opposition instructions

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάπου είχα δει ότι αν ο αντίπαλος παίζει επιθετικά (π.χ. Μπαρτσελονα) με 1 επιθετικό τότε πρέπει να του κάνουμε easy τάκλιν για να μην κερδίζουν πολλά φάουλ ή και πέναλτυ οι αντίπαλοι. Νομίζω πιάνει ενώ ο βοηθός μου ποτέ δεν προτείνει τέτοιο τάκλιν. Γνωρίζει κανείς άλλες οδηγίες; Πως αντιμετωπίζω τον amc και τους amr/aml; Αν είναι γρήγοροι ή έχουν καλό dribbl ή καλή πάσα; Πότε πιάνει το στενό μαρκάρισμα (όταν δεν έχει καλό dribbl); Πότε κλείνω παντού (όταν είναι αργός); Πότε κάνω και τα δύο αυτά; Ξέρω το σκληρό τάκλιν είναι αν ο άλλος δεν θάρρος, δύναμη και determ (π.χ. μέσο όρο αυτών κάτω από 15). Επίσης αδύναμο πόδι όταν δεν έχει και τα δύο καλά. Γιατί ο βοηθός λέει να παίζω σκληρά κάποιους αμυντικούς;
Last edited by eliaska41 on Wed Jun 08, 2011 6:22 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.fmgreece.gr/rokdownloads/fm2 ... ems-2010--

Δες αυτό θα σε βοηθησει πολύ (μην κοιτας οτι είναι του 2010 η επεξηγήσεις ισχύουν)
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω οταν παω σε καπια ομαδα κοιταω να φερω εναν πολυ καλο assistant manager με πολυ καλα στατιστικα στο τακτικαλ,motivation και τον βαζω να φτιαχνει αυτος τα opp.instruct και τα team talks..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:εγω οταν παω σε καπια ομαδα κοιταω να φερω εναν πολυ καλο assistant manager με πολυ καλα στατιστικα στο τακτικαλ,motivation και τον βαζω να φτιαχνει αυτος τα opp.instruct και τα team talks..
Αν ο βοηθός έχει π.χ. 15 στα στοιχεία που λες τότε οι συμβουλές του είναι κατά 75% σωστές. Εγώ θέλω να μην κάνω λάθος κατά 25% γιατί η Μπαρτσελόνα δεν συγχωρεί. Τις οδηγίες αυτές τις έχω (TT 2010) αλλά ψάχνω πιο συγκεκριμένες! Ισως υπάρχουν στα αγγλικά σε άλλα sites αλλά με τα αγγλικά δεν το 'χω...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτές είναι στα Ελληνικά.

Δηλαδή θες cheat? Γιατί αλλιώς τις πληροφορίες αυτές τις παίρνεις από το feedback του ασσισταντ στο μπακρουμ αντβαης κτλ ή μεσω της παρατήρησης και δοκιμής.
Αν το διαβάσεις προσεκτικά πάντως βοηθάει πολύ στην αντιμετώπιση των αντιπάλων.

Off Topic:
Οταν απαντάς στο ακριβως προηγούμενο ποστ δεν χρειάζεται να κάνεις quote
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikiforenko666 wrote:Αυτές είναι στα Ελληνικά.

Δηλαδή θες cheat? Γιατί αλλιώς τις πληροφορίες αυτές τις παίρνεις από το feedback του ασσισταντ στο μπακρουμ αντβαης κτλ ή μεσω της παρατήρησης και δοκιμής.
Αν το διαβάσεις προσεκτικά πάντως βοηθάει πολύ στην αντιμετώπιση των αντιπάλων.

Off Topic:
Οταν απαντάς στο ακριβως προηγούμενο ποστ δεν χρειάζεται να κάνεις quote
Οι συμβουλές των βοηθών είναι αρκετές φορές λανθασμένες. Το easy taklin στον μοναδικό επιθετικό της αντιπάλου ομάδας δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ! Αν κάποιος ξέρει συμβολές για αντιπετώπιση aml/amr, amc και dmc ας το πει. Εγώ νομίζω ότι ισχύει για τους επιθετικούς ότι αν είναι γρήγορος αλλά δεν έχει dribbl του κάνεις στενό μαρκάρισμα, αν έχει dribbl αλλά δεν έχει ταxύτητα του κάνεις closing always, αν είναι ψηλός και αργός χωρίς dribbl μπορείς να του κάνεις και closing στενό μαρκάρισμα αν χρειαστεί.
Στα amc κάποιες οδηγίες για παλιό fm έλεγαν ότι κάνεις closing και στενό μαρκάρισμα οποσδήποτε. Δεν κατάλαβα. Πως πρέπει να απαντάω όταν είναι το ακριβώς προηγούμενο post; Που είναι οι κανόνες; Δεν είπα οτι το τάκλιν έχει σχέση με την ταχύτητα. Ξέρω ότι έχει να κάνει με bravery determ και δύναμη.
Last edited by eliaska41 on Wed Jun 08, 2011 9:12 pm, edited 3 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τακλιν εχει να κανει και με το bravery του αντιπάλου οχι μονο με την ταχύτητα. Γενικά είναι συνδυασμός attributes για να επιλέξεις τι είδους μαρκάρισμα θα κάνεις/τι οδηγιες θα δώσεις.

Οσο για την αντιμετώπιση συγκεκριμένων παικτών σε συγκεκριμένες θέσεις δεν νομιζω οτι υπάρχει τυφλοσούρτης.
Εξαρτάται από τα attributes των αντιπάλων και των δικών σου παικτών.
Μην περιμενεις αξιοπιστη συμβουλή στο πως να αντιμετωπίσεις πχ ολα τα AML του παιχνιδιου. Ευτυχώς δεν είναι τοσο απλοικό το παιχνίδι.

Off Topic:
Παλι καλά που δεν εκανες quote...
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα amc κάποιες οδηγίες για παλιό fm έλεγαν ότι κάνεις closing και στενό μαρκάρισμα οποσδήποτε. Δεν είπα οτι το τάκλιν έχει σχέση με την ταχύτητα. Ξέρω ότι έχει να κάνει με bravery determ και δύναμη.
Το παιχνίδι σίγουρα δεν είναι καθόλου απλοϊκό! Νομίζω (και ελπίζω) μερικοί να ξέρουν αυτά που ρωτάω.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8500
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Άποψη μου είναι μην χρησημοποιείται καθόλου opposition instructions. Δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε και ειδικά στα στημένα αμυντικά γίνονται τραγικά πράγματα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό δεν ξέρω αν μακροχρόνια (σε μία χρονιά ολόκληρη) κατά μέσο όρο είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ τις συμβουλές του βοηθού ή να μην κάνω καθόλου opposition istructions ή τέλος να προσπαθώ μόνος με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8500
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

eliaska41 wrote:Αυτό δεν ξέρω αν μακροχρόνια (σε μία χρονιά ολόκληρη) κατά μέσο όρο είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ τις συμβουλές του βοηθού ή να μην κάνω καθόλου opposition istructions ή τέλος να προσπαθώ μόνος με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Εγώ σου προτείνω να μην χρησιμοποιείς καθόλου.Ειδικά στα στημένα (παρόλο που υπάρχει πρόβλημα με δαύτα) βοηθάει πολύ αμυντικά.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ερώτημα λοιπόν είναι αυτό: στην Ευρώπη με τα μεγαθήρια συμφέρει να χρησιμοποιώ τις opposition instruction;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”