Ευρωπαϊκή διάκριση

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2018!
Post Reply
geopap
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Apr 06, 2018 12:27 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα στην ομάδα. Το ερώτημα που θέτω είναι πιο πολύ θεωρητικό παρά πρακτικό. Έχω αναλάβει τον Ολυμπιακό με πρωταρχικούς στόχους την βελτίωση της οικονομικής κατάστασης της ομάδας χωρίς την απώλεια πρωταθλημάτων, και σε δεύτερη μοίρα την ευρωπαϊκή καταξίωση.

Για αρκετές σεζόν μανατζάρω με σχετική επιτυχία (πρωτάθλημα κάθε σεζόν, κύπελλο σχεδόν πάντα, ανάδειξη και καθιέρωση πολλών ταλέντων από ακαδημίες, σημαντικές πωλήσεις παικτών, οικονομική άνοδος με θετικό πρόσημο κάθε χρονιά).
Στην Ευρώπη, ωστόσο, τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο σε παλιότερες εκδόσεις του παιχνιδιού απ'ότι έχω καταλάβει ως τώρα. Ενώ κάθε χρονιά καταφέρνω να κάνω σχετικά καλές πορείες ως τα προημιτελικά ή και τα ημιτελικά, όπου αποκλείομαι από top ομάδες για 1 γκολ διαφορά συνήθως, δεν έχω δει στην πράξη αναγνώριση της βελτίωσης του ευρωπαϊκού προφίλ της ομάδας. Ενώ κυλάνε όλα ρολόι, αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι η πενιχρή αύξηση του αριθμού των φιλάθλων.

Την προηγούμενη χρονιά, ωστόσο, λόγω τραυματισμών κυρίως, η ομάδα βγήκε 3η στους ομίλους, οπότε συνέχισα στο Europa League, το οποίο εν τέλει κατακτήσαμε πανεύκολα. Εξίσου εύκολα ήρθε και η κατάκτηση του Super Cup τον Αύγουστο. Ακολούθως είδα το όνομά μου να φιγουράρει στα κορυφαία ονόματα Ευρωπαίων προπονητών, καθώς και τους παίκτες να μην έχουν γενικά τόση εμμονή να πάρουν μεταγραφή σε καλύτερες ομάδες όσο πριν.
Σκεπτόμενος αυτά, έχω ξεκινήσει στην παρούσα χρονιά με στόχο και πάλι την κατάκτηση του Europa, οπότε κατέληξα επίτηδες τώρα 3ος στους ομίλους, και έχω καλή αρχική κλήρωση με τη Dortmund.

Το ερώτημα είναι αν συμφωνείτε με το στόχο του Europa σε αντίθεση με μια ακόμα καλή πορεία στο Champions League.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν το πάρεις το Europa οκ.Αλλά ακόμα και στους 16 να πας του Champions League,η οικονομική διαφορά είναι τεράστια.Αλλά μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις το Europa?
geopap
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Apr 06, 2018 12:27 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η οικονομική μου κατάσταση είναι σε άριστο επίπεδο θα έλεγα, με λίγα λόγια μπορώ να καλύψω τεράστια συμβόλαια θεωρητικά, ωστόσο οι top παίκτες διστάζουν να έρθουν λόγω πρεστίζ. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό μπορεί σταδιακά να αλλάξει με μερικούς ευρωπαϊκούς τίτλους, έστω και του Europa.
Από μεγάλα ονόματα στην παρούσα σεζόν μόνο η Chelsea έχει απομείνει στο Europa, οπότε θέλω να είμαι αισιόδοξος.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”