[DL] Alternate pitch textures - Aλλο Χόρτο project

Backrounds, δυχτια, μπάλες και ότι άλλο γραφικό μπορεί να γίνει edit στο νέο FM2011!
User avatar
nikosts7
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Fri Oct 23, 2009 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: osfp,barca,manstester g.
Status: Καλό λιώσιμο από 05/11!!!!!
Location: patra,achaia,hellas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

DaWeed420 wrote:...Δηλώνω απογοητευμένος από την παντελή έλλειψη σχολίων όσο αναφορά την βελτίωση της δουλειάς, παρότι αρκετοί έχουν κατεβάσει τα textures...

’Aμα τραβήξει κι άλλο έτσι η κατάσταση τα DL links θα κατεβουν, k εγώ θα ψάξω να βρω άλλη στέγη για το project...καθώς απότι φαίνεται το μονο που θέλει ο μέσος χρηστης εδώ μέσα είναι ένα DL link k μετά ζωή σε λόγου μας...

επειδη δεν εχω παιξει πολλα παιχνιδια λογω υποχρεωσεων(μπαμπαςς)....απο τα λιγα που επαιξα και περιοδος τελος χειμωνα αρχες ανοιξης....μου φαινεται οτι το χρωμα στο χορταρι ειναι λιγο πιο πολυ εντονο απο οσο πρεπει αυτο ισως νομιζω οτι θελει διορθωση....κατα την γνωμη μου.......ενα κλικ πιο ηρεμος ο τονος του χρωματος....δεν ξερω αν γινεται.....
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....ΛΕΜΕ!!!!!!
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο "perfect", στο "frozen"..ή γενικότερα?

PS. Να σου ζήσει/ζήσουν
User avatar
nikosts7
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Fri Oct 23, 2009 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: osfp,barca,manstester g.
Status: Καλό λιώσιμο από 05/11!!!!!
Location: patra,achaia,hellas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

DaWeed420 wrote:Στο "perfect", στο "frozen"..ή γενικότερα?

PS. Να σου ζήσει/ζήσουν
ευχαριστω πολυ.....2 τσουπες εχω....
λοιπον water logged-dry-frozen....εμενα μου φανηκε λιγο εντονο....δεν ξερω σε αλλα παιδια!!!!!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....ΛΕΜΕ!!!!!!
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έψαξα στο google να βρω φωτό ώστε να μπορούμε να έχουμε κάποια βάση ως το πρότυπο του κάθε condition.

Όλα τα conditions ξεκινάνε με βάση το perfect...*
Spoiler: show
Image
frozen :
Spoiler: show
Image
Imageμου φαίνεται ότι είναι αρκετά ρεαλιστικό σαν χρώμα [δεδομένου του πως είναι το perfect]
dry :
Spoiler: show
Aν πάρω σαν πρότυπο αυτό Image
πρέπει να κιτρινίσει k άλλο που θα είναι άσχημο πιστεύω...Αντ'αυτού θα προσπαθήσω να φέρω το υπάρχον πιο κοντά σε αυτό
Image
K πάμε στα πιο δύσκολα :D

Waterlogged:
Spoiler: show
...Το waterlogged είναι η τρίτη βαθμίδα του ποσο υγρό είναι ένα γήπεδο (damp->hard->waterlogged).
Image
Image :D lol :D
Το hard είναι κάπως έτσι :
Spoiler: show
Image
[δεδομένου ότι είναι άλλες οι επιφάνειες, είναι k αλλα τα χρώματα των "στεγνών" k των "υγρών" κομματιών ]
Τέλος, το damp (θα πρέπει να) είναι κάτι μεταξύ hard k perfect...


*εκτος του muddy:
Spoiler: show
Image
(λίγο ακραίο δεν είναι?)
’Aμα μπορείς να μου ποστάρεις μια φωτό με το πως θα ήθελες να μοιάζει οποιο condition θες να αλλάξει [εσύ ή/k οποιος άλλος θέλει κάτι να προτείνει], θα με βοήθαγε στο να είναι το αποτέλεσμα (όσο μπορώ) πιο κοντά σε αυτό που εννοείς..
User avatar
nikosts7
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Fri Oct 23, 2009 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: osfp,barca,manstester g.
Status: Καλό λιώσιμο από 05/11!!!!!
Location: patra,achaia,hellas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

οντως αυτα που εχεις φτιαξει σε σχεση με τις φωτο που ποσταρες ειναι 1000 φορες καλυτερα.....αστα οπως ειναι......
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....ΛΕΜΕ!!!!!!
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eκτος από τα perfect & frozen, θα τα περάσω ένα χεράκι, μπας k έρθουν πιο κοντά στο "κανονικό"..

προς το παρόν προσπαθώ να βρω τι θα κάνω με τους περιβάλλοντες χώρους [το γρασίδι γύρω από το γήπεδο]
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16071
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Νομιζω ειναι συνηθες φαινομενο μπροστα απο το τερμα η λασπη να ειναι πιο εντονη (για muddy μιλαω)...
Απο κει και περα, ειναι πολυ καλο...
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

skerzos wrote:Νομιζω ειναι συνηθες φαινομενο μπροστα απο το τερμα η λασπη να ειναι πιο εντονη (για muddy μιλαω)...
Απο κει και περα, ειναι πολυ καλο...
Η λάσπη, η φθορά του γηπέδου k το κούρεμα του χόρτου είναι αλλα textures που πατάνε από πάνω...την φωτό την έβγαλα σε αγώνα που κανονικά θα είχε "perfect" γήπεδο..οποτε δεν έχουν φορτωθεί οι λάσπες πάνω από τα textures που έφτιαξα...αλλα μονο το κούρεμα του γηπέδου.

Mόλις παίξω κάποιο παιχνίδι που θα είναι "muddy" το γήπεδο...θα μπορέσω να δω πως φαίνεται με τα σωστά overlayed textures από πάνω k θα κινηθώ ανάλογα...πάντως θέλει k άλλη λάσπη σίγουρα :)
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16071
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

DaWeed420 wrote:Mόλις παίξω κάποιο παιχνίδι που θα είναι "muddy" το γήπεδο...θα μπορέσω να δω πως φαίνεται με τα σωστά overlayed textures από πάνω k θα κινηθώ ανάλογα...πάντως θέλει k άλλη λάσπη σίγουρα :)
Για γρηγορα, βαλε φιλικο με μια ομαδα που ξερεις οτι θα εχει muddy :wink:
User avatar
Belouxiwtis
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Wed Oct 26, 2005 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή σκέψη και προσπάθεια αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι χρειάζαται ακόμα δουλεια.
Η άποψή μου έιναι ότι
α) Χρειάζεται να μειωθέι το μέγεθος του "χορτου" :D .. ώστε να είναι ανάλογο με το μέγεθος των παιχτών
και
β) Το χρώμα στο περφεκτ να ανοίξει αρκετά.. είναι παρα πολύ σκούρο και εμένα προσωπικά με κούρασε γρήγορα.

Αν το δουλέψεις λίγο πιστευω ότι θα βγεί ένα πάρα πολύ καλό και ρεαλιστικό αποτέλεσμα.
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

skerzos wrote:
DaWeed420 wrote:Mόλις παίξω κάποιο παιχνίδι που θα είναι "muddy" το γήπεδο...θα μπορέσω να δω πως φαίνεται με τα σωστά overlayed textures από πάνω k θα κινηθώ ανάλογα...πάντως θέλει k άλλη λάσπη σίγουρα :)
Για γρηγορα, βαλε φιλικο με μια ομαδα που ξερεις οτι θα εχει muddy :wink:
Για πιο γρήγορα...γιατι δεν μου λέs ποια είναι αυτή η ομάδα...?? :roll:
Belouxiwtis wrote: α) Χρειάζεται να μειωθέι το μέγεθος του "χορτου" :D .. ώστε να είναι ανάλογο με το μέγεθος των παιχτών
και
β) Το χρώμα στο περφεκτ να ανοίξει αρκετά.. είναι παρα πολύ σκούρο και εμένα προσωπικά με κούρασε γρήγορα.
α)Είναι στην ίδια "κλίμακα" με το χόρτο της S.I., παρολαυτά θα το κοιτάξω k αυτό το S/K που παίζει χρόνος για σκότωμα :)

β) Έχω ποστάρει πιο πάνω φωτό που δείχνουν σε ποιο χορτάρι θα βασίζεται το perfect...k πιο ανοιχτό δεν νομίζω ότι πάει...
User avatar
Belouxiwtis
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Wed Oct 26, 2005 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DaWeed420 wrote:
β) Έχω ποστάρει πιο πάνω φωτό που δείχνουν σε ποιο χορτάρι θα βασίζεται το perfect...k πιο ανοιχτό δεν νομίζω ότι πάει...

Δεν αμφισβητώ το γούστο σου, αλλά πρέπει να το δεις σε σχέση με τα υπόλοιπα χρώματα (φωτεινότητες κλπ) που υπάρχουν μέσα στο παιχνίδι. Κι εμένα όπως το βλέπω μόνο του στη φωτογραφία μ' αρέσει..πρέπει να το δούμε και μέσα πως φαίνεται όμως.

Αδημωνώ για τη συνέχεια του project σου :thumbleft:
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(click στα thumbnails)
PERFECT
Texture Vs Photo
Image
In game
Image


Δεν είναι k άσχημα...k μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παλιά perfect για όταν φτιάξω το damp [υγρό]
Το frozen από την άλλη δεν σηκώνει k πολλά πολλά :) ...μάλλον θα κρατήσω το γήπεδο k απλά θα αλλάξω τους περιβάλλοντες...

Edit: ’Aσχετο...αλλα άμα περάσεις ότι έχω φτιάξει [kits/μπάλα/τέρματα/χόρτο/φανέλες θεατών]...η default φωτεινότητα πάει περίπατο :) οποτε υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχεις το ίδιο αποτέλεσμα επί της οθόνης σου...όπως στην φωτό.

Edit2:
DAMP
Image
User avatar
Belouxiwtis
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Wed Oct 26, 2005 1:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μήπως φαίνεται τέλειο!?!?!?! -ypoklinomai
..λέω εγώ τώρα!!
Συγχαρητήρια ελπίζω να το ανεβάσεις το συντομότερο δυνατόν ωστε να μπορούμε να το δοκιμάσουμε!!
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την κυριακή θα τα ανεβάσω όλα μαζί...η γραμμή που έχω δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο k τα S/K γίνετε της πόπης στον κόμβο που ανήκω ...ο οποιος [αγγλικές μαγκιές αυτές] ρίχνει την ταχύτητα ΌΛΩΝ όταν είναι πολύς κόσμος online..

Για αυτό k συνήθως ποστάρω υλικό μεταμεσονύχτιες ώρες :)
Post Reply

Return to “Backgrounds κ.α.”