4-3-3 Pep style

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Locomondo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Sun Jan 27, 2008 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
facebook προφίλ: ThanPap91
Location: Παιανία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βλέποντας τη φετινή Bayern μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω μία τακτική που να πλησιάζει όσο μπορεί την πραγματικότητα και το ποδόσφαιρο που προσπαθεί να παίξει η ομάδα υπό της οδηγίες του Guardiola. Το 4-3-3 (κι όχι το 4-2-3-1 που επίσης χρησιμοποιεί), κλασσικής μορφής, αν και ξέρω ότι πολλές μορφές του έχουν δημοσιευθεί ήδη, το θεώρησα θετικό να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω γνώμες από δοκιμαστές! Η τακτική έχει χρησιμοποιηθεί σε πάρα πολλά παιχνίδια, κυρίως με τη Ρεάλ και την Πόρτο, αλλά πρόσφατα και σε ένα save με τον Ηρακλή, αποδίδοντας καλά χωρίς να το περιμένω.

Tactic:
Spoiler: show
Image
Screenshots:
Spoiler: show
Image
Image
Sample video: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u76j7bPz ... e=youtu.be[/youtube]

DOWNLOAD links :
Spoiler: show
http://speedyshare.com/EtVX9/4-3-3-Real.tac, http://www.sendspace.com/file/mq1i14 [Αφαιρέθηκε το "stay wider" από τα πλάγια μπακ με το 14.3]
Σημείωση: Η τακτική πέρα από τη φυσική της μορφή, τις γενικές οδηγίες και τους ρόλους βασίζεται κυρίως σε προσωπικές οδηγίες στους παίχτες. Δουλεμένη στα στημένα, στο ποδόσφαιρο κατοχής αλλά όχι στο παθητικό κι αποκρουστικό. Δεκτές ΟΛΕΣ οι παρατηρήσεις καθώς κι οι απορίες! Περιμένω σχόλια :)

EDIT :!: : Οι Inside forwards καλό θα είναι να χρησιμοποιούνται με support duty όταν η αντίπαλη ομάδα ανεβάζει πολύ τα μπακ της, καθώς και η χρήση της εντολής "shorter passing" βοηθάει πολύ στον έλεγχο του παιχνιδιού και του ρυθμού.
Last edited by Locomondo on Mon Mar 03, 2014 7:42 pm, edited 3 times in total.
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εξαιρετικη τακτικη !ο τροπος αναπτυξης ειναι εξαιρετικος.με τους καταλληλους παιχτες δε μπορω να φανταστω τι θα γινει.μπραβο φιλε
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ ωραία τακτική.Την χρησιμοποιώ με Zaragoza και έχω κάνει 2-3 αλλαγές για να μπορέσει να ανταποκριθεί το ράστερ μου - λίγο πιο αμυντική.

Η ομάδα έχει μεγάλη κατοχή περίπου στο 60% και βγάζει πάρα πολλές φάσεις.Αρνητικό είναι η ευάλωτη αμυντική λειτουργία στο ψηλό παιχνίδι.

Συνεχίζουμε -traino
DAPI 21
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue May 12, 2009 9:07 pm
Football Manager της ομάδας: REAL-AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφε ωραια φαινεται η τακτικη σου.....Δεν κατεβαινει σε αρχειο tac και δεν μπορω να την βαλω στο παιχνιδι....!!!!Μια βοηθεια......Ευχαριστω!!!!!!! -toixos2 ....................
Βρεθηκε η λυση....ευχαριστω για την απαντηση.... -meaculpa
Last edited by DAPI 21 on Fri Feb 28, 2014 8:57 pm, edited 1 time in total.
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκίμασα την τακτική σου και επιθετικά πάει μια χαρά. Εκεί που διαπίστωσα ότι έχει πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω είναι ότι τρώω συνέχεια γκολ από τους δύο Κεντρικούς αμυντικούς. Το αντίπαλο S.F. σε όλα τα παιχνίδια κάνει πάρτι με την μπάλα στα πόδια και κατά μέτωπο επίθεση. Όσα γκολ έχω φάει εκτός από μερικά στημένα τα έχω φάει με κατεβασιές από τον σεντερ φορ του αντιπάλου στο κέντρο της άμυνας. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω ρόλους, να αλλάξω παίχτες, να αλλάξω το τεχνικό οφσαιντ αλλά τίποτα. Σκέφτομαι μήπως και αλλάξω τον Reg σε Αμυντικό κόφτη (Άμυνα) μήπως δω κάτι διαφορετικό. έχει κανείς να προτείνει κάτι;
Η ομάδα που έχω είναι η Swansea City και η έκδοση η 14.2
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με εντολή παίξτε πιο κλειστά ίσως να το λύσεις αλλά δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει την τακτική.
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενική εντολή παίξτε πιο κλειστά ή μόνο στους κεντρικούς αμυντικους. Γιατί αν δώσω γενική εντολή θα σταματήσουν τα μπακ να ανεβαίνουν στα ακρα κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Για τους κεντρικούς αμυντικούς δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Θα το μελετήσω σήμερα και θα ενημερώσω. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να επηρεάσει το σύστημα η αλλαγή του αμυντικού κεντρικού μέσου.
User avatar
Locomondo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Sun Jan 27, 2008 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
facebook προφίλ: ThanPap91
Location: Παιανία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά! Χαίρομαι πολύ που την έχετε δοκιμάσει και έχει αποδώσει σε κάποιο βαθμό :) Όσον αφορά τα γκολ από το σέντερ φορ ανάμεσα στο κεντρικό δίδυμο, δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο σε μεγάλη συχνότητα. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις τον CD κι όχι τον BPD σαν στόπερ ή να βάλεις τον BPD όχι σε cover, αλλά να του δώσεις προσωπική οδηγία "hold position". Το να παίξεις πιο κλειστά δε θα το συνιστούσα, μόνο αν θέλεις να κρατήσεις σκορ ή μπάλα. Επίσης τα πλάγια μπακ έχουν εντολή "stay wider", νομίζω αυτό επηρεάζει και την αμυντική λειτουργία, μπορείς να το αφαιρέσεις. ΟΧΙ τεχνητό offside, δε λειτουργεί καθόλου καλά δυστυχώς. Τέλος το αμυντικό χαφ δε θα σου συνιστούσα να το αλλάξεις, γιατί θέλουμε να βοηθάει και επιθετικά, αλλάζοντάς τον σε BWM, θα επικεντρωθεί κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι. Παίξε με τις οδηγίες των παιχτών κι όχι τις ομαδικές!

Για το αρχείο τώρα που είπε ο φίλος πιο πάνω, σε .tac κατεβαίνει εμένα, αν δε βρήκες άκρη μπορώ να στη στείλω κάπως διαφορετικά, στείλε μου pm!
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τα μπακ το έχω αφαιρέσει και έχω προσθέσει να μένουν κλειστά και δουλεύει πολύ καλά και δεν χαλάει την ανάπτυξη της ομάδας. Από τα πλάγια δύσκολα θα βγει ευκαιρία από τους αντιπάλους. Θα παλέψω με το κεντρικό δίδυμο να βάλω κάποιον στόπερ και τον άλλο σε κάλυψη και διάφορα άλλα πειράματα και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα μου. Για το αμυντικό χαφ και εγώ το φοβάμαι γιατί από ο τι είδα βοηθάει πολύ και στην ανάπτυξη και αλλάζοντας τον σε άμυνα όλες οι μπαλιές που δεν περνάνε από αυτόν είναι γιόμες και λανθασμένες σε μεγάλο βαθμό.
User avatar
Locomondo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Sun Jan 27, 2008 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
facebook προφίλ: ThanPap91
Location: Παιανία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες καλησπέρα! Με το νέο patch το παιχνίδι (κατά τη γνώμη μου) άρχισε να φαίνεται ακόμα πιο ρεαλιστικό. Η τακτική λειτουργεί ακόμα θετικά, όμως καλό θα είναι να προσαρμοστεί στην ομάδα του καθενός, όπως εκείνος επιθυμεί. Π.χ μπορεί να αφαιρεθεί το push higher up για μικρομεσαίες ομάδες, λόγω του ότι η αμυντική λειτουργία με το νέο patch φαίνεται αρκετά πιο περίπλοκη και δυσκολότερη και το work ball into box, αφού επιτέλους δε βλέπουμε άσκοπες ενέργειες, σουτ κλπ. Η μοναδική αλλαγή που έκανα εγώ είναι να αφαιρέσω το stay wider από τα πλάγια μπακ, καθώς και σε μερικά παιχνίδια να περνάω τον BPD σε cover duty.

Screenshot:
Spoiler: show
Image
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επαιξα 3 αγωνες με την προηγουμενη εκδοση και ειχα δει οτι καπου ηθελε λιγο <<κουρδισμα>> η τακτικη

μολις μπηκε η νεα εκδοση ξεκινησα νεο save ωστε να δω εκ νεου την τακτικη και να δω που υστερει,αφου ειχαμε και μετατροπες στην Μ.Ε
η αληθεια ειναι οτι το μονο που αλλαξα ηταν να μην ανεβαινουν οι αμυντικοι παιχτες πολυ ψηλα,κατα τα αλλα η τακτικη εχει κουμπωσει στο νεο update (εχω valencia με τα χιλια μυρια προβήματα και παω αρκετα καλα,με τους 2 μεγαλους δεν εχω παιξει ακομα βεβαια)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O ball playing defender έχει shorter pass ενώ κανονικά έχει decisions για να αποφασίζει το είδος της πάσας που θα κάνει...
Έχεις δοκιμάσει χωρίς το shorter pass;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Kostas Trikala
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Nov 11, 2013 10:01 pm
Football Manager της ομάδας: Ότι καλό βρεθεί..
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια η τακτικη αδερφε!! Την εχει δοκιμασει κανεις με F9;
Όταν γεννήθηκα μου έμαθαν δυο λέξεις...
Κερδίζω - Χάνω.
Εγώ διάλεξα την πρώτη,
Η ζωή μου έδωσε την δεύτερη...
Ευχαριστώ τον Θεό που μου έμαθε και μια τρίτη.....
"Α Γ Ω Ν Ι Ζ Ο Μ Α Ι"
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία φαίνεται η τακτική απο την παρουσίαση, κάποιο εναλλακτικό σάτι για κατέβασμα υπάρχει για να τη δοκιμάσω και εγώ γιατί δεν μου το ανοίγει;
User avatar
Locomondo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Sun Jan 27, 2008 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
facebook προφίλ: ThanPap91
Location: Παιανία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά μ' αρέσει τα σέντερ μπακ να μην έχουν πολλά γεμίσματα κι επειδή ο Complete Forward λειτουργεί και σαν Target man, αν βγάλεις το shorter passing από τον BPD θα αρχίσεις να βλέπεις περισσότερα γεμίσματα προς αυτόν.. βέβαια αυτά είναι γούστα :) Την είχα ξεκινήσει με F9 κι όχι με Complete, δούλευε εξίσου καλά, αλλά πιστεύω ότι ο CF σε υπερκαλύπτει σε όλα, ειδικά αν είναι κάποιος δυνατός παίχτης. Γενικά πάντως δε διαφέρουν πολύ, πέρα από το ψηλό παιχνίδι που απαιτεί κατά κάποιο βαθμό ο CF.

Screenshot από τον φορ που έχω τώρα στη Ρεάλ (τούμπανος βέβαια :P):
Spoiler: show
Image
:!: Προστέθηκε 2ο download link στο αρχικό ποστ
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”