Fire does not hurt a real Dragon!

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
Post Reply
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ποδοσφαιρική σεζόν μόλις είχε τελειώσει στην Ευρώπη και στον ποδοσφαιρικό κόσμο επικρατούσε ο γνωστός αναβρασμός εν όψει της προετοιμασίας των ομάδων για την επόμενη σεζόν. Στη Πορτογαλία η Benfica έδωσε τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων ετών και κατέκτησε το πρωτάθλημα με σχετική ευκολία. Τη δεύτερη θέση πήρε η εντυπωσιακή Braga, αφήνοντας εκτός Champions League τη Porto για πρώτη φορά μετά από οχτώ χρόνια, κάτι που οδήγησε στην απομάκρυνση του Jesualdo Ferreira από τον πάγκο της. Τα ΜΜΕ είχαν δημιουργήσει την εντύπωση ότι ο νέος τεχνικός θα ήταν ένα γνωστό όνομα Ευρωπαίου προπονητή με επιτυχίες στο βιογραφικό του. Ο δαιμόνιος Pinto da Costa όμως είχε διαφορετική άποψη και στις 2 Ιουνίου ανακοίνωσε τη πρόσληψη του 32χρονου Ιταλού Damon Salvatore, προπονητή της Catania μέχρι τότε. Ο Salvatore ήταν επί σειρά ετών βοηθός του Carlo Ancelotti στη Milan, δεν τον ακολούθησε όμως στη Chelsea, θέλοντας να γίνει ο ίδιος πρώτος προπονητής. Η μόνη εμπειρία που είχε πριν τη μία σεζόν στη Catania ήταν ένα πέρασμα από τις Βρετανικές Παρθένες Νήσους μια δεκαετία νωρίτερα. Το ρίσκο λοιπόν ήταν μεγάλο, αλλά ο Pinto da Costa είχε δει κάτι στον νεαρό τεχνικό που τον έκανε να του εμπιστευτεί τις τύχες της μεγάλης Porto.


Image



Αγαπητό ημερολόγιο,

αισθάνομαι κάπως περίεργα εδώ και αρκετές ημέρες, για την ακρίβεια μετά από εκείνη τη συνέντευξη τύπου πριν μια εβδομάδα. Η πρόκληση του να είσαι προπονητής της Porto είναι πάρα πολύ μεγάλη και ίσως για πρώτη φορά στη καριέρα μου είμαι εγώ αυτός που θα ορίσει τη συνέχειά της. Από τη μία είμαι χαρούμενος για αυτό, από την άλλη η πίεση είναι μεγάλη και σε κάποιες στιγμές μπορεί να γίνει αφόρητη. Περνάνε διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου, αλλά σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να μάθω να ζω. Περίμενα τόσο καιρό για μια τέτοια ευκαιρία και δεν είμαι διατεθειμένος να την αφήσω να γλιστρήσει από τα χέρια μου. Στη συνάντηση με τον πρόεδρο κατάλαβα ότι είναι ένας ιδιαίτερα απαιτητικός άνθρωπος, που αρνείται να χάσει. Όπως ακριβώς και εγώ δηλαδή.




Image




Οι μεταγραφές...

Spoiler: show
Paulo Ferrari
Image

Marek Jankulovski
Image

Agustin Marchesin
Image

Nacho Scocco
Image

Jonathan Viera
Image

Sime Vrsaljko
Image

Oscar Wendt
Image


Image


...και το ρόστερ.

Image






My name is Damon Salvatore and this is my story....


Spoiler: show
Όπως φαίνεται έχω πάρει τη Porto. Στο save παίζω online με έναν φίλο μου που έχει τη Benfica. Έχω πει ότι θα προσπαθήσω να μην "ξεφύγω" στις μεταγραφές και να ακολουθώ τη τακτική της Porto όλα αυτά τα χρόνια. Το αν θα το καταφέρω αυτό θα το δούμε, δεν είναι και εύκολο. :D
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχ νάτος το πήρε απόφαση! :D
Θεικός ο τίτλος κώστα...

Άντε καλή αρχή,ωραία επιλογή ομάδας
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε μωρή Benfica!!!!!!!!!!!!!!!!! :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος μωρή αρρώστια! 8)
Αλλά θα είναι λίγο εύκολο (αλλά εσύ στα εύκολα πας,όπως Σέλτικ π.χ. :P )
Ωραίες μεταγραφές,πήρες και Σκοκάρα!
Άντε καλή αρχή..

:D
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια αρχη και φυσικα ωραια επιλογη ομαδας!

Καλη αρχη φιλε :-)
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
User avatar
johnara7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5811
Joined: Sat Feb 02, 2008 1:18 pm
Status: Διαβασμάαα.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ω, να η ομαδάρα! 8)

Θέλουμε θέαμα κύριος.. :D
Spoiler: show
[quote="zbutsam"]Nτελικάτο πουλέν του Φωστήρος / γειαααααα :D[/quote]
[quote="chris792"]Ο Τζόνι, είναι κοψιά Άνταμ Τζόνσον, πήγε Αγγλία και τους έχει πάρει και τα χαρακτηριστικά ο πστης. -doublekiss[/quote]
[quote="Coach Ventouza"]Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Χανκ Μουντυ 8)[/quote]
zidane72003 wrote:Κυνηγας,πονας,νοιαζεσαι και στο τελος το μονο που σου εχει μεινει ειναι ενα καλο ποτηρι ουϊσκι για να πας παρακατω.Ε οχι ρε:Πτανες γυναικες.
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και Μπενφίκα ελπίζω να το πας καλά και να βγεις δεύτερος :P
The_Phenom
Rotation
Rotation
Posts: 1173
Joined: Fri Jun 16, 2006 9:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Location: Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή με τους Real Dragons! :wink:
Image
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή φίλε
bjbill
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1480
Joined: Sun May 17, 2009 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικός, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη και απο εμενα, με μια συμπαθεστατη ομαδα!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε!
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Έχεις εξεταστική ε? :D Καλή αρχή!
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλη αρχη και απο μενα.
stamatism
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 715
Joined: Sun Aug 01, 2010 8:42 pm
Status: Lil Wayne !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε !!!
Καλα ρε δικε μου πουλας τον Varela ??? :shock: :shock: :shock:
Rest in Pace MARIO !!!
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Προσωπική εμπάθεια ο Varela, όπως και ο Otamendi, αλλά σε αυτόν είπα να δώσω μια ευκαιρία. :P

Ευχαριστώ παιδιά! -gioupi
tiziano wrote:Έχεις εξεταστική ε? :D
:D :D :D

Επίσης να πληροφορήσω τους κακεντρεχείς ότι η Benfica έχει σχεδόν διπλάσιο budget, άσχετα αν οι μισοί είναι overrated. :P

Πέμπτη 26 Αυγούστου 2010

Αγαπητό ημερολόγιο,

καταστροφή! Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ για το χθεσινό κατόρθωμα της ομάδας. Δεν υπάρχει κάποια καλύτερη λέξη να το περιγράψει, μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά τα συναισθήματα είναι ακόμα έντονα. Φυσικά το τελικό σκορ ήταν μαγική εικόνα, αλλά όταν έχεις δεχθεί τέσσερα γκολ από τη Victoria Plzen δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Ίσως να υποτιμήσαμε τον αντίπαλο, ίσως απλά να ήταν γραφτό να γίνει, το θέμα είναι ότι πλέον δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη από τους φιλάθλους για την ομάδα και μπορώ να τους καταλάβω. Ο πρόεδρος έδειξε κατανόηση, είμαι σίγουρος όμως ότι σε ένα μυαλό σαν το δικό του αυτή τη στιγμή κυριαρχεί η σκέψη μήπως έκανε λάθος. Δεν θα το βάλω κάτω, ήταν μια αναποδιά στα σχέδιά μου, όμως η χρονιά είναι μεγάλη και η ομάδα έχει περισσότερο potential από ότι δείχνει. Πλέον το ματς του Σαββάτου είναι must win για να πάμε κάπως πιο ήρεμοι στη διακοπή...


Victoria Plzen-Porto, Europa League play off, leg 2
Spoiler: show
Image





...τρεις εβδομάδες νωρίτερα...



Το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς για τη Porto ήταν το Πορτογαλικό Σούπερ Καπ απέναντι στη Benfica. Ο τίτλος από μόνος του δεν είχε και τόση μεγάλη σημασία, αλλά σε ένα τέτοιο παιχνίδι και οι δύο προπονητές ήθελαν να πάρουν τη νίκη. Ο Damon Salvatore κατέβασε τη Porto με το αγαπημένο του 4-4-2, το σύστημα που δοκίμασε κατά κόρον στη προετοιμασία. Ο Fernando Alonso ( :dead: ) από τη μεριά του έδειξε από τη αρχή ότι προτιμά το 4-4-2 με σχήμα ρόμβου στη μεσαία γραμμή. Οι δύο ομάδες δεν ήταν ακόμα έτοιμες για τη νέα σεζόν, αλλά επιβαλλόταν να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό.



Porto-Benfica, Portuguese Supertaca
Image




Το παιχνίδι ήταν όπως θα το περίμενε κανείς αυτή την εποχή. Μέτριες και οι δύο ομάδες, αν οι αριθμητικές ισορροπίες δεν είχαν διαταραχθεί τότε πολύ δύσκολα θα ξέφευγε από μια λευκή ισοπαλία.



Image



Image





Porto-Victoria Plzen, Europa League play off, Leg 1
Image


Όλοι περίμεναν μια εύκολη νίκη για τη Porto σε αυτό το παιχνίδι και δεν έπεσαν έξω. Οι Δράκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με ένα γκολ του Falcao στο 13' πήραν το προβάδισμα νωρίς-νωρίς και στη συνέχεια κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, φτάνοντας σε σκορ πρόκρισης για μια εύκολη ρεβάνς. Ή έτσι νόμιζαν.











Image




...σήμερα...



Porto-National da Madeira
Image




Μετά τη ντροπιαστική ήττα από τη Victoria Plzen η Porto ερχόταν αντιμέτωπη με τη Madeira σε ένα must win παιχνίδι. Ο Salvatore διατήρησε το 4-4-2 και ζήτησε ένα γρήγορο γκολ από τους παίχτες του να διώξουν τη πίεση από την εξέδρα. Ωστόσο, αυτή που προηγήθηκε ήταν η Madeira στο 57o λεπτό και τα πράγματα άρχισαν να φαίνονται δύσκολα για τη Porto.








Image


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sV-WkJdt ... ideo_title[/youtube]



Στο Europa League οι αντίπαλοι της Porto είναι η Dortmund, η PSG και η Kalmar...
Last edited by silver arrow on Wed Jun 08, 2011 7:43 am, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Lost and found”