4-1-3-2 - Γκόλ καί θέαμα σε ένα σύστημα

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
giannaras4
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Sat Mar 22, 2008 1:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,LAZIO,NEWCASTLE,ATHLETIC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν τραβηξεις τους 2 MC στα πλαγια τοτε αλλαζει ολο το συστημα και η φιλοσοφια του μετα παμε σε ενα εντελως διαφορετικο συστημα και οχι σε αυτο που συζηταμε..
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΣΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΒΑΣΤΕ
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giannaras4 wrote:Αν τραβηξεις τους 2 MC στα πλαγια τοτε αλλαζει ολο το συστημα και η φιλοσοφια του μετα παμε σε ενα εντελως διαφορετικο συστημα και οχι σε αυτο που συζηταμε..

Αλλάζοντας τους 2 MC σε Wide Mid (δηλαδή να τους πας στα ακρα) δεν αλλάζεις σύστημα γιατί δεν τους κάνεις winger απλά τους πας στα άκρα. Βέβαια μπορείς να τους αφήσεις εκεί που είναι και να τους δώσεις οδηγίες μέσω της προπόνησης οταν παίρνουν την μπάλλα να πατάνε γραμμή και να παίζουναπό τα πλάγια. Βέβαια αν οι δύο συγκεκριμένοι παίχτες είναι με καλά στατιστικά σε ότι έχει να κάνει με την αντίληψη του παιχνιδιού θα δεις ότι θα επιλέγουν από μονοι τους την κίνηση όταν πάρουντηνμπάλλα ή να πάνε στα πλάγια ή να παίξουν με κάθετες μπαλιες στους δύο επιθετικούς.

Απλά να υπενθυμήσω ότι το σύστημα δεν αποδίδει αμέσως θέλει υπομονή.

Πιστεύω να βοήθησα.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vdimop wrote:
giannaras4 wrote:Αν τραβηξεις τους 2 MC στα πλαγια τοτε αλλαζει ολο το συστημα και η φιλοσοφια του μετα παμε σε ενα εντελως διαφορετικο συστημα και οχι σε αυτο που συζηταμε..

Αλλάζοντας τους 2 MC σε Wide Mid (δηλαδή να τους πας στα ακρα) δεν αλλάζεις σύστημα γιατί δεν τους κάνεις winger απλά τους πας στα άκρα. Βέβαια μπορείς να τους αφήσεις εκεί που είναι και να τους δώσεις οδηγίες μέσω της προπόνησης οταν παίρνουν την μπάλλα να πατάνε γραμμή και να παίζουναπό τα πλάγια. Βέβαια αν οι δύο συγκεκριμένοι παίχτες είναι με καλά στατιστικά σε ότι έχει να κάνει με την αντίληψη του παιχνιδιού θα δεις ότι θα επιλέγουν από μονοι τους την κίνηση όταν πάρουντηνμπάλλα ή να πάνε στα πλάγια ή να παίξουν με κάθετες μπαλιες στους δύο επιθετικούς.

Απλά να υπενθυμήσω ότι το σύστημα δεν αποδίδει αμέσως θέλει υπομονή.

Πιστεύω να βοήθησα.
vdimop wrote:Καλησπέρα,

σου παραθέτω την παρακάτω απάντηση για βοήθεια.



Βασικά και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα την δεύτερη χρονιά με τον Ναυπακτιακό. Την πρώτη ανέβηκα τρένο από την Δ Εθνική στην Γ. Στην Γ όλη την χρονιά η ομάδα δεν μπορούσε να κερδίσει με τίποτα κι με το ζόρι σώθηκα την τελευταία αγωνιστική. Φέτος με δύο μεταγραφές "κατηγορίας" ένα αμυντικό χαφ και ένα φορ με έφεση στο γκολ και έναν καλό προπονητή με 3 αστέρια στο fit είμαι πρώτος μετά από 10 αγωνιστικές.

Παρατήρησα ότι για να δουλέψει καλά η τακτική και να έχει αποτελέσματα θέλει πολύ καλό αμυντικό χαφ, με marking πάνω από το 15 ή ανάλογα την κατηγορία πάνω από 11, και επίσης πλάγια μπακ που να μπορούν να ανεβάίνουν και να έχουν καλές σέντρες. Η άμυνα επειδή είναι ψηλά θέλει τα κεντρικά μπακ να έχουν pace & acceleration υψηλό για να μπορούν να καλύπτουν άνετα τους χώρους που δημιουργούνται από τα πλάγια.
Επίσης η αλλαγή που ΄κανω ανάλογα με τον αντίπαλο είναι τα δύο πλάγια χαφ από attack τα κάνω defence και τον MC από support σε attack. Αποτέλεσμα να έχεις καλό κέντρο που να μην περνάει τίποτα και στην κόντρα να έχεις μεγάλες πιθανότητες να τους λιώσεις στα γκολ.
Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και η προπόνηση που κάνει η ομάδα. Θέλει καλό προπονητή στo fit γιατί η ομάδα τρέχει πολύ σε κάθε αγώνα περίπου στα 110 χιλ στο σύνολο.

Επίσης και τα παρακάτω

Καλησπέρα,για να δεις αυτά που σου δίνει το σύστημα (κατοχή μπάλλας και πολλά γκολ) πρέπει να έχεις υπομονή και να το χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό δηλαδή σε πολλά ματς. Πρέπει οι παίχτες να αφομοιώσουν την τακτική και τις κινήσεις στην κάθε θέση κάτι που δεν είναι εύκολο μέσα σε 5 παιχνίδια. Σίγουρα πρέπει να έχεις και το ανάλογο υλικό που εσύ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τακτική θα σου δίνει πάντα πάνω από 55% κατοχή και με πολλές τελικές προσπάθειες. Επίσης θέλει και πολύ τρέξιμο, περίπου σύνολο 120 χιλιομετρα σε κάθε μάτς.
Υπομονή θέλει 4- 5 μήνες και μερικές προσωπικές πινελιές, βέβαια με το πως θέλεις να αναπτύσεται η ομάδα στο γήπεδο, από τα άκρα, από το κέντρο, με μακρινες μπαλιές κ.λ.π.
Εγώ όταν θέλω να παίξω επιθετικά τραβάω τους δύο μέσους από MC σε Wide Mid (και τους δύο attack) και τον κεντρικό μέσο BWM (support). Αντίθετα όταν θέλω να παίξω αμυντικά τους δύο μέσους τους αφήνω MC (defence) και τον μεσαίο τον κάνω Advance Playmaker (Attack). Βέβαια θέλεις να έχεις πολύ καλό εργαλείο στην θέση DMC γιατί ο συγκεκριμένος κάνει όλη την βρώμικη δουλειά. Ο συγκεκριμένος παίχτης πρέπει να έχει σίγουρα τα εξής χαρακτηριστικά: Marking,passing, Technique, Composure, Creativity,Determination, Pace, flair >= 15.

Τι να πω!!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!! Καταπληκτικός.!

Respect.! -ypoklinomai
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SiNgLe wrote:
vdimop wrote:
giannaras4 wrote:Αν τραβηξεις τους 2 MC στα πλαγια τοτε αλλαζει ολο το συστημα και η φιλοσοφια του μετα παμε σε ενα εντελως διαφορετικο συστημα και οχι σε αυτο που συζηταμε..

Αλλάζοντας τους 2 MC σε Wide Mid (δηλαδή να τους πας στα ακρα) δεν αλλάζεις σύστημα γιατί δεν τους κάνεις winger απλά τους πας στα άκρα. Βέβαια μπορείς να τους αφήσεις εκεί που είναι και να τους δώσεις οδηγίες μέσω της προπόνησης οταν παίρνουν την μπάλλα να πατάνε γραμμή και να παίζουναπό τα πλάγια. Βέβαια αν οι δύο συγκεκριμένοι παίχτες είναι με καλά στατιστικά σε ότι έχει να κάνει με την αντίληψη του παιχνιδιού θα δεις ότι θα επιλέγουν από μονοι τους την κίνηση όταν πάρουντηνμπάλλα ή να πάνε στα πλάγια ή να παίξουν με κάθετες μπαλιες στους δύο επιθετικούς.

Απλά να υπενθυμήσω ότι το σύστημα δεν αποδίδει αμέσως θέλει υπομονή.

Πιστεύω να βοήθησα.
vdimop wrote:Καλησπέρα,

σου παραθέτω την παρακάτω απάντηση για βοήθεια.



Βασικά και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα την δεύτερη χρονιά με τον Ναυπακτιακό. Την πρώτη ανέβηκα τρένο από την Δ Εθνική στην Γ. Στην Γ όλη την χρονιά η ομάδα δεν μπορούσε να κερδίσει με τίποτα κι με το ζόρι σώθηκα την τελευταία αγωνιστική. Φέτος με δύο μεταγραφές "κατηγορίας" ένα αμυντικό χαφ και ένα φορ με έφεση στο γκολ και έναν καλό προπονητή με 3 αστέρια στο fit είμαι πρώτος μετά από 10 αγωνιστικές.

Παρατήρησα ότι για να δουλέψει καλά η τακτική και να έχει αποτελέσματα θέλει πολύ καλό αμυντικό χαφ, με marking πάνω από το 15 ή ανάλογα την κατηγορία πάνω από 11, και επίσης πλάγια μπακ που να μπορούν να ανεβάίνουν και να έχουν καλές σέντρες. Η άμυνα επειδή είναι ψηλά θέλει τα κεντρικά μπακ να έχουν pace & acceleration υψηλό για να μπορούν να καλύπτουν άνετα τους χώρους που δημιουργούνται από τα πλάγια.
Επίσης η αλλαγή που ΄κανω ανάλογα με τον αντίπαλο είναι τα δύο πλάγια χαφ από attack τα κάνω defence και τον MC από support σε attack. Αποτέλεσμα να έχεις καλό κέντρο που να μην περνάει τίποτα και στην κόντρα να έχεις μεγάλες πιθανότητες να τους λιώσεις στα γκολ.
Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και η προπόνηση που κάνει η ομάδα. Θέλει καλό προπονητή στo fit γιατί η ομάδα τρέχει πολύ σε κάθε αγώνα περίπου στα 110 χιλ στο σύνολο.

Επίσης και τα παρακάτω

Καλησπέρα,για να δεις αυτά που σου δίνει το σύστημα (κατοχή μπάλλας και πολλά γκολ) πρέπει να έχεις υπομονή και να το χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό δηλαδή σε πολλά ματς. Πρέπει οι παίχτες να αφομοιώσουν την τακτική και τις κινήσεις στην κάθε θέση κάτι που δεν είναι εύκολο μέσα σε 5 παιχνίδια. Σίγουρα πρέπει να έχεις και το ανάλογο υλικό που εσύ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τακτική θα σου δίνει πάντα πάνω από 55% κατοχή και με πολλές τελικές προσπάθειες. Επίσης θέλει και πολύ τρέξιμο, περίπου σύνολο 120 χιλιομετρα σε κάθε μάτς.
Υπομονή θέλει 4- 5 μήνες και μερικές προσωπικές πινελιές, βέβαια με το πως θέλεις να αναπτύσεται η ομάδα στο γήπεδο, από τα άκρα, από το κέντρο, με μακρινες μπαλιές κ.λ.π.
Εγώ όταν θέλω να παίξω επιθετικά τραβάω τους δύο μέσους από MC σε Wide Mid (και τους δύο attack) και τον κεντρικό μέσο BWM (support). Αντίθετα όταν θέλω να παίξω αμυντικά τους δύο μέσους τους αφήνω MC (defence) και τον μεσαίο τον κάνω Advance Playmaker (Attack). Βέβαια θέλεις να έχεις πολύ καλό εργαλείο στην θέση DMC γιατί ο συγκεκριμένος κάνει όλη την βρώμικη δουλειά. Ο συγκεκριμένος παίχτης πρέπει να έχει σίγουρα τα εξής χαρακτηριστικά: Marking,passing, Technique, Composure, Creativity,Determination, Pace, flair >= 15.

Τι να πω!!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!! Καταπληκτικός.!

Respect.! -ypoklinomai




Σε ευχαριστώ δημιουργέ, βλέπεις την χρησιμοποιώ τώρα 10 σεζόν τη συγκεκριμένη τακτική και έχω πάρει τα πάντα. Βέβαια ξεκίνησα με τον Ναυπακτιακό Αστέρα όπου δεν πήρα Ch.L αλλά σήκωσα όλα τα άλλα (πρωτάθλημα, κύπελο, Εur. L) και το ch.L το πήρα με την Ρεαλ δύο φορές στις τρεις σεζόν που είμαι τώρα. Και φέτος είμαι στα ημιτελικά.
Φέτος θα ξαναγυρίσω στον Ναυπακτιακό και θα προσπαθήσω ξανά.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με ποιό patch; 10.3;
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SiNgLe wrote:Με ποιό patch; 10.3;
Με το 10.3
PAO15/5/1995
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun Jul 25, 2010 5:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου φοβερη τακτικη εχει ανεβει πολυ η επιθεση μου
ευχαριστω μεγαλε
-falaina
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρακαλώ :P
User avatar
marcello19
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Thu Jul 08, 2010 6:07 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Internazionale
Status: Θυελλα Αμαρουσιου
Location: Maroussi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με παναθα έχουν γίνει επιτεύγματα με αυτό το σύστημα μάγκες?
Επιτρέπεται να πέσεις επιβάλετε να σηκωθείς
#19 Number of the Beast
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω την αλήθεια αυτό το σαύστημα το πρωτο χρησιμοποίησα με Arsenal και έπειτα με παο. Πάρα πολύ καλά αποτελέσματα!!! αυτός ήταν ο λόγος τότε που αποφάσισα να την ποστάρω κιόλας.
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερο συστημα βεβαια θελει και καλο roster γιατι στις μικρες κατηγοριες δεν πιανει :cry: :cry: :cry:
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θενκς για τα καλά σου λόγια αλλά σε άλλους έχει πιάσει σε μικρές κατηγορίες.
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SiNgLe wrote:Θενκς για τα καλά σου λόγια αλλά σε άλλους έχει πιάσει σε μικρές κατηγορίες.
Μπορει γτ σεμενα στην προοδευτικη δεν επιασε δεν λεω εβαζα goal σε καθε ματς αλλα η αμυνα εμπαζε απο παντου μηπως εκανα κανα΄λαθος?γτ η αληθεια ειναι οτι οι αμυντικοι μου ηταν για τα μπαζα μηπως φταιει αυτο?
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λογικά.. Τι να σου πω. Μάλλον αυτό θα φταίει.
mesolonghi gate 2
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Wed Sep 08, 2010 12:53 pm
Football Manager της ομάδας: osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file na se rwthsw gia to systima auto.sta epi8etika korner oi epi8etikoi mou ka8ontai sthn amuna.ti na kanw??
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”