πιο "περίεργη" λύση ειναι ο in game editor. Εγώ πλέον τον αγοράζω κάθε χρόνο γιατί αυτος ο κακομοίρης ο Τέρρυ απο το ΦΜ2018 δεν πήγαινε σε καμία ομάδα σαν προπονητής και εμενε αδρανής 5+ χρόνια

-Ξέρω οτι μερικοί προπονητές έχουν 2 βοηθούς. Ο Σμιθ π.χ. στην Βίλλα έχει τον Σέικσπιρ, τον Τέρρι και νομιζω και άλλον 1 σαν "assistant 1st team coach".
User avatar
MrPapa
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sat Aug 24, 2019 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AC MILAN
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Milan, Λαμία
facebook προφίλ: makis.papa
Status: Immer Vorwärts!
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

spiros91 wrote: Wed Nov 25, 2020 1:20 pm
MrPapa wrote: Wed Nov 25, 2020 1:12 pm Πέρσι υπήρχε η λογική να απολύσεις κάποιον για να έρθει άλλος όντως. Όμως, 1) παραμένει γελοίο να έχεις τον ασισταντ μαζί με τους κοινούς coaches, η θέση του είναι ξεχωριστή 2) τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά στην Bayern και.... εγκλωβιστήκαμε. Έχοντας κλείσει ΟΛΕΣ τις θέσεις με νέους coaches (πράγμα που σημαίνει πως ως φρέσκοι δεν μπορούν να απολυθούν) είχε την φαεινη ιδέα ο Σαλιχαμιζιτς ως director-general manager να διώξει τον τούμπανο ασισταντ! Και δεν μπορώ να διώξω τον Σάλι ως director που πιάνει και θέση general manager και με άφησε χωρίς ασισταντ μέχρι να δεησουν να ανοίξουν το όριο των coaches. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν όλα αυτά με το πως βλέπουν τους coaches ισχύουν στην πραγματικότητα ή είναι ένα καπρίτσιο του fm... Καλή χουντάρα η Bayern πάντως ζούμε στιγμές σουρεαλ
-Μία πιο "περίεργη" λύση ειναι ο in game editor. Εγώ πλέον τον αγοράζω κάθε χρόνο γιατί αυτος ο κακομοίρης ο Τέρρυ απο το ΦΜ2018 δεν πήγαινε σε καμία ομάδα σαν προπονητής και εμενε αδρανής 5+ χρόνια

-Ξέρω οτι μερικοί προπονητές έχουν 2 βοηθούς. Ο Σμιθ π.χ. στην Βίλλα έχει τον Σέικσπιρ, τον Τέρρι και νομιζω και άλλον 1 σαν "assistant 1st team coach".
Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία του editor, προσπαθώ να το έχω όσο πιο ρεαλιστικό γίνεται χωρίς παρεμβάσεις. Βέβαια ακόμα έχω την απορία αν όλα όσα είδα, γίνονται όντως στη Γερμανία. Πρώτη φορά βλέπουμε κάτι τέτοιο σε δεκαετίες μανατζερ. Όσο για τους προπονητές με τους δύο βοηθούς ναι έχεις ένα δίκιο. Αλλά φαντάζομαι οτι το λογικό θα ήταν να μπει και πάλι ο assistant σε άλλη κατηγορία από τους κοινούς coaches και να έχει όριο 2 πχ
"When I lost a match I broke down in frustration. Today players lose, take a selfie and put it on the Internet. They make me sick."
User avatar
s16vrs210
Amateur
Amateur
Posts: 183
Joined: Mon Jul 05, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

παιδιά,γιατι με μεγάλη βάση δεδομένων δεν εμφανίζει youssoufa moukoko τον 15 χρονο της Ντορντμουντ?
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Έχω την εντύπωση ότι από 16 χρόνων και πάνω εμφανίζονται στο παιχνίδι . Οι πιο μικροί όχι


Sent from my iPhone using Tapatalk
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανα 2 λογάκια για match engine;;παίζοντας ακομα το 20 ειμαι απογοητευμενος σε αυτό το θέμα...αν υπάρχει τόσο μεγάλη αλλαγή να παρω το καινούργιο...
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Είναι πολύ μικρός για να υπάρχει στην database. Νομίζω πρέπει να πάρουν έγκριση από την οικογένεια για να μπει όπως είχε γίνει κάποτε με τον Odegaard.



@mrpapa ο Σαλιχάμιτζιτς είναι γενικά πανίσχυρος στην Bayern, που είναι ούτως ή άλλως ομάδα με ισχυρό μηχανισμό πέρα από τον προπονητή οπότε είναι ρεαλιστικό να κάνουν ενέργειες πέρα από την έγκριση σου. Να σε αφήσει χωρίς ασσίσταντ είναι όντως ακραίο. Αλλά στην ουσία αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πλέον δεν υπάρχει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ assistant και του υπόλοιπου staff που θα μπορούσε να είναι ρεαλιστικό, στην ουσία τις αρμοδιότητες του βοηθού μπορούσες ούτως ή άλλως να τις μοιράζεις στο υπόλοιπο staff. Kι αν δούμε και πως παρουσιάζουν το staff τους οι ίδιες οι ομάδες τότε βλέπουμε ομάδες όπως η Bayern να έχει 3 assistant και κανέναν απλό coach, η Real έχει coaching assistant αλλά και assistant coach κτλ. Στην ουσία πλέον το FM σου λέει έχεις το τάδε μπάτζετ για staff και μπορείς να πάρεις μέχρι τόσους. Από εκεί και πέρα το τι τίτλο θα δώσεις στον καθένα δεν παίζει τόσο ρόλο γιατί οι δουλειές τους ορίζονται (κυρίως) από τα καθήκοντα που θα ορίσεις εσύ, όχι από το αν τους ονόμασες assistant, coach κτλ.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

paok_revolution wrote: Wed Nov 25, 2020 12:34 pm
nik_33 wrote: Wed Nov 25, 2020 10:00 am
DimiZag wrote: Wed Nov 25, 2020 12:07 am Ερωτηση με αποδεκτη ΤΟΝ ΝΙΚ:

Ποτε να υπολογιζουμε τα φετινα Data Packs;;; :D
Θα ανοίξω τοπικ σήμερα με λεπτομέρειες

Nik υπάρχει περίπτωση τα media packs τα περσινά να δουλεύουν και στο φετινό;
Όσα αρχεία έχουν νέες εγγραφές δύσκολα θα δουλεύουν σωστά χωρίς update από μεριάς μου.
Υπομονή ελάχιστες μέρες, ήδη ξεκίνησα να ανεβάζω σήμερα

Link στην υπογραφή μου
User avatar
MrPapa
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sat Aug 24, 2019 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AC MILAN
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Milan, Λαμία
facebook προφίλ: makis.papa
Status: Immer Vorwärts!
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mojotzotzo wrote: Wed Nov 25, 2020 2:42 pm Είναι πολύ μικρός για να υπάρχει στην database. Νομίζω πρέπει να πάρουν έγκριση από την οικογένεια για να μπει όπως είχε γίνει κάποτε με τον Odegaard.



@mrpapa ο Σαλιχάμιτζιτς είναι γενικά πανίσχυρος στην Bayern, που είναι ούτως ή άλλως ομάδα με ισχυρό μηχανισμό πέρα από τον προπονητή οπότε είναι ρεαλιστικό να κάνουν ενέργειες πέρα από την έγκριση σου. Να σε αφήσει χωρίς ασσίσταντ είναι όντως ακραίο. Αλλά στην ουσία αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πλέον δεν υπάρχει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ assistant και του υπόλοιπου staff που θα μπορούσε να είναι ρεαλιστικό, στην ουσία τις αρμοδιότητες του βοηθού μπορούσες ούτως ή άλλως να τις μοιράζεις στο υπόλοιπο staff. Kι αν δούμε και πως παρουσιάζουν το staff τους οι ίδιες οι ομάδες τότε βλέπουμε ομάδες όπως η Bayern να έχει 3 assistant και κανέναν απλό coach, η Real έχει coaching assistant αλλά και assistant coach κτλ. Στην ουσία πλέον το FM σου λέει έχεις το τάδε μπάτζετ για staff και μπορείς να πάρεις μέχρι τόσους. Από εκεί και πέρα το τι τίτλο θα δώσεις στον καθένα δεν παίζει τόσο ρόλο γιατί οι δουλειές τους ορίζονται (κυρίως) από τα καθήκοντα που θα ορίσεις εσύ, όχι από το αν τους ονόμασες assistant, coach κτλ.
Με κάλυψε πλήρως η απάντηση σου φίλε. Πρώτη χρονιά που το βλέπουμε πάντως, ενδιαφέρουσα αλλαγή αν και δεν συμφωνώ προσωπικά με αυτήν. Πάσο όμως αφού το διάλεξαν στην Βundesliga
"When I lost a match I broke down in frustration. Today players lose, take a selfie and put it on the Internet. They make me sick."
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ξέρουμε αν θα βγει patch για τα πρωταθλήματα σαν αυτό του έφτιαξε ο timo πέρσι με τις χώρες που δεν έχει το fm;
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Για δείτε λίγο το παρακάτω βίντεο έχουν κάνει μια τρομερή προσπάθεια τα παιδιά από το FM Base και έφτιαξαν ένα, λογισμικό θα το πω, το οποίο δημιουργεί κανονικά πρόσωπα ανθρώπων για τους newgen παίκτες που έρχονται κάθε χρόνο στην ακαδημία κάθε ομάδας.Μάλιστα λαμβάνει υπ'όψιν το λογισμικό την εθνικότητα κάθε newgen και δημιουργεί το ανάλογο πρόσωπο.Στο βίντεο αναφέρονται και λεπτομέρειες για την εγκατάσταση και το πως λειτουργεί πρόγραμμα αλλά και links για downloads.Το μέγεθος του είναι 8,5gb βέβαια για όποιον θέλει να το κατεβάσει..

https://www.youtube.com/watch?v=kZRcjkR ... el=Zealand
Last edited by Nio 10 on Wed Nov 25, 2020 4:27 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1947
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Nio 10 wrote: Wed Nov 25, 2020 4:14 pm Για δείτε λίγο αυτό το βίντεο έχουν κάνει μια τρομερή προσπάθεια τα παιδιά από το FM Base και έφτιαξαν ένα, λογισμικό θα το πω, το οποίο δημιουργεί κανονικά πρόσωπα ανθρώπων για τους newgen
παίκτες που έρχονται κάθε χρόνο στην ακαδημία κάθε ομάδας.Μάλιστα λαμβάνει υπ'όψιν το λογισμικό την εθνικότητα κάθε newgen και δημιουργεί το ανάλογο πρόσωπο.Στο βίντεο αναφέρονται και
λεπτομέρειες για την εγκατάσταση και το πως λειτουργεί πρόγραμμα αλλά και links για downloads

https://www.youtube.com/watch?v=kZRcjkR ... el=Zealand
Πρέπει να ειναι κορυφαιο. Ομως επειδη τα Αγγλικά μου ειναι απαίσια, δεν μπορω να καταλάβω τις οδηγίες.
Θέλω να πιστευω οτι κάποιος θα τις γράψει κάποια στιγμη, εκτος αν υπάρχουν ηδη και δε το έχω δει.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Konstantinos84 wrote: Wed Nov 25, 2020 4:16 pm
Nio 10 wrote: Wed Nov 25, 2020 4:14 pm Για δείτε λίγο αυτό το βίντεο έχουν κάνει μια τρομερή προσπάθεια τα παιδιά από το FM Base και έφτιαξαν ένα, λογισμικό θα το πω, το οποίο δημιουργεί κανονικά πρόσωπα ανθρώπων για τους newgen
παίκτες που έρχονται κάθε χρόνο στην ακαδημία κάθε ομάδας.Μάλιστα λαμβάνει υπ'όψιν το λογισμικό την εθνικότητα κάθε newgen και δημιουργεί το ανάλογο πρόσωπο.Στο βίντεο αναφέρονται και
λεπτομέρειες για την εγκατάσταση και το πως λειτουργεί πρόγραμμα αλλά και links για downloads

https://www.youtube.com/watch?v=kZRcjkR ... el=Zealand
Πρέπει να ειναι κορυφαιο. Ομως επειδη τα Αγγλικά μου ειναι απαίσια, δεν μπορω να καταλάβω τις οδηγίες.
Θέλω να πιστευω οτι κάποιος θα τις γράψει κάποια στιγμη, εκτος αν υπάρχουν ηδη και δε το έχω δει.
δεν χρειάζεται αγγλικά απλά δες στο βίντεο τι κάνει και κάνε το ίδιο .Φυσικά θα πρέπει πρώτα να βγουν τα newgens της 1ης χρονιάς και μετά να κάνετε όλη την διαδικασία
mariost13
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon Nov 16, 2015 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω προσωπικά που κάθε χρόνο εστιάζω στο backround κατα τ διαρκεια του παιχνιδιού φετος ειναι πολύ κακό στο μάτι,μέχρι να συνηθισουμε βέβαια.

Πέρσυ έβλεπες και συνθέσεις πριν ξεκινήσει ο αγώνας όπως ειναι παρατεταγμένοι στο σύστημα της κάθε ομάδος.

Επίσης περιμένουμε να βγεί και ένα αξιοπρεπές skin γιατί κουραστηκάμε με την...μαυρίλα.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”