Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

dk2991 wrote:Δεν ξέρω αν είμαι off topic αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η ΑΕΚ δεν θα έπρεπε να έχει καλύτερα training facilities, τουλάχιστον πιο καλά από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, καθώς πρόσφατα (νομίζω πριν ένα χρόνο) μεταφέρθηκε σε νέο και σύγχρονο προπονητικό κέντρο;
Είναι όμως όντως καλύτερο; όποιος έχει στοιχεία ας τα γράψει στο γενικές προτάσεις (εφόσον βρει στοιχεία για να τα συγκρίνει όλα καθώς υπάρχουν τα επίσης σύγχρονα προπονητικά κέντρα των Πηγαδίων της Ξάνθης και του Απήλιον του Πανιωνίου). Οι διαφορές πάντως είναι πολύ μικρές μεταξύ όλων αυτών.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

basinas wrote: Για Ευρωπη πιστευω οτι η πλειοψηφια οσων παιρνουν τιτλο στην Ευρωπη με ελληνικες ομαδες απο τις πρωτες χρονιες παιζουν με cheats (quit-load RTE κτλπ) δεν υπαρχει περιπτωση...
Ετσι λες? Δηλαδη εσυ τωρα αναιρεις καθε προσπαθεια που εχω κανει...Ουτε γιουροπα πηρα πρωτη χρονια ουτε τσουλου την δευτερη...
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε βασικά αν δεν έχεις δει από εδώ (η άλλο site) παίκτες cheats (Sanogo/Fierro), δεν κάνεις ένα quit/load σε κάποιον τραυματισμό η αναπάντεχη ήττα δεν βλέπω πως μπορείς να πάρεις Ch.L. πριν περάσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 χρόνια.
Άντε κάπου στα 3-4 αν είσαι και τυχερός να πάρεις Γιουρόπα.

Εμένα αυτή είναι η άποψή μου. Όχι επειδή εγώ χωρίς cheats δεν έχω καταφέρει να σηκώσω Ch.L. με ελληνική ομάδα ούτε σε 7 χρόνια, αλλά επειδή δεν ήμουν καν κοντά..
Ε πόσο χάλια να παίζω σε σύγκριση με άλλους που παίζουν χωρίς cheats. :D

Off Topic:
Ανούσια η συζήτησή μας.. Ο καθένας ας παίζει όπως το ευχαριστιέται, αρκεί οι παρατηρήσεις για ρεαλισμό να γίνονται για saves που παίζονται ρεαλιστικά..
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dgn8 wrote:Ε βασικά αν δεν έχεις δει από εδώ (η άλλο site) παίκτες cheats (Sanogo/Fierro), δεν κάνεις ένα quit/load σε κάποιον τραυματισμό η αναπάντεχη ήττα δεν βλέπω πως μπορείς να πάρεις Ch.L. πριν περάσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 χρόνια.
Άντε κάπου στα 3-4 αν είσαι και τυχερός να πάρεις Γιουρόπα.

Εμένα αυτή είναι η άποψή μου. Όχι επειδή εγώ χωρίς cheats δεν έχω καταφέρει να σηκώσω Ch.L. με ελληνική ομάδα ούτε σε 7 χρόνια, αλλά επειδή δεν ήμουν καν κοντά..
Ε πόσο χάλια να παίζω σε σύγκριση με άλλους που παίζουν χωρίς cheats. :D

Off Topic:
Ανούσια η συζήτησή μας.. Ο καθένας ας παίζει όπως το ευχαριστιέται, αρκεί οι παρατηρήσεις για ρεαλισμό να γίνονται για saves που παίζονται ρεαλιστικά..
Ε κοιτα, τους παικτες με καποιες τρελες εξαιρεσεις τους βρισκεις και μονος σου, ο Σανογκο πχ ειναι γνωστος απο περσι που κατεληγε σε Μπαρτσελονες. Απο κει και περα, αν βρεις καλους παικτες, εχεις εξαιρετικο scouting, φτιαξεις 2-3 πολυ καλες τακτικες, κρατησεις κορμο και συμμαζεψεις τα οικονομικα, ενδεχομενως να παρεις καποιο ευρωπαϊκο σε 3-4 χρονακια. Μην ξεχνας βεβαια οτι εγω κι εσυ παιζουμε με ΠΑΟΚ και ειναι απειρως πιο δυσκολο απ'οτι με ΟΣΦΠ/ΠΑΟ γιατι στο μανατζερ παιζει μεγαλο ρολο και το reputation καθως και το γεγονος οτι τουλαχιστον τα πρωτα χρονια με τους συντελεστες που εχουν αυτες οι ομαδες, εχουν καλυτερες κληρωσεις, το οποιο σημαινει και περισσοτερες πιθανοτητες για καλη πορεια και περισσοτερα εσοδα λογω προκρισεων/εισοδου στην φαση των ομιλων. Αν πχ δεν παρεις πρωταθλημα με ΠΑΟΚ την πρωτη σεζον, πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 3 χρονια να μπεις στην φαση των ομιλων.
Προσωπικα ετυχε να κανω εξαιρετικες 2 πρωτες σεζον στο Europa, οχι να το κατακτησω αλλα να αποκλειστω πχ δευτερη σεζον στο 93' στους ημιτελικους απο Τσελσι με τρελη ανατροπη μου στο δευτερο ματς, αλλα στο Ch.L. τα πραγματα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολα. Και το προβλημα δεν ειναι οι καλες ομαδες τυπου Ναπολι, Σαλκε, Βαλενθια, Τοτεναμ, το προβλημα ειναι τα μεγαθηρια που δεν τα κερδιζεις παρα μονο μετα απο αρκετες σεζον και με παιχταραδες. Στο Europa μπορεις να εχεις τυχη γιατι, οπως και στην πραγματικοτητα, το υποτιμουν, οποτε νομιζω οτι ειναι ρεαλιστικος στοχος για καθε ελληνικη ομαδα μετα απο 3-4 χρονακια.
Εξαιρεση αποτελει η ΑΕΚ αν την παρει ο Μελισσανιδης, εκει ανετα κερδιζεις και καλη ομαδα μετα απο 2 χρονακια. :-P
There are some who call me...Tim?
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντως σε 2 σειβ με Παναιτωλικό στο 1ο πήγα τελικό Γιουρόπα το 2014 κ τελικό Τσουλου το 2018 με Σανογκο βέβαια, τώρα στο 2ο σειβ 4 σερι χρονιές αποκλειόμουν στους 16 ΠΑΝΤΑ με νίκη εντός και ΠΑΝΤΑ με ήττα εκτός, τώρα μέχρι το 2020 έχω πάει μέχρι 8 Γιουροπα και Τσουλου.

Το 2020 είχα και την 1η διοικητική αλλαγή, πήρε την ομάδα ο Πολέμης!!!
Μείωσε και το μπάτζετ ο τιτάνας!!!!!!

Image
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Εμένα με έχει ο Πανόπουλας και κονομάει κάθε χρόνο από shareholders και λοιπές τσούτσες.
Όσο για budget μου δίνει περιθώριο 1 μύρριο wage budget μόνο παρόλο που το balance είναι εδώ και 5 χρόνο στο 15+ μύρρια.
Εδώ μου κάνει τον δύσκολο και για ακαδημίες τι να λέμε τώρα.... -gioupi
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1.Τον Φιερρο ουτε που τον ξερω.
2.Ο Σανογκο τις δυο εκεινες χρονιες επαιζε στην καλυτερη βασικος στην Σουπερλιγκ δηλαδη 2η-3η επιλογη.Επισης ηταν πλ μικρος για να σηκωσει την ομαδα.
3.Ναι εχω κανει quit/load για 4μηνο τραυματισμο την πρωτη χρονια αλλα δν νομιζω οτι ενας τραυματισμος επηρεασε την κατακτηση του Γιουροπα.
4.Ο Ολυμπιακος με σωστες κινησεις και καλη τακτικη παιρνει Γιουροπα κι απ την πρωτη χρονια
5.Το τσουλου απο την δευτερη χρονια ηρθε λογω πολυ ευκολων κληρωσεων.
Αν θες μπορω να ποσταρω 11αδες να μου πεις ποιοι ειναι οι cheat παιχτες...
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Off Topic:
Ανούσια η συζήτησή μας.. Ο καθένας ας παίζει όπως το ευχαριστιέται, αρκεί οι παρατηρήσεις για ρεαλισμό να γίνονται για saves που παίζονται ρεαλιστικά..
:wink:

...και ας το λήξουμε εδώ το συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν με βοηθάει σε κάτι.
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Peri έχω ένα "θέμα" μη ρεαλισμού με το wage budget στις πιο κάτω κατηγορίες.
Εχω ξεκινήσει ένα save προσθέτοντας το αρχείο για το Περιφερειακό και ξεκίνησα με ΑΣΑ(φυσικά).
Όλα καλά 1η χρονιά μέχρι 108k p/a οι μισθοί.
2η χρονιά ανεβαίνω και μου δίνει 450k p/a.Βλέπω μετά στα stats τον Αγρ. Αστέρα να δίνει 850k p/a.Στην 3η Εθνική.
Μου φάνηκε περίεργο αλλά το προσπέρασα.
Ανεβαίνω football league,και για mid table finish μου δίνει 1.5Μ p/a. :shock:
Τα έσοδα για την FL μηδαμινά,240Κ+130Κ για τηλεοπτικά και καμιά 50Κ από σπονσορς.Άντε βάλε και άλλα 300Κ από διαρκείας και εισητήρια όλη τη χρονιά ή και τίποτα match day incomes η μέχρι τους 16 του Κυπέλλου άλλα 125Κ.Το πολύ να βγαίνουν 1Μ έσοδα.

Θέλω να καταλήξω στο ότι είναι εξωφρενικά μεγάλο το ποσό που μου επιτρέπει να δίνω βάση των εσόδων που θα μπορεί να έχει η ομάδα.Ο πρόεδρος είναι ένας regen που απλά λέει "loves the club" και δεν έχει κάνει κανένα investment.

Είναι όντως τέτοια τα wage budgets στη FL;
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Μπορείς με το FMRTE να δεις τα χαρακτηριστικά του προέδρου σου; ρωτάω γιατί δεν το έχω τσεκάρει ποτέ το FMRTE :oops: Αν ναι, μπορείς να μου τα πεις; διότι παίζουν ρόλο. Π.χ. αν έχει χαμηλό finances, υψηλό resources και ambition μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Μέχρι πέρισυ αυτό που αναφέρεις ήταν άκρως ρεαλιστικό. Συμβαίνει και φέτος σε κάποιες ομάδες, όπως π.χ. ΑΕΛΚ ή Πανθρακικό κτλ. όπου οι μεγαλομέτοχοι βάζουν λεφτά από τη τσέπη τους στο τέλος της χρονιάς. (πιο υψηλό resources από τους υπόλοιπους ή μέσω χορηγιών) Από του χρόνου θα το ξανατσεκάρω αφού έπεσαν αρκετά οι απολαβές των παικτών φέτος.

Βέβαια, είναι κάπως δύσκολο να αποτυπωθεί αυτή η κατάσταση. Υπάρχουν π.χ. ομάδες στο περιφερειακό με μεγαλύτερο μπάτζετ από ομάδες της FL IRL!!!
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χμμ,τελικά ίσως είχα άδικο.

Business 11
Interference 7
Patience 3
Resources 11

Και τα mental όλα 10 εκτός του ambition που ήταν 11.Έχει και την ομάδα favourite club.

Απλώς μου φάνηκε περίεργο χωρίς τα πολλά έσοδα να κάνει τέτοιο άνοιγμα.Τουλάχιστον να τα πληρώσει κιόλας,γιατί γλυκάθηκα και έκανα άνοιγμα στις μεταγραφές. :D
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω με παοκ κ μόλις τελείωσε η 2η χρονιά (την 1η την έβγαλα κυρίως στο go on holiday). Για να μην πολυλογώ, ακολούθησα αρκετά το δρόμο του μπόλονι και χρησιμοποίησα αρκετά τους μικρούς (σταφυλίδη, αποστολόπουλο, κατσικά κ πόποβιτς) και σε συνδυασμό με την αποδέσμευση των μεγάλων σε ηλικία ίβιτς, τσιρίλο, χαλκιά, λίνο, γκαρσία (τον ήθελα αλλά προτίμησε να πάει στη λάτσιο), το μπάτζετ έπεσε σημαντικά. Έγιναν κάποιες προσθήκες (ανάκογλου, σιόβας κ σκόνδρας από ελληνική αγορά κ η πιο σημαντική απέξω του πέκαρικ από τη βόλφσμπουργκ) και με τους γεωργιάδη, αθανασιάδη κ μαλεζά να είναι τούρμπο, πήρα το πρωτάθλημα του 2013 κάνοντας περίπατο.

Τελειώνοντας τη σαιζόν, μου μπήκε η ιδέα να κάνω μια σύγκριση του ρόστερ και του μπάτζετ του παοκ με αυτό του ολυμπιακού (πρωταθλητής την 1η χρονιά, 2ος την επόμενη). Για την πρώτη ομάδα του παοκ λοιπόν το συνολικό κόστος ήταν κάτι παραπάνω από 8Μ (1,4 πέρνει ήδη ο σαλπιγγίδης, ενώ είχα ανανεώσει τον γεωργιάδη με 0,8Μ κ τον αθανασιάδη με 0,6Μ). Ο ολυμπιακός από την άλλη, ενώ έχει ήδη ένα πολύ μεγάλο ρόστερ, συνέχιζε να φορτώνεται παίκτες (κυρίως παλτά) με αποτέλεσμα να έχει κοντά στους 40 παίκτες στην πρώτη ομάδα και συνολικό μπάτζετ στα 24Μ... Ε όσο νάναι, όσο άπλας και να ναι ο βαγγέλας, νομίζω οτι δε θα έπρεπε να είναι τόσο χάλια οι μεταγραφές του ολυμπιακού. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να 'χει βρε παιδί μου κ ένα ενδιαφέρον το πρωτάθλημα...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά το ίδιο ισχύει γενικότερα για το ελληνικό πρωτάθλημα. Ίσως θα μπορούσε να πει κάποιος οτι είναι ρεαλιστικό, με την έννοια οτι στην ελλάδα οι ομάδες ως συνήθως ξοδεύουν πολλά χρήματα σε μεταγραφές και γενικότερα κάνουν πολύ κακή διαχείριση. Ωστόσο, που και που κάνουν και καμιά μεταγραφή της προκοπής...
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το κακό με το Ελληνικό πρωτάθλημα είναι πως μπορείς να το κατακτήσεις εύκολα αν πάρεις μεγάλη ομάδα...Και εκτός απο αυτό έχει μεγάλο δίκιο ο sta8erman σε αυτό που λέει με τις μεταγραφές...Πολύ κακές οι μεταγραφές των Ελληνικών ομάδων ακόμα και των μεγάλων..Δεν λέω να μην πάρουν παλτά αλλά να κάνουν και καλές (όχι απαραίτητα ονόματα)..Λέω να ξεκινήσω ένα save με Ατρόμητο να δω πως θα πάει.
reddoctor
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Mar 16, 2012 2:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexakoss wrote:Το κακό με το Ελληνικό πρωτάθλημα είναι πως μπορείς να το κατακτήσεις εύκολα αν πάρεις μεγάλη ομάδα...Και εκτός απο αυτό έχει μεγάλο δίκιο ο sta8erman σε αυτό που λέει με τις μεταγραφές...Πολύ κακές οι μεταγραφές των Ελληνικών ομάδων ακόμα και των μεγάλων..Δεν λέω να μην πάρουν παλτά αλλά να κάνουν και καλές (όχι απαραίτητα ονόματα)..Λέω να ξεκινήσω ένα save με Ατρόμητο να δω πως θα πάει.
Τα έλεγα αλλά έτρεξαν να μου πούν για Fierro και "προγράμματα" που χρησιμοποιώ.
Οι μετεγγραφές στην Ελλάδα είναι πέρα από κάθε λόγική. Λες και ο στόχος είναι να καταστραφούν οι ομάδες τους.

Με Ατρόμητο, με 1-2 καλούς scout να σου φέρουν 3-4 καλούς και φτηνούς παίχτες (αυτούς που οι υπόλοιποι στη Ελλάδα ΔΕΝ θα αγοράζουν ΠΟΤΕ), τη 2η χρονιά δε θα δυσκολευτείς να πάρεις πρωτάθλημα.
User avatar
Nickpes21
Asst Researcher Αιολικού
Asst Researcher Αιολικού
Posts: 6412
Joined: Tue May 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Αιολικος Μυτιληνης
Status: Δε γινεται Δε γινεται τη διαιτα ν'αρχισω, μπροστα στη πρωτη λιχουδια θα σπάσω θα λυγίσω
Location: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου (και 15 μέρες το χρόνο στη πατρίδα!!)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικ.

Είμαι στο 2017 και οι Ελληνικές ομάδες έχουν χάσει μια θέση στο CL αλλά συνεχίζουν να έχουν 3 στο Europa. Χωρίς να ξέρω αν είναι λογικό ή όχι, ταυτόχρονα αντί στα Play off να παίζουν οι ομάδες από τη 2η εως τη 5η θέση, παίζουν από τη 2η έως τη 4η !!!, δηλαδή 3 ομάδες. Θεωρώ πως το παιχνίδι επειδή χάσαμε μια θέση στην Ευρώπη αφαίρεσε και μια ομάδα από τα Play off όμως δεν είμαι σίγουρος πως αυτό προβλέπεται από το καταστατικό του πρωταθλήματος :shock:
"Μετά από τις ανακοινώσεις των δυο μεγάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου για τον παραιτηθέντα πρόεδρό της ΕΠΟ κ Γκαγκάτση, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ εκπροσωπώντας μία μεγάλη μερίδα φιλάθλων δεν μπορεί να παραμείνει αμέτοχη.

Ως εκ τούτου, συμπάσχουμε για την αποχώρηση του κ. Γκαγκάτση και τρανή απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι τα χαρτομάντιλα στην περιοχή της Μαγνησίας ...τελείωσαν!

Ο δε πρόεδρος μας κήρυξε πενθήμερη απεργία πείνας λόγω της ...απρόσμενης κατάθλιψής του".
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”