Εσείς πώς προπονείτε την ομάδα σας;

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και ο καθένας από εμάς εφαρμόζει διαφορετικά στυλ προπόνησης, πιστεύω είναι καλό να τα συζητάμε σε ένα ξεχωριστό τόπικ.

Εδώ λοιπόν θα ποστάρουμε ότι έχει σχέση με το πως αντιμετωπίζουμε διάφορες περιπτώσεις, τις ιδέες μας, τις απορίες μας και γενικότερα ότι μας προβληματίζει...

Λόγω κάποιων τεχνικών δυσλειτουργιών δεν μπόρεσα να μεταφέρω μερικά ποστ που είχαν γίνει στο τόπικ του Οδηγού Προπόνησης. Συνεχίζουμε τη συζήτηση εδώ...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4665
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οπως εγραψα και στο αλλο topic εγω ακολουθησα αυτη την προπονηση στο πρωτο μου save χωρις ιδιαιτερα προβληματα φυσικης καταστασης/τραυματισμων μεσα σε ολοκληρη την χρονια:

-πρωτες 4-5 μερες fitness/medium
-επομενες 15 μερες fitness/high
-2 εβδομαδες team cohesion very high
-1 εβδομαδα attacking high
-1 εβδομαδα defending high
match preparation σε ολη την περιοδο προετοιμασιας μονο στο Tactins Only

μετα Balanced / medium και αναλογα με την ευκολια ή δυσκολια των αγωνων αλλαζα το match preparation σε attacking ή defending movement. Σε αυτο το σημειο να πω οτι αυτη η προσθηκη στο FM13 με βοηθησε παρα πολυ να υπαρχει αξιοπρεπης αμυντικη λειτουργια στα ζορια του cl με Ολυμπιακο. Σε forum του εξωτερικου παντως ειδα να λενε οτι σε ολη την κανονικη διαρκεια της χρονιας εβαλαν την προπονηση σε Balanced/Very High με πολυ καλα αποτελεσματα οποτε στην δευτερη σεζον θα το δοκιμασω και θα πω τις εντυπωσεις μου, δεν εχω βαλει ποτε τοσο υψηλη ενταση στην προπονηση εν μεσω χρονιας
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας ξεκινησουμε απο την προετοιμασία
Εγω πάντα διαλέγω το ανωτερο (7 εβδομαδες)
και συνηθως στην αρχη ρίχνω αρκετα το Match Training για να δουλευει η ομάδα περισσότερο σε κανονικους ρυθμους.Σχεδον καθε εβδομαδα βαζω φιλικά με ομαδες όμως ισης ή χαμηλότερης δυναμικοτητας για να μην πιεζονται οι ποδοσφαιριστες αρχικά.
Αναλυτικά
2 εβδομάδες Focus:Fitness Intensity High
friendly match με την U20 ή την reserve team(ευκαιρια να δειτε και τι β' ομάδα εχετε)
1 εβδομαδα Focus Tactics Intensity High
friendly με ομαδα χαμηλοτερης δυναμικοτητας
1-2 εβδομαδες(αναλόγως εαν εχουν γινει πολλές μεταγραφες ή οχι) Focus Team Cohesion Intensity Average
1-2 φιλικά με ομαδες ίσης ή και υψηλότερης δυναμικότητας,και εκει βγαινουν τα συμπερασματα που θα μας βοηθησουν να δουμε τι πρεπει να επιλέξουμε τις επόμενες 2-3 βδομαδες(αναλογως ποσες βάλαμε στο team cohesion)
Εαν η ομάδα δεν κραταει μπάλα,βάζουμε 1 εβδομαδα ball control Intensity High,αν δεν βγαινει μπροστα σωστα Attacking Intensity High και πάει λέγοντας.Δουλευουμε δηλαδη εκει που υστερει η ομάδα
Μετα απο αυτην την εβδομαδα παιζουμε ακόμα ενα φιλικό με ομάδα ίσης δυναμικότητας για να δούμε τι αποτελεσμα είχε η προπονηση.Αν εχουν ακόμα προβλημα στον ιδιο τομέα επιμένουμε με ακόμα μια "δυνατη" βδομαδα προπονησης,αν όχι ή εαν δουμε οτι οι παικτες εχουν θεματα φυσικης καταστασης βαζουμε ενα fitness με Intensity Average
Καλο ειναι μια βδομαδα πριν το πρωτο επίσημο ματς πρωταθλήματος(αν παιζουμε και προκριματικά,εκει αλλάζει το πραγμα με το Fitness να παιζει τον κυριο ρόλο) να μην βαζουμε φιλικό αλλά μια δυνατη (High Intensity) προπονηση είτε σε ότι υστερει η ομάδα (Attacking,Defending,Tactics,Ball Control,Team Cohesion) είτε σε φυσικη κατασταση.

Τέλος θα ηθελα να επισημάνω οτι αυτο ειναι το δικο μου στυλ προπονησης,που συνηθως αλλάζει focus ανάλογα με την περισταση και ο σκοπος μου ειναι να δωσω κάποια βασικά χαρακτηριστικά σε όσους δεν ξέρουν.Ουτε οδηγος προετοιμασίας είναι,ουτε ειδικός είμαι,απλά παραθέτω το πως εγω προσωπικα κανω προετοιμασία
Σε άλλο ποστ το match preparation & training μεσα στη σεζον
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση παιδιά. Όσοι χρησιμοποίησαν very high κατα την διάρκεια της σεζόν προφανώς δεν χρησιμοποιούσαν individual training έτσι κρατούσαν το workload αρκετά χαμηλά γιατί αλλιώς οι παίκτες θα ήταν unhappy.
Αν δηλαδή θέλετε να γυμνάσετε τους παίκτες σας σε μια νέα θέση και σε μια αγαπημένη κίνηση το workloal της προπόνησης της ομάδας πρέπει να είναι αρκετά χαμηλά ώστε να μην εκτοξευτεί του παίκτη.
Πέρσι δεν ήταν ακριβώς έτσι ...πέρσι ότι πρόσθετες στην ατομική αφαιρούταν από την γενική προπόνηση, φέτος η ατομική προστίθεται με την ομαδική και το workload τω παικτών ξεφεύγει.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε ισορροπημένο βάρος προπόνησης σε όλους τους παίκτες αν τολμήσουμε και βάλουμε προσωπική προπόνηση σε κάποιους από αυτούς. Μεγάλο μπέρδεμα σου λέω -meaculpa
Τώρα αν κάποιοι δεν καταλάβατε πες τε μου να το ζωγραφίσω :D :D :D
User avatar
nios
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="S Vassilis"]Αν δηλαδή θέλετε να γυμνάσετε τους παίκτες σας σε μια νέα θέση και σε μια αγαπημένη κίνηση το workloal της προπόνησης της ομάδας πρέπει να είναι αρκετά χαμηλά ώστε να μην εκτοξευτεί του παίκτη.[/quote]
Εδω ειναι το τραγικο της υποθεσης! Εχεις 2-3 παιχτες νεαρους εξελιξιμους που θες να τους δωσεις ind training και preff move; ΑΤΥΧΗΣΕΣ! Εχεις να διαλεξεις: Ή θα τους σκισεις στην προπονηση με workload heavy-very heavy με το πιθανοτερο να τους δεις "unhappy with training schedule" ή θα κατεβασεις το intensity στο general training ΟΛΗΣ της ομαδας γι αυτους τους 2-3 παιχτες!!! Απιστευτα πραματα, ποιος φωστηρας εκει στην SI εκανε τις αλλαγες στο τομεα της προπονησης να του δωσουμε το βραβειο! Προσπαθησαν λεει να φερουν την προπονηση πιο κοντα στην real life....μαλιστα, βγαινει δλδ ο Mοurinho στην προπονηση της Real καθε κυριακη και τους λεει: "Λοιπον μαγκες για αυτη τη βδομαδα θα προπονηθουμε ΜΟΝΟ στα defending μας". Τον κοιταει στραβα ο Cristiano αλλα σου λεει Mourinho ειναι αυτος, κατι θα ξερει! Την επομενη κυριακη τους λεει: "Αυτη τη βδομαδα εχει ΜΟΝΟ attacking". O Ramos ειναι ετοιμος να τον ορμηξει αλλα τον συγκρατει ο Casillas. Την μεθεπομενη τους λεει: "Τωρα εχει ΜΟΝΟ ball control". Εκει πεφτουν μουτζες απο τον Pepe!!!!
Τι να πω, τα bugs του παιχνιδιου καθε χρονο τα εχω συνηθισει και πλεον δε με πειραζουν, απλα περιμενω τα patch για να διορθωθουν. Τωρα με αυτη την προπονηση τι να περιμενω; το FM14;
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Την προπόνηση την γ@μσ@ν στην κυριολεξία. Ούτε νεαρούς μπορείς να προπονήσεις όπως θες, ούτε τραυματίες να επαναφέρεις σε φυσική κατάσταση και το να μάθεις σε κάποιον νέα θέση απλά..το ξεχνάς!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το να μάθεις σε κάποιον νέα θέση γιατι το ξεχνας;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κοίτα Ελιάσκα δεν τα ξεχνάς απλώς πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε focus, new position και new preferred move. Ένα-ένα λοιπόν εκτός αν το focus το έχεις στο light για να βάλεις κανένα new position.
Στην προετοιμασία και κατά το διάστημα που δουλεύω High- very high στην προπόνηση ΔΕΝ ΒΑΖΩ αυστηρά καμία οδηγία για προσωπική προπόνηση.
Όταν δίνω new pre move προσπαθώ να μη βάζω τίποτα άλλο
Όσο το workload του παίκτη είναι στο heavy δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα είναι pleased. Στο very heavy παρατήρησα πως κάποιοι παίκτες (που αναγκαστικά τους έβαλα βαρύ πρόγραμμα) αντιδρούσαν και κάποιοι όχι.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην πραξη και στο 12 καπως ετσι ηταν (δεν επρεπε να βαζει κανεις ταυτοχρονα προπονηση πολλων πραγματων γιατι εχανε μεγαλο ποσοστο απο την κανονικη προπονηση)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

δηλαδή σας φαίνεται πιο σωστό η ομάδα να έχει πχ 20 ώρες προπόνηση σύνολο κ σε κάποιον που θες να αλλάξει θέση ή να είναι πιο συγκεκριμένη η προπόνησή του να ασχοληθεί 5 ώρες με τα εξτρά κ 15 με την ομάδα; [για να έχει το ίδιο "επίπεδο" προπόνησης -light,heavy κτλ.]

εμένα στο μυαλό μου φαίνεται πιο σωστό ότι όποιος είναι να κάνει ατομική θα επιβαρυνθεί παραπάνω από το όσο είναι η γενική προπόνηση της ομάδας...
User avatar
AlphaHail
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 416
Joined: Wed Jul 04, 2012 11:47 am
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

katsaplias7 wrote:Ας ξεκινησουμε απο την προετοιμασία
Εγω πάντα διαλέγω το ανωτερο (7 εβδομαδες)
και συνηθως στην αρχη ρίχνω αρκετα το Match Training για να δουλευει η ομάδα περισσότερο σε κανονικους ρυθμους.Σχεδον καθε εβδομαδα βαζω φιλικά με ομαδες όμως ισης ή χαμηλότερης δυναμικοτητας για να μην πιεζονται οι ποδοσφαιριστες αρχικά.
Αναλυτικά
2 εβδομάδες Focus:Fitness Intensity High
friendly match με την U20 ή την reserve team(ευκαιρια να δειτε και τι β' ομάδα εχετε)
1 εβδομαδα Focus Tactics Intensity High
friendly με ομαδα χαμηλοτερης δυναμικοτητας
1-2 εβδομαδες(αναλόγως εαν εχουν γινει πολλές μεταγραφες ή οχι) Focus Team Cohesion Intensity Average
1-2 φιλικά με ομαδες ίσης ή και υψηλότερης δυναμικότητας,και εκει βγαινουν τα συμπερασματα που θα μας βοηθησουν να δουμε τι πρεπει να επιλέξουμε τις επόμενες 2-3 βδομαδες(αναλογως ποσες βάλαμε στο team cohesion)
Εαν η ομάδα δεν κραταει μπάλα,βάζουμε 1 εβδομαδα ball control Intensity High,αν δεν βγαινει μπροστα σωστα Attacking Intensity High και πάει λέγοντας.Δουλευουμε δηλαδη εκει που υστερει η ομάδα
Μετα απο αυτην την εβδομαδα παιζουμε ακόμα ενα φιλικό με ομάδα ίσης δυναμικότητας για να δούμε τι αποτελεσμα είχε η προπονηση.Αν εχουν ακόμα προβλημα στον ιδιο τομέα επιμένουμε με ακόμα μια "δυνατη" βδομαδα προπονησης,αν όχι ή εαν δουμε οτι οι παικτες εχουν θεματα φυσικης καταστασης βαζουμε ενα fitness με Intensity Average
Καλο ειναι μια βδομαδα πριν το πρωτο επίσημο ματς πρωταθλήματος(αν παιζουμε και προκριματικά,εκει αλλάζει το πραγμα με το Fitness να παιζει τον κυριο ρόλο) να μην βαζουμε φιλικό αλλά μια δυνατη (High Intensity) προπονηση είτε σε ότι υστερει η ομάδα (Attacking,Defending,Tactics,Ball Control,Team Cohesion) είτε σε φυσικη κατασταση.

Τέλος θα ηθελα να επισημάνω οτι αυτο ειναι το δικο μου στυλ προπονησης,που συνηθως αλλάζει focus ανάλογα με την περισταση και ο σκοπος μου ειναι να δωσω κάποια βασικά χαρακτηριστικά σε όσους δεν ξέρουν.Ουτε οδηγος προετοιμασίας είναι,ουτε ειδικός είμαι,απλά παραθέτω το πως εγω προσωπικα κανω προετοιμασία
Σε άλλο ποστ το match preparation & training μεσα στη σεζον
Eγω θα ακολουθησω το προγραμμα του φιλου πιο πανω..
Αλλα υστερα κατα την διαρκεια της σεζον θα εχω ελαφρυα-μεσαια προπονηση για να μπορω να βαζω και προσωπικη προπονηση με εκμαθηση θεσεων και κινησεων



Sponis wrote:δηλαδή σας φαίνεται πιο σωστό η ομάδα να έχει πχ 20 ώρες προπόνηση σύνολο κ σε κάποιον που θες να αλλάξει θέση ή να είναι πιο συγκεκριμένη η προπόνησή του να ασχοληθεί 5 ώρες με τα εξτρά κ 15 με την ομάδα; [για να έχει το ίδιο "επίπεδο" προπόνησης -light,heavy κτλ.]

εμένα στο μυαλό μου φαίνεται πιο σωστό ότι όποιος είναι να κάνει ατομική θα επιβαρυνθεί παραπάνω από το όσο είναι η γενική προπόνηση της ομάδας...
Συμφωνω αρκετα με τον φιλο Sponis..ο νεος τροπος προπονησης στο φετινο μανατζερακι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα
dead_piece
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Mon Jun 29, 2009 8:45 am
Football Manager της ομάδας: Fleetwood Town F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AlphaHail wrote:
katsaplias7 wrote:Ας ξεκινησουμε απο την προετοιμασία
Εγω πάντα διαλέγω το ανωτερο (7 εβδομαδες)
και συνηθως στην αρχη ρίχνω αρκετα το Match Training για να δουλευει η ομάδα περισσότερο σε κανονικους ρυθμους.Σχεδον καθε εβδομαδα βαζω φιλικά με ομαδες όμως ισης ή χαμηλότερης δυναμικοτητας για να μην πιεζονται οι ποδοσφαιριστες αρχικά.
Αναλυτικά
2 εβδομάδες Focus:Fitness Intensity High
friendly match με την U20 ή την reserve team(ευκαιρια να δειτε και τι β' ομάδα εχετε)
1 εβδομαδα Focus Tactics Intensity High
friendly με ομαδα χαμηλοτερης δυναμικοτητας
1-2 εβδομαδες(αναλόγως εαν εχουν γινει πολλές μεταγραφες ή οχι) Focus Team Cohesion Intensity Average
1-2 φιλικά με ομαδες ίσης ή και υψηλότερης δυναμικότητας,και εκει βγαινουν τα συμπερασματα που θα μας βοηθησουν να δουμε τι πρεπει να επιλέξουμε τις επόμενες 2-3 βδομαδες(αναλογως ποσες βάλαμε στο team cohesion)
Εαν η ομάδα δεν κραταει μπάλα,βάζουμε 1 εβδομαδα ball control Intensity High,αν δεν βγαινει μπροστα σωστα Attacking Intensity High και πάει λέγοντας.Δουλευουμε δηλαδη εκει που υστερει η ομάδα
Μετα απο αυτην την εβδομαδα παιζουμε ακόμα ενα φιλικό με ομάδα ίσης δυναμικότητας για να δούμε τι αποτελεσμα είχε η προπονηση.Αν εχουν ακόμα προβλημα στον ιδιο τομέα επιμένουμε με ακόμα μια "δυνατη" βδομαδα προπονησης,αν όχι ή εαν δουμε οτι οι παικτες εχουν θεματα φυσικης καταστασης βαζουμε ενα fitness με Intensity Average
Καλο ειναι μια βδομαδα πριν το πρωτο επίσημο ματς πρωταθλήματος(αν παιζουμε και προκριματικά,εκει αλλάζει το πραγμα με το Fitness να παιζει τον κυριο ρόλο) να μην βαζουμε φιλικό αλλά μια δυνατη (High Intensity) προπονηση είτε σε ότι υστερει η ομάδα (Attacking,Defending,Tactics,Ball Control,Team Cohesion) είτε σε φυσικη κατασταση.

Τέλος θα ηθελα να επισημάνω οτι αυτο ειναι το δικο μου στυλ προπονησης,που συνηθως αλλάζει focus ανάλογα με την περισταση και ο σκοπος μου ειναι να δωσω κάποια βασικά χαρακτηριστικά σε όσους δεν ξέρουν.Ουτε οδηγος προετοιμασίας είναι,ουτε ειδικός είμαι,απλά παραθέτω το πως εγω προσωπικα κανω προετοιμασία
Σε άλλο ποστ το match preparation & training μεσα στη σεζον
Eγω θα ακολουθησω το προγραμμα του φιλου πιο πανω..
Αλλα υστερα κατα την διαρκεια της σεζον θα εχω ελαφρυα-μεσαια προπονηση για να μπορω να βαζω και προσωπικη προπονηση με εκμαθηση θεσεων και κινησεων



Sponis wrote:δηλαδή σας φαίνεται πιο σωστό η ομάδα να έχει πχ 20 ώρες προπόνηση σύνολο κ σε κάποιον που θες να αλλάξει θέση ή να είναι πιο συγκεκριμένη η προπόνησή του να ασχοληθεί 5 ώρες με τα εξτρά κ 15 με την ομάδα; [για να έχει το ίδιο "επίπεδο" προπόνησης -light,heavy κτλ.]

εμένα στο μυαλό μου φαίνεται πιο σωστό ότι όποιος είναι να κάνει ατομική θα επιβαρυνθεί παραπάνω από το όσο είναι η γενική προπόνηση της ομάδας...
Συμφωνω αρκετα με τον φιλο Sponis..ο νεος τροπος προπονησης στο φετινο μανατζερακι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα
+ και απο μενα... Ετσι ειναι στην πραγματικοτητα, ομαδικες προπονησεις και οποιος χρειαζεται εξτρα δουλεια κανει ατομικο, οχι σαν τα προηγουμενα φμ που απλα οι striker καναν μονοι τους, οι defenders μονοι τους κλπ.... Σε καμια ομαδα δν γινοταν αυτο.....
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σκέφτηκα να γράψω την τακτική προπόνησης που ακολουθώ στο συγκεκριμένο save που παίζω φέτος, με αρκετά καλά αποτελέσματα, που μπορεί να φανούν χρήσιμες σε κάποιες.

Ξεκινάμε ημερολογιάκα, από την προετοιμασία.
Συνηθίζω να επιλέγω 6 εβδομάδες. Ως πρωταθλητής μπαίνω απευθείας ομίλους CL, και τα πρώτα επίσημα στην Ελλάδα ξεκινάνε τέλη Αυγούστου, οπότε είναι ένα ικανοποιητικό διάστημα να χτίσουμε condition. Σε πρωταθλήματα όπως το Αγγλικό/Γαλλικό ή όταν υπάρχουν προκριματικά καλό είναι να επιλέγετε το maximum της προετοιμασίας.
Μέχρι στιγμής δεν έχω διαλέξει προορισμό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα εμπιστοσύνης της διοίκησης ή επειδή έχω αφήσει τον assistant να κανονίζει τα φιλικά μου.
Μπαίνουμε στις πρώτες εβδομάδες της προετοιμασίας. Ξεκινάμε με fitness, και high intensity. Καθώς μπαίνουμε στα πρώτα φιλικά η μπάρα γέρνει πλήρως υπέρ του match preparation (full). Εκεί είναι που μπαίνει στο παιχνίδι και το Team Cohesion. Πλέον εναλλάσσεται με το fitness και σε συνδυασμό με το tactics only του match preparation προσπαθούμε να βάλουμε την ομάδα να εξοικειωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο με τις τακτικές. Είναι ένας πονοκέφαλος που δεν θέλουμε να έχουμε μέσα στην χρονιά.
Ο αριθμός των φιλικών υπόκεινται στις ορέξεις τους καθενός. Εγώ ναι μεν τα αφήνω στον βοηθό, αλλά και πάλι δεν ξεπερνούν τα 4-5. Από την στιγμή που χτίζουμε το condition μέσω της προπόνησης προτιμώ τα φιλικά να είναι κυρίως για λόγους match preparation σε αντίθεση με τις προηγούμενες εκδόσεις του fm.

Και μπαίνουμε σιγά-σιγά στα πρώτα επίσημα παιχνίδια.
Σε αυτό το σημείο να πω πως τα rest days των φιλικών ή τα βάζω και τα 2 ή 1 εκ των 2, αλλά μπαίνοντας στα επίσημα τους δίνω ρεπό μόνο μετά από κάποια μεγάλη επιτυχία, που επήλθε από έντονο match preparation και το χρειάζονται οι παίκτες, ή σπανιότερα προς το τέλος της σεζόν και εφόσον έχω αποκλειστεί από Ευρώπη, και τα ματς είναι αρκετά "αραιά" χωρίς την ανάγκη έντονου match preparation.
Mέχρι και τα μέσα Σεπτεμβρίου επικρατούν στην προπόνηση τα fitness/team cohesion, πάντα σε high intensity. Σταδιακά με τα πρώτα παιχνίδια πέφτει η μπάρα του match preparation, και τέλος Αυγούστου- αρχές Σεπτέμβρη μέχρι τέλος της σεζόν βρίσκεται στην μέση. Στα πρώτα παιχνίδια δίνω έμφαση στο teamwork.
Αφού αρχίσουν τα συνεχόμενα παιχνίδια ρυθμίζω τις προπονήσεις των 2 επόμενων βδομάδων με τους συνδυασμούς attacking/defending και tactics/ball control. Εννοώ δηλαδή πως όταν έχω next week: attacking στο in two weeks θα έχω defending. Αυτό για να κρατάω τις ισορροπίες. Fitness επιλέγω σε 2 σερί βδομάδες όταν υπάρχουν σε αυτές μαζεμένα παιχνίδια, ενώ team cohesion σπάνια το βάζω μέσα στην σεζόν. Ίσως σε κάποιο σημαντικό παιχνίδι. Balanced μπαίνει μόνο αν ξεχαστώ, μιας και το 'χω ορίσει ως default focus. High intensity πάντα.
Για το τι προπονώ στα match preparation δεν μπορώ να πω πως υπάρχει μοτίβο. Πολλές φορές είναι αναλόγως το ματς, αλλά όταν βάζω με την Κέρκυρα π.χ να προπονήσουν τα αμυντικά στημένα δεν σημαίνει απαραίτητα πως φοβάμαι τα στημένα της Κέρκυρας. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος νομίζω.
Και κάπως έτσι κυλάει η σεζόν μέχρι το τέλος.

Ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι τα individual training των παικτών. Στην αρχή το έβαλα πειραματικά σε κάποιους παίκτες (συγκεκριμένο ρόλο και όχι attribute), μικρούς για να δω πως θα πάει. Στην διάρκεια της σεζόν είχα την individual training του εκάστοτε παίκτη στο light ενώ κατά την διάρκεια της προετοιμασίας το ανεβάζω στο average. To πως θα το χρεησιμοποιήσετε άπτετε πλήρως σε σας. Για παράδειγμα, τον Μαυρία όλη την σεζόν τον έχω Winger->light, και στην προετοιμασία τον βάζω Inside Forward-average, που IF είναι και ο ρόλος που τον χρησιμοποιώ, απλώς πιστεύω πως έχει εντονότερα τα στοιχεία του winger και καλύτερα να χτίσει σε αυτά. Ή τον Σιόβα τον προπονώ ως Ball Playing Defender παρότι τον χρησιμοποιώ ως Central Defender. Είναι απόλυτα στην κρίση του καθενός.

Παρότι στο άκουσμα της κατάργησης των schedules ομολογώ πως ξενέρωσα λίγο, η εμπειρία μου με την φετινή προπόνηση εξάλειψε κάθε αμφιβολία. Οι νέοι ανεβαίνουν με ικανοποιητικότατους ρυθμούς, ενώ ακόμη και μεγαλύτεροι παίκτες αναβαθμίζονται. Επίσης είναι πιο κοντά αυτή η προπόνηση στον νέο στο παιχνίδι, καθώς μπορεί εύκολα και απλά να κάνει τα βασικά, ενώ για να βγάλεις ένα καλό schedule στις προηγούμενες εκδόσεις ήθελα πολύ ψάξιμο και τροποποίηση.

Ένα ερωτηματικό παραμένει το match preparation. Πέρσυ-πρόπερσυ έριχνα πολύ το βάρος στο teamwork(καλά μερικές φορές το ξέχναγα κιόλας), φέτος είναι αλλιώς νομίζω. Θα δείξει όμως.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φαινεται οτι οι μπαρες εκμαθησης των τακτικων ανεβαινουν πιο γρηγορα με το team cohesion και tactics σε μεγιστη ενταση
Last edited by eliaska41 on Sun Feb 10, 2013 5:03 pm, edited 2 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
cosmicgull
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: Q.P.R.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά επειδή έχω χάσει την μπάλα μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δει καλά αποτελέσματα πως έχει προσαρμόσει την προπόνηση (έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα πάντα απλά θέλω βοήθεια στο σετάρισμα προετοιμασίας-κανονικής περιόδου).Ευχαριστώ.
Καλώς τα 3-0!
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”