Σημαντικα Attributes αναλογα με τη τακτικη/κινηση

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα. Τους τελευταιους μηνες εχω ψαχτει αρκετα με το πως αλληλεπιδρουν τα attributes σε διαφορα γεγονοτα μεσα στο παιχνιδι... Στα επισημα forum, και σε πολλα τεστ που εκανα χρησιμοποιωντας τον editor να τσεκαρω την επιδραση διαφορων attribute στο παιχνιδι.. ειχα κανει και παλαιοτερα ενα ποστ ( viewtopic.php?f=209&t=30544 ) αλλα κυριως για το attribute "technique" αλλα και τη σημασια των mental attributes.. τωρα εκατσα και εκανα μια γενικη λιστα για το τι attribute χρειαζονται οι παιχτες ωστε να ειναι επιτυχημενα αυτα που θελουμε να κανουμε...
καθε κινηση του παιχτη δεν οφειλεται ποτε σε ενα και μονο attribute, αλλα στην αλληλεπιδραση πολλων attribute μεταξυ τους..

Καθετη πασα/ασσιστ(Killer balls) : Creativity, anticipation, decision, composure, technique, passing
να κερδισει τη κεφαλια και να τη στειλει εκει που θελει : Jumping, bravery, strength, heading
ντριμπλαδορος : dribbling, acceleration, agility, balance, technique, flair
κινηση στο κενο χωρο : off the ball, anticipation
να κανει Τακλινγκ και να τα κερδιζει : aggression, bravery, tackling
κλεψιμο πριν φτασει η μπαλα στον αντιπαλο(intercept) : anticipation, positioning, concentration, work rate
τελειωμα φασης : finishing, composure, technique, decisions
κοντρολ : anticipation, composure, first touch, technique, agility, balance
Offside trap : teamwork, concentration, anticipation, positioning
Hold up ball : strength, balance, dribbling, agility, composure, technique
Run with ball : pace, balance, agility, dribbling, technique, first touch
εξοδος του τερματοφυλακα : anticipation, concentration, composure, decisions, rushing out, acceleration, pace, command of area, bravery

οποτε απο κει και περα αναλογα με το τι θελουμε να κανει ο παιχτης στο γηπεδο κοιταμε και τα αναλογα attributes..
αν θελεται μπορουμε να τα αναλυσουμε παραπανω, τι ρολο παιζει το καθε attribute ακριβως στα παραπανω..

επισης το teamwork ειναι πολυ σημαντικο attribute σε ολες τις θεσεις και κυριως στα συστηματα που ειναι fluid/ very fluid (global mentality)
επηδει αρκετοι το παρεξηγουν αυτο το attribute, δε σημαινει οτι αν εχει χαμηλο teamwork θα ειναι ατομιστης, αλιως αν εχει ψηλο θα παιζει πιο πολλες πασες..
ειναι το ποσο καλα μπορει να δουλεψει με τους συμπαικτες του.. ποσο καλα μπορει να ακολουθησει τις οδηγιες της τακτικης..
Last edited by Bravejohn on Thu Mar 10, 2011 6:00 pm, edited 1 time in total.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Για μενα, για τα mental παιζει ρολο κυριως το anticipation , το decisions και το creativity.

Για τα technical το Technique


Αμα καποιος εχει αυτα τα 4, σιγουρα θα παιζει πολυ καλα στις θεσεις που ξερει!
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:Για μενα, για τα mental παιζει ρολο κυριως το anticipation , το decisions και το creativity.

Για τα technical το Technique


Αμα καποιος εχει αυτα τα 4, σιγουρα θα παιζει πολυ καλα στις θεσεις που ξερει!
Ναι οντως αυτα ειναι τα πιο σημαντικα με διαφορα.. αλλα κυριως οσον αφορα το επιθετικο κομματι :wink:
οσον αφορα το αμυντικο, το positioning και work rate ειναι εξισου πολυ σημαντικα
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ θα προσθέσω και το determination ...
Εξαιρετικά σημαντικό att!
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γεια Γιαννάκη με τις αναλύσεις σου,θέλω άλλο ένα καφεδάκι,για να κάνουμε πιο λιανά τα γραφόμενα σου,για άλλη μια φορά έκανες πολύ καλή δουλειά
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:Εγώ θα προσθέσω και το determination ...
Εξαιρετικά σημαντικό att!
Ναι οντως πολυ σημαντικο! αλλα αυτο ειναι γενικα καλό, οχι συγκεκριμενα για καποια κινηση γι αυτο δε το βαλα :wink:
Biri1977 wrote:Γεια Γιαννάκη με τις αναλύσεις σου,θέλω άλλο ένα καφεδάκι,για να κάνουμε πιο λιανά τα γραφόμενα σου,για άλλη μια φορά έκανες πολύ καλή δουλειά
Εγω φταιω που στα δειξα και μας βαλατε 4 goal, ξανα δεν εχει :drinking:
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Πολύ σωστά το technique είναι το πιο σημαντικό techniqal attribute και το desicions από τα mental. Το anticipation ειναι κυρίως για αμυντικούς και to creativity για επιθετικούς ποδοσφαιριστές. Για run with the ball πολύ σημαντικό είναι και το first touch μαζί με το dribbling συνθέτουν+ agility.Το determination είναι επίσης αρκετά καλό αλλά κυρίως για χαμηλότερες κατηγορίες.
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προσθεσα και το first touch, εχεις δικαιο χρειαζεται στο run with ball :wink:

οσο για το anticipation πιστευω ειναι εξισου σημαντικο και στους επιθετικούς... ειδικα στους striker...
γενικα το anticipation μαζι με το decisions πιστευω ειναι τα top attributes για ολες τις θεσεις..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τωρα ειδα αυτο το θεμα. θα καταγραψω αυτα που εχεις βρει και αυτα που εχω βρει εγω για moves να φαινονται διαφορες και ομοιοτητες

Καθετη πασα/ασσιστ(Killer balls) : Creativity, anticipation, decision, composure, technique, passing
να κερδισει τη κεφαλια και να τη στειλει εκει που θελει : Jumping, bravery, strength, heading
ντριμπλαδορος : dribbling, acceleration, agility, balance, technique, flair
κινηση στο κενο χωρο : off the ball, anticipation
να κανει Τακλινγκ και να τα κερδιζει : aggression, bravery, tackling
κλεψιμο πριν φτασει η μπαλα στον αντιπαλο(intercept) : anticipation, positioning, concentration, work rate
τελειωμα φασης : finishing, composure, technique, decisions
κοντρολ : anticipation, composure, first touch, technique, agility, balance
Offside trap : teamwork, concentration, anticipation, positioning
Hold up ball : strength, balance, dribbling, agility, composure, technique
Run with ball : pace, balance, agility, dribbling, technique, first touch

killer balls: creat, pass, flair
offside trap (beat ofs): 1. pace 2. accel 3. anticip 4. off the ball και concentracion
κινηση στον κενο χωρο (moves into chanels): 1. pace 2. off the ball 3. accel
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”