Λύσεις/προτάσεις για save με Liverpool

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σε ολη την παρεα....ελπιζω να ειμαι στο σχετικο thread για να ανοιξω την συζητηση.
Σας παραθετω καποιες φωτο απο το παρον save μου με την τρελα μου που ακουει στο ονομα Liverpool...τα πραγματα ειναι δυσκολα,το save απαιτιτικο και για γερα νευρα και πολυ υπομονη...που εμενα σιγα σιγα εξαντλητε.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Οι παραπανω εικονεσ εχουν να κανουν με το συστημα οπου χρησιμοποιω,το ροστερ της ομαδας,το μπατζετ για μεταγραφες,τους αγωνες που εχω δωσει μεχρι στιγμης και αυτους που απομενουν μεχρι το τελος της 4ης χρονιας και επισης τα επιτευγματα μου μεχρι στιγμης στο save οπου δεν ειναι αλλα εκτος απο 1 FA Cup,1 Capital One και 1 Community Shield.Ειχα κιαλλους τελικους σε κυπελα αγγλιας οπως και στο europa league αλλα δυστηχως...Φυσικα το μεγαλο στοιχημα και αυτο που θελω περισσοτερο απολα ειναι η κατακτηση τησ Premier League μιας και η ομαδα απουσιαζει παρα πολλα χρονια.

Ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα για να με βοηθησετε και να μου προτεινεται διαφορες ιδεες οπως για μεταγραφες ή για καποια διορθωση στην τακτικη μου ή τελος παντων οτιδηποτε νομιζετε πως ειναι αξιο αναφορας για να παει η ομαδα ενα βημα παραπερα...οτι παιχτες και να εχω παρει μεχρι στιγμης η ομαδα μενει στασιμη, και τις προηγουμενες χρονιες με δυσκολια θα ελεγα στις θεσεις 4-5 μιας και ζοριζομαι στο τελος να καταληξω σε θεση για το τσου λου.
Αυτη την στιγμη ειμαι μεσα 4ης σεζον και εδιωξα 2 παιχτες,τον Zivkovic στα 100Εκ.στην City και τον Berardi στην Valencia με 90εκ. και ετσι μου βγηκε αυτο το μπατζετ στα μεσα τις χρονιας..ψαχνω κιλερ για την επιθεση γιατι καλος ο origi και ιδιαιτερα αξιαγαπητος αλλα νομιζω πως οι επιδοσεις του δεν αναιβενουν παραπανω αποτι ειναι και εκτος αυτου Liverpool ειμαστε, πρεπει να μας τρεμουν με το που παταμε στο χορταρι. -ypoklinomai -gioupi

Εκει που με ποιανει η ωρα μου ειναι οταν πας τσου λου και παιρνας πρωτος απο τον ομιλο με την μπαρτσα και ποσο μαλλον οταν τις εχεις σκασει απο δυο 3αρες εντος εκτος γυρνας στο πρωταθλημα και φερνεις ισοπαλια με την τελευταια derby και χανεις βαθμους στα χαμενα...ξερω ολες οι αγγλικες ειναι ικανες να σου κοστισουν πολλους βαθμους και να σε τραβηξουν μακρια απο διεκδικιση αλλα ρε φιλαρακι ωρες ωρες δεν αντεχετε.

Λοιπον συγγνωμη αν σας κουρασα και ελπιζω να ανοιξουμε μια ωραια κουβεντουλα ετσι ωστε να βοηθηθω και εγω λιγο με το save και να τα πουμε για την ομαδαρα.
Θα χαρω πολυ να ακουσω τις προτασεις σας.

...YNWA... -ypoklinomai
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

viewtopic.php?f=442&t=42364

καλύτερα να κάνεις το ποστ εδώ
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το κάνω κι εκεί φίλε μου δεν έχω πρόβλημα αλλά ο λόγος είναι για να πάρω περισσότερη βοήθεια ή έκανα εγώ μακακια και το ανέβασα σε λάθος thread?
Απλά το έβαλα εδώ γτ βλέπω πολλές αναλύσεις ομάδων μένουν καιρό στάσιμες και γιαυτο.
Πες μου τι θέλεις να κανω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Θεωρητικά θα έπρεπε μόνο εκεί αλλά έχεις δίκιο για αυτό που λες για τις αναλύσεις οπότε άστο κι αυτό εδώ και όπου σου απαντήσουν έχει καλώς :D
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ φίλε μου ευχαριστώ και ας ελπίσω να πάρω καμία βοήθεια γτ η κατάσταση στο save ώρες ώρες καταντάει απελπιστική και σε φτάνει στα όρια της τρέλας


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.
Φίλε, εγώ θα σου πω κάποιες από τις απόψεις μου, προτιμώ να πάρεις όμως και δεύτερη και τρίτη άποψη.

Στο θέμα τακτικής, έχεις κάνει κάποιους συνδυασμούς που είναι, για'μένα, λάθος. Για παράδειγμα:
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς και διατήρηση κατοχής.
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς να φέρουν την μπάλα στην περιοχή, εντολή που σε καθυστερεί.
-Θες να παίξεις επιθετικά, αλλά ζητάς από τους παίκτες σου να είναι "περισσότερο πειθαρχημένοι".
-Επιλέγεις "πολύ ψηλή γραμμή" κι όμως δεν έχεις επιλέξει το "χρήση τεχνητού οφσάιντ" έτσι ώστε να σε γλυτώνει κάποιες φορές από τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων.

Για'μένα, επέλεξε 3 συστήματα, 1 επιθετικό, 1 κατοχής κι 1 αντεπιθέσεων(εναντίον των δυνατών ομάδων).
Για το επιθετικό σύστημα επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Επιθετική νοοτροπία
-Ρευστή (θες να πετύχεις γκολ, δεν σε ενδιαφέρει η κατοχή)
-Υψηλότερος Ρυθμός
-Πλάτος: ισορροπημένα
-Πολύ Ψηλή Αμυντική Γραμμή, σε συνδυασμό όμως με το τεχνητό οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (θες να "πνίξεις" τον αντίπαλο, να κερδίσεις τη μπάλα και να φύγεις στην αντεπίθεση)
-Εμποδίστε κοντινή Διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Ανοίξτε τη μπάλα στα άκρα
-Αφαίρεσε το "Χρήση αριστερού/δεξιού άκρου", μιας και παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς που συγκλίνουν προς τα μέσα
-Πάσες στο χώρο (εκμεταλλεύεσαι έτσι την ταχύτητα των εξτρέμ σου και του επιθετικού),
-Η Μπάλα μπροστά
-Αφαίρεσε το "Διατήρηση Κατοχής" (δεν μας ενδιαφέρει η κατοχή σε αυτό το σύστημα),
-Περισσότερο Εκφραστικοί (Εχεις απ'τη μέση και μπροστά φυσικό ταλέντο 13/18/19/18/15, εκμεταλλεύσου το!
-Αφαίρεσε το overlap κ επέλεξε "Κάντε Γρήγορες Σέντρες". Το Overlap θα μπει στο σύστημα κατοχής, όχι στο επιθετικό, επειδή, ψάχνοντας το overlap, τα εξτρέμ σου περιμένουν τον μπακ να κάνει κίνηση, έτσι σπαταλούνται πολύτιμα λεπτά ενώ θα μπορούσαν να φύγουν οι ίδιοι στην επίθεση.
-Αφαίρεσε το "Φέρτε τη μπαλα στην περιοχή".
-Σουτάρετε με την πρώτη ευκαιρία: καλύτερα όχι, δεν έχεις και πολύ καλούς σουτέρ, αν θες όμως μπορείς να πειραματιστείς (περίμενε όμως πολλά shoots off target).
-Τύπος Σέντρας: Ο Origi είναι μεν ψηλός, αλλά έχει μέτριο άλμα και κεφαλιά (δεν ξέρω και πως έχει εξελιχθεί στο δικό σου save), έχει όμως πολύ καλό κοντρόλ, άρα, πρέπει να δεις την ανάλυση από τα παιχνίδια, με ποιο τρόπο πετυχαίνει γκολ και να επιλέξεις ή ψηλές σέντρες ή χαμηλές ή μεικτές (ίσως αυτό γιατί είναι ουδέτερο)
-Τρέξτε προς την άμυνα (θέλουμε να πετύχεις γκολ)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις (θέλουμε να μπορείς να διασπάς τις κλειστές άμυνες)

Επιπλέον, σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις τουλάχιστον τον ρόλο του Mahrez ή και του Thiago ή και των δυο από Υποστήριξη σε Επίθεση και τον ρόλο του Wanyama σε Κεντρικός Kόφτης-άμυνα. Αν και θα ήταν προτιμότερο να ήταν σε 4-2-3-1 Wide ως ΚΚ-Α και όχι στο 4-1-2-3-1 που παίζεις, γιατί έτσι μένει λίγο πιο πίσω (λίγο όμως).
Για το σύστημα κατοχής επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Έλεγχος
-Ευέλικτη
-Χαμηλότερος Ρυθμός (βοηθάει στην κατοχή)
-Αρκετά πλατιά (θα παίξεις με Overlap)
-Ελαφρώς ψηλότερα
-Χρήση τεχνητού οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (σε ενδιαφέρει η κατοχή, άρα δεν θες να αφήσεις τον αντίπαλο να έχει τη μπάλα στα πόδια του)
-Εμποδίστε κοντινή διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Καμία επιλογή για πάσες, εκτός του παρακάτω
-Παιχνίδι από την άμυνα (μας ενδιαφέρει η κατοχή). Σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις το ρόλο του Alderweireld σε ΔΑ-Α. Ο Ρόλος του Σακό να παραμείνει ΚΑ-Α.
-Όχι πάσες στο χώρο (μας ενδιαφέρει η κατοχή)
-Κοντινότερες Πάσες
-Διατήρηση Κατοχής
-Ψάχτε το Overlap
-Φέρτε τη μπάλα στην περιοχή
-Τύπος Σέντρας: επιλογή σου
-Ντρίπλαρε λιγότερο (μας ενδιαφέρει η διατήρηση κατοχής)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις

Σε αυτό το σύστημα, οι ρόλοι υποστηρίξης είναι ό,τι πρέπει, μην αλλάξεις κάποιον σε επίθεση
Το σύστημα των αντεπιθέσεων είναι λίγο tricky. Για παράδειγμα, το σύστημα 4-1-4-1 είναι ένα πολύ καλό σύστημα και σε βολεύει μιας και παίζεις 4-1-2-3-1. Το θέμα είναι ότι παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς στο βασικό σου σύστημα κι έτσι θα έχεις ένα μειονέκτημα σε σύστημα 4-1-4-1, επειδή στα πλάγια χαφ δεν προσφέρεται το να συγκλίνουν προς τα μέσα. Για'μενα είναι σημαντικό να έχεις σύστημα αντεπιθέσεων, εκτός κι αν έχεις ομάδα σαν την Μπάρτσα, η οποία σε ΟΛΑ τα ματς κάνει το δικό της παιχνίδι και δεν χρειάζεται ένα πιο αμυντικογενές σύστημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά, διάβασε αυτό το άρθρο, εξηγεί το σύστημα των αντεπιθέσεων.
https://sisportscentre.com/the-art-of-c ... -football/
Σχετικά με τις επιλογές του συστήματος, προτιμώ να σε καθοδηγήσει κάποιος άλλος από εδώ μέσα.
Ψάξε και σε κανένα αγγλικό fmικό site, σίγουρα θα έχουν ανάλυση της Liverpool.

Προσωπική μου άποψη είναι να μην κάνεις πάρα πολλές αλλαγές στην τακτική γιατί απ'ότι είδα η χρονιά είναι σε εξέλιξη και πολλές αλλαγές σίγουρα θα επιφέρουν άσχημα αποτελέσματα. Καταλαβαίνεις όμως ότι έχεις κάνει συνδυασμούς που "δεν στέκουν" και πάρα πολύ. Το καλοκαίρι όμως να αλλάξεις επιλογές στην τακτική.
Σχετικά με τις μεταγραφές, βλέπω ότι δεν έχεις πάγκο, χρειάζεσαι ενίσχυση, γιατί είσαι Αγγλία και παίζεις πάρα πολλά ματς τη χρονιά. Όσον αφορά τον επιθετικό, τσέκαρε στο save σου τους Vietto, Lacazette, Zaza, Belotti, S.Araujo. Για εξτρέμ για τον πάγκο, τσέκαρε τον Cristian Espinoza (personal favourite), μπορείς να του μάθεις τη θέση ΕΕ-Ε (αν δεν του την έχουν μάθει ακόμα στο save σου, έχει και cuts inside). Για το κέντρο τσέκαρε και Lucas Romero (πιο πολύ για τον πάγκο αν δεν έχει εξελιχθεί πολύ).

Edit: Έχεις προσθέσει στο players instructions ή στο opposite instructions κάτι δικό σου;
Last edited by ilkork on Sun Jul 31, 2016 1:30 pm, edited 1 time in total.
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να προσθέσω και κάτι ακόμα.
Θα ξεκινάς τα ματς με την τακτική των επιθέσεων. Αφου αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο και σκοράρεις, θα το γυρνάς στο σύστημα κατοχής (διατήρηση του σκορ). Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορείς απ'το 45'-60' να ξαναπαίζεις με το σύστημα επιθέσεων και μετά πάλι αλλαγή σε κατοχή.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ilkork

Συμφωνώ με όσα λες και επειδή έχεις αναλύσει πολύ ωραία το θέμα κρίμα είναι να μείνει χαμένο εδώ. Πόσταρε και στο κανονικό thread.
viewtopic.php?f=442&t=42364
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:@ilkork

Συμφωνώ με όσα λες και επειδή έχεις αναλύσει πολύ ωραία το θέμα κρίμα είναι να μείνει χαμένο εδώ. Πόσταρε και στο κανονικό thread.
viewtopic.php?f=442&t=42364
Εννοείται φίλε, κανένα πρόβλημα.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”