4-2-4 Press

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
dellas69
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Jan 03, 2014 4:48 pm
Football Manager της ομάδας: Osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτη την τακτικη την δουλευω στην SuperLeαgue με τον Ολυμπιακο και ριχνω πολλα μπαλακια.

Οι ρολοι των παικτων δεν παιζουν μεγαλο ρολο στο συστημα παρα μονο οι βασικες οδηγιες του συστηματος.

Αυτο σιγουρα που δεν ταιριαζει ειναι στα δυο κεντρικα χαφ να εχουν καθηκον υποστηριξης και οι δυο. Ο ενας πρεπει οποσδηποτε να εχει αμυντικο καθηκον και ο αλλος υποστηριξη.
Εγω συνηθως παιζω με εναν αμυντικο κοφτη και τον αλλον Box to box ή σε σε θεση οργανωτη ή ακομα και προωθημένο οργανωτη.
Συνηθως δινω στους παικτες τον ρολο που τους ταιριαζει καλυτερα για να εχουν και την καλυτερη αποδοση.

Τωρα οι δυο ακραιοι μεσοεπιθετικοι αν εχουν ρολο Εσωτερικου Επιθετικου ή Εξτρεμ ειναι μικρης σημασιας κατα εμενα.

Για τους δυο επιθετικους επισης εχουν ρολους αναλογα εκει που αποδιδουν καλυτερα. Εγω παιζω με τον Rescaldani ως Επιθετικος Στοχος με καθηκον Υποστηριξης για να κατεβαινει ποιο χαμηλα και να δημιουργεί ευκαριες για αυτον και τον παρτερ του στην επιθεση και οχι μονο.
Ο δευτερος επιθετικος παιζει σαν κυνηγος ή Trequartsista αναλογα που αποδιδει καλυτερα και αυτος.

Συνηθως αντιμετωπιζω καποια μικρα προβληματα με την τακτικη αυτη οταν η αντιπαλη ομαδα παιζει με ενα και δυο αμυντικα χαφ. Η μια λυση ειναι αλλαξω τον ρολο του Επιθετικου Στοχου απο υποστηριξη σε επιθεση ετσι ωστε να μην εγκλωβιζεται απο τα αμυντικα χαφ.

Οι βασικες οδηγιες της τακτικης ειναι το κλειδι της υποθεσης.
Ο ρυθμος παιζει μεγαλο ρολο οπως και οι συνεχη πιεση των αντιπαλων ετσι ωστε να τους δημιουργει πανικο και να ειναι επιρεπης στα λαθη.

Στα αρχικα σταδια της τακτικης ειχα ''Υψηλοτερος ρυθμος'' και λογω της πιεσης επεφτε πολυ γρηγορα η φυσικη κατασταση των παικτων. Προσπαθησα να διορθώσω την κατασταση κρατωντας αυτον τον ρυθμο παιχνιδιου και της πιεσης για τα πρωτα 20-30 λεπτα καθε ημιχρονου και στο υπολοιπο τους εδινα εντολη παρτε μια ανασα. Σχεδον παντα ημουν μπροστα στο σκορ αλλα σε καποιους αγωνες με το παρτε μια ανασα εβρισκε ευκαιρια η αντιπαλη ομαδα να μου βαλει καποιο γκολ οποτε επρεπε να αλλαξω κατι.

Τελικα η λυση ηρθε την δευτερη χρονια που δοκιμασα την τακτικη και η λυση ηταν ''Πολυ Υψηλοτερος ρυθμος''. Βεβαιως καποιος θα μου πει δεν κουραζοντουσαν περισσοτερο. Και ομως οχι δεν κουραζουντασαν αλλα και να επισημανω οτι σταματησα να δινω εντολη παρτε μια ανασα γιατι δεν χρειαζοταν πλεον.

Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας εντυπωσεις οταν την δοκιμάσετε ή αν εχεται να προτεινεται καποιες διορθωσεις.

Image
screen capture tool
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τα αποτελέσματα σου φαίνεται καλή επιθετική τακτική!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις δοκιμασει με καποια αλλη ομαδα η μονο με τον ολυμπιακο?
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
dellas69
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Jan 03, 2014 4:48 pm
Football Manager της ομάδας: Osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μονο στον Ολυμπιακο την εχω δοκιμασει.
shadow13m wrote:εχεις δοκιμασει με καποια αλλη ομαδα η μονο με τον ολυμπιακο?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”