ΠΑΟΚ:Η Επιστροφη στην δοξα

Post Reply
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας πω και εγω την πορεια μου με τον Π.Α.Ο.Κ. .Εκανα το save με μια database που ειχε τις περισσοτερες μεταγραφες ιανουαριου.Δηλαδη,ειχα Μαντουρο-Νατχο-Χουσεν,αλλα οχι Ινσουαραλντε-Γκσπουρνινγκ,και ο Μαρτενς ερχοταν απο τη 2η χρονια.Επισης,η ομαδα ειχε ακομη Λοπεθ-Γκαρσια-Τζιολη.
Εκατσα 3,5 χρονια στην ομαδα.Κατεβαζα την ομαδα παντα με νοοτροπια ελεγχος-ευελικτη,και αν παιζαμε με μεγαλο αντιπαλο το εκανα αντεπιθεσεις-ευελικτη.Επειδη εχω αποχωρησει απο την ομαδα τωρα(συνεχιζω σε λατσιο),δεν θα εχω πολυ φωτογραφικο υλικο.

1Η ΧΡΟΝΙΑ

Ξεκινησα με λιγα λεφτα,για αυτο και το καλοκαιρι πηρα μονο 2 δανεικους(Τomas Kalas,CB απο chelsea, για 6 μηνες-Victor Vasquez,AMC απο club brugge, για ενα χρονο)
O Kalas ηταν καλουτσικος με μεγαλο potential,ενω ο Vasquez αργησε πολυ να προσαρμοστει,ωστοσο η συνολικη παρουσια του ηταν θετικη.
H διαταξη ηταν καπως ετσι(με μονες διαφορες νατχο αντι κατσε και καλας στο 1ο μισο-λεαντρο στο 2ο(δειτε μετα):
Image
Στα προκριματικα του cl αποκλειστηκα απο τη Μιλαν,με 2-0 συνολικο σκορ.Στο europa ειχα αντιπαλους τις Standard,Wigan και Ομονοια,τερματιζοντας 1ος τον ομιλο,με μονο αρνητικο την ηττα 4-0 απο την ομονοια στην κυπρο.
Στο πρωταθλημα παροτι δεν ξεκινησαμε καλα,με 2 νικες-4 ισοπαλιες-1 ηττα,καταφεραμε να τερματισουμε 1οι στα τελη του δεκεμβρη.Το οτι κερδισαμε ολα τα ντερμπι βοηθησε πολυ.
Στο κυπελλο προκριθηκα,χωρις πολλα προβληματα.
Στις μεταγραφες ιανουαριου κινηθηκα κυριως στους παιχτες που εληγε το συμβολαιο τους με την τακτικη να υπογραφω πρωτα παιχτη και μετα να δινω κατι ψιλα στην ομαδα του ωστε να ερθει.Μονη εξαιρεση ο Igor Leandro,ενα πραγματικα αψογο στοπερ για τα λεφτα του(οι φωτο ειναι απο το 2017).
Image
Image
Για 400 χιλιαρικα ηταν αψογος,ταχυς με αρκετα γκολ απο κορνερ.Μονο μειονεκτημα το υψος του(1,80).
Επισης εφερα με 140 χιλιαρικα τον στοπερ Dedryck Boyata,που εξελιχθηκε στον στυλοβατη της αμυνας μου για τα επομενα χρονια.
Image
Image
Παιχτης δυνατος στο ψηλο παιχνιδι,με αρκετα γκολ απο κορνερ.Πουληθηκε στο τελος στην Φιορεντινα για 15 εκ.
Τελος εφερα τον γνωριμο Nabil el Zhar,εναν τιμιο παιχτη που καλυπτει ολες τις μεσοεπιθετικες θεσεις.Παντα ειχε ρολο rotation.
H ομαδα στο 2ο μισο πηγαινε τρενο,ειχε 3 μηνες να χασει,και κατεκτησε το νταμπλ,κερδιζοντας τον ΠΑΣ Γιαννινα(!) στον τελικο κυπελλου.
Στην ευρωπη ειχα αποκλεισμο στις λεπτομεριες απο την Λυων στη φαση των 32,χανοντας 2-1 στο ζερλαν,και φερνοντας 2-2 στην τουμπα.

2Η ΧΡΟΝΙΑ

Η 2η χρονια σημαδευτηκε απο την κακη απο μερους μου διαχειριση του μπατζετ,ανανεωνοντας σχεδον ολα τα συμβολαια,με αποτελεσμα να μην μεινουν καθολου λεφτα για μεταγραφες.
Οι μονες μεταγραφες που προλαβα να κανω ηταν τα 3 εκ για τον Stoch και το αριστερο μπακ Jose Catala με 80 χιλιαρικα,που αποδειχτηκε ενας μετριος παιχτης.Δεν προτεινεται εκτος αν εχετε μικρομεσαια ομαδα α' εθνικης.Επισης απεκτησα τον Marko Pavlovski,γνωστο wonderkid απο την Beograd.Θα μου ερχοταν απο την επομενη σεζον.
Image
Image
Την τελευταια μερα των μεταγραφων πετυχα αυξηση του budget και εφερα τον Danjiel Aleksic,σεντερ φορ δανεικο απο την Saint Etienne.Eκανε παπαδες,βαζοντας 17 γκολ ολη τη χρονια.Μονο αρνητικο η θεση ξενου.
Image
Image
Στο cl ομιλος φωτια,αντιμετωπος με Barca,PSG και Liverpool.Παρολιγον προκριση στους 16 και τερματισμος στην 4η θεση,με αξιομνημονευτους αγωνες το 2-1 στην τουμπα κοντρα στην παρι,το 3-3 στο καμπ νου και η ηττα 4-1 στο παρισι.
Σε πρωταθλημα πηγαινα τρενο,οπως και στο κυπελλο.

Περισσοτερα εντος ολιγου
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mετα απο τις διακοπες μου επιτελους μπορω να συνεχισω την αφηγηση μου.
Εκτος απο το cl,η χρονια αυτη ηταν γενικα αδιαφορη,τοσο σε Πρωταθλημα-Κυπελλο,οσο και σε ελευθερους.
Ωστοσο,μπορεσα και εκλεισα ενα απο τα πιο καυτα ονοματα της τοτε ελευθερης αγορας,τον Ola John.
Image
Image
Οντας αποτυχημενος στην PSV,ηθελε απεγνωσμενα να αποδειξει την αξια του.Και το εκανε,σκοραροντας σε ολα τα ντερμπι και κανοντας ενα εκπληκτικο 2ο μισο.
Δυστυχως δεν συνεχισε στα ιδια πλαισια,αλλα παραμενει μια πολυ καλη λυση για το rotation.
Καθως οι Γλυκος-Ιτανζ δεν ηταν οι πιο αξιοπιστοι τερματοφυλακες,κινηθηκα και για ενα πορτιερο.Τα καυτα ονοματα στη θεση αυτη(Guaita,Zieler) δεν ηθελαν να ερθουν,οποτε κατεληξα στον ιταλο Alberto Brignoli.
Image
Image
Στην αρχη ηταν γκαφατζης ολκης,σε σημειο να του φευγει η μπαλα μεσα απο τα χερια.Οταν προσαρμοστηκε ομως,εγινε ενας πολυ καλος τερματοφυλακας.Το υψος του ομως (1,83) εβαζε ταβανι στις δυνατοτητες του.
Μετα απο αυτες τις μεταγραφες,ειχαμε μολις 1 ηττα σε ολο το υπολοιπο πρωταθλημα.
Στον τελικο κυπελλου αντιμετωπισαμε τον Πανθρακικο(!),που παρολα αυτα μας εβαλε δυσκολα,καθως προηγηθηκε γρηγορα με 1-0.
Μετα ομως ανελαβε δραση ο νατχο,βαζοντας 2 γκολαρες,και δινοντας μου το 2ο νταμπλ.
https://www.youtube.com/watch?v=VUYzRe0kZ34
https://www.youtube.com/watch?v=PylQczBMGd8
Συγνωμη για την αναλυση των βιντεο,δεν την ειχα ρυθμισει.
Και μια φωτογραφια με την συνθεση της ομαδας τοτε(Στα χαφ Μαντουρο-Νατχο ομως)
Image

3Η ΧΡΟΝΙΑ
Μη εχοντας νταλκαδες οπως συμβολαια και ρητρες,ημουν ελευθερος να ξοδεψω το μπατζετ εκει που μπορω.
Εφερα τον σουπερ Aleksic ως ελευθερο,μιας και εληγε το συμβολαιο του.
Απεκτησα με ελευθερη μεταγραφη τους Tiago Gomes και Γιαννη Ποτουριδη(απο αποελ και νοβαρα αντιστοιχα),για να γεμισω τον παγκο της ομαδας.Τιμιοι και οι 2 οσο χρειαστηκε να βοηθησουν.
Κυριως ομως,εφερα ελευθερο τον Oriol Romeu,ενα πολυ καλο 6αρι,γιατι ο Μαντουρο αρχιζε να πεφτει.
Image
Image
Σταθεροτατος και πολυ καλος αμυντικος χαφ.
Σε μεταγραφες,απεκτησα με 3,5 εκ τον Rodrigo Gomez(δεν βαζω φωτο ειναι πασιγνωστος στο fm).Τι να πω,τα εκανε ΟΛΑ απο δεξια.Επαθα την πλακα μου.
Ξεφορτωθηκα τον κακο Μαρτενς με 2 εκ στην ντιναμο,και καθως μου ηρθε ο Pavlovski,ημουν καλυμμενος στη θεση του 10αριου.
Ομως,ενας ατζεντης μου προτεινει τον Rafinha με 1 εκ.Δε μπορεις να αρνηθεις τετοιο παιχταρα,οποτε τον απεκτησα.
Image
Image
Μεχρι να προσαρμοστει,εδειξε λιγα πραγματα,αλλα οταν προσαρμοστηκε,επαιζε σαν πραγματικος σταρ.Με μια απλη κινηση του μπορουσε να δημιουργησει γκολ ή ασσιστ.
Κινηθηκα και για τον Mateo Musacchio,μιας και τον παραχωρουσε η ρεαλ,αλλα αρνηθηκε την προταση δανεισμου που του εκανα και πηγε για 8 εκ στη κορινθιανς.
Επειδη οι γλυκος-brignoli εκαναν νερα στην προετοιμασια και ο γλυκος ηθελε να φυγει,εψαχνα και για εναν πορτιερο.Στο τελος των μεταγραφων,ο Zieler ηταν ακομη ελευθερος.Οποτε,του εσκασα το πιο βαρυ συμβολαιο που εδωσα ποτε μεχρι τοτε(3 εκ το χρονο),και τον εφερα.

Συνεχεια συντομα
Lytrakos
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Tue Apr 01, 2014 8:12 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos Voloy
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Βολου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νοοτροπία-ρόλους-ευελιξία και ομαδικές οδηγίες της τακτικής που θα ακολουθήσεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Νοοτροπία-ρόλους-ευελιξία και ομαδικές οδηγίες της τακτικής που θα ακολουθήσεις;
FlyarosMouggos wrote:Κατεβαζα την ομαδα παντα με νοοτροπια ελεγχος-ευελικτη,και αν παιζαμε με μεγαλο αντιπαλο το εκανα αντεπιθεσεις-ευελικτη.Συστημα παντα 4-2-3-1
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ένα ss με τους ρόλους;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχιζουμε την ιστορια μας λοιπον.
Στο τσαμπιονς λιγκ κληρωθηκαμε με Μπαρτσελονα,Ζενιτ και Βολφσμπουργκ.
Η μπαρτσελονα γνωστη ομαδα με Balanta+Doria για στοπερ,η ζενιτ παντα επικινδυνη με τον Rondon για σεντερ φορ,ενω η βολφσμπουργκ ειχε τους ικανοτατους Vossen-Rhodes στην επιθεση.
1ο ματς σε τουμπα με τη ζενιτ και νικη 2-0 στο ρελαντι,σε σημειο που εμεινα εκπληκτος απο την ευκολια της νικης.Ωστοσο μετα ακολουθησαν 2 ηχηρες φαπες απο Βολφσμπουργκ(3-1)και μπαρτσελονα(1-0)ολες εκτος εδρας.Στην τουμπα αποσπασα ενα πολυτιμο χ απο την μπαρτσελονα ενω στην αγια πετρουπολη,ενω ειχα ευκαιριες,εμεινα στο 1-1.
Τελικος λοιπον στην τουμπα κοντρα στη βολφσμπουργκ,αν χασω αποχαιρετω την ευρωπη,αν κερδισω παω στους 16.Σε ενα πολυ αγχωτικο ματς με πολλες χαμενες ευκαιριες για την βολφσμπουργκ,ο Rafinha με 2 γκολ καθαριζει το ματς και μας στελνει στην φαση των 16.
Σε πρωταθλημα-κυπελλο πηγαινα κυριολεκτικα τρενο.Δεν εχασα ουτε 1 βαθμο και ειχα μονο νικες παντου.
Τον γεναρη δεν εκανα αμεσες μεταγραφες,εκλεισα ομως καποιους παιχτες για το καλοκαιρι,τους οποιους θα πω αργοτερα.Απλα πουληθηκε ο γλυκος με 500 χιλ στη ντουισμπουργκ.
Ειχα ομως 2 σοβαρους τραυματισμους,αυτους των Dedryck Boyata(2 μηνες εξω) και Bibars Natkho(3,5 μηνες εξω).
Κληρωθηκαμε στην φαση των 16 με την Παρι.Εχοντας επιτελους τον Zieler στη διαθεση μου για το cl(τον πηρα αφου δηλωσα το ροστερ),εγινα πολυ πιο δυνατος.
1ο ματς στην τουμπα,πιο δυνατα μπηκε η παρι,ειχαμε και οι 2 ευκαιριες,η παρι ομως ηταν πιο αποτελεσματικη και πηρε το διπλο με 0-1.
Στο 2ο ματς τα δωσαμε ολα,δεν στησαμε το ταμπουρι πισω οπως εκανα συνηθως στην ευρωπη,και το αποτελεσμα ηταν αυτο:
Spoiler: show
Image
Μυθικη προκριση μεσα στη γαλλια.
Με τους τραυματισμους μου ομως δεν μπορεσα να κρατησω το απιθανο ρεκορ μου με μονο νικες στο πρωταθλημα.Πρωτη απωλεια το 0-0 με τον ΠΑΟ στη λεωφορο.
Μετα ο νατχο ζητησε μεταγραφη,σοκαροντας ολη την ομαδα.Δεχτηκα για να μη ριξω το ηθικο του.
Στην επομενη φαση κληρωθηκαμε με την ιντερ,ο πιο ευκολος αντιπαλος που μπορουσε να τυχει.
Με το 1ο ματς στη τουμπα,δεν καταφερα και παλι να την εκμεταλλευτω,καθως ειχα αρκετες ευκαιριες,και εμεινα στο 1-1.
Ξεχωρισα τον Nicusor Stanciu απο τους αντιπαλους.Τι παιχταρας ηταν αυτος!Τα εκανε ΟΛΑ μεσα στο γηπεδο.
Με τον Boyata να επιστρεφει-ωστοσο να μην χρησιμοποιειται-,πηγα στο τζουσεπε μεατσα για το 2ο ματς.
Ο Rodrigo Gomez ανελαβε δραση και με 1 προσωπικο του γκολ και μια ασιστ στον κλαους,καθαρισε το ματς με 2-0 στο μεατσα και μας εστειλε στους 4.
Ο Rodrigo συγκεκριμενα ειχε αναπτυξει ενα φαρμακερο σουτ στα πλαγια της μεγαλης περιοχης,που εχει πολλες πιθανοτητες να μπει.
Κληρωθηκαμε με την ρεαλ μαδριτης για τους 4.
Μεχρι να συναντησουμε τη ρεαλ ομως,υπηρχαν δυο back-to-back αγωνες με τον ΟΣΦΠ στο Καραισκακη για το πρωταθλημα και για τα ημιτελικα του κυπελλου.
Εκει ειχαμε την 1η(και τελευταια) ηττα μας στο πρωταθλημα για φετος,με 2-1,με τον Gomez να χανει παρα πολλες ευκαιριες να καθαρισει το ματς.Στο κυπελλο το ματς ηρθε 1-1 αφηνοντας τα ολα ανοιχτα στην τουμπα.
Αφου αντιμετωπισαμε δις τον ΟΣΦΠ,σειρα ειχε η ρεαλ μαδριτης.1ο ματς στο Μπερναμπεου,με τον Boyata βασικο,ειχαμε καταπιει την ρεαλ στην αναπτυξη με την μπαλα κατω,και μπορουσε να απειλει μονο απο στημενα.Η αναποτελεσματικοτητα μας μας στοιχισε και χασαμε 1-0,αλλα με το 2ο ματς στην τουμπα,ολα ειναι ανοιχτα.
Ενδιαμεσα απο τα ματς με την ρεαλ ηταν ο τελικος του κυπελλου,με αντιπαλο παλι τον ΠΑΣ Γιαννινα.Οπως την 1η φορα,καθαρισαμε γρηγορα το ματς,με τελικο σκορ 4-0.
Και επιτελους πανοπλος με τον νατχο στη διαθεση μου,αφου προηγουμενως μου ζητησε να παραμεινει,κατεβηκα να παιξω το μεγαλυτερο ματς σε ολη την ιστορια του ΠΑΟΚ κοντρα στη ρεαλ.
Η ομαδα εκανε το παιχνιδι της ζωης της,καταπιε παντου την ρεαλ,παιζοντας την μονοτερμα(!),αλλα μην καταφερνοντας να σκοραρει μεχρι το ημιχρονο.
Ο Bale ειχε δυο μεγαλες ευκαιριες να σκοραρει,αλλα εκανε τελειωματα ερασιτεχνικου επιπεδου.
Συνεχιζοντας το σφυροκοπημα της ρεαλ,στο 63' βαζω τον νατχο μεσα στο παιχνιδι,καθως τον αποθεωνε ολη η τουμπα.Και στο 68',ο Rodrigo Gomez μπαινει στην μεγαλη περιοχη,πιανει το βρωμοσουτο απο τα πλαγια,και κανει το 1-0!Ο κοσμος παραληρουσε(οπως και το προπονητικο τιμ).Τοτε συνεχιζαμε τις ευκαιριες για το 2-0,και στο 73',ο Rodrigo Gomez κανει την σεντρα,ο Κλαους πιανει την κεφαλια,και την στελνει στα διχτυα για το 2-0!!!!!Επικες στιγμες για τον λαο και τον συλλογο γενικοτερα,ολοι πανηγυριζαν εξαλλα!
Ομως τοτε η ρεαλ ξυπνησε και αρχιζε να πιεζει,με τον CR7 να πιανει ενα δυνατο σουτ,αλλα με τον Zieler να αποκρουει.Στο 79' ο Modric εκτελει ενα φαουλ απο τα 40 μετρα,η μπαλα περναει απο ολους,αλλα ο Zieler πνιγει το γεμισμα,και ο Modric κανει το 2-1(!),κανοντας το ματς ροντεο!Ειχα τις ρυθμισεις της μεταδοσης αγωνα στο εκτεταμενα,αλλα εδειχνε ολο τον αγωνα,απο το 80' και μετα!Ευκαιριες πολλες και για τους 2,με σημαντικοτερες μια μεγαλη χαμενη ευκαιρια απο τον Βale,και ενα συριζα αουτ μακρινο σουτ του Rafinha.
Στο 87' ο Natkho επιασε ενα μακρινο σουτ σαν αυτα με τον Πανθρακικο,αλλα ο Casillas εστειλε την μπαλα κορνερ.Ο Stoch ηταν στην εκτελεση του κορνερ,ο Leandro πιανει την κεφαλια,αλλα παει στο δοκαρι,και ο τζαβελλας βρισκεται μονος του στη μικρη περιοχη,κανει το σουτ,και βρισκει διχτυα,αλλα τα εξωτερικα,χανοντας τη μεγαλυτερη ευκαιρια του αγωνα.
Και ο αγωνας εληξε 2-1,με εναν γλυκο αποκλεισμο,στην πιο επιτυχημενη χρονια του ΠΑΟΚ σε ολη την ιστορια του,κανοντας 3η σερι χρονια το νταμπλ,και φτανοντας στους 4 του cl!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:ένα ss με τους ρόλους;
Ειναι ακριβως η ιδια τακτικη με τον ΠΑΟΚ:
Image
Επισης ξεχασα να βαλω την 11αδα της χρονιας:
Image
Υπαρχουν αρκετες διαφορες,οι τζαβελλας-Catala εναλασσονταν,στα χαφ μεχρι τον γεναρη ηταν οι Romeu-Natkho και μετα τον γεναρη ηταν Romeu-Kace,αριστερο εξτρεμ ηταν ο Stoch,και σεντερ φορ απο νοεμβρη μεχρι φλεβαρη ηταν ο Aleksic.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θέλω να δω τι ρόλο έχουν οι ακραίοι μέσοι
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eξτρεμ απλα και οι 2.Σαν εσωτερικοι επιθετικοι οι Stoch-John επαιρναν ενα σωρο σουτ και μου εσπαγαν τα νευρα.Εξτρεμ ειναι πιο δημιουργικοι και ουσιαστικοι.
Θες και τους αλλους ρολους?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υποστηρικτικά ή επιθετικά εξτρέμ; (όχι δεν θέλω τους άλλους ρόλους)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υποστηρικτικα
Post Reply

Return to “Ελλάδα”