"Μεγαλες" ομαδες και large database. Εχει νοημα?

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mιας που συντομα βγαινει το FM2011 θα ηθελα να κανω μια δευκρινιστικη ερωτηση ως προς το μεγεθος της database.

Εαν επιλεξεις μεγαλες ή μεγαλομεσαιες ομαδες οπως πχ Tottenham, Fiorentina κτλ εχει νοημα να διαλεξεις large database (δεδομενου του τι χανεις απο αποψη ταχυτητας)?

Με αλλα λογια, εαν επιλεξεις small database ουσιαστικα θα μεινουν στο παιχνιδι οι παικτες με σχετικα μεγαλο reputation (υψηλο CA). Αλλα απο τη στιγμη που εισαι ηδη σχετικα μεγαλη ομαδα δε σε ενδιαφερουν (ιδιαιτερα) οι υπολοιποι, σωστα?

Επιπλεον το μεγεθος της database θα επηρρεασει τον αριθμο των μελλοντικων wonderkids? Δηλαδη small database= λιγοτεροι μελλοντικοι messis & Ronaldos στο παιχνιδι ή απλα δε θα βγαινουν τοσοι πολλοι μετριοι regens?

Εαν καποιος ξερει θα με βοηθουσε πολυ, γιατι και πολλες σεζον μου αρεσει να παιζω, και μετριο λαπτοπ εχω.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15420
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Mε πόσους παίκτες θεωρείς μεγάλη τη db?
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνηθως δεn φτιαχνω customize databases, απλα οταν ξεκιναω το παιχνιδι επιλεγω απο τις 3 κυριες επιλογες (small/medium/large). Συνηθως επιλεγω large και μου βγαινουν περιπου 11000-14000 παικτες (μπορει να βαλω καμμια αργεντινη, βραζιλια μεσα εαν παιζω ελλαδα). Σε αυτο το μεγεθος και με ενα πρωταθλημα ανοικτο (και αλλα 3 view only) το παιχνιδι μου κυλαει καλα τα πρωτα 5-6 χρονια και μετα πεφτει η ταχυτητα.

Με "καιει" βασικα το θεμα των regens που ανεφερα στο αρχικο ποστ γιατι τους αρχικους παικτες μπορω να τους τσεκαρω με λιγη υπομονη. Επιπλεον ενα εχω view only πρωταθληματα επηρρεαζει την ταχυτητα?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15420
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εγώ πχ θεωρώ νορμάλ db από 75.000 και πάνω, γι' αυτό σε ρώτησα :D

Τα view only δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την ταχύτητα, αλλά μπορείς να βάλεις και low ή καθόλου details και στα ανοιχτά που δεν είσαι εσύ, για να τα κάνει και αυτά sim χωρίς να αποθηκεύει τους αγώνες

Με την custom μπορείς να επιλέξεις ακριβώς αυτά που θες πάντως, ψάξτο λίγο..
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστω Nik για τις πληροφοριες.

Για τον αριθμο και ποιοτητα των regens ξερεις τιποτα?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15420
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Σίγουρα είναι καλό να έχεις φορτωμένα όσο περισσότερα πρωταθλήματα γίνεται, είτε playable είτε view-only
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”