Σκεψεις για ρολους σε 4-1-2-1-2 χωρις εξτρεμ.Share your opp.

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο
Post Reply
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον επειδη εχω ελλειψη εξτρεμ και ταυτοχρονα εχω πολυ δυνατο αξονα σκεφτομαι να παιξω με τετοιο στησιμο.
Ειμαι σιγουρος οτι θελω να καταληξει ετσι το συστημα(γιατι εχω σκεφτει και προσθηκες στις θεσεις αυτες) απλα δεν ειμαι σιγουρος για τους ρολους
Καπως ετσι τους ρολους αυτη τη στιγμη αλλα δεν μου κολλανε
Spoiler: show
Image
για πειτε ιδεες..γιατι και γω πρωτη φορα δοκιμαζω τετοιο συστημα
Image
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομιζω οτι εχεις πολλους επιθετικογενεις ρολους. Βεβαια φταιει το γεγονος οτι και οι παικτες ποιοτητας που εχεις ειναι κυριως επιθετικογενεις, αλλα νομιζω οτι θα μπαζεις πισω. Προσωπικα θα θυσιαζα τον Dybala, βαζοντας τον Σακιρι στην θεση του (με οποιον ρολο του ταιριαζει), τον Κοβατσιτς μπροστα και στα χαφ εναν ακομα κοφτη και θα κανα τον Guarin CM (automatic).
There are some who call me...Tim?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παίζω αυτό:

Image

Έχω όμως τόσες πολλές ατομικές οδηγίες που οι ρόλοι είναι στα χαρτιά. Οι δύο μέσοι πχ ενω φαίνεται να έχουν τον ίδιο ρόλο ακριβώς παίζουν τελείως διαφορετικά.
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

led_zeppelin wrote:Νομιζω οτι εχεις πολλους επιθετικογενεις ρολους. Βεβαια φταιει το γεγονος οτι και οι παικτες ποιοτητας που εχεις ειναι κυριως επιθετικογενεις, αλλα νομιζω οτι θα μπαζεις πισω. Προσωπικα θα θυσιαζα τον Dybala, βαζοντας τον Σακιρι στην θεση του (με οποιον ρολο του ταιριαζει), τον Κοβατσιτς μπροστα και στα χαφ εναν ακομα κοφτη και θα κανα τον Guarin CM (automatic).
Κι ομως το θεμα μου δεν ειναι αμυνα..δεν δεχομαι πολλες φασεις και αυτο γιατι εχω δωσει σχεδον σε ολους εντολη να πιεζουν πολυ.Το θεμα μου ειναι στην αναπτυξη.
Image
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Εγώ παίζω αυτό:

Image

Έχω όμως τόσες πολλές ατομικές οδηγίες που οι ρόλοι είναι στα χαρτιά. Οι δύο μέσοι πχ ενω φαίνεται να έχουν τον ίδιο ρόλο ακριβώς παίζουν τελείως διαφορετικά.
Λες να δοκιμασω τον Ματεο B2B ?Μπορει να τον στηριξει τον ρολο πιστευω.
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Kovacic τον έχουν τόσο καλό που ότι ρόλο τον βάλεις, είτε μέσο είτε δεκάρι, θα κάνει παπάδες, Σε μακροχρόνιο save ή πουλιέται για 50+ εκατ. ή γίνεται θρύλος. Μια και είναι επίκαρο με το άρθρο του Τσακ και την εκπομπή των παιδιών να πω κι εγώ γενικά την άποψη μου για το θέμα. Παίζω αυτό τον κλειστό ρόμβο πάντα. Σε κάθε νέο manager προσπαθώ αρχικά να στήσω την τακτική όπως την θέλω εγώ. Έχω μια εικόνα για πως θέλω να παίζει η ομάδα μου και προσπαθώ, μέσω και του εργαλείου της ανάλυσης, να την βγάλω στο "χόρτο". Στο 14 πχ. ήταν κάποια φάση που έβαζα πάρα πολλά γκολ από σέντρες. Σαν αποτελέσματα δεν με χαλούσε αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα να κάνει η ομάδα μου και το περιόρισα. Οι ρόλοι είναι βοηθητικοί. Κοιτάω ποιός ρόλος είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να κάνει ο παίκτης και τον προσαρμόζω με ατομικές οδηγίες. Όπως είπα και πριν, οι δύο μέσοι πχ έχουν ίδιους ρόλους αλλά διαφορετικές οδηγίες και επομένως διαφορετική συμπερφορά. Σημαντικό ρόλο παίζει επίσης η ΜΕ. Μπορεί εσύ να θες να παίζεις με την άμυνα στο κέντρο αλλά η ΜΕ να ευνοεί τις μακρινές μπαλιές και να σε διαλύουν. Τέλος παίζουν ρόλο οι παίκτες. Τα στόπερ μου πχ είναι ίδια και οι ρολοι και οι οδηγίες, όλα. Αν βάλεις δύο ισάξιους παίκτες αλλά στη μία έναν πιο ψηλό και πιο δυνατό και στην άλλη έναν πιο γρήγορο θα δείς διαφορά. Στην αρχή, επειδή ξεκινάω από χαμηλά, παίρνω όποιον παίκτη μπορώ χωρίς να κοιτάω πολλά πολλά. Στη συνέχεια αν έχω πχ να επιλέξω ανάμεσα σε δύο παίκτες κοιτάω αυτόν που τα χαρακτηριστικά του και οι κινήσεις του ταιριάζουν στο σύστημα ή ακόμα καλύτερα εξελίσσουν το σύστημα. Αν βρείς κάποιον αμυντικό με κίνηση να μένει πάντα πίσω εξασφαλίζεις έναν πιο αξιόπιστο αμυντικό χωρίς να τον βάλεις Περιορισμένο που διώχνει την μπάλα όπως όπως. Έτσι το ίδιο σύστημα δουλέυει διαφορετικά κάθε χρονιά χωρίς να αλλάζεις κάτι πάνω του απλά αλλάζοντας τους παίκτες. Και δεν είναι ανάγκη να είναι καλύτεροι οι παίκτες. Απλά διαφορετικοί. Ένα μπακ από τη Βραζιλία πχ μπορεί να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας ακόμα κι αν αμυντικά είναι χειρότερος από αυτόν που είχες πριν. Αυτά τα λίγα -falaina
Post Reply

Return to “Στη Σκακιέρα”