4-2-4 CONTROL / FLUID (edit 25/11/2013)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
DDT37
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Sun Dec 07, 2003 12:00 am
Location: 37 (:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ball38 wrote:
DDT37 wrote:Δεν μπορώ να μην κάνω την ερώτηση για το τί είναι το Μ.Ε. , ευχαριστώ.. :oops:
match engine!

ενοουμε τη "μηχανη" που αναπαραγει την απεικονιση των φασεων στον αγωνα
σε ευχαριστω. για καποιο λογο περιμενα να ειναι αρχικα ελληνικων λεξεων οποτε δεν πηγε εκει το μυαλο μου.
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πραγματικα δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτή την τακτική.ηλικρινά χτές παραλίγο να σπάσω το πληκτρολόγιο την οθόνη.....
1η χρονια στας γαλλίας ήμουν 10 πόντους μπροστά και στα μισά αρχίζει η ομάδα και κάνει μια κυλιά και δεν ειχα αλλάξει τίποτα και χάνω το προτάθλημα για 7 πόντους.
(πείρα βέβαια το europa)
2η χρονιά είμαι 15 βαθμούς μπροστά και ξανά μετά τα μισά αρχίζει η κυλιά και χάνω το προτάθλημα για 1 πόντο.
αυτό που έγραψες και εσυ είναι ένα θέμα.και δεν είναι θέμα παιχτών...
φυσικά και αστειέυομαι έτσι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σου την πω απλά μου φένεται λίγο περίεργο ρε γαμώτο γιατί γίνεται αυτό απο τα μισά τις χρονιάς και μετά.
νομίζω πλέον πως για να κερδίσω πρωτάθλημα πρέπει στο πρώτο μισό να είμαι 20 βαθμούς μπροστά.
πάντως η γενική άποψη για την τακτική είναι οτι είναι μια απο τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει απο την στιγμή που κατάφερα να πάρω το europa απο την πρώτη χρονιά.
αν καταφέρω και βρώ κάτι που να φτιάχνει λίγο τα πράγματα θα το ποστάρω.
ευχαριστώ και συνέχισε έτσι.
wint3r
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Dec 16, 2010 6:50 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή τακτική... τουλάχιστον για μένα με ΠΑΟΚ. Βασικό ρόστερ και κάποιες προσθήκες. Για superleague παίρνω πολύ άνετα τα ματς. CL έχω κερδίσει Man City, Porto & ισοπαλία με Atletico Madrid.
Μπράβο φίλε, πολύ καλή δουλειά!
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια!

Στο 2018 που έφτασα με ΟΣΦΠ, έχω ήδη 1 CL και 1 Εuropa. Ελλάδα δεν το συζητάμε... Τα σκορ κυμαίνονται εντός εκτός γύρω στο 4-0 με 5-2. Και στην Ευρώπη τα ίδια.

Την τακτική αυτή την μεταβάλλω ελαφρώς ανάλογα το συστήμα που παίζει ο αντίπαλος. Και εννοώ απλά τις οδηγίες, όχι το 4-2-4 CONTROL / FLUID. To μόνο που δεν πειράζω είνα το HASSLE / STUCK IN / DIRECT PASSING / PUMP TO BOX. Παίζω με όλα τα υπόλοιπα, αλλά όχι πολύ μεγάλες αλλαγές, λόγω προσαρμογής.

Και θα επαναλάβω, ΕΠΙΘΕΣΗ και ΠΑΛΙ ΕΠΙΘΕΣΗ θέλει η Α.Ι. για να μην μπορεί να αντιδράσει.

Καλή συνέχεια και πάλι σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Όσον αφορά για το 2ο μισό της χρονιάς που περιγράφεται σε παραπάνω σχόλιο, είναι το ίδιο πρόβλημα με ΟΛΑ τα FM. Αυτό που κάνω ωστόσο είναι στις διακοπές για τις εθνικές ομάδες, VERY HIGH στο TACTICS και ΠΑΝΤΑ για 3-4 ματς, TACTICS training MATCH. Δεν μου έχει ξαναγίνει το πρόβλημα αυτό μετά από αυτή τη προσέγγιση.
User avatar
VasilisNuevo
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Mon Nov 04, 2013 5:05 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε ανεβασε σε παρακαλω ενα link με την τακτικη σ για να μπαινουν κατευθειαν ολα αυτα π εχεις βαλει... :) ΘΕΝΚ ΓΙΟΥ...:) :-D
Image

You'll Never Walk Alone
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλό θα ήταν να βάλεις αν μπορείς ένα screenshot για να δούμε όλοι τι παίζει.
στο δια τάυτα.
είπες στην αρχή οτι δεν δίνουμε καμία προσωπική εντολή σε πέχτες να κάνου το οτιδήποτε.
σε έχει βοηθήσει αρκετά αυτό?προσπαθώ να μην δίνω αλλά δεν γίνεται τρώω γκόλ απο το πουθενά και απο ίδιες φάσεις καμιά φορά.δεν γίνεται επίσης να παίζεις με αντίπαλο barca και να έχεις σε ατακ τα εξτρέμ.δεν λέω προσωπικά για σένα γενικά μιλάω έτσι.απλά μου αρέσει πάρα πολύ η τακτική σου και προσπαθώ να την δουλέψω όσο γίνεται περισσότερο.
και αφορμή για να (ξανα)γράψω είναι 5 παιχνίδια συνεχόμενα που έχασα με ενα κενό ενα χ που έφερα και έπεσε το morale στα τάρταρα.επίσης δεν γίνεται με την ίδια τακτική χωρίς καμία αλλαγή να νικάω την inter και μετά απο 3 μέρες να τρώω 3 απο την nice που βρίσκεται 15η θέση στην γαλλία.με το ίδιο αρκιβώς σύστημα.οι πέχτες που έχω πλέον ο καθένας κάνει απο 15μύρια και πάνω έτσι δεν είναι να πείς οτι είναι τις πλάκας.απλά θέλω να δώσεις περισσότερες διευκρινήσεις στις οδηγίες.
πότε το counter πότε το control πότε το attack.εγώ σε παιχνίδια που χάνω ας πούμε το γυρνάω σε attack να βγούν μπροστά και στο καπάκι τρώω άλλα 2 παστέλια.και εκεί που χάνω 3-0 απο την nice(15η) το γυρνάω καπάκι σε counter και βάζω 2.τους 2 επιθετικούς τους έχω τον ένα CF(MARKOVITS) τον άλλον (CARLOS FIERRO)TREQUARISTA και υπάρχει δυσκολία στο γκόλ.υπάρχουν βέβαια και τα ξεπετάγματα που πετάω κάτι 6ρες και λέω ντάξει εδώ είμαστε και στο επόμενο τρώω 3.

σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σου περάσει απο το μυαλό οτι με τα μνμ που στέλνω νομίζεις οτι σου την λέω έτσι.
δεν ξέρω αν αυτά που διαβάζεις απο μένα νομίζεις οτι είναι για να κάνω κάτι τέτοιο.
απλά όπως είπα μου αρέσει η τακτική σου και την δουλέυω 3 χρονιές τώρα και θέλω να μάθω τα πάντα για αυτή.

ευχαριστώ
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα!

GeorgeTF σε καμιά περίπτωση δε νομίζω ότι μου την λες ή κάτι τέτοιο, έχω κριτική ικανότητα ικανοποιητική! :)

Πάμε παρακάτω.

Όντως δε βάζω καμιά προσωπική οδηγία, εκτός από τα εξτρέμ και τα μπακ CROSS FAR POST. Ωστόσο αυτό πάντα εξαρτάται από τους παίχτες που έχεις. Να ξέρεις ότι οι προσωπικές οδηγίες ξεπερνούν τις γενικές και αυτό μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στη ροή.

Το σύστημα δουλεύει ανεξάρτητα το rotation. ΠΑΝΤΑ στο match training να έχεις ΤΑCTICS, στο 30-40%. Μια συμβουλή μου είναι να κοιτάς πάντα τι στόπερ έχει ο αντίπαλος. Αν πχ έχει ψηλούς με κεφαλιές και είναι σχετικά αργοί κλπ, να τους παίξεις RUN TO DEFENCE, WORK BALL BOX. Αν είναι απλά γρήγοροι με μέτριο άλμα / κεφαλιά, βάλε PUMP TO BOX, EARLY CROSSES, EXPLOIT FLANS, WIDE PLAY. Λίγη μελέτη θέλει στα σημαντικά δυνατά παιχνίδια σου.

Μην γυρνάς σε COUNTER & ATTACK διότι οι ρόλοι των παιχτών ΑΛΛΑΖΟΥΝ πάρα πολύ, προς το μέγιστο ή προς το ελάχιστο. Αν πχ ένας στο CONTROL σεντράρει μια φορά γρήγορα, στο COUNTER θα σεντράρει 5 φορές. Αν θες ωστόσο να τα χρησιμοποιείς, βάλε τα σαν 2ο ή 3ο σύστημα να το δουλεύουν. Θα σου πρότεινα όπως κάνω εγώ, να παίζεις με το HIGH TEMPO / HIGHER TEMPO οδηγία.

Ο συνδυασμός που έχεις CF και TREQUARISTA δεν είναι ο ιδανικότερος, άσχετα αν είναι παιχταράδες αυτοί (καλές επιλογές όντως). Εγώ έχω CF SUPPORT & CF ATTACK ή CF SUPPORT & POACHER/ADVANCED FORWARD. Ο TREQUARISTA σου πχ τείνει να παίρνει βάθος και έτσι ακυρώνεις τις σέντρες των εξτρέμ ή τις κάθετές τους. Παράλληλα ο CF σου κάνει ό,τι του γουστάρει και είναι απρόβλεπτος (παίζει σαν poacher, deep lying & target man!!!).

Για να μη σε κουράζω άλλο, θα επαναλάβω ότι πρέπει να το ψάξετε λίγο, να πειραματιστείτε αλλά όχι να τη μεταβάλλετε εντελώς, δεν έχει νόημα. Έχω παίξει 3 πρωταθλήματα, και στα 3 βροχή τα γκολ, νιώθω ότι το ξεφτίλισα το παιχνίδι και δεν έχει μαγεία πλέον. Είναι απλά νούμερα και σπαζοκεφαλιά το ΦΜ, απλά μαθηματικά.. :)

Όσο για τα screenshots, ρώτησα στην αρχή του ποστ μου αν ξέρει κανείς πώς να βάζω εδώ, αλλά απάντηση δεν πήρα. Ακόμα περιμένω :)
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημέρα νικολα.κατάλαβα πάνω κάτω τι παίζει και θα δω αν μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου με την ομάδα που έχω.φαντάζομαι δεν σου έχει τύχει να είσαι πίσω στο σκορ και να πρέπει να κάνεις την ανατροπή γιατί λογικά θα έπρεπε να αλλάξεις λίγο το σύστημα για να το γυρίσεις.θα αλλάξω λίγο τις θέσεις και τις οδηγίες μπας και καταφέρω να κάνω κάτι.βέβαια να πω οτι η ομάδα πετάει με το σύστημα έτσι δεν λέω κάτι τέτοιο απλά θέλω το κάτι παραπάνω.

σε ευχαριστώ να είσαι καλά
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

όσο για τα screenshot βρήκα αυτό
viewtopic.php?f=386&t=39822&hilit=screenshot
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω εχω το εξης προβλημα! Ολα τα γκολ που δεχομαι ειναι ως εξης:

Παιρνει την μπαλα ο αντιπαλος SC, πεταει μια μπαλια στην πλατη της αμυνας στον 2ο επιθετικο ή σε καποιον winger και φαααααααααπ, το φαγα...
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως βγάζουμε screenshots από το παιχνίδι; Που αποθηκεύονται;

Τα screenshots βγαίνουν πατώντας το F12 και αποθηκεύονται στη διαδρομή C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\42015488\760\remote\242440\screenshots
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω το εξης προβλημα! Ολα τα γκολ που δεχομαι ειναι ως εξης:
Παιρνει την μπαλα ο αντιπαλος SC, πεταει μια μπαλια στην πλατη της αμυνας στον 2ο επιθετικο ή σε καποιον winger και φαααααααααπ, το φαγα...


ΒΑLL38, και σ'εμένα συνέβαινε αυτό μέχρι που έβαλα έναν CD (STOPER) και έναν LD (COVER) ή (DEFEND). O ένας λοιπόν πέφτει επιθετικά σε αυτόν που πάει να σπάσει τη μπάλα (αυτός που έχει ρόλο να παίζει βαθιά) και αν καταφέρει και πετάξει τη μπάλα, έρχεται ο COVER μου και καθαρίζει τη φάση. Γι αυτό ο COVER πρέπει να έχει ταχύτητα 16+, τάκλιν 15+. Από τότε δεν ξαναέφαγα τέτοιο γκολ. Πιο μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζω με τις κούρσες / ντρίμπλες, αλλά κι εκεί το παλεύω να βρω λύση. Όπως και να έχει, λίγο μετράει, έχουν ήδη φάει 2-3 γκολ οι αντίπαλοι και τρέχουν να προλάβουν....
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νικο την τακτική σου για να την ολοκληρώσεις βάζεις το game σε 3D η απο 2D?
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντα 3D, Elevated camera, full zoom out!
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δηλαδή παίζεις με όλα αυτά στανταρ:
play wider
wait for overlap
exploit the flags
hassle opponents
stuck in
direct passing
pump to box

και μετά ανάλογα με το game αλλάζεις και κάτι????
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”