Κανόνες/γενική συζήτηση/απορίες τομέα αναλύσεων

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Κανόνες


Ισχύουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι κανονές του fmgreece όπως μπορείτε να τους διαβάσετε εδώ: viewtopic.php?f=6&t=36274

Από εκεί και πέρα, όταν γράφουμε μια ανάλυση θα πρέπει να τηρούνται 3 συγκεκριμένοι και απλοί κανόνες
:arrow: Ο τίτλος του τόπικ να περιέχει το όνομα της ομάδας και μόνο. Μοναδική διαφοροποίηση είναι αν το save σας ξεκίνησε από το mode των challenges τότε να γίνεται αναφορά και αυτού του challenge
:arrow: Να είναι Ευδιάκριτο οποιοδήποτε screenshot χρησιμοποιηθεί. Για το μέγεθος της εικόνας δεν υπάρχει περιορισμός όμως καλό θα ήταν να μην είναι μεγάλες ωστε να είναι ευανάγνωστες σε όσους χρησιμοποιούν μικρότερες οθόνες.
:arrow: Δεν ανοίγουμε τόπικ ζητώντας να γράψει κάποιος άλλος ανάλυση για μια ομάδα. Αν θα θέλατε να διαβάσετε ανάλυση για μια ομάδα τότε μπορείτε να την ζητήσετε(και παράλληλα να δώσετε την ιδέα) με ένα ποστ σε αυτό εδώ το τόπικ.


Τι πρέπει να πετυχαίνει/περιλαμβάνει μια ανάλυση έμψυχου δυναμικού



Ο σκοπός μιας ανάλυσης είναι να παρουσιάσει οτιδήποτε πρέπει να γνωρίζει κάποιος όταν αναλαμβάνει μια ομάδα ξεκινώντας ένα νέο save στο football manager.
Εύκολα γίνεται κατανοητό ότι η βάση μιας σωστής ανάλυσης είναι η παρουσίαση του ρόστερ. Όμως κάθε ομάδα έχει διαφορετικές συνθήκες, στόχους και απαιτήσεις από τον προπονητή της. Οπότε θα πρέπει αναλόγως να κρίνουμε και ποια κομμάτια θα μελετήσουμε και θα παρουσιάσουμε περαιτέρω. Κάποια παραδείγματα μπορεί να είναι η συζήτηση για τα οικονομικά σε μια ομάδα όπως η Valencia, η συζήτηση για μεταγραφές σε μια ομάδα που έχει χτυπητές αδυναμίες στο ρόστερ της, η ανάπτυξη των νεαρών παιχτών των ακαδημιών σε μια ομάδα όπως Ajax και Arsenal και η ανάλυση και του πρωταθλήματος που συμμετέχει ένας σύλλογος(μιλώντας κυρίως για ομάδες εκτός ευρώπης όπου πολλά πρωταθλήματα έχουν διαφορετική δομή)



:!: Από φέτος στον τομέα προστίθενται υποτομείς ανάλογα με την χώρα. Προφανώς οι σύλλογοι μιας χώρας θα παρουσιάζονται στον αντίστοιχο υποτομέα και όσοι είναι από άλλες χώρες στο Rest of the World. Επιπρόσθετα, αν κάνετε ανάλυση εθνικής ομάδας μπαίνει στον αντίστοιχο υποτομέα με τους συλλόγους της χώρας. Τέλος, αν κάνετε οδηγό για το πρωτάθλημα μιας χώρας (παράδειγμα: viewtopic.php?f=376&t=40474) θα δημοσιεύεται επίσης στον αντίστοιχο υποτομέα αλλά θα παρακαλούσα πριν δημοσιεύσετε έναν οδηγό μιας χώρας να επικοινωνήσετε πρώτα μαζί μου σε πμ. :!:


Γενικά για τον τομέα,
θα χρειαστούν αρκετές μέρες και ώρες στο fm για ένα save και θα χρειαστούν και μερικές ακόμα ώρες πάνω απο το πληκτρολόγιο για να ολοκληρωθεί μια ανάλυση οπότε οπλιστείτε με υπομονή και βάλτε το μεράκι σας για να παρουσιάσετε και να διαβάσουμε μια σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά.
Οτιδήποτε απορία και ιδέα έχετε μπορείτε να την ποστάρετε σε αυτό το τόπικ.
Τέλος αυτό που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι δεν είμαστε στον σωστό τομέα αν σκοπός μας είναι να παρουσιάσουμε τις επιτυχίες μας
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Τέλος, θα προσθέσω ξεχωριστά μια παράκληση/ενθάρρυνση/οδηγία για τον τομέα.

Υπάρχει το φαινόμενο να θεωρείται πως όταν κάποιος γράφει μια ανάλυση της ομάδας την έχει "καπαρώσει". Σκοπός του τομέα δεν είναι να παρουσιάσει ο τάδε χρήστης μια ομάδα αλλά να παρουσιαστεί και να συζητηθεί μια ομάδα από όσο το δυνατόν περισσότερους χρήστες. Έτσι θέλω να ενθαρρύνω να γράφονται ποστ μέσα σε ένα τόπικ σαν ολοκληρωμένες αναλύσεις (ακόμα κι αν πολλά από αυτά που θα γραφτούν είναι ίδια με το πρώτο ποστ) και όχι απλά να περιοριζόμαστε στον σχολιασμό αυτού του πρώτου ποστ. Σε αυτό το φαινόμενο δεν βοηθάνε και τα ποστ τύπου "τρομερή ανάλυση φίλε" που θέλω να ζητήσω να περιοριστούν (χωρίς παράλληλα να απαγορεύονται απόλυτα).


Ό,τι πρόταση ή απορία έχετε μπορείτε να την εκφράσετε σε αυτό το τόπικ.
MELISSOPETRA
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Fri Oct 19, 2012 4:40 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.Από που και πώς βάζουμε εικόνα ρε παιδιά..Πατάω στο 'img' και μου βγάζει αυτό.Κανονικά δεν έπρεπε να με ρωτάει για το που έχω αποθηκευση εικόνες? και απο εκει να τις επιλέξω?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Καλησπέρα, ίσως σε βοηθήσει αν δεις εδώ: viewtopic.php?f=401&t=39708
MELISSOPETRA
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Fri Oct 19, 2012 4:40 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ απλά θέλω να πω πως δεν μου αρέσει πριν καλά καλά προλάβουμε να πάρουμε μια ιδέα για το κάθε νέο FM να γίνεται ανάλυση ίδιων μελών για τις ίδες ομάδες.Καταλαβαίνω πως γουστάρουν να κάνουν ανάλυση για την ομάδα που αγαπάνε αλλά τουλάχιστον ας "δίνουν" λίγο χρόνο γιατί και κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να κάνει ανάλυση μιας συγκεκριμένης ομάδας.Και δεν το λέω με καμία πρόθεση για αντιπαράθεση και με καμία κακία,για να μη παρεξηγηθώ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

χωρίς να το έχω προσέξει, απαγορεύεται να υπάρχουν πάνω από 1 ανάλυση για κάθε ομάδα?
Spoiler: show
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Agent Of Chaos wrote:χωρίς να το έχω προσέξει, απαγορεύεται να υπάρχουν πάνω από 1 ανάλυση για κάθε ομάδα?

Αν απαντήσω μονολεκτικά θα πω πως απαγορεύεται. Θα το εξηγήσω όμως πως το βλέπω, ο τομέας αυτός δεν είναι σαν τις ιστορίες όπου μπαίνουμε για να διαβάσουμε τι έχει γράψει το "τάδε μέλος" αλλά μπαίνουμε για να διαβάσουμε όσο περισσότερα πράγματα γίνεται για την "τάδε ομάδα" ώστε να είμαστε έτοιμοι όταν την αναλάβουμε στο φμ. Αν λοιπόν ανοίξουνε 3 τόπικ για τον ολυμπιακό τότε κανένα δεν θα είναι πλήρες σε σχέση με το αν όλα γραφόντουσαν στο ίδιο τόπικ άρα δημιουργείται πρόβλημα αν το δούμε από την πλευρά ενός μέλους που επισκέπτεται τον τομέα για να πάρει ιδέες για ποια ομάδα να αναλάβει ή για το τι να κάνει στην ομάδα που μόλις ανέλαβε.

Πραγματικά αν υπήρχε η δυνατότητα θα ζητούσα να μην φαίνεται έξω από το τόπικ το όνομα αυτού που το άνοιξε γιατί σκοπός του τομέα είναι να διαβάζουμε για τις ομάδες και όχι ανάλογα με το ποιος τα έγραψε.

Και έχω κάνει πολλές φορές την παράκληση:
mojotzotzo wrote:Υπάρχει το φαινόμενο να θεωρείται πως όταν κάποιος γράφει μια ανάλυση της ομάδας την έχει "καπαρώσει". Σκοπός του τομέα δεν είναι να παρουσιάσει ο τάδε χρήστης μια ομάδα αλλά να παρουσιαστεί και να συζητηθεί μια ομάδα από όσο το δυνατόν περισσότερους χρήστες. Έτσι θέλω να ενθαρρύνω να γράφονται ποστ μέσα σε ένα τόπικ σαν ολοκληρωμένες αναλύσεις (ακόμα κι αν πολλά από αυτά που θα γραφτούν είναι ίδια με το πρώτο ποστ) και όχι απλά να περιοριζόμαστε στον σχολιασμό αυτού του πρώτου ποστ. Σε αυτό το φαινόμενο δεν βοηθάνε και τα ποστ τύπου "τρομερή ανάλυση φίλε" που θέλω να ζητήσω να περιοριστούν (χωρίς παράλληλα να απαγορεύονται απόλυτα).

alexakoss wrote:Εγώ απλά θέλω να πω πως δεν μου αρέσει πριν καλά καλά προλάβουμε να πάρουμε μια ιδέα για το κάθε νέο FM να γίνεται ανάλυση ίδιων μελών για τις ίδες ομάδες.Καταλαβαίνω πως γουστάρουν να κάνουν ανάλυση για την ομάδα που αγαπάνε αλλά τουλάχιστον ας "δίνουν" λίγο χρόνο γιατί και κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να κάνει ανάλυση μιας συγκεκριμένης ομάδας.Και δεν το λέω με καμία πρόθεση για αντιπαράθεση και με καμία κακία,για να μη παρεξηγηθώ.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, για μένα το πρόβλημα είναι όταν αυτό γίνεται απλά για να καπαρώσει κάποιος την αγαπημένη του ομάδα και αυτό έχει ως συνέπεια να μην είναι τόσο καλού επιπέδου η ανάλυση, αν κάποιος γράφει για παράδειγμα κάθε χρόνο από μια εξαιρετική ανάλυση για την ίδια ομάδα τότε δεν είναι πρόβλημα. Αλλά εδώ έρχεται και αυτό που λέω από πάνω, πως για μένα είναι μικρότερης σημασίας ποιος την έγραψε αυτή καθ αυτή αλλά με νοιάζει να είναι καλογραμμένη και μέσα στο τόπικ να υπάρχει αναλυτική συζήτηση για την ομάδα και όχι μόνο τα "ωραία ανάλυση φίλε".
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:
Καταλαβαίνω τι εννοείς, για μένα το πρόβλημα είναι όταν αυτό γίνεται απλά για να καπαρώσει κάποιος την αγαπημένη του ομάδα και αυτό έχει ως συνέπεια να μην είναι τόσο καλού επιπέδου η ανάλυση, αν κάποιος γράφει για παράδειγμα κάθε χρόνο από μια εξαιρετική ανάλυση για την ίδια ομάδα τότε δεν είναι πρόβλημα. Αλλά εδώ έρχεται και αυτό που λέω από πάνω, πως για μένα είναι μικρότερης σημασίας ποιος την έγραψε αυτή καθ αυτή αλλά με νοιάζει να είναι καλογραμμένη και μέσα στο τόπικ να υπάρχει αναλυτική συζήτηση για την ομάδα και όχι μόνο τα "ωραία ανάλυση φίλε".
Εκεί είναι το ζουμί.Προσωπικά πιστεύω πως γι αυτό γίνεται.Το αν είναι καλού επιπέδου η ανάλυση,έρχεται σε 2η μοίρα για μένα αν γίνεται κάθε χρόνο απο τον ίδιο και για την ίδια ομάδα.Τέλως πάντων,εγώ απλά εξέφρασα κάτι που με ενοχλεί αλλά μέχρι εκεί.Απο κει και πέρα είναι στην προσωπική κρίση του καθενός πως θα πράξει.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”