Αγαπητό μου ημερολόγιο...

Post Reply
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
...πάνε σχεδόν δύο χρόνια από την ημέρα που αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με την προπονητική και να ξενιτευτώ προσπαθώντας να κυνηγήσω το όνειρο μου. Σαν χθες μου φαίνεται...
Spoiler: show
χτύπημα τηλεφώνου...

-Παρακαλώ;
-Έλα Νικόλα, εσύ;
-Ναι ο ίδιος, ποιος είναι παρακαλώ;
-Έλα ρε φίλε, ο Γιώργος από την σχολή είμαι, ο Κορυδαλιώτης, τι κάνεις, χαθήκαμε...
-Α έλα ρε φίλε, ναι όντως χαθήκαμε αλλά καταλαβαίνεις, τρεξίματα με την μια σχολή, τρεξίματα με την άλλη, άσε σου λέω πήξιμο αλλά ωραίιο πήξιμο!
-Ναι ρε φίλε αν και εγώ το δίπλωμα Pro της UEFA δεν με βλέπω να το χρησιμοποιώ, χώθηκα με κάτι γνωριμίες σε ένα γραφείο manager και ψάχνομαι να το δω σοβαρά.
-Λέγε ρε...σοβαρά; A εγώ ψάχνομαι μήπως και καταφέρω να μπω σε κανα team ως assistant...θα δούμε, υγεία να έχουμε και όλα τα άλλα βρίσκονται.
-Κάτσε θα δω τι μπορώ να κάνω έτσι και αλλιώς και γω ψάχνομαι για πελάτες και σιγά σιγά να μπω στα πράγματα, θα μιλήσω με γνωστούς μου για σένα.
-Θα σου είμαι υπόχρεως, πραγματικά φίλε.
-Ναι ρε θα σε ξαναπάρω σύντομα να σου πω νέα, άντε τα λέμε φίλε, πρόσεχε!
-Και εσύ αγορίνα μου, τα λέμε!
Πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός...πως πέρασαν δύο χρόνια όύτε εγώ δεν το κατάλαβα. Ιούλιος του 2014 ήταν όταν ο Γιώργος κατάφερε να βρει πρόταση, δίνοντας μου την ευκαιρία να προπονήσω όμαδα και μάλιστα ως πρώτος προπονητής και όχι ως βοηθός που περίμενα.
Και τώρα να μαι εδώ στο σπίτι...οι διάλογοι και οι συζητήσεις με τον Πρόεδρο ακόμα στα αυτιά μου...αλλά τουλάχιστον είχαν θετική έκβαση. Οι υπογραφές για μονοετή ανανέωση μέχρι τον Ιούλιο του 2017 πέσανε, και αν όλα πάνε καλά θα έχω κλείσει τότε 3 ολόκληρα χρόνια στον πάγκο της ομάδας. Και στην αρχή φαντάσου δεν ήθελα να πάω...
Spoiler: show
Image
Δόνηση κινητού...

"Σου έχω πρόταση τρελέ μου...Νεοφότιστη ομάδα 2ης κατηγορίας ψάχνει για προπονητή με στόχο να είναι ανταγωνιστική. Πιστεύω το χεις...Αν ενδιαφέρεσαι, ενημερωσέ με..."

Κοίτα εδώ που θα μας βάλει στα βαθιά με την μία αυτός...
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αλήθεια είναι ότι σας τα άρχισα λίγο μπερδεμένα...Καταρχάς να συστηθώ για όσους δεν με γνωρίζετε. Ονομάζομαι Νίκος, 25 χρονών, γέννημα θρέμα Πειραιώτης και περήφανος φίλαφλος του Εθνικού Πειραιά. Το ποδοσφαιρό είναι για μένα μεγάλο πάθος. Ρομαντικός γαρ, αν και δεν τις έζησα ελέω ηλικίας, νοσταλγώ την εποχή που το ποδόσφαιρο παιζόταν καθαρά και μόνο για την φανέλα. Όχι για τα λεφτά και τους χορηγούς, τα συμβόλαια και τις ρήτρες. Μεγάλος θαυμαστής του Arsene Wenger και της νοοτροπίας του, ένας από τους λόγους που αγάπησα την προπονητική.

Αρκετά με μένα όμως. Στα καθαρά ποδοσφαιρικά-μανατζερικά τώρα γιατί στην τελική για αυτό κλίκαρες την ιστορία αγαπητέ αναγνώστη και όχι για να μάθεις ποιος είναι ο Ethnikos 4EVER. :D

O Γιώργος όπως κατάλαβες και από το προηγούμενο ποστ, εδώ και δύο χρόνια που κατάφερε και με έφερε σε επαφές με την πρώτη μου επαγγελματική ομάδα έγινε και ο manager μου. Και το όνομα αυτής; (της ομάδας ντε..)
Spoiler: show
Image
Ο σύλλογος ιδρύθηκε μόλις το πρόσφατο 2009 και όταν ο Γιώργος με έφερε σε επαφές μαζί τους, είχε κλείσει μόλις μια πενταετία ζωής. Κατάφερε να ανέβει στην 2η κατηγορία της Ρουμανίας την season 2013-2014 μετά από μια προσπάθεια 2 χρόνων. Κάποιες διαφωνίες με τον προηγούμενο προπονητή έφεραν την ρίξη και τελικά την αποχώρηση του, με την ομάδα να συζητάει μαζί μου στις αρχές του Ιουλίου, το σωτήριο έτος 2014. Μετά από δύο συναντήσεις με τον πρόεδρο Ilie Capata, συμφωνήσαμε για συμβόλαιο 1 χρόνου με στόχο η ομάδα να είναι ανταγωνίστική.
Spoiler: show
Image
Η ομάδα που παρέλαβα. Ο Κύριος με την κοιλίτσα έμεινε εν τέλει για τους καφέδες.
Μιας και όπως είπα ο καιρός πέρασε πολύ γρήγορα, βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 2016. Μήνας; Αρχές Ιουλίου είναι και σε λίγες μέρες ξεκινάει η προετοιμασία της ομάδας για την νέα αγωνιστική περίοδο. Για να μην σε βάλω και σένα κατευθείαν στα βαθειά, θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή αναδρομή στα γεγονότα που έλαβαν μέρος κατά την διάρκεια των δύο αυτών χρόνων. Η μνήμη μου βέβαια έχει συγκατήσει τα βασικά συναισθήματα από τόσες στιγμές που πέρασαν, αλλά εδώ είμαστε να ζήσουμε μαζί καινούργιες οπότε ξέρω ότι δεν θα με παρεξηγήσεις.

Season 14-15:
Spoiler: show
Η ομάδα καθαρά ποδοσφαιρικά για την 3η κατηγορία ήταν μια πολύ καλή ομάδα αλλά για την 2η, δύσκολα τα πράγματα. Ταλέντο υπήρχε μεν αλλά μελλοντικά δε.

Είχε σοβαρές ελλείψεις στα 2 πλάγια μπακ με 2 μικρούς Ρουμάνους να είναι οι μόνοι που γνωρίζουν την θέση αλλά χωρίς ιδαίτερη επιτυχία, οπότε εκεί πειραματίστηκα με δύο μέσους που ανέλαβαν καθήκοντα στηριζόμενος κυρίως στην επιθετικότητα τους παρά στο αμυντικό τους παιχνίδι. Επίσης πέρα από ένα ψευτοεννιαράκι δεν είχε άλλους πιο επιθετικούς μέσους πέρα από 3 αμυντικά χαφ. Στα θετικά ότι στην θέση του φορ είχαμε καταφέρει να κλέισουμε τον Ρουμάνο Bogdan Oprea και στα φτερά δεξιά τον επίσης Ρουμάνο Hristu Chiacu πριν συμφωνήσω εγώ με την διοίκηση. Δύο παίχτες που για την κατηγορία είναι φανταστικοί από ότι μου λέγανε και το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος μιας και βρίσκονται ακόμα στην ομάδα.

Τα οικομικά της ομάδας βρίσκονταν σε πολύ οριακή κατάσταση αλλά ο πρόεδρος παρολαυτά μου έδωσε 900k budget για μισθούς με την ομάδα να ξοδεύει όταν πρωτοπήγα γύρω στο 470χίλιαριο. Προτίμησα ένα μεγάλο μέρος του να δοθεί στο προπονητικό team, στο τμήμα scouting και μετά από πολύωρη αναζήτηση και σε δύο πολύ καλόυς HotY και DoF, με τον πρώτο να έχει την ευθύνη για τις -ανύρπακτες μεν, όλα από κάπου ξεκινάνε δε- ακαδημίες μας και τον δεύτερο να αναλαμβάνει να διαχειρίζεται τις εξόδους δίνοντας και καμιά λύση στις εισόδους αν το κρίνει απαραίτητο και κριθεί θετικά η προτασή του.

"Και από παίχτες;" θα με ρωτήσεις και με το δίκιο σου. Με παίχτες δούλεψα με ότι είχα διαθέσιμο, δεν είχα και άλλη επιλογή. Αποφάσισα να φέρω 3 παίχτες, έναν DC και δύο DM για να καλύψω το ρόστερ και με πολύ δουλειά να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται ένα επιθετικό, άμεσο και γρήγορο 4-2-3-1 με δύο DM και πολύ πίεση σε όλο το γήπεδο.

Η προετοιμασία ήταν δύσκολη και με πολλούς τραυματισμούς μιας και εκτός από μένα και για πολλά παιδιά ήταν πρωτόγνωρο να βρίσκονται σε προετοιμασία ομάδας έστω και στο επίπεδο της 2ης κατηγορίας στην Ρουμανία.

Τα φιλικά το έδειξαν αυτό μιας και είχαμε απολογισμό 3 νίκες, 2 ισσοπαλίες και 4 ήττες.
Image

Στις επίσημες υποχρεώσεις ξεκινήσαμε κατά περίεργο λόγο θετικά με 2 νίκες σε κύπελλο και πρωτάθλημα αλλά μετά βγάλαμε πολλά προβλήματα τόσο σε άμυνα τόσο και σε επίθεση.
Image

Την τελευταία μέρα των μεταγραφών ο DoF μας αποφάσισε να κινηθεί δυναμικά και να ανακοινώσει την απόκτηση 6 ποδοσφαιριστών που μαζί με τις 3 δικές μου προσθήκες φέρανε στο 9 τον αριθμό των καλοκαιρινών μας μεταγραφών με τους 6 από αυτούς να βρίσκονται ακόμα στην ομάδα.
Image

Αυτό μας πήγε πολύ πίσω σαν ομάδα και στην συνέχεια κάναμε μόλις 2 νίκες και 3 ισσοπαλίες σε σύνολικα 14 αγώνες.
Image

Ακολούθησε μια μεγάλη διακοπή στις επίσημες υποχρεώσεις με τους παίκτες να φεύγουν σε διακοπές. Γύρισαν Τέλη Γενάρη για προετοιμασία με το πρωτάθλημα να συνεχίζεται στο τέλος του Φλεβάρη. Η ομάδα στα φιλικά ήταν πολύ πιο δεμένη και γενικά πιο ομάδα σε σχέση με το καλοκαίρι. Πάλι κάναμε αρκετές προσθήκες βέβαια και αυτό μας πήγε πάλι πίσω αλλά η διαφορά φαινόταν παντού.
Πολλές από τις προσθήκες βρίσκονται ακόμα στην ομάδα.

Image

Image

Στο πρωτάθλημα όμως δεν καταφέραμε αν και παίζαμε καλά να μαζέψουμε όσους βαθμούς θέλαμε για να είμαστε σε πιο καλή θέση στο μίνι πρωτάθλημα που ακολουθούσε.
Image

Η τελική βαθμολογία μας έβρισκε στον πάτο με 17 βαθμούς. Οι πρώτες 6 ομάδες συνέχισαν μεταξύ τους το πρωτάθλημα για το κυνήγι της 1ης θέσης και της ανόδου και οι υπόλοιπες 6 κάνανε το ίδιο για την αποφυγή του υποβιβασμού, με τις 2 τελευταίες θέσεις να σε ρίχνουν κατηγορία και την 4η να σου δίνει φιλί ζωής και μια δεύτερη ευκαιρία στα μπαράζ με τον 4ο του άλλου ομίλου.

Η βαθμολογία που μπήκαμε στα μπαράζ:

:arrow: Farul..............28pts
:arrow: CSM Slobozia...25pts
:arrow: CF Brailia.........23pts
:arrow: Gloria Buzau.....22pts
:arrow: ASC Bacau...... 21pts
:arrow: CS Balotesti......17pts

Κάνοντας ένα πραγματικά απίστευτο αήττητο σερί καταφέραμε να σωθούμε και να τους αφήσουμε όλους άφωνους.
Image

Liga II Serie I Relegation Play-Out
Image
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Season 15-16:
Spoiler: show
Μετά την καταπληκτική μας πορεία στο μίνι πρωτάθλημα και την επίτευξη του στόχου της παραμονής, το κλίμα στην ομάδα ήταν εξαιρετικό. Μετά από ένα σύντομο meeting με τον πρόεδρο αποφασίσαμε να ανανεώσουμε την συνεργασία μας για 1 χρόνο και να θέσουμε στόχο για την επόμενη χρονιά μια θέση στην μέση της βαθμολογίας. Το επίπεδο μας είχε ανέβει με τις μεταγραφές που κάναμε όλη την προηγούμενη χρονιά και αν καταφέρναμε να κλέισουμε παίχτες σε θέσεις που πονάγαμε, μαζί με τους νέους που πήραν εμπειρίες και μόνο καλύτερα μπορούνε να πάνε, θα αλλάζαμε τελείως επίπεδο.

Κληρωθήκαμε και πάλι στον πρώτο όμιλο της Liga II μόνο που είχαμε αλλαγές αυτή την χρονιά στην λίγκα. Οι ομάδες πλέον αυξήθηκαν στις 14, με διπλές αγωνιστικές, άρα 26 αγώνες, με τον πρώτο να παίρνει απευθείας άνοδο και τον δεύτερο να κερδίζει θέση στα playoff άνοδου. Τα πράγματα είναι αρκετό μπέρδεμα με το πως βγαίνουν οι θέσεις και θα στα εξηγήσω αναλυτικά στην συνέχεια, αγαπητέ αναγνώστη. Για την μάχη του υποβιβασμού, η 12η θέση σου έδινε δεύτερη ευκαιρία στα play-out με τον 12ο του άλλου ομίλου και οι δύο τελευταίες θέσεις σε ρίχανε κατηγόρια.

Το team της ομάδας παρέμεινε με μόνη απώλεια τον HotY μας που αποφάσισε να μην ανανεώσει μιας και του προσφέρανε θέση πρώτου προπονητή σε άλλη ομάδα και θεώρησε ότι είναι καλυτερο για την καριέρα του. Είχε προλάβει βέβαια να κλείσει και 2 ελεύθερους μικρούς για την ομάδα νέων πριν φύγει. Του ευχήθηκαμε τα καλύτερα γιατί πραγματικά ο τύπος έσπερνε στην δουλειά του. Η θέση του μετά από τόσο καιρό και ακόμα να αναπληρωθεί αφού δεν έχω βρει κάποιον που να αξίζει τον ρόλο.

Μεταγραφικά είχαμε κινηθεί έξυπνα και καταφέραμε να κλέισουμε με ελεύθερη μεταγραφή 6 παίχτες για τον Ιούλιο όπως επίσης και να ανανεώσουμε από τον Γενάρη όλους τους παίχτες που θέλαμε να κρατήσουμε στην ομάδα μαζί και τους δανεικούς μας για +1 χρόνο στον δανεισμό τους. Ειδικά ο 18χρονος επιτελικός Nedeljko Crnomarkovic κέρδισε με το σπαθί του μια θέση στην ομάδα με τις καταπληκτικές εμφανίσεις του. Δηλαδή είχαμε έτοιμη ομάδα για προετοιμασία και το μόνο που έπρεπε να κάνουμε, ήταν να βρούμε ομάδα για τους παίχτες που δεν υπολογίζαμε. Οι παίχτες που αποκτήθηκαν για την πρώτη ομάδα είναι οι:

:arrow: Razvan Gorovei: Ο 21χρονος Ρουμάνος είναι το πουλέν μου (έστω για το επίπεδο που είμαι :D ). Επιθετικός, πρώτος σκόρερ της κατηγορίας πέρσυ με 18 γκολ, οδήγησε την ομάδα του στην άνοδο. Κινηθήκαμε γρήγορα και κάναμε προσύμφωνο μαζί του δίνοντας άλλη μια καλή λύση στο ρόστερ μας, μετά τους Oprea και Cubilias.
:arrow: Sergiu Morga: Ο 23χρονος Ρουμάνος κεντρικός αμυντικός, ήρθε για να δώσει ποιότητα στην άμυνα μας και να αποτελέσει το κεντρικό μας δίδυμο μαζί με τον Marek Sustek. Πέρσυ έκανε 16 εμφανίσεις με την φανέλα της FC Voluntari στην Liga II.
:arrow: Semir Sadovic: Ο 24χρονος Σέρβος ήρθε για να κάνει την διαφορά στο κέντρο αφού αποτελεί τον μοναδικό καθαρόαιμο μέσο του ρόστερ. Ως Box-To-Box μέσος θα προσφέρει στην κυκλοφορία της μπάλας και στο να ανοίγουμε πιο εύκολα χώρους όταν επιτιθόμαστε. Την προηγούμενο season έκανε 30 εμφανίσεις με 1 γκολ στην 3η κατηγορία της πατρίδας του.
:arrow: Jaroslav Capko: Ο 33χρονος Σλοβάκος ήρθε να δώσει εμπειρία και λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στο κέντρο αφού παίζει εξίσου καλά ως DC και DM. Θα βοηθήσει και τους μικρούς DM της ομάδας Lucian Ion και Matheus Silva να εξελιχθούν. Την προηγούμενη περίοδο πραγματοποίησε 29 εμφανίσεις με την φανέλα της Trebisov στην 2η κατηγορία της Σλοβακίας.

Πέρα από έναν παίχτη καταφέραμε να βρούμε ομάδα σέ όλους τους υπόλοιπους που δεν υπολογίζαμε και έτσι να ελαφρύνουμε τους μισθούς μας μιας και φέτος αποφασίστηκε από την διοίκηση να μειωθει το ετήσιο budget στα 750k/έτος.
Image

Παρόλο που ουσιαστικά αυτή την μεταγραφική περίοδο κάναμε 4 μεταγραφές, η ομάδα δεν ρόλαρε στα φιλικά. Προσωπικά πιστεύω ότι το βασικό είναι να προετοιμαστεις κυρίως στην φυσική κατάσταση κατά την διάρκεια της προετοιμασίας και οι νίκες μετράνε μόνο την αυτοπεποίθηση στο σύστημα και στην ομάδα. Αυτό το τελευταίο μας έλειψε μιας και δεν κάναμε καμία νίκη, κάναμε όμως καλή δουλεία συνολικά και ήταν θέμα χρόνου να βρεθούμε σε φόρμα για την αρχή των επίσημων υποχρεώσεων.
Image

Ξεκινήσαμε δυναμικά με 5άρα στην πρεμιέρα επί της Dorohoi αλλά η 4άρα που φάγαμε από την ACS Poli για το κύπελλο μας έριξε ψυχολογικά κυρίως και αυτό μας παρέσυρε και στο πρωτάθλημα. Άλλη μια αναλαμπή με νίκη σε ένα τρελό ματς επί της Gloria Buzau και άλλη μια 4αρα στην πλάτη για την συνέχεια. Στο παιχνίδι με την Farul φτάσαμε λίγο πριν την πηγή αλλά το αφήσαμε να φύγει στο τέλος και στην συνέχεια ανεβήκαμε κάνοντας μια ήττα στα επόμενα 6 παιχνίδια, κλείνοντας τον γύρο με 3άρα από την 1η Vitorul, αγανακτησμένοι με την εμφάνιση πιο πολύ παρά την ήττα.
Image

Η διακοπή πέρασε ήρεμα μιας και είχαμε αποφασίσει με τον Τεχνικό Διευθυντή να μην προχωρήσουμε σε κάποια αλλαγή πέρα από την αποδέσμευση του Ionut Sandu που δεν κατάφερε να βρει ομάδα το καλοκαίρι όμως κατάφερε να βρει με την πάροδο του χρόνου και τον Γενάρη θα μας αποχαιρετούσε. Τελικά, μας αποχαιρέτησαν και άλλοι 3 παίχτες. Ο λόγος για τους Victor Tanase, Esmir Ahmetovic και Goran Mirovic. Μιλησαμε με τον Victor και αποφασίσαμε να φύγει μιας και ήταν τρίτος τερματοφύλακας στην ιεραρχία με μηδαμινή παρουσία στα επίσημα ματς. Ο Esmir μετά από τον περσυνό του τραυματισμό του αν και στηρίχθηκε, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και με το συμβόλαιο του να είναι από τα πιο υψηλά στην ομάδα, έπρεπε να φύγει. Ο Goran είναι διαφορετική περίπτωση μιας και ήρθαμε σε διαμάχη απειλώντας με ότι θα κάνει τα αποδυτήρια ταναπού αν δεν παίζει. Φυσικά αν και μετάνοιωσε δεν είχε θέση πια στην ομάδα.
Image

Η 2η προετοιμασία μας βρήκε σε πολύ καλή κατάσταση στην 6η θέση της βαθμολογίας και χωρίς άγχος θα μπαίναμε στον 2ο γύρο για όσο καλύτερο πλασάρισμα γίνεται. Τα φιλικά είχαν πολλά θετικά με ωραίο ποδόσφαιρο και την αυτοπεποίθηση μας στα ουράνια.
Image

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα με 2 νίκες και 2 ήττες σε 5 αγώνες, τρέξαμε ένα αήττηρο σερί 5 αγώνων ώσπου χάσαμε στην έδρα της πρωτοπόρου Vitorul η οποία ήθελε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε από τους διώχτες της. Η αγωνιστική περίοδος έκλεισε με μια τριάδα αγώνων στην έδρα μας την οποία δεν αφήσαμε να πάει χαμένη με 7 βαθμούς στο σακούλι και την 5η θέση στην κατάταξη, η πιο ψηλή στην -μικρή- ιστορία μας.
Image

Liga II:
Image
Spoiler: show
ΤΙΤΛΟΣ:Αγαπητό μου ημερολόγιο...
Όνομα προπονητή: Νίκος Παπανικολάου
Έναρξη: άνεργος
Φορτωμένα πρωταθλήματα: Image
Skin: Steklo X5
Logos/Kits/Facepacks: Metallic Logos Megapack/SS Kits/Cut Out Player Faces Megapack
Μετά το τέλος της αναδρομής στα 2 προηγούμενα χρόνια, στο επόμενο post, επιστρέφουμε στο παρόν για την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου 2016-2017.
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

https://www.youtube.com/watch?v=uJqGjqbY5cE
Spoiler: show
:D :D :D
-Παρακ...
-ΚΑΛΑ ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ; Τί άνοδο ρε; Τι της λες της άλλης της νιφίτσας και μελάνιασε και μόνο στο άκουσμα της; Και σκέψου αυτός ήθελε ότι και πέρσυ...Μια θέση σχετικά ασφαλή από τον υποβιβασμό. Κάναμε μια καλή πορεία στην ΔΕΥΤΕΡΗ κατηγορία της ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ και ψωνιστήκαμε;
-Τι ψωνιστήκαμε ρε ραράπα...Άραξε λίγο, φιλόδοξος είμαι απλά. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
-Και αν δεν κάτσει ρε φίλε; Δεν είναι εύκολα τα πράγματα...Κληρωθήκες για πρώτη φορά στην τριετία σου στον δεύτερο όμιλο της La Liga II. Ομάδες που δεν έχεις αντιμετωπίσει στο παρελθόν. Τι σου λέει ότι είναι στο ίδιο επίπεδο;
-Ναι ρε Γιώργο οκ δεν είπα ότι θα τα σαρώσουμε όλα. Αλλά 5οι ήμασταν πέρσυ, το επόμενο βήμα είναι η άνοδος ή τουλάχιστον να το παλέψουμε. Δεν βρίσκω τον λόγο να μην διεκδικήσουμε τις πιθανοτητές μας. Καλή ομάδα έχουμε, καλό team έχουμε, ενισχυθήκαμε ποιοτικά και ποσοτικά, πιστεύω πολύ στην ομάδα και αν και αρκετοί παίχτες ήταν επιφυλακτικοί όταν άκουσαν για άνοδο αλλά με τα παιχνίδια και τις νίκες αυτό θα αλλάξει.
-Ρε Νίκο, το ξέρεις ότι δεν είσαι μόνο πελάτης μου, είσαι σαν αδελφός μου και αυτό που θα σε ρωτήσω το λέω τελείως καλοπροαίρετα. Πως την κάνετε την ενίσχυση όταν αυτό που ακούγεται είναι ότι είστε υπερχρεωμένοι μέχρι τον λαίμο; Μέχρι και τον Βαρουφάκη θέλατε να φέρετε!
-Το ξέρω αδελφέ, το ξέρω! Όσο για τα οικονομικά, αυτά που ακούγονται τα γνωρίζω αλλά και παλι πιο λίγα από τα μισά αναποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είμαστε όντως μια ζημιογόνα εταιρεία αλλά προς το παρών τα βγάζουμε πέρα. Μάλιστα πέρα από τα νεά συμβόλαια, ανανεώσαμε και σχεδόν όλης της ομάδας για 2-3 χρόνια, όπως και το προσωπικό.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
-Το προσωπικό τί λέει ρε δεν μου έχεις πει...
-Κάνουν εξαιρετικά δουλεία, ειδικά για τις συνθήκες που δουλεουμε. Αν είμασταν καλύτερα οικονομικά το πρώτο που θα έκανα να ανακαινιστεί λίγο ο αγωνιστικός χώρος και το προπονητικό κέντρο - ο Θεός να το κάνει-.
Spoiler: show
Image
Image
-Ε ναι να αναδείξουμε την Ρουμάνικη version του Messi μην και χαθει...
-[System Interruption: Μη βρίζεις!] ΜΟΥ ΝΑΙ!!!! ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ!!!!
-Νίκο, σύνελθεεε....
-Χαχα, όχι ρε σε τρολλάρω ντάξει.
-Για πες τι έγινε με τις μεταγραφές.
-Ε τι να σου πω μωρέ τώρα... Έφυγαν 6, ήρθαν 8, οι 3 δανεικοί...
Spoiler: show
Image
Image
-Είσαι αστειάτορας το ξεχνάω κάθε φορά ρε πστ...
-Ε ρε βλαμένε έλα από το σπίτι να πιούμε καμιά μπύρα να στα αναλύσω όλα αφού ενδιαφέρεσαι τόσο.
-Ωπωπωπω το συζητάς; Έρχομαι σφέρα...Τα λέμε από κοντά.
-Έγινε, εγινε, bye!


περίπου 6 δεκάλεπτα αργότερα....


Spoiler: show
Image
-[System Interruption: Μη βρίζεις!] Νίκο, σπέρνουν τα ποτήρια!
-Μεγάλη απόλαυση να πίνεις παγωμένη μπύρα από παγωμένο ποτήρι φίλε...
-Και για λέγε για την ομάδα...μην ξεχνίομαστε....
-Ώραία θα στα πάρω από την αρχή. Λοιπόν...στον άσσο είμαστε πολύ καλά.
Spoiler: show
Image
Ο Sergiu Dani είναι αυτός που έχει προβάδισμα. Ο Tadas Simaitis είναι πολυτέλεια για τον πάγκο και ο Stefan Ciuculescu γύρισε από τον δανεισμό του για να κλείσει την τριάδα.
Spoiler: show
:arrow: Sergiu Dani: Το Νο 1 μας. Είναι πολύ καλό τέρμα. Βρίσκεται 1.5 χρόνο στην ομάδα πραγματοποιώντας 22 συμμετοχές.
Image

:arrow: Tadas Simaitis: Οριακά 2ος. Υπερπολυτέλεια για πάγκο. Μια από εδώ, μια απο εκεί, βρίσκεται στην 11άδα. Αυτός θα είναι ο τρίτος του χρόνος στην ομάδα με σύνολο 35 συμμετοχές.
Image

:arrow: Stefan Ciuculescu: Και αυτός 2 χρόνια στην ομάδα και θα μπει στον τρίτο του χρόνο. Τίποτα το ιδιαίτερο, με καμία παρουσία σε επίσημο παιχνίδι με την φανέλα μας. Αναγκαστικά τρίτος λόγω οικονομικών αλλά έχουμε πολύ ικανό δίδυμο.
Image
Δεξιά στα fullbacks έχουμε τους Marius Martac και Adnyan Dzhelilov.
Spoiler: show
Image
Βασικός ο Marius με τον νεαρό Βούλγαρο να κάνει τα ρεπά του.
Spoiler: show
:arrow: Marius Martac: 1.5 χρόνο στην ομάδα, με 38 συμμετοχές και 3 ασσίστ. Βασικός και ανατικατάστατος και πολύτιμο γρανάζι της μηχανής μας.
Image

:arrow: Adnyan Dzhelilov: 3ος χρόνος στην ομάδα για τον μικρό που έχει 20 συμμετοχές στα 2 χρόνια που είναι μαζί μας με ένα γκολ. Ταλαντούχος αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμος για βασικός. Για τα ρεπά του όπως είπα και στον Γιώργο είναι μια χαρά.
Image
-Αχά...Καλά σε βλέπω μέχρι τώρα αν και για πρωταθλητισμ...
Image


:!: To be continued...
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

....
-Ποιός είναι ρε συ;
-Όχι τίποτα...ένα mail από έναν άλλο πελάτη...χμμμ! Τι έλεγα; Α ναι...Για συνέχισε...για πρωταθλητισμό σε φοβάμαι όπως πήγα να πω...
-Καλά καλά, άκου. Στα αριστερά της άμυνας είμαστε καλά πιστέω...Ο Estevan και ο Stoica μου προσφέρουν έναν ευχάριστο πονοκέφαλο κάθε φορά που είναι και οι δύο υγειείς. Κατά ανάγκη έχω και τον Ungur για τρίτη λύση.
Spoiler: show
Image


:arrow: Martin Stoica: Πολύτιμο γρανάζι στην ομάδα μας ο 27χρονος Ρουμάνος. Παίζει όλη την αριστερή πλευρά. Η φυσική του θέση είναι εξτρεμ αλλά τον χρησιμοποιώ κυρίως στα μπακ. Έχει δώσει πολύτιμες λύσεις στην επιθεσή μας με τις επιθετικές του αρετές, πραγματοποιώντας 41 εμφανίσεις με 3 γκολ και 3 assist. Βρίσκεται 2 χρόνια στην ομάδα.
Image

:arrow: Estevan: Ο νεαρός βραζιλιάνος είναι πολύ ταλαντούχος και έχει βελτιωθεί πάρα πολύ τον 1,5 χρόνο που βρίσκεται κοντά μας. Έχει πραγματοποιήσει 21 εμφανίσεις με τις 16 από αυτές την περσινή χρονιά.
Image
Στην άμυνα θα ήταν ωραίο να είχαμε ενισχυθεί παραπάνω αλλά λόγω οικονομικών δεν ήταν έυκολο. Αποχώρισε ο Jaroslav Capko που μας έδωσε λύσεις και στην άμυνα τον έναν χρόνο που αγωνίστηκε μαζί μας. Επίσης κρέμασε τα παπούτσια του και ο Paul Somodean ο οποίος ήταν ο 3ος στην ιεραρχία αμυντικός μας.
Spoiler: show
Image

:arrow: Sergiu Moga: Ο 24χρονος Ρουμάνος, βρίσκεται μαζί μας 1 χρόνο πραγματοποιώντας 24 εμφανίσεις την προηγούμενη χρονιά. Μαζί με τον Marek Sustek συνθέουν το βασικό και αναντικατάστατο κεντρικό μας δίδυμο.
Image

:arrow: Marek Sustek: Ο 21χρονος Σλοβάκος είναι στην ομάδα μας 1,5 χρόνο, πραγματοποιώντας 39 εμφανίσεις σκοράροντας 7 γκολ και δίνοντας 2 assists.
Image

:arrow: Simeon Kuminkov: Λόγω των οικονομικών προβλημάτων που ανέφερα παραπάνω, προτίμησα να κλείσω δανεικό για 2 χρόνια τον 22χρονο Βούλγαρο που έχει πολύ ποιότητα και μπορεί να προσφέρει λύσεις και στο κέντρο της άμυνας αλλά και στα χαφ. Πάει για βασικό αμυντικό χαφ με την προυπόθεση να είναι υγιείς οι δύο παραπάνω. Την περσινή περίοδο αγωνίστηκε με την φανέλα της Montana στην πρώτη κατηγορία της πατρίδας του, πραγματοποιώντας 15 εμφανίσεις.
Image

:arrow: Iulian Ungur: Ο 21χρονος Ρουμάνος βρίσκεται 2 χρόνια στην ομάδα πραγματοποιώντας μόλις 3 εμφανίσεις. Φέτος θα πάρει την ευκαιρία του σίγουρα μέσα στην χρονιά να μου αποδείξει ότι είναι καλός παίχτης παρά την "άσχημη" καρτέλα του.
Image
Στα αμυντικά χαφ πέρα από τον Simeon Kuminkov έχουμε 3 αξιόλογες λύσεις συν τον Joel Coch να είναι ικανός να δώσει λύσεις και πιο πίσω από την φυσική του θέση. Αποχώρισε επίσης ο Igor Jovic μετά από 2 χρόνια στην ομάδα και 34 εμφανίσεις με την φανέλα μας.
Spoiler: show
Image

:arrow: Matheus Silva: Ο 20χρονος Βραζιλιάνος, βρίσκεται 1.5 χρόνο στην ομάδα πραγματοποιώντας 24 εμφανίσεις με 1 ασσίστ. Παίζει κυρίως DLP και έχει σταθεί ικανοποιητικά στο επίπεδο του πρωταθλήματος όσες φορές του έχει δωθεί η ευκαιρία.
Image

:arrow: Lucian Ion: Ο 22χρονος Ρουμάνος βρίσκεται 4 χρόνια στην ομάδα. Παίζει κυρίως DM και έχει πραγματοποιήσει 33 εμφανίσεις με την ομάδα σκοράροντας 1 γκολ και δίνοντας 2 ασσιστ. Έχει βελτιωθεί, είναι καλός παίχτης και αν συνεχίσει να παίζει με τον ίδιο ζήλο ίσως να πάει και για βασικός.
Image

:arrow: Rostislav Petrov: Ο 18χρονος Βούλγαρος είναι επιλογή του DoF μας. Πολύ ταλαντούχος παίκτης θα δώσει λύσεις σίγουρα μέσα στην χρονιά. Δανεικός για έναν χρόνο από την Rakovski 2011 αν πείσει θα υπάρξουν διαπραγματεύσεις για συνέχιση του δανεισμού του.
Image
Πιο μπροστά έχω δύο ποιοτικότατες λύσεις. Και ο Semir Sadovic και ο Joel Coch θα χρησιμοποιηθούν ως Box To Box και μπορούν να κάνουν την διαφορά στο κέντρο.
Spoiler: show
Image

:arrow: Semir Sadovic: Καταλυτικός παράγοντας του καλού μας περσινού πλασαρίσματος με 19 εμφανίσεις, 2 γκολ και 7 ασσιστ. Κάνει την διαφορά στο κέντρο ειδικά επιθετικά αλλά φέτος θα έχει καλό ανταγωνισμό για την θέση. Πέρσυ όποτε έλειπε αναγκαζόμασταν να παίζουμε με 2 αμυντικά χαφ, πράγμα που μας κόστισε βαθμούς σε πιο εύκολα ματς.
Image

:arrow: Joel Coch: 38 εμφανίσεις, 4 γκολ και 7 ασσιστ είχε ο 25χρονος Ισπανός την περσινή χρονιά με την φανέλα της Constancia στην Ισπανία. Θα βοηθήσει πολύ πιστεύω αν προβληματίζομαι για το άθλιο work rate του.
Image
Στα επιτελικά χαφ έχω 3 ικανότατους και ταλαντούχους παίχτες. Είναι από τις θέσεις που είμαστε κάτι παραπάνω από πλήρεις και περιμένω πολλά από όλους γιατί συνήθως παίζουμε με 10αρι και είναι μια θέση κομβική για τον τρόπο παιχνιδιού μαςι. Σε περίπτωση που χρειαστεί μπορούν να καλύψουν την θέση και οι Bogdan Oprea, Juanse.
Spoiler: show
Image

:arrow: Nedeljko Cnomarkovic: Παρότι δανεικός, αυτός θα είναι ο τρίτος χρόνος του 21χρονου Βόσνιου στην ομάδα. Έχει παίξει σε 51 αγώνες με την ομάδα σκοράροντας 9 γκολ και χαρίζοντας άλλα 15 στους συμπαίκτες του. Σε ρόλο playmaker κάνει παπάδες.
Image

:arrow: Mustafa Sidek: Ο 21χρονος Ρουμάνος θα μπει στην τέταρτη χρονιά στην ομάδα. Υπό τις οδηγίες μου έχει 19 εμφανίσεις μόνο μιας και ήταν άτυχος χάνοντας όλο τον περσινό πρώτο γύρο. Όταν επέστρεψε ψαχνόταν ακόμα αλλά φέτος με μια καλή προετοιμασία είναι έτοιμος να παλέψει για την βασική ενδεκάδα.
Image

:arrow: Georgi Ivanov: Δανεικός από την 2η κατηγορία της Βουλγαρίας, μας ήρθε μετά από εισήγηση του DoF μας. Θα πάρει ευκαρίες μιας και είναι πολύ καλός παίχτης φαινομενικά αλλά στην πορεία θα κριθεί και αυτός.
Image
Στην θέση του AMR είχαμε ήδη έναν πολύ καλό παίχτη στο πρόσωπο του Hristu Chiacu και με τον Alexandru Marinas να αποχωρεί μιας και μετά από 6 χρόνια στην ομάδα, δεν του προτάθηκε ανανέωση στο συμβολαιό του και έπρεπε να βρούμε αντικαταστάτη.
Spoiler: show
Image

:arrow: Hristu Chiacu: O 30χρονος Ρουμάνος είναι από τις παλιές καραβάνες στο ποδόσφαιρο και προσθέτει εμπειρία στο νεανικό ρόστερ μας. Με 38 εμφανίσεις τα πρηγούμενα 2 χρόνια στην ομάδα και 11 γκολ και 11 ασιστ ανήκει στο γκρουπ των παιχτών που κερδίζει βαθμούς για την ομάδα. Με οδηγία να παίζει ως winger κάνει άνω κάτω τις αντίπαλες άμυνες με τις σέντρες του αλλά μπορεί να δώσει λύσεις και από αριστερά ως inside forward σκοράροντας κρίσιμα γκολ.
Image

:arrow: Juanse: Ο 27χρονος μας ήρθε από την Xerez μετά από πολύ καλή χρονιά στην Ισπανία. Με βάση τις καρτέλες πάει για βασικός αλλά θα κριθεί στην προετοιμασία και σίγουρα έρχεται από τον πάγκο στα αρχικά μου σχέδια και αν μπορεί ας καταφέρει να κερδίσει την θέση του. Στα θετικά ότι είναι πολυθεσίτης.
Image
Αριστερά είχαμε τις αποχωρήσεις των Daniel Mande και Ninel Corcovenau αλλά καταφέραμε να αναπληρώσουμε και με το παραπάνω το κενό τους με την άφιξη του Constantin Giangoveanu. Μαζί με τον Mihai Dobrescu θα παλέψουν για μια θέση στο αρχικό σχήμα με αρκετούς παίχτες να μπορούν να προσφέρουν στην θέση αν χρειαστεί.
Spoiler: show
Image

:arrow: Constantin Giangoveanu: Ο 27χρονος Ρουμάνος την περσινή χρονιά ήταν στο δυναμικό της CS U Craiova ομάδα της Liga I που θα βρεθούμε αντιμέτωποι φέτος αφού έχασε κατηγορία. Έχει πραγματοποιήσει 85 εμφανίσεις στην μεγάλη κατηγορία με τις 6 από αυτές να γίνονται την περσινή χρονιά. Με βάση τις παραστάσεις του, μπορεί να κάνει την διαφορά στην ομάδα πιστεύω και να βοηθήσει και τον Dobrescu στην εξέλιξη του.
Image

:arrow: Mihai Dobrescu: Ο 24χρονος Ρουμάνος είναι από τους παίκτες που ένας προπονητής λατρεύει να έχει. Παρότι τα προηγούμενα χρόνια είχα πάντα πολλές επιλογές στην θέση του, κατάφερνε να ξεχωρίζει και να έχει την φανέλα σπίτι του. Έχει 48 εμφανίσεις με την ομάδα με 6 γκολ και 12 ασιστ. Έχει περιθώρια μεγάλης βελτίωσης.
Image
Last but not least που λένε και στο χωριό μου, στην θέση του striker είμαστε κάτι παραπάνω από πλήρεις. Μιας και παίζουμε πάντα με έναν επιθετικό οι τρεις λύσεις που έχω στην διάθεση μου είναι ικανοποιητικές.
Spoiler: show
Image

:arrow: Bogdan Oprea: Ο αρχηγός μας. Πολύ αθλητικός παίχτης που έχει προσφέρει τα μέγιστα τις 2 χρονιές που είναι στην ομάδα. 41 εμφανίσεις, 24 γκολ και 3 ασιστ ο απολογισμός του παίζοντας κυρίως σαν Target Man αν και έχει προσφέρει και ως επιτελικός σε ρόλο Shadow Striker. Από τους μπομπερ της Liga II όλα τα χρόνια. Βέβαια ο χρόνος ειναι αμείλικτος για όλους και ο 34χρονος Ρουμάνος δεν αποτελεί εξαίρεση, διανύοντας λογικά τον τελευταίο χρόνο στην καριέρα του.
Image

:arrow: Razvan Gorovei: Σας τον έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ. Η λατρεία μου στο φετινό fm. Βρίσκεται μαζί μας 1 χρόνο πραγματοποιώντας σε ρόλο Taget Man, 20 εμφανίσεις με 12 γκολ και 3 ασιστ. Πρώτη μου επιλογή αν και κανείς δεν έχει καπαρωμένη θέση στην ομάδα, πόσο δε στην θέση του, που έχω ποιοτικές λύσεις.
Image

:arrow: David Cubilias: Ο 26χρονος Ισπανός μας ήρθε από την τρίτη ομάδα της Villarreal πριν 1.5 χρόνο. Συνήθως έρχεται από τον πάγκο, και πάντα σκοράρει. Έχει 25 εμφανίσεις με 10 γκολ και 3 ασιστ με την φανέλα της ομάδας. Στο χέρι του είναι να κερδίσει πλήρως την εμπιστοσύνη μου.
Image
Ουφ...αυτό ήταν...τώρα ξέρεις έχεις μια ιδέα στο γιατί πιστεύω ότι μπορούμε να κυνηγήσουμε τις ελπίδες μας για άνοδο...
-Χμμ, κοίτα ένταξει δεν έχει άσχημη ομάδα πάντα με βάση τα λεγομενά σου. Το θέμα είναι μην την πατήσεις και φας καμιά πίκρα από τον πρόεδρα. Γιατί ζεις και λίγο στο συννεφάκι σου εσύ. Μην είναι ανώμαλη η προσγείωση φοβάμαι...
-Φίλε μου όπως λέει και ένας γνωστός μου, when the going gets tough, the tough get going.
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
Post Reply

Return to “Rest of the World”