Τα σκαμπανεβάσματα του Πανσερραϊκού

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
BAKOTH
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Sep 11, 2010 8:27 pm
Football Manager της ομάδας: panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα σας...

ειμαι καινουριος στο φορουμ και αν και σε λιγο καιρο παει να βγεi το 2011 εγω τωρα αρχισα να ασχολουμε με το 10...!!!

ως τωρα επαιζα το 08 οπου και εκει ειχα τον πανσερραικο και σε 25 χρονια ειχα παρει παρα πολους τιτλους
ευτασα να εχω τα πιο πολλα χρηματα απο ολες τις ομαδες και αυτο γιατι εβγαζα τα καλυτερα ταλεντα απο τις ακαδημιες....

εδω ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει αρκετα...

το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να αγωρασω 4 προπονητες..οπου η προπονηση σε καθε το μεα φτανει να εχει μ.ο 3 με 3.5 αστερακια και επιδη ο πανσερραικος εχει αρκετα καλο ροστερ κανω και και μια με δυο προσθικες μονο....

το καλοκαιρι κανω αρκετα φιλικα ματς(ιουλιο-αυγουστο καθ 3 με 4 μερες και το 90% αυτων των φιλικων με μικρες ομαδες για να μην δινω και λευτα) και τις τελευταιες 15 μερες πριν αρχισει το πρωταθλημα κανω 2 με τον τελευταιο 6 πριν το πρωτο ματς....

ενω η ομαδα ξεκιναει καπως καλα(οπως την περιμενω με την προετοιμασια που την κανω) μετα παει πολυ καλα για κανα μηνα αλλα απο τον δεκεμβριο και μετα η ομαδα απλα δεν παει με τιποτα.....

το fit των παιχτων ειναι πολυ καλο δλδ πανω απο 95% και τελιωνουν τον αγωνα με σχεδον 70%...

εκει που πιστευω πως υπαρχει προβλημα ειναι στα χρηματα...
αν και πουλαω κανα δυο παιχτες και απο αυτους παιρνω περιπου 1.2μ και απο τους 2,τα λευτα δεν φτανουν....

αν μειωσω τους προπονητες για να μην εχω τετοιο προβλημα με τα χρηματα πως θα παιξω...??

εχει καποιος να μου προτηνει κατι...???
Last edited by Tsakalaki on Wed Sep 22, 2010 4:04 pm, edited 2 times in total.
Reason: Έκανα και κεφαλαία μικρά, διότι πόνεσαν τα μάτια μου
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!! :D Φίλε καλως όρισες -gioupi

Μην γραφεις με κεφαλαία ειναι σαν να φωναζεις (:

Ψάξου λίγο στα υποφόρουμ που ήδη υπάρχουν και θα βρεις τις λυσεις που θες :-D Το μεγαλύτερο όπλο σου ειναι η υπομονή :wink:
Last edited by Asvos21 on Wed Sep 22, 2010 3:37 pm, edited 1 time in total.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
BAKOTH
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Sep 11, 2010 8:27 pm
Football Manager της ομάδας: panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω φιλε μου...

εχω διαβασει αρκετα απο αυτα που εχουν γραψει τα παιδια στο φορουμ αλλα πιστευω πως αυτα γινοντε στην συνεχεια...

εγω θελω μια μικρη βοηθεια για την αρχη...αν υπαρχει καποιος που εχει κανει την αρχη απο β ελλαδας...
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Γεια σου φίλε μου. Αν δεν κάνω λάθος γράφεις και σε φόρουμ του Πανσερραϊκού οπότε ξέρω το nick σου και από εκεί! Στο θέμα μας τώρα, ένα save έχω στο fm2010 και αυτο είναι φυσικά με Πανσερραικό!!!!! Πρώτη χρονιά πιστεύω ό,τι κι αν γίνει έχεις το ρόστερ για να ανέβεις κατηγορία (χτύπα και καναν δανεικό από ΠΑΟΚ αν χρειαστείς φθηνή προσθήκη).. Από κει και πέρα καλοκαίρια στο ελληνικό πρωτάθλημα μπορείς να χτυπήσεις πολύ καλούς παίκτες ελέυθερους. Εγώ αυτό έκανα και η πορεία μου είναι άκρως πετυχημένη νομίζω (1η χρονια άνοδος, 2η χρονιά παραμονή με το ζόρι, 3η χρονιά πρωτάθλημα, 4η χρονιά play off, 5η χρονιά πρωτάθλημα, 6η χρονιά πρωτάθλημα και βάλε και 3 κύπελλα ελλάδος).. Χρήματα για μεταγραφές δεν σπατάλησα ποτέ γιατί πολύ απλά δεν είχα (νομίζω δεν παίρνεις το 100% των χρημάτων από κάθε πώληση παίκτη). Έπαιρνα κάθε καλοκαίρι ελεύθερους παίκτες και μόνο στις θέσεις που χρειαζόμουν. Τελικά η ομάδα μου έχει αξία 35M (το γραφει στο information), το γηπεδο εχει αναβαθμιστει σε 14000 θεσεις (δεν παει παραπανω) και οι εγκαταστασεις ειναι excellent trainnig facilities και good youth facilities αναβαθμίζοντας τα όλα από τα χρήματα που πήρα από τη συμμετοχή στο c.l. (όπου φυσικά δεν είχα καμία τύχη).
BAKOTH
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Sep 11, 2010 8:27 pm
Football Manager της ομάδας: panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι φιλε,γραφω και σε φορουμ του πανσερραικου....

βασικα εγω απο παιχτες παιρνω ουντεζε και γιαννου(δεν εμπιστευομαι τον κυριακιδη...πιστευω ξερεις το γιατι..χαχα)

απο κει και περα και γω ποτε δεν αγοραζω παιχτες-προπονητες με συμβολαιο αλλα ψαχνω παντα ελευθερους...

αυτο που δεν ξερω ειναι το τι γινετε με τους προπονητες...πιστευω πως το μπατζετ της ομαδας δεν μπορει να καληψει
τα (φθηνα) συμβολαια των 4ων προπονητων που περνω και απο κει και περα αρχιζει η ομαδα να μην παιζει λογο του οτι δεν υπαρχουν χρηματα και οτι και να κανω δεν αλλαζει τιποτα......

εσυ πηρες 4 προπονητες..??
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

βασικά ποτέ δεν έχω καταλάβει από πού κόβονται τα λεφτά των συμβολαίων των προπονητών!!! πρώτη χρονιά δώσε καλύτερα βάση στους παίκτες και από δεύτερη χρονιά και μετά πάρε προπονητικό team! εγώ πλέον έχω καμιά 30αριά μέλη στο προπονητικό team μαζί με τους scouters και βγάζω 4.5 αστεράκια σε κάθε κατηγορία! επίσης χρησιμοποιούσα πολύ τον Γκούρτσα τις 2 πρώτες σεζόν έτσι ώστε 3η,4η και 5η σεζον να μου έχει γίνει πραγματικά τούμπανο ο παίκτης (16 finishing, 18 composure) και να ξεπερνάει επι 3 συνεχόμενες σεζόν τα 30 γκολ στη superleague με αποτέλεσμα να κληθεί στην εθνική, να πάρει πολλές συμμετοχές και τώρα να τον θέλει όλο το εξωτερικό!!!!!!! Πάντως δεν έχω ΤΡΕΛΟ ρόστερ απλά κρατάω τους ίδιους παίκτες πολλά χρόνια και κάνω λίγες προσθήκες όπου χρειάζεται..

Υ.Γ. GK Matej Delac (Fotis Koutzavasilis), DR Giannis Maniatis (Anestis Argyriou), DL Angel Bernal (είναι regen) (Nikos Karabelas), DC Tasos Papazoglou (Kostas Manolas), DC Savvas Gentsoglou, DM Giorgos Siakkas, MC Grigoris Makos, MC Manolis Papasterianos (Dimitris Anakoglou), AMR Vieirinha (Giorgos Georgiadis), AML Fredson (είναι regen) (Βοzidar Tadic), FC Dimitris Gourtsas (German Pacheco)

Υ.Γ.2. Είχα φέρει ελεύθερο Adebayor στα 30 του και Agger στα 29 του, αλλά σε 6 μήνες τους ζητούσε η Milan και ήταν unhappy οπότε πούλησα 5,75Μ τον πρώτο και 3Μ τον δεύτερο + 700Κ τον Aβραάμ Παπαδόπουλο που είχα πάρει επίσης ελεύθερο!
BAKOTH
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Sep 11, 2010 8:27 pm
Football Manager της ομάδας: panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ok ευχαριστω...
θα δοκημασω να το αρχισω παλι χωρισ να παρω προπονητες....
βασικα δεν το εχω ξανακανει αλλα να δουμε...
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Έχει μερικούς regen προπονητές όταν αρχίζεις το παιχνίδι γιαυτό το λόγο ακριβώς (αφραγκία)!!!! Δοκίμασε καναν τέτοιο ίσα ίσα να προπονεί την ομάδα!! Ο Ζαλίκας καλύτερος είναι νομίζεις? (:
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”