Κρίση και ποδόσφαιρο = Αγγλία.

User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πλησίαζε η Reading. Διπλό στο 5. Εξακολουθούν να μας έχουν στο γράψιμο. Και προερχόμασταν και από νίκη. Τη πρώτη. Από τέτοιους δύσκολους αγώνες σίγουρα αυτό που θες είναι να μη χάσεις. Κάνε Άγιε μου Μουρίνιο να βγάλουμε ένα ωραίο Χ εδώ.

Image

Ο Άγιος Μουρίνιος με δούλεψε κανονικά. Προηγήθηκαν μόλις στο 12’, 3 λεπτά μετά ο Sears ισοφάρισε σε αντεπίθεση που έκανε μόνος και σούταρε από πολύ κλειστή γωνία(βγήκε 3ο καλύτερο γκολ του μήνα). Στο 52’ ο Rooney έκανε τη πλήρη ανατροπή σε 1-2…

-Το χουμε το χουμε.
-Που το ξες;
-Το ξέρω.

Είχαμε φτάσει στα 90 φεύγα και ενώ μας πίεζαν γκολ δεν έβαλαν… Και μόλις αφαιρέθηκα λίγο ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον, χλάτς το δυχτάκι για το 2-2 στο 94’

-Το ήξερες.
-Σκάσε. Δε φταίω εγώ. Ο Άγιος Μουρίνιος. Χ του ζήτησα, Χ μας έδωσε. Άλλη φορά θα είμαι πιο απαιτητικός…

Σίγουρα είναι κρίμα που χάσαμε το 3ποντο, αλλά και το Χ σε τέτοιες έδρες καλό είναι.

Γήπεδο Colchester, μια μέρα πριν το εκτός με Birmingham.

Ο Cowling ξανά μου απέρριψε την αναβάθμιση των ακαδημιών. Έχει γίνει προσωπικό το θέμα. Ο κόσμος να χαλάσει, ακαδημίες θα φτιάξει! Τσέκαρα κάποιους τρομερούς παίκτες της κατηγορίας που αποδεσμεύονται το καλοκαίρι και οι ομάδες τους δεν φαίνεται να τους θέλουν. Κάποιοι ίσως φύγουν από τα Χριστούγεννα. Ζήτησα payroll από τον Cowling για τους μισθούς τους όποιοι έρθουν, αφού θα είναι free transfers αλλά είπε όχι. Έτσι το εξασφάλισα εγώ, δίνοντας από 1/1 τον Clingan στην Ipswich για 850Κ. Λύθηκε και αυτό.

-Mark καλημέρα. Θα φύγουμε σήμερα;
-Ναι για να κάνουμε το μεσημέρι προπόνηση εκεί αφού ο αγώνας είναι απόγευμα.
-Τι έκανε η Birmingham στον τελευταίο αγώνα;
-Σκόρπισε 3-0 την Charlton…
-Δε πειράζει. Εμείς είμαστε καλύτεροι και θα κερδίσουμε.
-Έλα ρε, που το ξέρεις;
-Το ξέρω.
-Αναρωτιέμαι πως πέφτω ακόμα σε αυτή τη παγίδα…

Image

Άλλο ένα καλό αποτέλεσμα. Φτάσαμε 3 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα. Σίγουρα ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, αλλά από θέμα κατοχής δεν είχαμε θέμα. Ήταν καλό που το γκολ το φάγαμε μετά το ημίχρονο, βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουμε με ωραίο γκολ του Higginbotham. Αρχίζει να στρώνει η ομάδα και αυτό είναι σίγουρα καλό εν όψει της συνέχειας. Και εννοώ το δύσκολο ματς εντός με Fulham. Μου έκανε εντύπωση το 1.80 που μας είχε. Καθαρό φαβορί.

Image

Παρότι φανήκαμε σαν αφεντικά από το πρώτο λεπτό, δεχτήκαμε γκολ στο 6’. Πιέζαμε πιέζαμε, και στο 35’ σε σέντρα στη περιοχή ο Sears στρώνει ωραία στον Bean για την ισοφάριση. Όμως δεν μείναμε εκεί. Πιέζαμε με τους ίδιους ρυθμούς και θέληση για νίκη, με την Fulham να κάνει ελάχιστες φάσεις. Στο 67’ σε κεφαλιά Eastman έδιωξε ο αμυντικός πάνω στη γραμμή. 3 λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το γήπεδο παίρνοντας πάλι προβάδισμα με 1-2 σε αντεπίθεση. Στο 74’ δε δόθηκε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή από αμυντικό στον Guy, ενώ στο 87’ κεφαλιά του Eastman βρήκε το οριζόντιο. Στο 91’ ο Rooney έχασε άλλη μια μοναδική ευκαιρία τετ α τετ. Τεράστια απογοήτευση για μια μοναδική εμφάνιση που δεν έλαβε αυτά που της άξιζαν.

Επόμενος αγώνας με West Brom εκτός για League Cup. Αουτσάιντερ στο 2.63.

Image

Μοιρασμένο θα έλεγα παιχνίδι που αν και είχε κάποιες φάσεις κόλλησε στο 0-0 και οδήγησε σε παράταση. Στο 110’ ο Μάντζιος έλαβε ωραιότατη πάσα στο πέναλτι όπου πλάσαρε και άνοιξε το σκορ. Και ακριβώς ότι πάθαμε με τη Reading πάθαμε και εδώ. Στο 120’ σε συρτή σέντρα από τα δεξιά ο επιθετικός τους δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στα πέναλτι όπου χάσαμε με 4-2 και 5-3 συνολικό σκορ. Δε πειράζει, υπάρχει και το FA Cup και κυρίως το πρωτάθλημα όπου μπορούμε να πετύχουμε, με πρώτη ευκαιρία το εκτός με Brighton που είμαστε αουτσάιντερ στο 3.20. Ήμασταν 19οι προς το παρόν και έπρεπε να ανέβουμε…

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξαναμηδενίστηκε η συμμετοχή, αλλά αφού ήρθανε βροχή οι νίκες δε μπορούμε να το αφήσουμε έτσι. Πάμε για Πρέμιερ ρεεεεε! :D

---------------------------------------------------------------------------------------------


Παίζαμε με Brighton. Ο θάνατός σου, η ζωή μου.

Image

Μοιρασμένο παιχνίδι με ελαφρά κλήση προς την Brighton, που η τύχη ήταν με το μέρος μας. Στο 34’ ο Rooney σκόραρε μετά από πολύ καλή πάσα του Cuvelier, βάζοντάς μας μπροστά στο σκορ. Ο αγώνας είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι μέχρι το 80’ όπου ο Ολλανδός Bergkamp κατάφερε να σκοράρει και να κλειδώσει ένα πολύ σημαντικό 3ποντο.

Επακολουθούσε η Sheffield United, που ανεβήκαμε παρέα. Ευκαιρία για 2/2. Ισχυρά φαβορί 1.80. Άρχισε δυνατά στο πρωτάθλημα η Sheffield United, αλλά τώρα είναι απλά λίγο πιο πάνω από εμάς. Έχουμε δυνατότητες. Απλά μέχρι τώρα δεν εκμεταλλεύτηκαν σωστά. Το 4-4-2 διαμάντι δε βοηθάει πια. Ίσως μόνο με έναν επιθετικό και σύστημα 4-5-1 ή το παραπλήσιο 4-2-3-1.

Image

Εύκολη εκτός έδρας νίκη με Sheffield United από ημίχρονο. Στο 12’ ο Rooney σκόραρε εύκολα από ασίστ λουκούμι του Cuvelier, ενώ με περίπου ίδιο τρόπο σκόραρε και στο 41’ ο Βαγγέλης ο Μάντζιος πάλι με ασίστ του δανεικού από Stoke, Cuvelier. Γενικά ακίνδυνοι οι αντίπαλοι που δε πίεσαν ιδιαίτερα. Τεράστιες ανάσες με αυτές τις 2 νίκες.

-Πράγματι.
-Τι πετάγεσαι; Μιλάω στον κόσμο.
-Ε μιλάς μιλάς και δε λες και κάτι σημαντικό. Και δε λες και για μένα. Πες είναι και ο Mark εδώ… 2 νίκες έκανες και την ψώνισες.
-Σουτ. Λοιπόν τι έλεγα; Α ναι, με αυτούς τους 6 βαθμούς ως εφόδια θα παίξουμε εντός έδρας με Middlesbrough, που διψάει για εκδίκηση από τον περσυνό αποκλεισμό της από εμάς στο FA Cup με 3-2.
-Πφφ μόνο λόγια είσαι… Αφού δε θα κερδίσουμε, τσάμπα τα λες αυτά.
-Οι books έχουν άλλη γνώμη. Είμαστε στο 2.00.
-Πόσο είναι το διπλό τους;
-3.20.
-Πάω να παίξω ένα στοίχημα και έρχομαι.

Κατέβασα την ομάδα με κλασικό 4-4-2. Δε το επικροτώ, αλλά πρέπει και να πειραματιζόμαστε. Και το πείραμα εστέφθη με απόλυτη επιτυχία. Μόλις στο 3’ ο Wordsworth σκόραρε με απευθείας φάουλ στο Γ. Στο 15’ το 2-0 ήρθε από γέμισμα του Johnstone. Ο Cuvelier έδωσε στον Wordsworth, μπήκε από τα αριστερά και σύγκλινε στη περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Mason. Στο 80’ συνεργάστηκαν άψογα ο Rooney με τον Μάντζιο και ο τελευταίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στον αγώνα κάνοντας 3-0 το σκορ. Λίγες αλλά καλές φάσεις η Boro, που δυστυχώς για αυτή και ευτυχώς για εμάς δεν έγιναν γκολ.

Image

-Χεχε.
-Σκάσε.
-Πόσα έχασες;
-Ένα δεκάευρω. Θα μου το πληρώσεις.
-Με ποιόν παίζουμε τώρα;
-Εντός με Ipswich. Είμαστε φαβορί στο 2.25.
-Ευκαιρία να ρεφάρεις.
-Αν το χάσω θα μου τα δώσεις εσύ.
-Challenge accepted.
-Να ξες είναι 17:30 θα το δείξει η TV.
-Πες τους να με βγάλουν από το καλό μου το προφίλ.

Image

Ήταν σχετικά ισορροπημένος αγώνας. Στο πρώτο 15λεπτο η Ipswich ήταν καλύτερη. Σε όλο το άλλο χρόνο μέχρι το ημίχρονο κουμάντο κάναμε εμείς. Στο 40’ όταν ο Rooney μπαίνει στη περιοχή τρώει τάκλιν από τον αμυντικό και η μπάλα οδεύει προς τα χέρια του τερματοφύλακα. Ο Bergkamp όμως την προλαβαίνει, περνάει τον τερματοφύλακα γράφοντας το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 2ο μπήκαμε όπως και στο πρώτο χωρίς όμως να καταφέρουμε να πετύχουμε τέρμα. Κάναμε αρκετά αμυντικά λάθη που λίγο έλειψε να τα πληρώσουμε.

Κάπως έτσι φτάσαμε στην προνομιούχα 5η θέση που υπόσχεται πολλά εν όψει της συνέχειας του πολέμου. Η επόμενη μάχη θα δοθεί στο Nottingham, με την Notts County.

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-traino πάμε για Πρεμιερ Λιγκ !
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά το τελευταίο ποστ,συνεχίζουμε ετσι!
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

tsigou10 wrote:-traino πάμε για Πρεμιερ Λιγκ !
+1 απο μενα! στηριζω φουλ ιστοριες με αγγλικες ομαδες! :D
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2290
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ελα βρε παραπονιαρη δεν ψοφησαμε ακομα :D Μια χαρα αυτες οι2 νικες θα βοηθησουν κυριως ψυχολογικα :wink: Συνεχισε ετσι πειραματικα :P
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο αγώνας με την Notts County ίσως να ήταν και ο ποιο εύκολος της σεζόν. Οι books όμως είχαν άλλη γνώμη. Το διπλό μας στο 2.63.

Image

Βγήκα σωστός. Σε ένα βαρετό αγώνα με ελάχιστα σουτ αποσπάσαμε διπλό, και μάλιστα με 0-3. Πήραμε κεφάλι μόλις στο 6’ με γκολ του Rooney. Στο ημίχρονο το ταμπλό έδειχνε 0-2 αφού στο 33’ ο Guy έκανε με εύκολο τρόπο 2 τα γκολ μας, ενώ ο ίδιος στο 65’ έκλεισε όμορφα το σκορ. 5 σερί νίκες. Δε βρίσκω ατάκα για να περιγράψω τη χαρά όλων των μελών της ομάδας.

Έπρεπε να μείνουμε όμως στη πραγματικότητα, ενόψει εντός έδρας αγώνα με Millwall. Η φοβερή μας φόρμα έχει ληφθεί σοβαρά υπόψη, αφού ο άσσος είναι στο 1.80.

Image

Βαρετό παιχνίδι από το μισάωρο και μετά. Δεχτήκαμε γρήγορο γκολ στο 16ο λεπτό από τον Malone που σούταρε ανενόχλητος σε επίθεση διαρκείας για τη Millwall. 11 λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση ήρθε η ισοφάριση με δράστη τον Robbie Brady. Από τότε οι ρυθμοί έπεσαν, και οι 2 ομάδες συμβιβάστηκαν με τον έναν βαθμό.

Θα προτιμούσα να κερδίσουμε, για να έχουμε μια καβάτζα βαθμών σε περίπτωση αποτυχίας με την πρωτοπόρο Norwich. Άλλο ένα περσυνό μας θύμα σε αγώνα FA Cup.
Κι όμως, άσσος στο 1.67.

Image

Φυσικά διαψεύστηκε. Πολύ καλύτερα τα καναρίνια, άνοιξαν το σκορ στο 20’ και στην αρχή του 2ο διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 74’ ο Brady βρήκε χώρο στη περιοχή και μείωσε σε 1-2. Από το 85’ μέχρι το τέλος ήμασταν κεραυνοί. Αλλά αργά το θυμηθήκαμε και καταλήξαμε σε ήττα μετά από καιρό με 1-2.

Ευκαιρία για ρεφάρισμα ο αγώνας με Leeds πάλι στην έδρα μας. Φαβορί στο 2.00.

Image

Σε αυτόν τον αγώνα θα ταίριαζε εκπληκτικά η φράση «Και τα 3 ήταν υπέροχα». Τι εννοώ:

Λίγο πριν συμπληρωθεί το μισάωρο σε αντεπίθεση ο Rooney σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή και άνοιξε με γκολάρα το σκορ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ένα κακό γύρισμα στο τέρμα της Leeds πήγαινε προς το κόρνερ, ο GK το κυνήγησε, ο Mason πρόλαβε και έβγαλε σέντρα στον Bean που με άδειο τέρμα σκόραρε με κεφαλιά. Δε πέρασαν 5 λεπτά και βαθιά μπαλιά που ο Eastman δε μπόρεσε να διώξει με κεφαλιά, κατέληξε στον Somma ο οποίος έφτασε στη περιοχή, πέρασε τον Johnstone και μείωσε σε 2-1. Ξανά αδιάφορο το άλλο μέρος, με σημαντικές όμως ευκαιρίες της Leeds για ισοφάριση.


5η θέση και είμαστε έτοιμοι για όλα. Η Premier δε φαντάζει το άφταστο όνειρο που φάνταζε στην αρχή της σεζόν.


-Πατατάκια, μπύρες, μακαρόνια, γάλα, καθαριστικό για τα πιάτα, ένα βετέξ… τι διάολο ξέχασα;
-Πω πω πάμε εκπληκτικά. Μακάρι να είμαστε του χρόνου στα σαλόνια της Premier. Ο σύλλογος δεν έχει φτάσει ποτέ.
-Τι; Α ναι καλά λες ε αυτά ήταν πριν φτάσω εγώ. Τώρα που έφτασα τελείωσαν αυτά. Σε μόνο μία και κάτι σεζόν αυτά εξαφανίστηκαν! Καφέ να πάρω, σοκολάτες… θα σκάσω τι ξέχασα!
-Σαν διαφήμιση απορρυπαντικού είσαι.
-Απορρυπαντικό! Σωστά! Απορρυπαντικό να θυμηθώ να πάρω! Έλεγες κάτι;

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αχ αχ αχ αυτή η Championship… Μαγική κατηγορία. Ειδικά όταν πας για Premier. Ο Νοέμβριος του 2013 έφτασε και στις 5 του μήνα ταξιδεύουμε στο Hull για τον αγώνα με τη τοπική ομάδα. 2.63 το διπλό.

Ματς με γκολ. Προηγηθήκαμε μόλις στο 7’ με όμορφο σουτ του Guy. Μόλις η συζήτηση άρχισε με τον Mark για το πώς να κρατήσουμε το προβάδισμα ο Rooney έκανε το 0-2 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. 5’ στο 2ο και μας μείωσαν, αλλά στο 53’ βρεθήκαμε ξανά στο +2 με πέναλτι του Rooney. Το τελικό 2-3 έγραψε ο Fryatt στο 70’. Θα έλεγε κανείς ότι η Hull ήταν καλύτερη, αλλά σχεδόν όλα τα σουτ ήταν κακά.

Image

4 μέρες μετά ήταν αντίπαλος το ίδιο το FM. Ο λόγος για την Watford, από την οποία θέλουμε άλλο ένα διπλό. 2.50 το σημείο 2.

Και ήρθε. 2ο συνεχόμενο ματς που μόλις στο 10λεπτο κερδίζαμε 0-2 αυτή τη φορά με Rooney και Mason το 0-1 και το 0-2 αντίστοιχα. Πριν το 20λεπτο μας μείωσαν σε 1-2 σε λάθος εκτίμηση της άμυνας μας. Αυτό έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου. Στο 65’ ο δράστης του 1-3 ήταν ξανά ο Rooney. 5’ πριν το τέλος γίναμε καρδιακοί στο πάγκο βλέποντας τον Ward να ευστοχεί στο πέναλτι, αλλά αμέσως ο Ολλανδός Bergkamp έφερε ξανά 2 γκολ διαφορά. Γκολ και θέαμα με άλλο ένα διπλό με σκορ 2-4.

Image

Έχουμε χαλάρωση και σε 2 εβδομάδες ΠΑΛΙ εκτός με την φορμαρισμένη Huddersfield που έφτασε στην 7η θέση τις τελευταίες αγωνιστικές, ενώ ήταν πίσω από τη μέση…

-Καλημέρα Mark.
-Καλημέρα coach. Όλοι είναι εδώ η προπόνηση έχει ξεκινήσει.
-Ωραία. Πάνε και εσύ, εγώ έρχομαι σε λίγο. Έχω συνάντηση με τον πρόεδρα.
-Πάλι λεφτά χρειαζόμαστε;
-Όχι. Κάτι εντελώς διαφορετικό. Θα σου πω μετά.

-Κύριε Cowling.
-Κύριε Paliakoudi, καλημέρα, καθίστε. Θέλετε μια καραμελίτσα; Τις είχε σε προσφορά το σούπερ μάρκετ.
-Δεν αμφέβαλλα ποτέ. Θα πάρω μια… Περίεργη γεύση έχουν…
-Τι; Για να δω… Α, ε ναι για αυτό. Έχουν λήξει από το 2009.
-Γκκκνχχχχ μπλιαξ… Δε θα πω τίποτα, έχω καλή διάθεση. Τι με θέλατε καταρχάς, γιατί θέλω και εγώ κάτι…
-Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω παλικάρι μου. Κοντεύεις να κλείσεις ένα και μισό χρόνο στην ομάδα. Μας ανέβασες κατηγορία κόντρα στα προγνωστικά και αν αρχίσαμε άσχημα στην Championship, έχουμε σταθεροποιηθεί. Την ομάδα την αγαπάω και σου έχω εμπιστοσύνη. Μπορούμε πολλά. Το καλοκαίρι μου είχες πει ότι στοχεύουμε μια θέση στη μέση του πίνακα. Αν κάποιος δει την ομάδα τώρα και ακούσει το στόχο θα μας πει τρελούς. Εσύ τι πιστεύεις; Εδώ μια λίστα με τι εφόδια έχουμε ανάλογα κάθε στόχο…
-Χεχεχε… Ξέρω τι θέλετε να ακούσετε κύριε Cowling. Πιστεύω τα ίδια. Γιατί λοιπόν όχι άνοδος; Αλλά ότι και να αποφασίσω τα μπάτζετ ίδια είναι…
-Σωστά. Το μόνο που αλλάζει είναι ο στόχος. Θα είμαι δίπλα σου σε ότι χρειαστείς.
-Σε ότι χρειαστώ;
-Σε ότι χρειαστείς.
-Ωραία. Λοιπόν –
-Α όχι λεφτά…
-Α σε ότι χρειαστώ… Δεν θέλω λεφτά, τώρα τουλάχιστον. Αλλά μπορούμε να διοργανώσουμε ένα trial day?
-Trial day? Χμμ… Γιατί όχι… Δε κοστίζει και τίποτα… Άντε γεια σου παλικάρι μου… Ότι θες, εγώ είμαι εδώ.

Image

(Ο coach οδεύει προς τον αγωνιστικό χώρο όπου γίνεται η προπόνηση).

-Άργησες.
-Με κρατούσε. Σα γιαγιά στο εγγόνι της έκανε. Μόνο που αυτή έδινε και λεφτά… Τουλάχιστον δέχτηκε το trial day.
-Trial day? Δε νομίζω να βρούμε τίποτα αξιόλογο.
-Θα δούμε… Σε 1 μήνα υπολογίζω να γίνει. Εν όψει Huddersfield όλα οκ;
-Όχι. Οι τραυματισμοί είναι πολλοί. Θα παραταχθούμε με πολλές αλλαγές. Ανεβαίνει το ρίσκο. [/color]

Και ανέβηκε υπερβολικά.
Απογοητευτική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από εύκολη νίκη με 2-0 για την Huddersfield χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα. Στο 37’ από αδυναμία και αδράνεια της άμυνας να διώξει μια φαινομενικά εύκολη μπαλιά ήρθε το 1-0. Αν και ανεβάσαμε την ομάδα μπροστά παίζοντας επιθετικά η δυσλειτουργία ήταν μεγάλη και δε σταυρώσαμε φάση. Στο 83’ σε τετ-α-τετ έγινε το τελικό 2-0.

Image

Επιστροφή στο Colchester επιτέλους για τον αγώνα με την Peterborough. Ο Johnstone τραυματίστηκε στη προπόνηση(αχ αυτά τα bugs… Μόλις διόρθωσαν τα σουτ άρχισαν να ρίχνουν injuries). Θα κάνει ντεμπούτο ο Rob Elliot. Καλά θα κάνει να είναι προσεκτικός. Αν και θα έχει εύκολο έργο. 1.80 ο άσσος.

Το 1-0 ήρθε πάνω στο 10λεπτο όταν σούταρε όμορφα ο Bergkamp. 2-0 στο 74’ ξανά με τον Ολλανδό και 2 λεπτά αργότερα ο ηγέτης Wordsworth έκανε 3 τα γκολ μας. Καθόλου απειλητική η Peterborough, καλές εντυπώσεις για Elliot έστω τα λίγα που έκανε.

Image

Συνεχίζουμε με αισιοδοξία. Είμαστε στις θέσεις των play-offs και δε πρόκειται να πέσουμε.

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς την άνοδο !
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όσο περνούσαν οι μέρες, τόσο πλησίαζε ο χειμώνας και παράλληλα το ματς με την Burnley εντός έδρας… Απόδοση άσσου στο 2.00.

Image

Αγώνας στον οποίο η Burnley ήταν σίγουρα καλύτερη από εμάς. Δεχτήκαμε γκολ μόλις στο 2’ που ορθά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 4’ μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, κλίνεται από 2 άτομα, αλλάζει υπέροχα προς τα δεξιά και ελεύθερος πλέον εκτελεί τον τερματοφύλακα στη γωνία. Στο 26’ ισοφαριστήκαμε με κεφαλιά από φάουλ κοντά στο κόρνερ. Και πάνω που ψηνόταν 2ο γκολ για Burnley, ο Rooney μπαίνει μαρκαρισμένος στη περιοχή, και πάνω που εύχομαι να μη σουτάρει και πάει τζάμπα η φάση, τρώει καθαρό τάκλιν και η μπάλα στρώνεται στον Wordsworth που ακολουθούσε. Σούταρε χωρίς 2η σκέψη και κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Από 4-5-1 το γυρίσαμε σε 5-3-2 προκειμένου να το κρατήσουμε και τα καταφέραμε.

Μόλις μπήκε ο Δεκέμβρης, ήρθε μια πολύ ευχάριστη είδηση που με έκανε περήφανο. Εν μέρει και τον Mark.

Image

Με το ταξίδι στο Λονδίνο για το εκτός με Charlton ολοκληρωνόταν ένας πολύ καλός πρώτος γύρος στις αρχές του Δεκέμβρη. Οι books μας είχαν σε 2η μοίρα με το 2.63. Τραυματίας ο Johnstone, παίρνει τη θέση του ο Elliot.

Image

Μόλις στο 2’ κάναμε δοκάρι. Στο 19’ όμως ένα μακρινό συρτό σουτ των αντιπάλων θα χτυπήσει στο δοκάρι, στη πλάτη του Elliot που έπεσε και από εκεί στα δίχτυα. Μέχρι το 70’ η Charlton είχε άλλα 2 δοκάρια. Στο 79’ όμως ο Wordsworth επιχειρεί έξυπνο συρτό κόρνερ στο 1ο δοκάρι, και με σουτ ο Okuonghae ισοφαρίζει. Στην αμέσως επόμενη φάση μια αχρείαστη ενέργεια του Cuvelier θα κοστίσει στην ομάδα και θα στείλει τον τελευταίο στα αποδυτήρια. Ο Mark μετά στη συνέντευξη τύπου είπε ότι κακώς αποβλήθηκε. Εγώ πάλι είδα καθαρή αποβολή.

Έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο μισό των υποχρεώσεών μας που μας έβρισκε στην προνομιούχα 5η θέση. Όλα παίζονταν. Από το πρωτάθλημα μέχρι και τον υποβιβασμό.

Image

Ο Cowling ανακοίνωσε και την trial day.

Image

Σε λίγες εβδομάδες ξεκινάνε και οι μεταγραφές. Κάποιοι παίκτες έχουν ήδη κλειστεί και θα ανακοινωθούν με το άνοιγμα της περιόδου.

Μετά από 1 βδομάδα αντιμετωπίζαμε την Ουαλική Cardiff. Φαβορί του 2.25.

Image

Καλό ματσάκι με την Cardiff κάπως ανώτερη. Στο 42’ ο Guy προλαβαίνει μια μπαλιά στα δεξιά, σεντράρει και ο Bergkamp(που μπήκε αλλαγή στον τραυματία Rooney) ρίχνει μια κεφαλιά στο Γ. Στο 2ο δε σταυρώσαμε φάση με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση στο 77’. Πέσαμε στο 2ο αμαχητί.

Μπαίνουμε στους τελευταίους αγώνες της χρονιάς, αρχίζοντας με την Wednesday. Θέλαμε εξιλέωση για το 1-2 με ανατροπή του πρώτου γύρου. Μας θέλανε να χάνουμε. 2.75.

Image

Αγώνας με θέαμα. Φάγαμε σχεδόν αμέσως γκολ, στο 4’ από επίθεση διαρκείας. Βρήκαν ελεύθερο συμπαίκτη στο πέναλτι, του έδωσαν, εκτέλεσε. Στο 21’ σε λόμπα πάσα του Bean στον Brady ήρθε η ισοφάριση. Ο Brady κατέβασε τη μπάλα στη περιοχή, σούταρε και ο τερματοφύλακας απέκρουσε, ξαναπήρε, έδωσε στον Bergkamp και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα ισοφάρισε. Με την αρχή του 2ου ημιχρόνου ξαναδεχτήκαμε γκολ, που διορθώθηκε αργά. Στο 85’ σε αντεπίθεση έβγαλε ψηλή πάσα στον Bean, μπήκε στη περιοχή και σούταρε για το τελικό 2-2.

-3 ισοπαλίες σερί.
-Δεν είναι κακό. Έχουμε να χάσουμε, ουυυυ…
-Πράγματι. Σίγουρη άνοδος.
-Σίγουρη;
-Σίγουρη. Πέρσι ποιος το πίστευε;
-Σκέψου όμως ότι αν ανέβουμε θα παίζουμε με Chelsea, Man Und, Man City, Liverpool κλπ.
-Να μην ελπίζω να πέσει κάποια από αυτές ε;

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ανεβουμε το εχει η ομαδα!
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορούμε και καλύτερα
User avatar
zois92
Rotation
Rotation
Posts: 1042
Joined: Thu Mar 10, 2011 11:48 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αν και με 3 Χ η ανοδος ειναι δικια μας!!
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον αγώνα με την ντεφορμέ Forest ήμασταν στο 1.50 χωρίς τον Wordsworth που έφτασε το όριο κίτρινων καρτών.

Image

Φαινόταν εύκολο. Και εγώ αυτό πίστευα. Αλλά μέχρι το 30’ ήταν τελείως βαρετό. Στο 38’ έγινε η 2η φάση του αγώνα και η πρώτη για εμάς. Ο Izzet δίνει στον Brady, και ενώ όλη η ομάδα έχει μείνει πίσω, αυτός έξω από την περιοχή κάνει το 1-0 στη κλειστή γωνία. Από το 70’ και μετά ενώ η Forest μέχρι τότε είχε μόνο 2 σουτ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά. Είχαμε Άγιο σε 3-4 φάσεις που δεν έγιναν γκολ. Τελικό σκορ 1-0. Ντεμπούτο του 15χρονου Kenney ως αλλαγή που γύρισε από δανεικός, πριν ξαναφύγει και κάναμε ρεκόρ για τον νεότερο παίχτη που παίρνει συμμετοχή στην ομάδα. Με την ήττα της Reading πιάσαμε 4η θέση.

Η περιπέτεια στην Championship συνεχιζόταν με την επίσης ντεφορμέ Crystal Palace εκτός έδρας και απόδοση νίκης 2.25.

Image

Ο αγώνας έγινε γλέντι. Μόλις στο 8’ ο Wordsworth στέλνει ένα κόρνερ στο πέναλτι και ο Okuonghae με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Στο 12’ ορθά ακυρώθηκε γκολ οφσάιντ για τους αντιπάλους. Στο 15’ ο Wordsworth παίρνει μπαλιά στα δεξιά. Όλοι νόμιζαν ότι θα βγάλει άλλη μια μαγική σέντρα, αλλά αστραπιαία πέρασε 2 αμυντικούς, μπήκε στη περιοχή και ελεύθερος πια εκτέλεσε. Στο 22’ ήρθε το 0-3, ακριβώς όπως το 0-1. Κόρνερ Wordsworth από την ίδια πλευρά στο πέναλτι, κεφαλιά Okuonghae. Στο 2ο χαλαρώσαμε και περάσαμε κάποιες δύσκολες στιγμές στην άμυνα που όμως γίνονταν όλο και πιο ασήμαντες αφού ο χρόνος περνούσε. Στο 60’, σε φάση που θα συζητηθεί ο Brady ανατράπηκε στη περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε ο Okuonghae. Με μια εκτέλεση όνειρο έκανε το 0-4 και προσωπικό του Hattrick. Και είναι αμυντικός…

Πριν συνέλθουμε από τα γλέντια, στο καπάκι είχαμε την Bolton. 1.67.


Image
Είχαμε κακό αγώνα, λόγω κούρασης κυρίως αλλά αποφύγαμε την ήττα. Στο 29’ έγινε το 1-0 όταν ο Marcos Alonso εκτέλεσε ανενόχλητος τον Johnstone από το ημικύκλιο της περιοχής. Στο 80’ η μπάλα κατέληξε μετά από αψιμαχίες στον Mason στην αριστερή πλευρά της μικρής περιοχής. Είδε τον Guy, του πάσαρε και αυτός περίπου από τα 5 μέτρα ισοφάρισε. Η χρυσή αλλαγή στη θέση του Bergkamp.

Παραμονή πρωτοχρονιάς ήταν ενεργή για εμάς μέρα. Στο σχεδόν γεμάτο γήπεδό μας θα ερχόμασταν αντιμέτωποι με την Reading που στον πρώτο γύρο δεν κερδίσαμε για ένα γκολ στο 94’. Ντέρμπι ανόδου κιόλας, 4οι εμείς, 6οι αυτοί.

Image

Στο πρώτο ημίχρονο δε φαινόμασταν, αλλά καταφέραμε να κρατήσουμε το 0 παθητικό. Όχι στάσου. Το 1’ καθυστερήσεις που το βάζεις; 0-1 ημίχρονο λοιπόν από τη τελευταία φάση πριν το σφύριγμα του διαιτητή. Αφού οι παίκτες τα άκουσαν «σαν μια ομάδα που δεν θέλει να κερδίσει», ξύπνησαν. Αμέσως ήρθε το 1-1. Ένα κόρνερ του Wordsworth θα απομακρυνθεί, ο Keane θα ξαναγεμίσει, και ο Brady σε «πάρε-βάλε» πάσα στον Mason. Κλειστήκαμε στην άμυνα μετά. Αλλά έγινε το αντίθετο από αυτό που περίμενα. Στο 53’, κόρνερ Wordsworth, κεφαλιά Eastman στο 1ο. Είχαμε καιρό να το δούμε αυτό. Η Reading στάθηκε ήρεμη και έφυγε φουριόζα μπροστά μόνο μετά το 80’, αλλά ήταν πλέον αργά. 2/1 ημίχρονο τελικό σε μια μεγάλη νίκη. 3οι εμείς, 8οι αυτοί. -1 από 2η θέση(Brighton), -7 από κορυφή(Norwich). Είχαμε και αήττητο ρεκόρ.

Image

Ανήμερα της Πρωτοχρονιάς μόνο εγώ δούλευα. Πήγε ο Cowling και έβαλε την trial day τέτοια μέρα. Με 5 μπλοκάκια που είχαν από 5 μολύβια κρατούσα σημειώσεις για τον καθένα. Αλλά όπως είπε και ο Mark, δε πρόκειται να βρω κάτι της προκοπής. Όλοι με μέγιστο 1,5 αστεράκι ήταν στην αναφορά. Λίγο μετά τον αγώνα ακούω ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ. Ά το κινητό μου. Ήταν ο Mark.

-Καλησπέρα coach, καλή χρονιά.
-Χαχαχα επίσης. Που είσαι;
-Οικογενειακώς στο Λονδίνο. Δεν έχω πιεί πολύ αύριο θα έρθω κανονικά.
-Όταν λες δεν ήπιες πολύ τι εννοείς;
-Ε δεν ήπια πολύ κρασί, δεν ήπια πολύ ουίσκι, δεν ήπια πολύ σαμπάνια κλπ. Λίγο από όλα.
-Καλά κατάλαβα. Κάτσε σπίτι καλύτερα. Εγώ κανόνισα τους δανεικούς που είναι να δοθούν, αποδεσμεύσεις κλπ. Οι νέοι πότε έρχονται;
-Τι; Α ναι… Μου είχαν πει σήμερα ή αύριο. Χικ! Άντε γεια σου πάω να χορέψω.
-(Ανατρίχιασμα). Ωραία λοιπόν. Αύριο λογικά 3 νέες μεταγραφές. Ελπίζω να βοηθήσουν.

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-traino -traino -traino
περιμένουμε τις μεταγραφές
Post Reply

Return to “Περιφερειακό”