4-1-2-3 possession football & passing game

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
Impegio
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους,

ένα απ τα πιο ενοχλητικά πράγματα στο FM κάθε χρόνο είναι ότι αλλάζει η προσέγγιση στην τακτική και πρέπει σχεδόν να ξεκινήσεις απ την αρχή.

Αφού δοκίμασα αρκετές έτοιμες τακτικές, κυρίως από εδώ μέσα, αποφάσισα να δημιουργήσω μια τακτική βασισμένη στις εξής παραμέτρους για ομάδες που προτιμούν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας :

- Κατοχή
- Passing game
- Ευκαιρίες στο 3rd half


Image

Image

Τα περισσότερα τα βλέπετε, να εξηγήσω απλώς πως προτιμώ να παίζει η ομάδα σχεδόν πάντα με Inside Forward ώστε να γεμίζει η περιοχή καθώς με τον Winger σε support ρόλο ουσιαστικά εφαρμόζεται ένα άτυπο 4-4-2 το οποίο εξασφαλίζει σε κάθε χώρο του γηπέδου παίκτες.

Tips :

- Απέναντι σε ομάδες που αρέσκονται σε ποδόσφαιρο κατοχής και έχουν καλύτερους παίκτες βοηθάει να έχουμε την επιλογή του counter attack.

- Απέναντι σε ομάδες που είναι καλύτερες και αγωνίζονται με 4-2-3-1 επιλέγω έναν full back να τον αλλάζω από support σε defensive duty ώστε να κλείνουν καλύτερα οι χώροι τους οποίους ανοίγουν οι αντίπαλοι παίκτες.

- Σε ομάδες χαμηλότερου βεληνεκούς που συνήθως με 3-5-2 μας τρώνε την κατοχή βοηθάει το direct passing style.

- Δεν χρησιμοποιώ shouts, οπότε όταν θέλω να σκοράρω αλλάζω το strategy σε Attacking και τα duties των full backs σε Attacking, όχι πάντα ταυτόχρονα, εξαρτάται τον αντίπαλο, το χρονικό διάστημα κτλ.


Την τακτική αυτή την δοκίμασα στην Roma όταν με πήραν 14 αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος, όντας στην 8η θέση και κατάφερα να πάρω πρωτάθλημα με ένα μέτριο ρόστερ που ήταν πολύ κατώτερο των βασικών αντιπάλων.
Στην φώτο απ την μπλέ γραμμή και κάτω είναι τα αποτελέσματα από τότε που πήγα και μετά.

Image


Παραθέτω το link όποιος θέλει να κατεβάσει την τακτική

https://dl.dropbox.com/u/7579423/Roma%2 ... champs.tac

* Παρατηρήσεις και σχόλια ευπρόσδεκτα.
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε είσαι ωραίος κι εγώ πάνω κάτω με τον Θρύλο το ίδιο σύστημα παίζω, αλλά έχω τρομερό πρόβλημα με την κατοχή. Ενώ θέλω η κατοχή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού όταν παίζω πρωτάθλημα (τουλάχιστον εντός έδρας) να ξεπερνάει σε ποσοστό το 60%, συνήθως βγαίνει με το ζόρι 53-47 κλπ. Το short passes και το σχετικά νορμάλ tempo το χρησιμοποιώ κι εγώ. Τι πιστεύεις ότι μου λείπει;
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
Impegio
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάποια στιγμή η αντίπαλη ομάδα αλλάζει την τακτική της και θέλοντας και μη χάνεται ένα ποσοστό της κατοχής, εκτός κι αν είναι τρομερά μεγάλη η διαφορά των 2 ομάδων μεταξύ τους.

Έχω κατασταλάξει πως πιο εύκολο είναι να προσαρμοστώ για χάρη του αποτελέσματος όταν μετράει, παρά να προσπαθήσω να κρατήσω την κατοχή.

Όταν η αντίπαλη ομάδα δηλαδή θα παίξει πιο επιθετικά και θα προτιμήσει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, εφόσον κερδίζω θα παίξω με counter attacks στο ίδιο σύστημα ή θα κάνω τους AML/R - ML/R ώστε να μικρύνουν οι αποστάσεις και να είμαι εξίσου αποτελεσματικός στην άμυνα αλλά και στην κατοχή.

Δοκίμασε το και πες μου.
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα, ειδικά όταν μιλάμε για ελληνικό πρωτάθλημα, με αντιπάλους Λεβαδειακό και Κέρκυρα αποκλείεται να χρειάζομαι counter attack. Αλλά γενικά άμα το χρησιμοποιήσω, δε θα χρειαστεί να κάνω και direct passing game; Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια ούτως ή άλλως!
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
Impegio
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι όμως βοηθάει, όχι counter strategy, απλώς να ενεργοποιήσεις το counter attack ώστε να εκμεταλευτείς τα λάθη τους (που σίγουρα θα κάνουν τέτοιες ομάδες) όταν πάρουν την πρωτοβουλία να παίξουν ποδόσφαιρο κατοχής. Τον Λεβαδειακό που έχουμε εμείς στο μυαλό μας το FM τον αντιμετωπίζει σαν την Getafe :P για αυτό και τέτοιες ομάδες κάποια στιγμή ανεβάζουν κατοχή.

Σίγουρα θα βοηθήσει, αλλά όχι στα παιχνίδια που θα αμύνεσαι για να κρατήσεις σκορ. Εκεί χρησιμοποιώ counter strategy με full backs defensive 4-1-4-1 και short passing ώστε να έχει χαμηλό tempo το παιχνίδι.
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραία η τακτική σου φίλε μου! Αυτή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω στο νέο μου save με την Παναθα! Επειδή τώρα άρχισα να χρησιμοποιώ το φόρουμ, μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι κάνω οταν εχω κατεβάσει την τακτική;
Faith is all we need
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την βάζεις εδώ: C:\Users\****\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\tactics
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

akisvolos wrote:Την βάζεις εδώ: C:\Users\****\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\tactics

Ευχαριστω πολυ φίλε!
Faith is all we need
babisg10evosmos
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:07 pm
Football Manager της ομάδας: iraklis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπέρα μάγκες...Κ γω πανομοιτότυπη τακτική χρησιμοποίησα στο save μου με Ηρακλή,αλλά σε κάποια παιχνίδια απλώς δεν τραβούσε...

Και σε αυτήν την περίπτωση άλλαζα τον dm σε bwm και πρόσθετα 2 bbm και μετά κάτι γινόταν !

Τώρα ανέβηκα SL, και έχω 0/5 ! Δεν ξέρω τι γίνεται...Δεν ξέρω αν φταίνε οι μεταγραφές,αλλά πλέον δεν βλέπω με κανένα σύστημα να βγάζω άκρη ...
motionist
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 23, 2012 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file poli kaloooo!!! exw sentan (b gallias) kai mexri twra 6 agwnistikes aititos( 1 isopalia)!! wraios kai paliii
sudden
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sat Aug 31, 2013 10:16 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mpori na mou eksighsh kaneis gt eno katevazw thn tactici m bgazei error otan paw na thn anhksw? se oles oxi mono edw
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”