Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στόχος το να μην πέσουμε? Δεν μας τα λες καλά..ο Don τι έχει να πει γι'αυτό?
kennen wrote: Mon Dec 14, 2020 6:59 pm Τον χειμώνα που μας πέρασε βρέθηκα για πρώτη φορά στο γραφείο του Dario. Το επίσημο που λένε , στα κεντρικά της Palermo. Μου είπε ότι δεν πίστευε πως θα είμαστε σε τόσο καλό δρόμο για την άνοδο στη Serie B αφού δεν είχα την εμπειρία και ίσως να έσπαγα στην πίεση και τις απαιτήσεις μιας ομάδας όπως η δική μας. Μου ζήτησε να συνεχίσουμε έτσι και να πανηγυρίσουμε μαζί στο τέλος τη σεζόν. Λίγο πριν αποχωρήσω από το γραφείο του ακολούθησε ο εξής διάλογος :


- διάλεξε όποιον θέλεις και θα στον φέρω.
- Μα Dario , είμαστε στη Serie C,ποιον θα φέρουμε?
- Νορμάλ επιλογές εννοώ coach,εδώ ήρθε ο Armini .
- Έχω κάποιους ταλαντούχους παίκτες στο μυαλό μου από το Ελληνικό πρωτάθλημα. Ορίστε οι αναφορές τους.

Έτσι και έγινε, μπορεί να μην ήρθε το μεγάλο όνομα από το εγχώριο πρωτάθλημα αλλά πήραμε κάποιους γνωστούς σε μας παίκτες οι οποίοι θα βοηθήσουν πολύ.

Image

Ο πρώτος μήνας πέρασε, η ομάδα έκανε κοιλιά. Το αποτέλεσμα? Η "απαγωγή" μου για να βρεθώ με τον Don Ponzo.Χάναμε την επαφή με την κορυφή ,είχα δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες άθελα μου και ίσως το πλήρωνα ακριβά. Σχεδόν αθόρυβα ένα βράδυ βρέθηκαν σπίτι μου ο Mario και ο Luigi και ενώ κοιμόμουν με μετέφεραν στο γραφείο του Don. Κάτι σαν Dejavu, o Don με τον γάτο του και τη familia απέναντι από εμένα τον Γιώργο και τον Κώστα. Αυτά είναι τα πραγματικά ονόματα των φίλων μου. Τα άλλα είναι τα καλλιτεχνικά μας ας πούμε. Μας βάφτισε ο Don Ponzo Ιταλούς γιατί ο Dario είναι ρατσιστής και δεν τα πάει καλά με τους ξένους, μας έδωσε ψεύτικες ταυτότητες και για 6 μήνες μαθαίναμε Ιταλικά στην Ελλάδα από τους καλύτερους καθηγητές. Όλα ήταν στο σχέδιο, δεν μας άφηναν να ηρεμήσουμε αν δεν πετυχαίναμε την τέλεια προφορά. Κλείνουμε την παρένθεση και πάμε στα λόγια του. "Αν δεν ανεβάσεις την Palermo , θα έχεις να κάνεις μαζί μου". Όχι ,δεν θα το ήθελα αυτό σκέφτηκα. "Μα Don " ψέλλισα. Ύψωσε το χέρι του και με διέκοψε. "Μάλλον δεν κατάλαβες που είσαι μπλεγμένος" μου είπε. "Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στο παρασκήνιο και ποιες είναι οι δουλείες των φίλων σου". Μου είπε πως θα με αναλάβει ο Costa. Αυτός έσκυψε το κεφάλι και εγώ δεν καταλάβαινα τι γίνεται. Μας έδιωξε από το γραφείο του και ο Κώστας μου εξήγησε ποια είναι η δουλειά του τους τελευταίους 6 μήνες. Φρίκαρα, δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι θα μου έσπαγε ένα ένα όλα μου τα κόκκαλα και θα με πετούσε στη θάλασσα, δεν είχε επιλογή κιόλας. Σε τέτοια παιχνίδια είναι ή εσύ ή εγώ.


Image

Καταφέραμε να πάρουμε την πολυπόθητη άνοδο στη Serie B.Ο Γιώργος έβαλε το χεράκι του καθώς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και ενώ ήμασταν στην 3η θέση έβαλε λυτούς και δεμένους για να στήσει τα παιχνίδια των δύο πρωτοπόρων και να σώσει το τομάρι μου. Στόχος μας για την επόμενη χρονιά είναι να μην πέσουμε. Τα λεφτά είναι καλά για να φέρουμε κάποιους ελεύθερους και δανεικούς. Το όνομα και το project της Palermo θα βοηθήσει και θα γλυκάνει θέλω να πιστεύω κάποιους παίκτες για να μας προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Η δουλειά συνεχίζεται , το παιχνίδι ακόμα δεν άρχισε.

Image

Η κατάκτηση του κυπέλλου δεν ήταν αναγκαία, παρόλα αυτά είναι στην τροπαιοθήκη μας.
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήρθαν όλα τα βύσματα από την Ελλάδα. Παλερμιακός Γ.Σ. γίναμε!
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλές μεταγραφές , δανεικοί, ελεύθεροι κάποια μεγάλα συμβόλαια που δεν δικαιολογούν αυτά που παίρνουν βλέπε Guidetti, Leali.Κάποια άλλα που είναι σε μέτρια κατάσταση βλέπε Zanellato , Coccolo . Περιμένουμε πολλά από αυτούς αλλά μέχρι στιγμής βολευόμαστε με κάποιες εκλάμψεις .

Image

Η χρονιά ξεκίνησε όμορφα, συνέχισε άσχημα και έχει σταθεροποιηθεί σε μέτρια φάση. Λογικά θα μείνουμε στη Serie B για φέτος. Ο Dario δηλώνει ευχαριστημένος. Ο Don Ponzo όμως ήθελε την άνοδο. Με συνάντησε τώρα στις διακοπές και μου ζήτησε έστω να μπούμε στα play off και να παλέψουμε για την άνοδο. Έχει δυνατές ομάδες η κατηγορία και δείχνει να το καταλαβαίνει. Το θέμα είναι για πόσο θα κρατήσει αυτή η κατανόηση και τι μπορεί να πετύχει εκτός γηπέδου ώστε να φέρουμε καλύτερους παίκτες στην ομάδα. Με τους μεγάλους της Serie A έχουμε πρόβλημα. Δεν μπορούμε να δανειστούμε παίκτες τους γιατί έκανα άλλα από αυτά που συμφωνήσαμε και μου το κρατάνε μην αφήνοντας τους παίκτες τους να έρθουν δανεικοί στο Palermo. Ίσως μας βοηθήσει αυτό στο να φέρουμε παίκτες από έξω και να υπογράφουμε ελεύθερους που θα χτίσουν τον κορμό μας την επόμενη χρονιά. Αν φυσικά έχουμε και το ανάλογο budget γιατί με 4 εκατομμύρια συνολικά δεν γίνεται να πας στην Serie A.

Image

Θα βάλουμε τα δυνατά μας έτσι ώστε να φτάσουμε στην πολυπόθητη 8η θέση και να παλέψουμε για το κάτι παραπάνω από φέτος.

Image
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

O Leali είναι εκείνος ο άρχοντας που είχε πάρει για τέρμα ο Ολυμπιακος?
-nani
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
sheriff7 wrote: Sun Dec 27, 2020 5:56 pm O Leali είναι εκείνος ο άρχοντας που είχε πάρει για τέρμα ο Ολυμπιακος?
Ναι αυτό το πουλί είναι.

Η δεύτερη χρονιά φτάνει στο τέλος της. Έχουμε πετύχει την παραμονή μας στη Serie B.O Don Ponzo είναι απογοητευμένος αλλά τα πλευρά μου δεν κινδυνεύουν, αφού όπως μου είπε καταλαβαίνει τη δυσκολία της κατηγορίας και ότι η ομάδα χρειάζεται χρόνο. O Dario είναι φευγάτος αν και το διαψεύδει. Πριν λίγες ημέρες ήρθε να με συγχαρεί για τη φετινή σεζόν και να μου πει πως τα όσα ακούγονται είναι μπαρούφες και πως ο ίδιος έχει το μυαλό του στην άνοδο φέτος και δεν θα φύγει αν δεν το πετύχουμε. Έχω τα κλειδιά της ομάδας και θέλει να το γνωρίζω.

Image


Image


Image

Οι καλύτερες δυνατές κινήσεις έγιναν, πουλήσαμε σχεδόν όλους τους παλιούς και βγάλαμε 2,1Μ τα οποία μας επέτρεψαν να φέρουμε καλύτερους παίκτες φέτος. Ελπίζουμε να φανούν και στο χορτάρι.
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”