Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Όπως κάθε χρόνο, σε αυτό το τόπικ μπορείτε να εκφραστείτε ελεύθερα σχετικά με το πόσο ρεαλιστικά θεωρείτε τα ελληνικά πρωταθλήματα στο FM2013. Δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι κανόνες όπως στον τομέα της έρευνας οπότε γράψτε ελεύθερα, αν μπορείτε όμως να είστε σαφείς, με λογικά επιχειρήματα μήπως μπορέσω και βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα.

Όσον αφορά συγκεκριμένες παρατηρήσεις για παίκτες/staff υπάρχουν τα ειδικότερα forums της έρευνας:
viewforum.php?f=114

Δείτε το περσινό topic που αφορούσε το FM2012 :
viewtopic.php?f=278&t=34234
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περι φαντάζομαι αυτό με τα media predictions της ΑΕΚ και ρου Άρη τα ξέρεις ...
2ο φαβορί η ΑΕΚ, μετά ΠΑΟΚ, μετά ΠΑΟ και Άρης ....

FMC

sent from outer space
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Πανω κατω νορμαλ, αν και σε δυο σεηβ (το ενα το ετρεξα μια χρονια σε χολιντει, το αλλο κανονικο εχω φτασει τελη Δεκεμβρη) ο Πανιωνιος παρα ειναι κακος (στο χολιντει επεσε, στο τρεχων ειναι 14ος). Βεβαια οκ, ειναι νωρις να ξερουμε τι θα κανει φετος ο Πανιωνιος αλλα δειχνει οτι σιγουρα δεν θα πεσει και θα ειναι πιθανοτατα στην 8αδα... Η ΑΕΚ απο την αλλη, παρα το κακο ροστερ ειναι μεσα στην 5αδα σχετικα ευκολα αν και σε ματς που την βρηκα αντιπαλος μου εδωσε την εντυπωση ομαδας Β' Εθνικης... Καλης ομαδας Β' Εθνικης για ανοδο βεβαια, αλλα για ΣουπερΛιγκ η irl θεση της μου φαινεται πιο κοντα στην ικανοτητα της παρα αυτες που παιρνει στο ΦΜ...


edit: α και προπονητη πηρε τον Αναστασιαδη η ΑΕΚ

edit2: αρκετα πιο ρεαλιστικη ειναι η σταση των προεδρων με τους προπονητες... Ειδα να φευγουν προπονητες μετα απο 4-5 σερι ηττες, προπονητης που ηταν 13ος και εχασε στο τοπικο ντερμπυ κ.α....
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ναι Διαμαντή, δυστυχώς δεν βρήκα λύση για ΑΕΚ, Άρη παρότι τους έριξα τα reps. Αν έπεφταν και άλλο τα reps τους θα ήταν ρίσκο για το πόσο σύντομα θα επανέλθουν.

Έχω την εντύπωση ότι είναι ακόμα υπομονετικοί οι πρόεδροι με τους προπονητές. Κανένας άλλος άποψη πάνω σε αυτό;
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Εγώ παίζω με ΑΕΚ, έχω παίξει περίπου πέντε, έξι μήνες (in game φυσικά :D ) και μου έρχονται πολύ αλλόκοτα αποτελέσματα του στυλ, κερδίζω τον ΠΑΟΚ 5-2 και πάω και χάνω από τον ΠΑΣ με 1-2 με ανατροπή. Πέραν από τις εξαιρετικά υψηλές απαιτήσεις της διοίκησης, παρατηρώ πως ο ΠΑΟΚ δεν πάει καθόλου καλά, το ίδιο και ο Αστέρας Τρίπολης. Αντίθετα, η Ξάνθη κάνει κούρσα πρωταθλητισμού. Ο ΟΣΦΠ κάνει πολλές γκέλες, πράγμα που δεν συμβαίνει επ ουδενί στην πραγματικότητα. Αντιθέτως ο ΠΑΟ δείχνει συνέπεια και σοβαρότητα και έχει τον Τοτσέ να σκοράρει κατά ριπάς :shock: . Επίσης, κάτι που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν πέρασει αρκετές αλλαγές στα τεχνικά επιτελεία (η ΑΕΚ, π.χ έχει τον Κοτσοβό για βοηθό προπονητή ενώ αυτός είναι παρελθόν. Τέλος, μου κάνει τρομερή εντύπωση τα χαμηλά value που έχουν οι παίκτες στην Ελλάδα. Πάντως ο Μαύρος με έχει τρελάνει πως η ομάδα θα έπρεπε να πηγαίνει καλύτερα. Την έχω 8η.

Αυτά.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Επίσης, κάτι που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν πέρασει αρκετές αλλαγές στα τεχνικά επιτελεία (η ΑΕΚ, π.χ έχει τον Κοτσοβό για βοηθό προπονητή ενώ αυτός είναι παρελθόν.
Δεν προλάβαμε, δεν υπήρχε χρόνος, όλα αυτά έγιναν πολύ αργά για να περαστούν στο παιχνίδι.
Τέλος, μου κάνει τρομερή εντύπωση τα χαμηλά value που έχουν οι παίκτες στην Ελλάδα.
Πολύ πιο ρεαλιστικά από άλλες χρονιές όπου αναλάμβανες μία ομάδα, πουλούσες 10 παίκτες και μετά έφτιαχνες ομάδα πρωταθλητισμού. Ούτως ή άλλως αν πας να αγοράσεις π.χ. έναν νεαρό φέρελπι Έλληνα η ομάδα του δεν παίζει να στον δώσει με το αναγραφόμενο value του παιχνιδιού. Αυτό δηλαδή θεωρώ ότι είναι στα + στο νέο FM, τα έφερα στις πραγματικές τους τιμές.
Πάντως ο Μαύρος με έχει τρελάνει πως η ομάδα θα έπρεπε να πηγαίνει καλύτερα. Την έχω 8η.
Έγραψα πιο πάνω για ΑΕΚ - Άρη.
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

peritri wrote:Πολύ πιο ρεαλιστικά από άλλες χρονιές όπου αναλάμβανες μία ομάδα, πουλούσες 10 παίκτες και μετά έφτιαχνες ομάδα πρωταθλητισμού. Ούτως ή άλλως αν πας να αγοράσεις π.χ. έναν νεαρό φέρελπι Έλληνα η ομάδα του δεν παίζει να στον δώσει με το αναγραφόμενο value του παιχνιδιού. Αυτό δηλαδή θεωρώ ότι είναι στα + στο νέο FM, τα έφερα στις πραγματικές τους τιμές.
Αυτό δεν το είπα για κακό, το αντίθετο :D
Γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά πάντως. :thumbleft:
Ο ρεαλισμός φτάνει σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεί να μου πει κάποιος πως ''συμπεριφέρεται'' ο Ιβάν Σαββίδης στον ΠΑΟΚ;
Δηλαδή, είναι κάτι σαν sugar daddy ή είναι απλά προεδρεύων όπως ο Βρύζας πχ, αφού εικάζω ότι μάλλον δεν υπήρχε χρόνος για να αποτυπωθεί η οικονομική κατάσταση του Σαββίδη σαν μεγαλομέτοχος.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

DrGonzo wrote:Μπορεί να μου πει κάποιος πως ''συμπεριφέρεται'' ο Ιβάν Σαββίδης στον ΠΑΟΚ;
Δηλαδή, είναι κάτι σαν sugar daddy ή είναι απλά προεδρεύων όπως ο Βρύζας πχ, αφού εικάζω ότι μάλλον δεν υπήρχε χρόνος για να αποτυπωθεί η οικονομική κατάσταση του Σαββίδη σαν μεγαλομέτοχος.
Σιγά μην είναι και tycoon με διοίκηση πρωτοδικείου :D .
Κατά πάσα πιθανότητα απλώς θα είναι πρόεδρος με καλύτερο resources
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο φετινό fm θα έχει η Football League 40 αγωνιστικές ή μειώνονται οι ομάδες τηνσεζόν 2013-2014?
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικα νομιζω ειναι καλυτερο το φετινο (τουλαχιστον στο μπετα) σε σχεση με τα προηγουμενα. Μου την δινει και εμενα οντως αυτο με την ΑΕΚ γιατι δεν ειναι δυνατον να ειμαι 5ος και να με απολυουν επειδη εκανα 2 σερι ηττες. Αλλα προφανως σεβομαι αυτο που λες Περι γιατι οντως απο το πουθενα μπορει να επανελθει η ΑΕΚ irl.

Δυσκολα πουλας παιχτες (βασικα δυσκολα παιρνεις πολλα λεφτα για παιχτες... :D )

Οσο για αυτο που ρωτησες πιο πανω για το αν ειναι υπομονετικοι ακομα και τωρα ασε με να το τσεκαρω σε 2-3 σειβ και θα σου πω την αποψη μου. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εφαγα fire μετα απο πολλα χρονια στο FM. :D
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

andreas35 wrote:Στο φετινό fm θα έχει η Football League 40 αγωνιστικές ή μειώνονται οι ομάδες τηνσεζόν 2013-2014?
H πρωτη χρονια ειναι 16-21 ομαδες και η επομενη 18-20, τσεκαρισμενο...



Στα των προεδρων επιμενω οτι απολυουν ευκολοτερα/ρεαλιστικοτερα, ο Φερειρα με 12π στο Γιουροπα (που εγιναν και 15 αργοτερα), την πουλεψε αρχες Δεκεμβρη με τον ΠΑΟ 7ο...
Στην Β' Εθνικη δε, 5-6 (τουλαχιστον) κοουτς δεν κανανε χριστουγεννα...
th30
Amateur
Amateur
Posts: 176
Joined: Wed Feb 13, 2008 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Διαγορας Ροδου
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος,Διαγορας,Fc Ροδος
Location: Ρόδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια δεν ειναι δυνατον να ειμαι με ολυμπιακο να κερδιζω τον παοκ 3-1 και μετα να χανω 0-3 απο οφη και ξανα να κερδιζω και ξανα να χανω,ενω εχω μακραν την καλυτερη ομαδα στο πρωταθλημα
User avatar
xpert
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 437
Joined: Mon Aug 02, 2004 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: AJ Auxerre
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

μετα την 1η σεζόν, η ΑΕΚ (εγώ) τερματίζει πολύ δύσκολα 5η
ο Άρης 4ος......
ο ΠΑΟ 1ος

και ο Ολυμπιακός 6ος......με πολλούς τραυματισμούς όμως

το μόνο ΠΟΛΥ παράξενο είναι πως ο Ζαρντιμ είναι ακόμα στη θέση του

γενικώς απολύουν όλες οι ομάδες εύκολα εκτός από τον Ολυμπιακό -puppie
AntonisAigio
Amateur
Amateur
Posts: 130
Joined: Fri Nov 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιγιαλειος
Location: Αθηνα/Αιγιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα παίξει και φέτος κολπάκι για την Γ' Εθνική; Γενικά, παίζει με την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού να υπάρξει και βελτιωτικό update απο την SI? Αν οχι, συνήθως πότε βγαίνει το πρώτο;
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”