[Ανάλυση] Παναθηναϊκός

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
cayman
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Thu Dec 29, 2005 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναμφισβήτητα ο Παναθηναικός φέτος έχει σε σχέση με περσυνές χρονιές το καλύτερο ρόστερ αλλά και τα λιγότερα χρήματα για επι πλέον μεταγραφές.
Με περίπου 1.000.000 budget σίγουρα δεν μπορείς να αλλάξεις την 11άδα ολόκληρη αλλά σίγουρα μπορείς να προσθέσεις 4-5 παίκτες σαν λύσεις από τον πάγκο.
Εδώ να τονίσω ότι οι παίκτες που θα έρθουν δεν θα είναι με 0 euro μπροστά και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Αυτή είναι η μαγεία του παιχνιδιού.
Πάμε λοιπόν...

Σύστημα 4-1-2-3

4: DR DCR DCL DL
1: DMC
2: MCR MCL
3: STCR STC STCL

Πωλήσεις: Sarriegi Josu με περίπου 900.000 euro
Luis Garcia με περίπου 600.000 euro

Δανεικοί: Μαρίνος και Plessis

Αγορές: Goulon Herold Free
Mauro Milano Free
Fazio Federico 625.000 euro από Sevilla
Renatinho 425.000 euro από Coritiba

GK: Η ομάδα παραμένει ως έχει μιας και τόσο ο Τζόρβας όσο και ο Fernandez είναι 2 πολύ καλές λύσεις. Από πίσω σαν τρίτος ο Καρνέζης.

DR: Σεϊταρίδης και Βύντρα χωρίς κάποιο ξεκάθαρο φαβορί μιας και ο Λουκάς στο save μου, βγάζει μάτια.

DL: Σπυρόπουλος και Ιωαννίδης. Σαφώς ο πρώτος βασικός και ο δεύτερος αναπληρωματικός.

DC: Ο ένας θα είναι ο Fazio και ο δεύτερος ίσως ο Kante μιας και είναι αριστεροπόδαρος, πιο κοντός σε σχέση με Boumsong και Fazio. Back up ο Βύντρα αν παίζει ο Γιούρκας δεξιά.

DMC: Gilberto Silva εν αλλάξ με Κατσουράνη. Από πίσω ο Simao ο οποίος θέλει δουλειά.

MC: Ο ένας θα είναι ο Νίνης. Κατά προτίμηση αριστερά. Δεξιά ο κατσουράνης. Εκεί δοκιμάζω τον Renatinho σαν MCR που θέλει δουλειά και φυσικά μην ξεχνάμε τον Goulon που ειναι εξελίξιμος. Σίγουρη λύση αλλά δεύτερη στα χαφ ο Κάρα. Ο Φουρλάνος είναι το πουλέν μου, με λεπτά συμμετοχής από το 65' και μετά.

STCR: Αυτή την θέση μπορούν να την παίξουν με τιν ίδια ευκολία τόσο ο Govou με τον Λάζαρο όσο και ο Milano, για να μην σας πω καλύτερα οι 2 τελευταίοι.

STC: Εναλλακτική ο Πετρόπουλος.

STCL: Leto. Πώς είπατε? Δεν είναι επιθετικός? Αν έχετε σακούλες βάλτε τον εκεί να τις μοιράσει. Εναλλακτική λύση ο Renatinho.

Περνάμε τώρα στους προπονητές μας.

Assistant ο McDermott
Physio o Andre Andrade
Fitness ο Cassiano Luis
GK o Orlando Trivizol
Coach Tosh Farrell, Luiz Carlos, Robert Prosinecki

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Opisthen sta diodia Attikis Odou
http://www.youtube.com/watch?v=lhFIPxn12RA
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και ανοιξες το θεμα, ας γραψω και εγω δυο λογια για τον ΠΑΟ!

Πρωτα-πρωτα, θα ξεκινησω με το συστημα...4-4-2 ή 4-4-1-1 ειναι τα δυο συστηματα που χρησιμοποιω στο save μου!
Στο πρωτο, εχουμε:
gk: goalkeeper-defend
dR/L: full back-support
2dc: central defender-defend
mR/L: winger-attack (wide play: hug touchline)
mcR: advanced playmaker-support
mcL: central mildfielder-defend
stR: poacher-attack
stL: advanced forward-attack
Στο δευτερο, οι μονες αλλαγες που κανουμε ειναι: mcL--> central mildfielder-support και ο stL γινεται amc: advanced playmaker-attack

Απο παιχτες, σε σχεση με τον cayman, κραταμε Μαρινο, Πλεσι, Γκαρσια και πουλαμε Σαριεγκι! Βαζουμε τον Κατσουρανη να μαθει την θεση του DC και παιρνουμε μονο επιθετικο και κεντρικο αμυντικο! Εγω πηρα Humberto Suazo, Rafael Toloi(loan), Boyata(loan), Moras και ηρθαν και τον Γεναρη ο Leandro Grimi καθως ο Ιωαννιδης δεν απεδιδε αυτα που περιμενα και ηθελα, ο Federico Fazio και ο Arevalo Rios(free)! Σε ευκολα παιχνιδια, δινουμε και χρονο συμμετοχης σε Φουρλανο, Μαυρια και Καπινο! -doublekiss

Την δευτερη χρονια, ο Τζιγκερ δινει αρκετα λεφτα(γυρω στα 11Μ μου εδωσε) τα οποια με τις πωλησεις εγιναν 20Μ! Παιχτες που πηρα και αξιζουν τα λεφτα που εδωσα, ειναι οι Amelia(free), Matias Ezequiel Schelotto(~5M), Vieirinha -doublekiss (4M), Juan Iturbe(1.5M), Romelu Lukaku(transfer listed-2M), Neto Barola(4.8M), Marco Verratti(1.5M) και κραταμε και Andreas Ivanschitz

Code: Select all

Ενδεκαδα πρωτης χρονιας:

Tzorvas(Karnezis)
Seitaridis(Marinos)
Moras(Katsouranis-Boyata)
Boumsong(Fazio-Kante-Toloi)
Spyropoulos(Grimi-Kante-Ioannidis)
Govou(Christodoulopoulos-Mavrias)
Ninis(Karagounis-Garcia-Fourlanos)
Silva(Arevalo-Simao-Katsouranis)
Leto(Christodoulopoulos-Garcia-Ioannidis)
Cisse(Suazo-Christodoulopoulos)
Petropoulos(Suazo)

Code: Select all

Ενδεκαδα δευτερης χρονιας

Amelia(Tzorvas)
Seitaridis(Marinos)
Moras(Fazio-Katsouranis)
Boumsong(Toloi-Boyata)
Grimi(Spyropoulos)
Schelotto(Vieirinha-Christodoulopoulos)
Ninis(Karagounis-Verrati-Labyad-Fourlanos)
Arevalo(Silva-Katsouranis)
Ivanschitz(Iturbe-Christodoulopoulos)
Barola(Suazo-Christodoulopoulos)
Lukaku(Petropoulos)
Υ.Γ. Δοκιμαστε Πετροπουλο σαν Advanced Forward! :-o :snipersmile: :2gunfire:
Υ.Γ.2 Απο οτι ειδατε Σισσε-Γκοβου δεν υπαρχουν την δευτερη χρονια καθως ο πρωτος μας τα εκανε τσουρεκια για να παει σε μεγαλυτερο club(εφυγε με 5Μ) και ο δευτερος τσακωθηκε με τον Μαυρια γιατι δεν του αρεσει ο μικρος μετα το tutoring! -thymwmenos
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αφου υπαρχει θεμα ας πω και εγω το σχημα μου... εμενα δεν μ αρεσει να κανω μεταγραφες,ουτε μια,στην πρωτη μεταγραφικη περιοδο.. πιστευω πως χανετε η μαγια του παιχνιδιου...
Ετσι παμε με το υπαρχων ροστερ σε σχηματισμο 4-4-1-1 με επιθετικη φιλοσοφια για να πηγαινουμε -traino
passing-shorter
tempo-quick
crosses-drill
Επισης στα κορνερς και στα πλαγια-αουτ γεμιζουμε την περιοχη και αφηνουμε σε ρολο(Stay Back) τον πιο κοντο απο τους 2 μας ακραιους μπακ και σε ρολο(lurk out area) τον πιο κοντο απο τους μεσους μας.. τα πλαγια αουτ επιλεγουμε να τα κανουμε long ετσι ωστε να απειλουμε
Τζορβας(Φερναντες,Καρνεζης) τερματοφυλακας(support)
Σειταριδης(Μαρινος) δεξι-μπακ(attack)
Σπυροπουλος(Ιωαννιδης) αριστερο-μπακ(attack)
Κατσουρανης(Βυντρα) κεντρικο-μπακ (ball playing defender)
Μπουμσονγκ(Καντε,Σαρριεγκι,Λαγος) κεντρικο-μπακ (support)
Γκοβου(Μαυριας,Νινης,Χριστοδουλοπουλος,Μαρινος,Γκαρσια) δεξι-χαφ (winger-attack)
Λετο(Χριστοδουλοπουλος,Καραγκουνης,Ιωαννιδης,Γκαρσια) αριστερο-χαφ(winger-attack)
Καραγκουνης(Νινης,Χριστοδουλοπουλος,Γκαρσια) κεντρικος μεσος (adv.playmaker-attack)
Τζ.Σιλβα(Σιμαο,Πλεσσις,Δημουτσος) κεντρικος μεσος (ball winning-defend)
Νινης(Γκαρσια,Χριστοδουλοπουλος,Φετσης) Δεκαρι-2ος επιθετικος (trequaista-attack)
Σισσε(Πετροπουλος,Σταμπολιεζφ) Αιχμη του Δορατος (poacher-attack)

Με αυτους ειμαι τωρα δεκεμβρη.. εχω προκριθει σε ισοβαθμια(10 βαθμους με την μαρσειλλε) στους 32 του γιουροπα ειμαι πρωτος στο πρωταθλημα,στο κυππελο ειμαι στους 8 ενω καθε παιχνιδι κατεβαζω την 2η ομαδα ασχετως αντιπαλου, και εχω κανει κατι στυλ μπαρτσα.. δεν δεχομαι στο τελος παιχνιδιου ποδοσφαιριστης να εχει δωσει περισσοτερες απο 3 πασες λαθος.. αν γινει κατι τετοιο επομενη αγωνιστικη εχτος αποστολης.. τους βοηθα να καταλαβουν την νοοτροπια.. ετσι οταν επιστρεψουν κανουν ακριβως αυτο που θελεις.. -falaina -falaina -falaina
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
MitsosTBM
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Mon Aug 10, 2009 7:57 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατσε ρε φιλε....εγω πουλησα τζορβα 7.5,κατσουρ 5.5 και σπυροπουλο 1.9 βυντρα 2.7
σειταριδη 3 ζιλμπερτο 1.3 καρα 2 νομιζω μαρινος 2.2 και καναν αλλο νομιζω και εφερα

carini free
eduardo free
jorgensen 1.6
fazio 525
vrsaljko 900
annan 3.6
verratti 400
lukaku 9
coelho free
Equilibrium
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Wed Oct 22, 2008 10:42 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν μιας και που ξεκινήσαμε θέμα για την ανάλυση του έμψυχου δυναμικού του ΠΑΟ ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου.
Προσωπικά πιστέυω ότι η ομάδα δεν χρειάζεται μεταγγραφές για πάγκο αλλά για βασική ενδεκάδα. Όσο καλό και αν φαίνεται το ρόστερ της ομάδας έχει πολλές αδυναμίες και βέβαια δεν μπορεί να παίξει άκρως επιθετικό σύστημα (τουλάχιστον σε Ευρώπη που πιθανόν θα χρειαστεί να παίξεις έτσι για να χτυπήσεις κάποιο ματς που πρέπει πάση θυσία να το πάρεις) λόγο του πολύ γνωστού "γερασμένου κέντρου" που έχει αλλά και των αργών CB.
Πολύ όμορφα τα είπαν τα παιδιά πιό πάνω, αλλά ας μπούμε πιό βαθειά λίγο στο θέμα.
Ας ξεκινήσουμε λιγκάκι και να δούμε έναν έναν τους παίχτες που έχει η ομάδα.
GK:
Αλέξανδρος Τζόρβας
Ο Έλληνας πορτίερο εαν είναι σε καλή μέρα κάνει παπάδες, εάν όχι είναι τιτανικός στην κυριολεξία, βέβαια δεν μας παίρνει να τον διώξουμε εκτός αν μας έρθει καμία καλή πρόταση που να μας συμφέρει.
Daniel Fernandez
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτή η προσθήκη πραγματικά, εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι. Στα φιλικά δεν έδειξε ότι μπορεί η ομάδα να βασιστεί πάνω του σε περίπτωση τραυματισμού του Τζόρβα, οπότε έυκολα terminate loan και άντε στο καλό παλικάρι μου.
Ορέστης Καρνέζης
Δεν θα έχει ευκαιρίες φέτος, τουλάχιστον σε μένα. Έιναι ένας μέτριος GK αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό να παραμείνει. Το καλύτερο είναι να πωληθεί ή να δοθεί δανεικός τουλάχιστον.

Στο δικό μου save πάντως αποκτήθηκαν οι:
Cahouchi Fawzi ώς ελέυθερος και ο Vincent Eneyama με 275k

DR
Λουκάς Βύντρα
Όχι ότι έχω κάτι με τον Λουκά αλλά δεν βοηθάει πολύ επιθετικά και αυτό μου χαλάει λίγο το τρόπο ανάπτυξης της ομάδας. Σαν CB μπορεί να βοηθήσει αλλά θέλω κάτι σε πιό μικρή ηλικία καθώς σιγά σιγά θέλω από την δέυτερη σεζόν να ρίξω κατά πολύ τον μέσο όρο οπότε φέυγει.
Γιόυρκας Σεϊταρίδης
Στο περσινό ήταν καλός εώς πολύ καλός. Φέτος σε 10 φιλικά η απόδοση του κυμάνθηκε από 5,80 μέχρι 6,00 ανεπύτρεπτο για Full Back της κλάσσης του. Φέυγει ασυζητητή!
Στέργος Μαρίνος
Ο μικρός άφησε καλές εντυπώσεις στα φιλικά. Δεν μπορεί να σηκώσει το βαρός για το βασικό μας δεξί μπακ αλλά είναι μια αξιόπιστη λύση. Μένει μιας και μπορέι να παίξει και δεξια μπροστά αλλά και ως αμυντικό χαφ.
Αποκτήθηκε ο Coelho ώς ελέυθερος.

DL
Νίκος Σπυρόπουλος
Αξιόλογος, μαχητής παίζει όπως μπορεί. Δεν έχουμε άλλο πρός το παρόν. Μένει διότι είναι Έλληνας.
Γιώργος Ιωαννίδης
Εμένα προσωπικά μ'αρέσει, αν και δεν είναι καθαρόαιμο FB. Τα πιό καλά του παιχνίδια τα έχει κάνει ώς AML, ξεχνίεται πολύ έυκολα μπροστά εάν όταν παίζει ώς FB με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα πίσω. Μένει φυσικά.
Αποκτήθηκε ο Juan από Flamengo με 1,8m

CB
Παρά την έλευση του Boumsong η ομάδα πονάει εκεί. Και τα 3 βασικά CB είναι πιό αργά και από την καθυστέρηση. Είναι επιτακτηκή ανάγκη για την απόκτηση τουλάχιστον 2 γρήγορων CB.
Centric Kante
Δεν με πείθει ότι μπορεί να σηκώσει το βάρος τουλάχιστον στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα θα έχει θέματα με γρήγορους αντιπάλους πράγμα που δεν το θέλω. Οπότε φέυγει.
Jean Alen Boumsong
Ο Γάλλος στο ένας με έναν είναι τρομερος. Δεν έχει ταχύτητα αλλά είναι αξιόπιστος όπως έχω δεί. Δεν μας παίρνει και εδώ να διώξουμε άλλον οπότε μένει. Θα βοηθήσει πολύ σε κάποια παιχνίδια που θα χρειαστεί να εξαφανήσουμε κάποιον αντίπαλο επιθετικό. Μένει.
Josu Sarriegi
Ο Βάσκος θα μείνει μόνο και μόνο για back up εκτός αν πουληθεί τον Γενάρη.
Λόγω της αποχώρησης Καντέ και Βύντρα αποκτήθηκαν 3. Ο Mattias Lequi ώς ελέυθερος και ο Roderick Miranda από Benfica με 1,8m και ο Omar Merlo ώς ελέυθερος.

MC
Ελίνη Δημούτσος
Δεν θα έχει ευκαιρίες. Φέυγει δανεικός με option αγοράς.
Κώστας Κατσουράνης
Ο μοναδικός που μπορεί να παίξει ώς Box-to-Box αυτή την στιγμή στην ομάδα. Μένει ασυζητητή. (Εδώ θέλω την βοήθεια σας για την απόκτηση ενός Box-to-Box πιτσιρικά είτε τον Γενάρη είτε το καλοκαίρι της επόμενης σεζόν. Δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιον)
Gilberto Silva
Ο Βραζιλιάνος μέχρι την λήξη του συμβολαίου του μένει. Καλή λύση για πάγκο φέτος. Δεν μπαίνουμε κάν στην διαδικασία ανανέωσης του συμβολαίου του καθώς ζητάει πάρα πολλά. Εάν βρεθεί αγοραστής τον Γενάρη εννοείτε πώς φέυγει. Μέχρι τότε όμως μένει και βοηθάει όποτε του ζητηθεί.
Γιώργος Καραγκούνης
Ο τυπάρας κάνει καλή δουλειά, έστω και στα 33. Μένει και βοηθάει στο να παίρνει ανάσες ο Κατσούρ.
Mate Simao Junior
Το τρεχαντήρι μας. Καλός αλλά πιάνει και πολλά. Φέυγει και έρχεται άλλος που θα κάνει εξισου την ίδια δουλειά και ίσως λίγο καλύτερα (για να βοηθήσει και λίγο παραπάνω στην ανάπτυξη της ομάδας πράγμα που ο Μοζαμβικανός δεν δείχνει ικανός να το κάνει).
Εδώ αποκτήθηκε ο Anthony Annan από Rosenborg με 3,8m

AMC
Σωτήρης Νίνης
Το θεωρητικό αστέρι της ομάδας μας. Έχει πάρα πολλά να μας αποδήξει φέτος. Το πιστέυουμαι και τον στηρίζουμε. Μένει.
Luis Garcia
O Ισπανός με το πλούσιο βιογραφικό είναι σε καλή ηλικία αλλά τα Physical του δεν είναι τα καύτερα. Μένει μόνο και μόνο για να παίρνουν ανάσες τα βασικά μας 10αρία καθώς και στα άκρα.
Εδώ αποκτήθηκε ο Marco Verratti από Pescara με 1,5m και ο Diego Mario Buonnanotte από River Plate με 5.5m (ξέρω πολλά αλλά δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τον Γενάρη).

AMR
Sydney Govou
Ο Γαλλος δείχνει ικανός να πάρει φανέλα βασικού στο σπίτι του. Βέβαια είναι πολύ ασταθής στης αποδόσεις του. Εάν κάνει κάποιες καλές εμφανήσεις και έρθει μια καλή πρόταση θα φύγει. Μέχρι νεωτέρας μένει και βοηθάει όπως και όταν του ζητηθεί.

AML
Sebastian Leto
Μεγάλο στοίχημα και ο Αργεντίνος. Μένει γιατί μπορέι να κάνει κομμάτια μέχρι και την καλύτερη άμυνα που μπορεί να βρεί μπροστά του (μην γελάσετε, όπως είπε και ο φίλος Cayman δώστε του σακούλες να αρχίζει να μοιράζει, τον φίλτατο Carles Poyol τον έκανε χαζό όποτε τον έβρισκε μπροστά του)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
Ώς γνωστόν ξεκινάει τραυματίας. Για να έρθει στην σωστή του κατάταση θα πάρει αρκετό χρόνο. Μένει γιατί μπορεί να πάιξει σε όλες τις θέσεις της επίθεσης.
Εδώ αποκτήθηκε ο Alexandre N'Gadi ώς ελέυθερος για αριστερά και δεξιά αλλά και ο Fidel Martinez. (Τρομερός μέχρι στιγμής. Παίζει και αυτός όλες τις θέσεις σαν τον Χριστοδούλόπουλο άλλά αποδίδει απίστευτα σαν Σέντερ Φόρ).

ST
Djibril Cisse
Ο μεγάλος αστέρας του ΠΑΟ. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε και να πούμε κάτι γι'αυτόν. μένει για δύο χρόνια τουλάχιστον
Αντώνης Πετρόπουλος
O Πετρογκόλ δεν είναι άσχημος. Βοηθάει και αρκετά καλά εαν του δωθουν οι ευκαιρίες. Δεν είναι Σισέ αλλά δεν είναι για πέταμα. Μένει.
Robert Stamboliziev
Δείχνει καλά στοιχεία ως Poacher. Μ'αρεσε προσωπικά. Όποτε του ζητήθηκε πρός το παρόν τα έχει πάει ανέλπιστα καλά. Μένει.

Το σύστημα που παίζω είναι ένα 4-2-3-1. Η ομάδα ρολάρει καλά μέχρι στιγμής. Ελλάδα αήτητη με 9 νίκες 1 ισσοπαλία και 30-4 τα γκόλ στα 10 παιχνίδια που έχω προλάβει να παίξω αλλά με προβλημάτισε απίστευτα στα Ευρωπαικά.
Δύσκολη νίκη με Τβέντε 1-0 εντός
Ακατανόητη ήττα από Βρέντερ 4-1 (μετά από απ'ευθείας κόκκινη του κατσουρ στο 10ο λεπτό ήρθε μια αδικαιολόγητη κατάρευση)
Απίστευτη ισσοπαλία με Μπάρτσα 1-1 μέσα στο ΟΑΚΑ με Σισε Μπουονανότε, Λέτο και Ν'Γκάντι να κανουν όργια απιστευτα!

Επίσης στα υπόψην είναι και ο Bruno Zuculini 17 ετών αμυντικό χαφ που δείχνει να είναι εξελίξημος.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο μου και να έβαλα κι εγώ ένα λιθαράκι και μια βοήθεια.
theo83
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Feb 12, 2009 10:48 am
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Παναθηναικός φέτος έχει ένα πολύ καλό ρόστερ, με πολύ κάλες μονάδες στις περισσότερες θέσεις.. Αλλά είναι μία γερασμένη ομάδα που μπορεί να προσφέρει επιδόσεις μία μόνο χρονιά... Την πρώτη χρονιά το παίρνεις το πρωτάθλημα εύκολα με το υπάρχον υλικό.. Την δεύτερη όμως χρονιά θέλουμε δουλειά...

4-2-3-1 (2η χρονιά)

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ : OCHOA, KAPINOS
ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ : VYNTRA, MARINOS
ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ : SPIROPOYLOS, IOANNIDIS
ΣΤΟΠΕΡ : FASIO, BARBARIC , BOUGAIDIS
ΚΕΝΤΡΟ (2ΜC) :ANNAN, VASILAKAKIS, TACHTSIDIS, NINIS, FETSIS, FOURLANOS, SAMIOS
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΜΕΣΟΣ (ΑΜL-C-R) : KAKUTA, SAMMIR, SALVIO, FOURTOUNIS, CHRISTODOULOPOULOS, MAURIAS
EΠΙΘΕΤΙΚΟΣ : SANOGO, VELLIOS, KARELIS

ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ 19.000.000 EURO ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ...
ΠΑΙΧΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ..
Equilibrium
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Wed Oct 22, 2008 10:42 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα χαρακτηρηστικά του Ταχτσίδη όμως δεν είναι για παίχτη κέντρου, αλλά για παίχτη ασβέστη......στο περσινό τουλάχιστον εμένα που βγήκε ένα πάρα πολύ καλό Winger!
theo83
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Feb 12, 2009 10:48 am
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τον Ταχτσίδη είναι πολυθεσίτης...τον βάζω και winger αλλά εγώ θέλω γρήγορους..Απο εκεί βαράει σουτ και δίνει ωραίες κάθετες..
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

παίχτης ασβέστη δεν είναι με τίποτα ο ταχτσίδης, εκεί θες acceleration πάνω απο 14-15
:liverpool:
Voudeniotis
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Mon Nov 13, 2006 12:32 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Fiorentina,Panatha
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GK:Amelia, Tzorvas
WBR:Rafinha, Faubert (Vraljsko)
WBL:Emanuelson, Grimmi
CBR:Fazio, Galeano
CBL:Bassong, Juhasz,(Nkoulou)
DMCR:N'zonzi, Donadel
DMCL:Muntari, Katsouranis
AMR: Alexis Sanchez, Giovani dos santos
AMC:Paulo henrique, Ninis
AML:Buonanotte, Ba
CF:Balotelli, Humberto suazo,(benitez)
και πιτσιρικια...

Μου πηρε μια χρονια.
ετσι ειναι το καλοκαιρι του 2011.
Αν θελετε αναλυω...
Παναθηναικος-Fiorentina-Newcastle-Barcelona
anatoli_todorov13
Trialist
Trialist
Posts: 75
Joined: Sun Dec 28, 2008 1:23 pm
Football Manager της ομάδας: QPR
Αγαπημένη Ομάδα: QPR
Location: Στο save μου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δειτε και τον Μαυρια παιδια
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Voudeniotis wrote:GK:Amelia, Tzorvas
WBR:Rafinha, Faubert (Vraljsko)
WBL:Emanuelson, Grimmi
CBR:Fazio, Galeano
CBL:Bassong, Juhasz,(Nkoulou)
DMCR:N'zonzi, Donadel
DMCL:Muntari, Katsouranis
AMR: Alexis Sanchez, Giovani dos santos
AMC:Paulo henrique, Ninis
AML:Buonanotte, Ba
CF:Balotelli, Humberto suazo,(benitez)
και πιτσιρικια...

Μου πηρε μια χρονια.
ετσι ειναι το καλοκαιρι του 2011.
Αν θελετε αναλυω...

Σαν να να έπαιρνες μια ξένη ομάδα k να αγόραζες Νινή,Τζόρβα,Κατσουράνη... :D
Thanos.K
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Thu Nov 04, 2010 9:38 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BlueAno wrote:αφου υπαρχει θεμα ας πω και εγω το σχημα μου... εμενα δεν μ αρεσει να κανω μεταγραφες,ουτε μια,στην πρωτη μεταγραφικη περιοδο.. πιστευω πως χανετε η μαγια του παιχνιδιου...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Υποτίθεται, πως όταν αναλαμβάνουμε την ομάδα την πρώτη σεζόν, έχουν ήδη γίνει οι απαραίτητες μετεγγραφές, οπότε για αυτό και το μπάτζετ είναι αισθητά χαμηλό. Έτσι δοκιμάζουμε (χωρίς να επιβαρύνουμε επιπλέον οικονομικά την ομάδα), να πορευτούμε την πρώτη σεζόν με το υπάρχον ρόστερ, και στην επόμενη μετεγγραφική περίοδο, διώχνουμε αυτούς που θέλουμε και λογικά έχουμε πάρει πρωτάθλημα με Παναθηναϊκό και έχουμε τσιμπίσει και κανένα φράγκο απο Ευρώπη οπότε παίρνουμε τους παικτάράδες που θέλουμε.

Α, και επιπλέον, φαντάζομαι είναι περιττό να το αναφέρω αλλά το λέω σε περίπτωση που κάποιος δεν το γνωρίζει:

Μετά την πρώτη σεζόν, δεν σελινιαζόμαστε και αδειάζουμε το μισό ρόστερ με αυτούς που δεν μας αρέσουν και παίρνουμε μια ντουζίνα καινούριους, γιατί είναι σαν να φτιάχνουμε ξανά μια ομάδα από την αρχή. Δηλάδη π.χ ο βασικός κορμός της ενδεκάδας δεν μπορεί την σεζόν 2011-2012 να έχει τους μισούς διαφορετικούς από την σεζόν 2010-2011.

Και προωθούμε τους έλληνες ποδοσφαιριστές σε κάθε σεζόν μέσα από την ομάδα μας. Μικρούς έλληνες ταλεντάκους. Θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους.

Αυτα..
Δεν ξέρω.. συμφωνείτε εσείς με τις σκέψεις μου?

Καλή FΜανατζερική καριέρα σε όλους.
Xlapatsas13
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Tue Nov 10, 2009 1:12 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε Voudeniotis θελω να σου κανω 2 ερωτησεις

1)Ποσα λεφτα εδωσες Galeano?
2)Ειλικρινα δεν μπορω να εξηγησω πως μπορεσες και πηρες τον Balotelli το καλοκαιρι του 2011.Για να δεχτει να διαπραγματευτει μετα απο ενα χρονο παιχνιδιου πρεπει να εκανες κατι πολυ καλο στην ευρωπη και να ειχες μεγαλο wage budjet.Eμενα προσωπικα δεχτηκε να διαπραγματευτει το συμβολαιο του το καλοκαιρι του 2013 και ζητουσε 6Μ το χρονο και εγω μπορουσα να δωσω μεχρι 3,2Μ και σχετικα εχω μεγαλο wage budjet με αποτελεσμα να καταληξει στην Ρεαλ.

Εμενα ο Παναθηναϊκος μετα απο εναν χρονο ητανε καπως ετσι.

GK-Enyeama
DR-Σεϊταριδης(Βυντρα)-Ο Σεϊταριδης απο τα δεξια οπως και στο FM10 ειναι πολυ καλος και στεκει μια χαρα
DL-Monzon(Σπυροπουλος)-Αποκτηθηκε ο Monzon απο την Boca και ειναι πολυ σταθερος
DC-Juhasz(Boumsong)-O Juhasz πραγματικα ειναι αμυντικος για μεγαλη ομαδα.
DC-Guillerme Burdisso(Pogatetz)-Μαζι με τον Juhasz τους ζητανε η μιση ευρωπη.Και οι 2 μαζι μου στοιχησαν 3Μ.Ο Pogatetz απλα αποκτηθηκε για back-up.
DMC-Simao(Gilberto)-Για την ωρα στεκουν καλα και οι 2.Επισης μπορει να παιξει ο Μ.Diarra
MC-Κατσουρανης(Καραγκουνης)-Ο Κατσουρανης παλι σαν Box-to-Box δινει ρεστα
MC-Μ.Diarra(Gilberto)-O M.Diarra ηρθε σαν ελευθερος.Αυτος ο μεσος εχει αμυντικα καθυκοντα
AMR-Govou(Νινης)
AML-Leto(Cela)-O Cela αποκτηθηκε απο τον ατρομητο 18 χρονων αλλα δυστυχως ειναι παικτης που τον εβγαλε το παιχνιδι.Αν υπηρχε πραγματικα δεν θα ψαχνατε για αριστερο χαφ για τα επομενα 10 χρονια
AMC-Νινης(Verratti)-Για μια ακομα φορα εχω παρει τον αγαπημενο μου Verratti
ST-Diego Tardelli(Cisse)-Πραγματικα για αυτον τον παικτη καντε οτι μπορειτε για να τον παρετε.Τον απεκτησα τον πρωτο γεναρη με 3,6Μ επειδη ητανε Transfer Listed.Την πρωτη του γεματη χρονια εβαλε 22 γκολ στο πρωταθλημα και την δευτερη 31 σε 28 αγωνες.Η αξια του εχει παει γυρω στα 7Μ και η μιση Ευρωπη τον θελει αλλα τον εχω δεσει για αρκετα χρονια στον Παναθηναϊκο.


Επισης αξιζει να ασχοληθείτε με τον Fourlano γιατι εχει μελλον το παιδι.Ηδη με μερικα παιχνιδια που εκανε εχουν ενδιαφερθει μεγαλες ομαδες για αυτον.
Παικτες που δεν αναφερω σημαινει οτι πουληθηκαν ειτε εκεινη τη χρονια ειτε την επομενη.Απλα αναφερω τον κορμο της ομαδας.
Μετα απο 2 χρονιες εχουν αποκτηθει και αλλοι καλοι παικτες οπως
Biglia(Anderlecht)
Thiago Motta(Inter)
Caceres(Barcelona)
Pjanic(Lyon)
*(oι συγκεκριμενοι σαν ελευθεροι αποκτηθηκαν)

Αυτο που θελω να προσθεσω ειναι οτι το αμυντικο μου δίδυμο(Burdisso-Juhasz) και ο Diego Tardelli μπορουν να σταθουν σε οποιαδηποτε ομαδα
User avatar
Kerlon
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 2:29 am
Football Manager της ομάδας: SLB
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και είμαι στην τρίτη χρονια με τον παο έχω να προτείνω τους εξης παικτες.

st----> cristian benitez παρα πολυ καλος για αλλαγη του cisse με πάρα πολυ καλα στατιστικά οπως ντριπλα 16 τελείωμα 15 ταχυτητα 17 τεχνική 15 ελευθερος στο τελος της πρώτης χρονια
mc ----> danilinho κανει παπαδες στην ελλαδα
Tomas horava ταλεντακι με flair 16
AMC,AMR---> carlos esquivel φοβερός παίκτης με 1.5 έρχεται

DC --> JOSE GONSALVES ελευθερος
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”