Πλάγιοι [μπακ - εξτρέμ] combos

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα ξεκίνησα αυτό γιατί έχω κάποιες απορίες για τον συνδυασμό των ρόλων των πλάγιων της ομάδας μου.

Παίζω μια τακτική 5-4-1 ή 3-2-2-2-1 πιο επεξηγηματικά. Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς στους πλάγιους της ομάδας μου αλλά δεν έχω μείνει ευχαριστημένος απόλυτα και θα εξηγήσω το γιατί.

Να διευκρινήσω οτι είναι Standard - Balanced και οι οδηγίες που θεωρώ οτι επηρρεάζουν τα εξτρέμ και τα μπακ είναι το Exploit Flanks, Look for Overlap, Lower Tempo, Play Shorter.

Η τακτική ξεκίνησε ως 541 με DR-DL σε ρόλους CWBa, AMR APa , AML Wa. Οι πτέρυγες πήγαιναν καλά, δεν δεχόμουν πολλά γκολ αλλά έβλεπα μεγάλο κενό μεταξύ τους. Στη συνέχεια ανέβασα τα μπακ σε WBR-L με τον ίδιο ρόλο αλλά πλέον οι πτέρυγες ήταν πολύ επιθετικές με συνέπεια να έχω κενά και συνήθως να βάζουν στη μέση το μπακ οι αντίπαλοι που κατα βάση παίζουν παραλλαγές του 352 & 361. Επίσης τα εξτρέμ δεν βοηθούσαν στην άμυνα οπότε με 2 MC στο κέντρο υπήρχε τρύπα. Αλλάζω τα καθήκοντα σε Support στον AMR AP - AML W αλλά μετά έβλεπα οτι γυρνάγανε πολύ πίσω να πάρουν την μπάλα με συνέπεια να κολλάνε με τον μπακ στο κέντρο. Βγαίνανε τα overlaps βέβαια, γινόντουσαν κάποιες αλλαγές θέσεων με το εξτρέμ να γίνεται MR-ML και το μπακ να βγαίνει σαν AMR-L αλλά αν χανόταν η μπάλα στο κέντρο υπήρχε πρόβλημα.

Είναι προτιμότερο να βάλω τα μπακ σε ρόλο Wing Backs Auto και να αφήσω τα εξτρέμ σε Attack ή να δοκιμάσω κάποιον άλλον συνδυασμό; Θέλω τα μπακ μου , που είναι φύσει επιθετικά [Monzon - Peruzzi] να συμμετέχουν στην δημιουργία αλλά να μην ξεφεύγουν. Ίσως είναι λάθος η οδηγία να ανοίγονται στα πλάγια; [Stay Wider] Γιατί την χρησιμοποιώ για να δώσω πλάτος ξεκινώντας την επίθεση...
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το exploint the flanks ανοίγει και τους ακραίους μέσους σου ενώ για το overlap χρειάζεται να συγκλίνουν οπότε γίνεσαι ευάλωτος με το συνδυασμό αυτών των οδηγιών
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι αλλά μπορείς να τα επιλέξεις και τα δύο, γιατί;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Οι οδηγίες αυτές μπήκανε φέτος με αυτή τη μορφή και θέλουνε ακόμα καλιμπράρισμα(ο γκόνζος ανέφερε κάτι αντίστοιχο για τα DC).


Συνήθως(φέτος) προσπαθώ τα δύο μπακ να έχουνε διαφορετικό duty, ο ένας support και ο άλλος attack κατά προτίμηση. Και οι δύο εξτρέμ να έχουμε διαφορετικό role μεταξύ τους, winger και inside forward συνήθως. Τα duties των εξτρέμ τα καθορίζω συνήθως σε σχέση με όποιους από τους AMC/ST έχω ανάλογα την τακτική.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην Κατάνια με Peruzzi-Monzon // Barrientos-Leto έχω δυο CWBa - AP - W. Σκέφτομαι τον Leto να τον κάνω IF για να πατάει πιο πολύ περιοχή, και να αφήσω ως έχουν τα μπακ. Και φυσικά όπως είπε ο eliaska να βγάλω το Exploit Flanks ωστε να συγκλίνουν τα εξτρέμ για να βγαίνει πιο εύκολα τα overlap.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Ναι αλλά μπορείς να τα επιλέξεις και τα δύο, γιατί;
το ότι δεν το απαγορεύει δεν σημαίνει ότι δεν είναι κάτι που συνήθως δεν πετυχαίνει...
το κοίταξα στο 13...στον winger (attack) ανοίγει προς τα πλάγια (αριστερά είναι το λάθος λοιπόν)
(δεν είδα το ποστ που έκανες από πάνω Jordi και το από κάτω ποστ που σου έγραψα ήταν χωρίς να δω το ποστ αυτό)
Last edited by eliaska41 on Sat Mar 01, 2014 6:26 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

A ναι, ξέχασα να πω για τους συγκεκριμένους


dr, complete wing back
amr, inside attack

dl, full back support
aml, winger attack
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Monzon έχει move να τρέχει αριστερά στην γραμμή και ο winger (attack) ανοίγεται λόγω των οδηγιών σου οπότε και αυτό είναι λόγος να δημιουργείται πρόβλημα στην αριστερή πλευρά έτσι όπως τα είχες ως τώρα.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Είναι προτιμότερο να βάλω τα μπακ σε ρόλο Wing Backs Auto και να αφήσω τα εξτρέμ σε Attack ή να δοκιμάσω κάποιον άλλον συνδυασμό; Θέλω τα μπακ μου , που είναι φύσει επιθετικά [Monzon - Peruzzi] να συμμετέχουν στην δημιουργία αλλά να μην ξεφεύγουν. Ίσως είναι λάθος η οδηγία να ανοίγονται στα πλάγια; [Stay Wider] Γιατί την χρησιμοποιώ για να δώσω πλάτος ξεκινώντας την επίθεση...
Πολυ μεγαλο ρολο στο πως θα ξετυλιχτει η αναπτυξη και στο αν - και ποτε - τα μπακ θα ανεβουν αρκετα ψηλα, παιζει ο τροπος που παιζει ο αντιπαλος. Μπορει π.χ. να παιζει πολυ ψηλα και πιεστικα και να μην προλαβαινουν οι δικοι σου να βγαλουν τετοιου ειδους επιθεσεις.
Αλλα πες οτι παιρνουμε το μεσο σεναριο: 4-4-2 stndard balanced ο αντιπαλος. Ειναι ευκολοτερο να βγουν overlap οταν οι ακραιοι σου ειναι στη μεσαια γραμμη. Επισης θελει συντηρητικο τεμπο και μενταλιτι για να προλαβει να ανεβει ολη η ομαδα μαζι και να μην κανουν επιθεσεις μονο οι επιθετικοι παικτες. Στο σχημα που εχεις θα κραταγα μονο το "look for overlap" και θα δοκιμαζα counter ή defensive , τα μπακ σε WB(s), οι ακραιοι οτιδηποτε εκτος του Winger(A)
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε άλλο κύκλο αποριών εκμεταλλευόμενος το ήδη υπάρχον τόπικ.

Ξεκινάει η νέα χρονιά και έχω βγάλει στην θεωρία κάποιες τακτικές και θέλω να τις εφαρμόσω στο παιχνίδι και να δημιουργήσω ένα άλλο στυλ παιχνιδιού.

1. Θα δοκιμάσω ένα Assymetric 4-2-3-1 έχοντας στο ρόστερ μου 2 πλάγιους με καλύτερο ρόλο το Defensive Winger [Jonas Gutierez , Izco], τον Barrientos που παίζει AMR [IF & ΑP] & AMC AP, τον Leto με AML W & στο κέντρο τους Lodi [MC - DLP/AP/CM • DM DLP/Regista] Zuculini BWM / CM/BBM και φυσικά τον Castro που παίζει πρωταρχικά ως AMC SS / AP και σαν accomplished AMR/AML. Μπροστά δεν έχω θέμα με Scocco-Bergessio-Petkovic που παίζουν κατα βάση AF -Treq - CF/T.
Απο τους μέσους κάποιος θα μείνει έξω σίγουρα αλλά καλύτερα για το rotation αφού θα παίζω και Γιουρόπα.

Το combo του κέντρου με προβληματίζει και έχω απορία. Αν βάλεις τον support σε θέση DM και τον κόφτη σε MC θα έχεις πλεονέκτημα τόσο στην ανάπτυξη ξεκινώντας η μπάλα απο πίσω όσο και στην πίεση αφού θα μαρκάρει πιο ψηλά ο κόφτης ή το σκέφτομαι λάθος; Αν έχω Regista ταιριάζει με BBM ή με BWM & αντίστοιχα ο DLP ταιριάζει με BWM ή με BBM;

Γενικά έχει μεγάλη διαφορά η θέση στον σχηματισμό; Κερδίζεις κάτι αν αντί για 2 MC έχεις 1 & 1 DM;

Στο combo μπακ-εξτρέμ, είναι λάθος να έχεις CWB και μπροστά του Def Winger; Ο CWB βγάζει ευκολότερα overlaps με IF;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω και στη Lazio και τωρα στη Marseille εχω και τα 2 μπακ μου CWB..Δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο ουτε αμυντικα ουτε επιθετικα....βγαζουν αρκετες ασιστ και αμυντικα ειναι πολυ καλοι....Προφανως και βγαζουν περισσοτερα overlap αν οι εξτρεμ συγκλινουν....Να σου πω την αληθεια δεν παιζω με overlap...

:arrow: Ο regista στην ουσια γινεται κατι σαν 3ος αμυντικος οταν αναπτυσεται η ομαδα,κατεβαινει πολυ κατω για να παρει μπαλα...Στη Lazio επαιζα ως εξης...Biglia(regista)-Ledesma(dlp support)-Hernanes(ap attack)

Edit: Οπου regista βαλε χαφ μπακ δικο μου λαθος..
Last edited by milanezos13 on Fri Mar 07, 2014 5:44 pm, edited 1 time in total.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O inside forward έχει cuts inside προεπιλεγμένο ενώ για defensive winger δεν αφήνει να το επιλέξεις οπότε για να βγουν μπροστά οι αμυντικοί ταιριάζουν οι inside forward αν θες να γίνει κάτι σαν 424 ενώ αν θες overlap ταιριάζoυν οι defensive winger.
Ο box to box σαν να πέφτει μαζί με τον regista στο δικό μας μισό (το λέω με βάση τα καθήκοντα που έχει).
Αν έχουν την μπάλα οι αντίπαλοι τότε ή θα κόψει ο κόφτης σου άρα πιθανότατα δεν θα πάει η μπάλα στον regista ή θα περάσουν τον κόφτη και με τον lodi πίσω τα πράγματα δεν θα είναι καλά...
Αν παίζεις με dmc (κόφτη) και mc είναι προφανώς πιο αμυντική επιλογή από το να είχες 2 mc.
Αν ο dmc είναι ο οργανωτής σου είναι άλλη ιστορία...
Πάντως τελικά νομίζω ότι δεν θα πετύχει σχήμα με dmc (dlp ή regista) και ένα mc (box to box ή ball winning).
(αν το δοκιμάσεις θα σου πρότεινα regista+box to box και όχι regista+ball winning)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”