Ολυμπιακός

Post Reply
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

:arrow: Εισαγωγικά
Πρωταγωνιστής στην Ελλάδα και με μεγάλο στόχο πάντα την Ευρωπαϊκή καταξίωση, ο Ολυμπιακός κάθε χρονιά δείχνει να κάνει σταθερά βήματα προόδου. Η ομάδα δείχνει εντός (και εκτός) γηπέδου πιο οργανωμένη απο πότε και περιμένει να βάλουμε τις πινελιές μας για να διατηρήσουμε τους εγχώριους τίτλους αλλά και φυσικά να διεκδικήσουμε μελλοντικά κάποιον Ευρωπαϊκό.

:arrow: Απαιτήσεις
Τα γνωστά. Η θρυλούμπα στα μάτια του μέσου οπαδού είναι το οξυγόνο που αναπνέει γι' αυτό και ο αδιαπραγμάτευτος στόχος της χρονίας είναι το πρωτάθλημα. Το budget μεταγραφών που μας δίνεται ειναι 3.7 εκατομμύρια, αρκετό για να γίνουν κάποια μπαλώματα. Επίσης απο την διοίκηση οι απαιτήσεις ειναι να αποδώσουμε ελκυστικό ποδόσφαιρο οπότε το πρώτο πράγμα που θα δείτε με το που φορτώσει το save είναι αυτό:

Image

:arrow: Ρόστερ
Γενικά δεν εχουμε σοβαρές ελλείψεις. Αντιθέτως, το υλικό ακόμα και χωρίς καμία μεταγραφή είναι ικανό να πετύχει με σωστή διαχείριση τους στόχους μας με αρκετή ευκολία. Πιο αναλυτικά όμως:

Τερματοφύλακες:Image

Ρομπέρτο: Μην λέω πολλά, τα ξέρετε. Φανέλα βασικού στο σπίτι και 2-3 Μάρτες δώρο για όποτε έχει ευχαρίστηση.
Μέγιερι: Ικανοποιητικός παγκίτης, μην περιμένετε όμως κάτι συνταρακτικό. Λήγει και το συμβόλαιο το 2015, οπότε εάν βρείτε κάτι καλύτερο στείλτε τον στην ευχή του Θεούλη.
Χουτεσιώτης: Μένει μόνο για την δήλωση του CL.

Συμπέρασμα: Μια χαρά.



Κεντρικοί Αμυντικοί:Image

Αμπινταλ: Στον τελευταίο όπως φαίνεται χρόνο της καριέρας του δίνει μια ποιοτική λύση στην άμυνα. Βασικότατος.
Μποτία: Το εισαγόμενο κούτσουρο μπορεί να μην ξέρει τι σχήμα έχει η μπάλα αλλά αποδίδει σταθερά καλά. Δυστυχώς στο save μου εμφανίστηκε φουλ επιρρεπής στους τραυματισμούς.
Σιόβας: Εγγύηση για μια ακόμα χρονιά πίσω.
Αυλωνίτης: Η 4η λύση μας, καθόλου κακός πάντως.

Συμπέραμα: Κομπλέ.



Δεξιά Μπακ:Image

Ελαμπντελαουί: Πολύ καλό wing back με πολλά περιθώρια εξέλιξης. Προσοχή στα αμυντικά του atts που στην αρχή έστω είναι κάπως αίσχος.
Σαλίνο: Το ανάποδο του Ελαμπντελαουί. Πιο λογική επιλογή σε δύσκολα μάτς που θέλουμε αμυντική προσήλωση, αλλά γενικά είναι για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Συμπέρασμα: Συμπαθητικά. Ίσως μια πώληση Σαλίνο δεν θα ήταν κακή ιδέα σε περίπτωση που βρίσκατε κάτι πιο ολοκληρωμένο.



Αριστερά Μπακ:Image

Μαζουάκου: Αγόραρε! Χέλι! Να 'χα 10 μάτια να σε βλέπω! Τρέλο potential από τον Αρτουρ, απλά κρατήστε τον όσο περισσότερο μπορείτε.
Γιαννούλης: Τίμιος. Δεν βγάζει μάτια αλλά αποτελεί ένα καλό back up.
Μπονγκ: Χρησιμεύει μόνο ως σφουγγαρίστρα.

Συμπέρασμα: Πολύ καλά. Αμά εχουμε πρόβλημα με τον Μαζουάκου τότε μπορεί να βοηθήσει και ο Αμπιντάλ εδώ.



Αμυντικα Χαφ:Image

Ν'Ντινγκα: Not bad αλλά δεν τον λες και Μακελελέ. Ωραιος ball winner και μόνο αυτό. Με 3.2m που είναι η option του νομίζω πως μπορείτε να βρείτε και καλύτερους.
Μιλιβόγιεβιτς: All around φαση απο τον Σερβο μαχητή, κάνει λίγο απ' όλα. Σίγουρα θα βοηθήσει αλλά και γι αυτόν ισχύει πως με 2.1m που είναι η option υπάρχουν και καλύτεροι...

Συμπέρασμα: Καλούτσικα. Εδώ φυσικά πάντα μπαίνει και η παράμετρος τι σύστημα θέλετε να παίξετε...



Κεντρικά Χαφ:Image

Μανιάτης: Όπως πάντα πολύ καλός Ball Winning Midfielder. Μένει και μας βοηθάει με το ακατάπαυστο τρέξιμο του.
Κασάμι: Ωραίος σε ρόσο Roaming Playmaker που χρησιμοποιήθηκε, μικρός σε ηλικία, πολυθεσίτης, τι άλλο θελετε;
Μπουχαλάκης: Μένει και πέρνει σιγά σιγά τις ευκαιρίες του. Φοβερό αριστερό βρωμοπόδαρο.
Ιμπραϊμ: Ξεκινά τραυματίας και δύσκολα θα διεκδικήσει σοβαρά θέση στην ομάδα.
Πελέ: Α να χαθείς τομάρι

Συμπέρασμα: Πάλι εξαρτάται τι σύστημα παίζετε. Γενικα αν δουμε τα DM/CM συνολικά, είμαστε σε ικανοποιητικό βαθμό.



Δεξιά Χαφ/Εξτρέμ:Image

Ντοσεβί: Μην ξενερώνετε με τα atts του, είναι αρκετά πιο χρήσιμος απ' οτι του φαίνεται. Εξαιρετικός στους ανοιχτούς χώρους.
Ντουρμάζ: Αν και κατα βάση αριστερός, τον χρησιμοποίησα περισσότερο εδώ. Όλο κλο-κλο-κλο και απο αυγό τίποτα σε ότι θέση και ρόλο του ανατέθηκε.

Συμπέρασμα: Μέτρια.




Αριστερά Χαφ/Εξτρέμ:Image

Αφελάϊ: Γοητεία! Πάρα πολλές ασσίστ, γκολ, ενέργειες κλπ κλπ κλπ. Το κακό όμως είναι πως με natural fitness 10 τον ξεχνάτε για συνεχόμενα παιχνίδια...
Γκαζαριάν: Τίποτα.

Συμπέρασμα: Εδώ βοηθούν και Ντουρμαζ/Φορτούνης οπότε μάλλον κομπλέ.




Επιθετικά Χαφ:Image

Dominguez: Ποιότητα. Το μεγάλο μας 10άρι είναι και απο τους πολυτιμότερους παίχτες της ομάδας.
Φουστέρ: Περνάνε τα χρόνια αλλά όπως και να 'χει πάλι χρήσιμος είναι. Πολύ καλός σε ρόλο Shadow Striker.
Φορτούνης: Εξαιρετικότατος! Δεν είναι απο την αρχή για 11άδα φυσικά αλλά δώστε του ευκαιρίες και θα σας ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές.
Ολαιτάν: Αρχίζει τραυματίας και ειλικρινά δεν τον δοκίμασα. Όποιος τον τσέκαρε ας πει απόψεις.

Συμπέρασμα: Nice.



Επιθετικοί:Image

Μήτρογλου: Το βασικό μας φορ-κανόνι τα παστελώνει για πλάκα. Πολύτιμος.
Διαμαντάκος: Τεράστια έκπληξη, είναι απείρως καλύτερος απ' ότι περίμενα. Προερχόμενος απο τον πάγκο μου τέλειωσε την χρονιά με 18 γκολ σύνολο...
Μπενίτεζ: Μόνο για να ξεκουράζει. Απο το επόμενο καλοκαίρι πακετάκι και πίσω στην Παραγουάη.

Συμπέρασμα: Είμαστε πλήρεις.



:arrow: Τακτική:Image

κατά βάση χρησιμοποίησα τέτοιο σύστημα και κόλλησε μια χαρά. Αν την δείτε λίγο πιο μερακλίδικα μπορείτε να παίξετε και έτσι:

Image

ενω για τα δύσκολα του CL κάπως έτσι:
Image

φυσικά όπως πάντα it's up to you. Η ομάδα πάντως έχει αρκετή ποικιλία για να ανταπεξέλθει στα περισσότερα συστήματα.

:arrow: Συμπέρασμα:
Η ομάδα φαίνεται πιο στρωμένη από ποτέ. Έχετε όλα τα εργαλέια για να κάνετε πρωταθλήτισμό αλλά και να παίξετε το απαραίτητο ταμπούρι στην Ευρώπη οπότε δικαιολογίες δεν υπάρχουν. May the force be with you λοιπόν και καλή μανατζερική χρονιά!
Last edited by beecher on Wed Nov 19, 2014 9:16 pm, edited 1 time in total.
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και επειδη επηξε το κεφαλι μου που καθομουν και εγραφα αυτη την αναλυση τοση ωρα, αναλυτικα για τις τακτικες απο αυριο :-)
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1932
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Πολύ καλή η ανάλυσή σου. Θα ήθελα να δω και τι προτείνεις ως μεταγραφικές κινήσεις σε σχέση πάντα με αυτους που πουλάς.
Ο Pele εμένα δε φευγει με τιποτε λόγου χάρη, ενω ο Bong μου ζητάει και χρηματα. Iμπραημ ειναι pain in the ass διότι αργει να γινει καλά και δεν έχει κανα τρομερό potential να τον κρατήσω.
Στο staff τι κάνεις?
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τα μαύρα αστέρια τι είναι;

Επίσης τι φάση είναι ακριβώς ο ρόλος του Roaming Playmaker;
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15608
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Είναι η ελάχιστη εκτίμηση του βοηθου για την ικανότητα του παίκτη, πχ από 2,5 μεχρι 3 αστέρια.

leltalked from xperia s
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

M3r$uRy wrote: Επίσης τι φάση είναι ακριβώς ο ρόλος του Roaming Playmaker;
The Roaming Playmaker is the heartbeat of his team, driving forward with the ball to spearhead attacks as well as tracking back to cover defensively. Always offering a passing option to teammates, the Roaming Playmaker must have the physical attributes to maintain a high intensity as well as the technical attributes to stamp his authority on the game.

“He will look to pick the ball up in deep position and work the ball forwards with urgency, all the while keeping up with play. The Roaming Playmaker will often camp on the the edge of the penalty area looking for room to shoot to try that killer ball which creates a goalscoring opportunity.

βασικα κατι σαν Deep Lying Playmaker αλλα με πολυ μεγαλυτερη ελευθερια στους χωρους που κινειται (εξ'ου και το roaming), ενω κατα βαση πρεπει να δινει και εξτρα επιλογη στην επιθεση. Ακριβως οπως επαιζε ο Κασαμι στα πρωτα παιχνιδια δηλαδη, πρωτου αρχιζουν να τον χαραμιζουν στα πλαγια
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Konstantinos84 wrote:Πολύ καλή η ανάλυσή σου. Θα ήθελα να δω και τι προτείνεις ως μεταγραφικές κινήσεις σε σχέση πάντα με αυτους που πουλάς.
Ο Pele εμένα δε φευγει με τιποτε λόγου χάρη, ενω ο Bong μου ζητάει και χρηματα. Iμπραημ ειναι pain in the ass διότι αργει να γινει καλά και δεν έχει κανα τρομερό potential να τον κρατήσω.
Στο staff τι κάνεις?
Ο Πελε πηγε καπου στην Κυπρο με ελαχιστα λεφτα, ο Μπονγκ στον Αστερα Τριπολης αλλα επρεπε να του πληρωνω 400k/χρονο (γενικα ειναι καπως μανικι να τον σουταρεις). Τον Ιμπραιμ αναγκαστικα τον διωχνεις κατα τον Γεναρη αλλα και με αυτον ειναι ζορι. Αν βλεπεις οτι δεν φευγουν παντα να τους μιλας και να τους λες οτι δεν εχουν μελλον & να αναζητησουν ομαδα

στο πρωτο save μου απλα εδιωξα τον Σαλινο και τον αντικατεστησα με τον Peruzzi ενω στο δευτερο εκανα terminate loan στον N'Dinga και πηρα στην θεση του τον Gil Romero. Γενικα την πρωτη χρονια δεν νομιζω οτι χρειαζεται και τρελες τομες η ομαδα, απο την δευτερη ειναι που θα αρχισω τις σοβαρες προσθαφεραισεις (ειμαστε και τελειως οριακα στην δηλωση του CL οποτε αναγκαστικα ημουν προσεκτικος).

Επισης δωστε full προσοχη στον Βεργο, μπορει να εξελιχθει σε εξαιρετικη λυση rotation (το PA του ειναι -8 αν δεν κανω λαθος). Απο τους δανεικους μονο Κολοβος & Λεαντρο φαινεται να μπορουν να σταθουν στην ομαδα, ειδικα ο Κολοβος απο κατι Ντουρμαζεους ειναι πολυ καλυτερη περιπτωση για Inside Forward.
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία ανάλυση και μου άρεσε επίσης που είπες πως πήγε με τους παίχτες τη πρώτη σεζόν 8) ο Διαμαντάκος θα συμφωνήσω βάζει πολλά γκολ αν κρίνω και από το save μου που τον έχω πάρει στη Γάλλια. από τους μικρούς εξελίσσεσαι κάποιος για την πρώτη ομάδα?
roma pizza
G.S. Manager
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Oct 30, 2013 8:26 pm
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
twitter: doureios_ippos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Τσόρι και ο Φουστέρ σου ζητάνε να φύγουνε από την ομάδα;
dimifm
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Wed Oct 19, 2011 11:42 am
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ τελειώνω πρώτη χρονιά.. Δεν μου ζήτησε κανένας να θέλει να φύγει.. Αλλά αυτός ο τσόρι, Ένα παιχνίδι παίζει 5 παιχνίδια τραυματίας είναι.

Και μία πρόταση να κάνω.. Πάρτε δανικό την πρώτη χρονιά τον Rafael Moura (ST) από International .. 30+ γκολ και ακόμα δεν έχει τελειώσει σε ρόλο Ολοκληρωμένου Επιθετικού.
G.S. Manager
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Oct 30, 2013 8:26 pm
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
twitter: doureios_ippos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρωτάω γιατί εμένα ο Τσόρι θέλει να γυρίσει Αργεντινή.
dimifm
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Wed Oct 19, 2011 11:42 am
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

G.S. Manager wrote:Ρωτάω γιατί εμένα ο Τσόρι θέλει να γυρίσει Αργεντινή.
στο save μου δεν έχει βγάλει κάτι τέτοιο
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

G.S. Manager wrote:Ο Τσόρι και ο Φουστέρ σου ζητάνε να φύγουνε από την ομάδα;
Ο Τσορι οχι, ο Φουστερ σε 2 save ναι. Δεν ξερω για ποιο λογο κιολας, IRL δεν παιζει κατι τετοιο...
Thanosksirokrini
Banned
Banned
Posts: 426
Joined: Fri Jul 27, 2012 12:56 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός, Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Το Ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό παιχνίδι , η παρουσία του αντιπάλου όμως το κάνει περίπλοκο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οντως σε μερικα save ενας απο τους 2 θελει να φυγει,απλα μια λυση ειναι να φερεις ή αυτον που σου προτεινουν οι ιδιοι οι παιχτες για να νιωθουν πιο οικεια ή φερνεις εναν Ισπανο κ εναν Αργεντινο αντιστοιχα!
Sahim
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Sun Sep 01, 2013 1:42 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos SF Piraeus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πρέπει να διαφωνήσω με την κρίση σου όσο αφορά τον Jorge Benitez και τον Φορτούναρο. Ο μπενιτεζ στο σειβ μου πρωτη χρονια με εβγαλε ασπροπροσωπο σε πολλα παιχνιδια κυπελου (πρωτος σκορερ κυπελου ελλαδας με 10 γκολ) αλλα και στην σουπερλιγκ. Ο Μητρογλου σε ρολο προωθημενου επιθετικου ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΛΤΟ ! πηρα δανεικο τον Niang της μιλαν και εβγαλα την σεζον με νιανγκ και μπενιτεζ κυριως. ( Συνολο 18 γκολ ο νιανγκ και 19 ο μπενιτεζ με καμια 12αρια ασσιστ ο καθενας) και στα περισσοτερα ματς ξεκιναγα παλτογλου μπας και παρει μπρος αλλα τιποτα !!!!!!!

Για φορτουνη μεχρι τα χριστουγεννα αξιζει καποιες ευκαιριες ως αντικαταστατης του αφελαι. Απο κει και μετα παιρνει φορα και με εχει σωσει σε πολλα ματσακια με αλλαγη μαλιστα στο ημιχρονο. Επισης για αντικαταστατη του Τσορι μπορειτε να παρετε δανεικο τον Suso. Μολις αρχισει να αναβει δεν σταματαει με τιποτα. Σταθερα εξαιρετικες εμφανισεις σε ολη την σεζον και μαλιστα και σε αγωνες Τσαμπιονς Λιγκ.
Post Reply

Return to “Ελλάδα”