Πόσο κλάμα μπορεί να πέσει στο 90'...

Post Reply
GiannakhsTRELOS
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Thu Mar 06, 2008 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν ξεκινήσω την αφήγηση της κωμικοτραγικής ιστορίας μου θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι το πρώτο μου κείμενο στο σάιτ παρόλο που είμαι μέλος κοντά δυο χρόνια.

Διαβάζω της ιστορίες σας και αισθάνομαι την ανάγκη να πω την πρώτη μου ΣΟΒΑΡΗ εμπειρία με την φετινή έκδοση του παιχνιδιού. Που παρότι ΑΕΚτζής εδώ και 30 συναπτά έτη είμαι και φανατικός Λιβερπούλιαν και σπαράζει η ψυχή μου να παίρνω τα πρωταθλήματα με την σέσουλα στο μάνατζερ, και στην πραγματικότητα η σφαλιάρα να πηγαίνει σύννεφο.

Ξεκίνησα λοιπόν ένα νέο παιχνίδι με την αγαπημένη μου ομάδα στην Αγγλία έχοντας μελετήσει τακτικές, μεταγραφικούς στόχους, ταλέντα σε σάιτ, και όλα τα συναφή. Ως Λίβερπουλ το μόνο που σου λείπει ως προπονητής είναι το Υγιές ρόστερ και το βάθος στον πάγκο. Η μία εκ των δύο πρώτων μεταγραφικών κινήσεων ήταν ο Μπλαίζε Ματουιντί. Τρομερός παίχτης. Στοιχίζει λίγο, κάνει τα πάντα. Τρέχει, μαρκάρει, πασάρει, σκοράρει, μοιράζει ασίστ, κουρεύει το γκαζόν, φυλάει βάρδια νυχτοφύλακα.... και ΔΕΝ τραυματίζεται. Απέδωσε τα λεφτά του στο έπακρο από την στιγμή που πάτησε το πόδι του στο προπονητικό κέντρο. Η δεύτερη ήταν ο Τόμας Ινς (όχι δεν έγινε λόγω βίσματος ο παίχτης μπορεί να σταθεί άνετα ως αλλαγή) για να έχω μια παραπάνω επιλογή.

Η σεζόν ξεκίνησε δύσκολα. Με τον Σουάρεζ έξω (την είχε δει βρυκόλακας πέρσι με τον Ιβάνοβιτς και μας ταλαιπωρεί φέτος) και όλα τα ντέρμπι στην αρχή βρέθηκα να κυνηγάω στην τετράδα. Η προσαρμογή στο σύστημα μου πήρε περισσότερο από όσο περίμενα και κάθε ματς το έπαιζα 4-6 γκολ και πήγαινα ταμείο.Η επιστροφή του Ουρουγουανού σε συνδυασμό με την αποθεραπεία του Άγκερ και την μετατόπιση του αρχηγού στην φυσική του θέση (και δεν είναι στο κέντρο του γηπέδου) άρχισε να κάνει την ομάδα μου πολυβόλο. 13 σερί νίκες και από πέμπτος βρέθηκα παρέα με τον φίλο τον Ζοζέ να ζαχαρώνουμε το πρωτάθλημα. Η σεζόν κυλούσε δύσκολα. Τα συνεχόμενα ματς τον Γενάρη απαιτούσαν ξεκούραση, οι τραυματισμοί άρχισαν να πέφτουν βροχή, παρόλα αυτά με τον Τόμας Ινς να βγαίνει καλύτερος παίχτης του μήνα δεν έχασα πολύ έδαφος στην μάχη του τίτλου. Στον ενδιάμεσο απέκλεισα και την Τσέλσι από το Λίγκ Καπ με σκορ 6-3 (2-2 εντός, 1-4 εκτός), έμεινα έξω από το κύπελλο από την Άστον Βίλα συνειδητά, και τον Γενάρη έκλεισα τον Λεβαντόφσκι για το καλοκαίρι οπότε το μπάτζετ μου έκανε φτερά.

Κατάκτηση Λιγκ Καπ, νέο συμβόλαιο, εστίαση στην προπόνηση για να μην τραυματιστεί κανένας και μείνω εκτός τροχιάς πρωταθλήματος και ο καιρός πέρασε γρήγορα. Τα αποτελέσματα έρχονταν. Δύσκολα αλλά έρχονταν, με τον Στάριτζ να κάνει καταπληκτική σεζόν και τον Τζέραρντ να είναι το Α και το Ω της ενδεκάδος. ΜΕΧΡΙ.... το 90'!!!!

Την τελευταία αγωνιστική υποδέχομαι την υποβιβασμένη Νόργουιτς και ο Ζοζέ παίζει με την Σίτι εκτός έδρας. Προπορεύομαι 2 βαθμούς στην βαθμολογία της Τσέλσι και το μόνο που μένει είναι ένα ακόμη πάρτι στο Άνφιλντ (αήττητος) για να σφραγίσω την κατάκτηση της κούπας που απουσιάζει από την τροπαιοθήκη εδώ και 20 χρόνια. Ο αγώνας ξεκίνησε με συντριπτική κατοχή μπάλας, όπως άλλωστε σε όλα τα ματς έβγαζα περίπου 57%-61%. Μέχρι την ανάπαυλα το σκορ ήταν ήδη 2-0 με γκολ και ασίστ του αρχηγού. Στο ημίχρονο έλεγξα το άλλο ματς και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. 2-0. Πρωτάθλημα με 5 βαθμούς διαφορά και τα φλας άναβαν ήδη για την ομάδα μου. Ο άνθρωπος που έριξε 4 γκολ στο Στάνφορντ Μπριτζ, με ρεκόρ 2-1-1 επί του Πορτογάλου και γκολ 9-5 θα έπαιρνε το τρόπαιο ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. Μέσα στην παραζάλη της αϋπνίας (5 το πρωι) και το μεθύσι της δόξας αποφασίζω να κάνω αλλαγή τον Τζέραρντ στο 67' για να πάρει την αποθέωση που το αξίζει. Και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στο ματς μπήκαν άλλα 3 γκολ. στο 72' στο 89' και το 91'. Χατ τρικ ο κύριος van Wonsfinkel και το ματς έληξε 2-3 με εμένα να μην μπορώ να μαζέψω τίποτα. Η πρώτη ήττα στο Άνφιλντ ήταν γεγονός επί εποχής μου. Οι υποβιβασμένοι κέρδισαν ένα αδιάφορο ματς, κι εγώ έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Γιατί στο άλλο ματς ο Ζοζέ είχε ρίξει πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στον Ράφα Μπενίτεθ (αντικαταστάτης του Πελεγκρίνι), και εκτός του ότι μου πήρε το πρωτάθλημα στο 91' τον πέταξε και εκτός τετράδας, άρα και εκτός Τσάμπιονς Λιγκ.

Την επόμενη μέρα πήγα σκασμένος στην δουλειά. Για όλα έφταιγε το στημένο μάτς στο Σίτι οφ Μάντσεστερ. Παίζω μάνατζερ από τότε που ο Ρικέλμε ήταν wonderkid και η Λάτσιο έπαιρνε πρωταθλήματα με Βιέρι και Βερόν. Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά μου συνέβη... Το μόνο που κράτησα από την χρονιά αυτή ήταν η μεταγραφή του Λεβαντόφσκι. Γιατί με την τριάδα Λέβα)ντοφσκι)-Στα(ριτζ)-Σου(άρεζ) πήρα το πρωτάθλημα 4 συνεχόμενες χρονιές με 10+ βαθμούς και το Τσάμπιονς Λιγκ το 2015....
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά όλα αυτά,αλλά τα έγραψες σε λάθος τοπικ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oχι και σφαλιαρα οι κοκκινοι ρε μαγκα τρενο παμε!
Aπο την αλλη δικιο εχει ο Γιοβα επρεπε να το γραψεις στο συμβαινει τωρα στο σειβ μου
Post Reply

Return to “Ελλάδα”