Προπόνηση για παίχτες ανω των 30

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Σήμερα μπηκα σε ένα ξένο site για το fm και είδα, στον τομέα της προπόνησης, ένα πρόγραμμα προπόνησης για βετεράνους ποδοσφαιριστές. Αυτό το πρόγραμμα είχε κατά πολύ ανεβασμένα τα strength και aerobic ενώ είχε κατεβασμένα τα υπόλοιπα. Η απορία μου είναι η εξής, ένα τέτοιο πρόγραμμα θα ωφελούσε κάποιο παίχτη 30+?
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο φετινό fm στους παίκτες ηλικίας άνω των 30 τα physical πέφτουν πολύ γρήγορα..
Αντιθέτως τα mental δεν πέφτουν σχεδόν καθόλου και τα τεχνικά χαρακτηριστικά συνήθως πέφτουν λίγο.

Αυτό το πρόγραμμα στην ουσία έχει ως στόχο να κρατήσει τα physical στα επίπεδα που είναι, η τουλάχιστον να πέσουν πιο αργά.
Στα άλλα χαρακτηριστικά δε δίνει τόση σημασία αφού ακόμα και με λίγη προπόνηση θα μείνουν πάνω κάτω ίδια.
Μια χαρά μου ακούγεται για παίκτη άνω των 30.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Έχω καταλάβει το σκεπτικό αυτής της ιδέας και μου φάνηκε πολύ έξυπνη αλλά ένα τέτοιο πρόγραμμα θα είχε αποτελέσματα?
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ πιθανό..
Σίγουρα δε θα δεις να ανεβαίνει κάποιο attribute, αλλά ακόμα κι αν καταφέρει να κρατήσει τα περισσότερα attributes (ειδικά τα physical) σταθερά σε παίκτη τέτοιας ηλικίας επιτυχία θα είναι.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ok ευχαριστώ!!!
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”