Κι όμως, χτίζεται και νέο γήπεδο!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
Leftos
Amateur
Amateur
Posts: 150
Joined: Thu Dec 23, 2004 4:21 pm
Location: Πάτρα/Νέα Ιωνία Αττικής
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με μεγάλη μου χαρά μετά από κοντά 10 χρόνια manager και κατά τη διάρκεια του τελευταίου καψίματος μου (15 σεζόν ολοκληρωμένες με τον Ολυμπιακό, πλέον στο 2025), έλαβα για πρώτη φορά τη χαρά του να δω ανακοίνωση από το προεδρείο για νέο γήπεδο!

Τι χρειάστηκε να ζήσω;
Μερικές κακές σεζόν στην αρχή όπου οι άλλες ομάδες ήταν ένα βήμα μπροστά σε μεταγραφικό επίπεδο αλλά και σε τακτική...
Κάποιες πολύ επιτυχημένες μεταγραφές πραγματικών παικτών (Salvador Cabanas, Vincent Enyeama, Hernanes) αλλά και regens...
Δύο μεγάλα αστέρια να βγαίνουν από τις ακαδημίες...
Τα οικονομικά να φτάνουν στο απροχώρητο και την αποχώρηση του προεδρείου για να αγοραστεί ο σύλλογος από consortium με κεφάλι τον (παμ παμ πααααααααααμ) Γρηγόρη Γεωργάτο!
Πολλά πολλά πρωταθλήματα και κύπελλα...
Το γήπεδο από τον χαμηλότερο μέσο όρο να κλείνει με 32700 μέσο όρο κόσμο (σε 33334 χωρητικότητα, Καραϊσκάκη) την τελευταία χρονιά...
Πορείες στην Ευρώπη σταθερά από First Knockout Round μέχρι Ημιτελικό, με αποκωρύφωμα το να φτάσω στον τελικό κόντρα στη Bayern τη σεζόν 2022/23, όπου και δυστυχώς χάσαμε με 2-1...

Και επειδή ξέρω ότι πολλοί αμφιβάλλουν για το αν χτίζεται νέο γήπεδο στα FM πριν το 2011 όπου θα έχουμε ρητά αυτή την επιλογή στα Board Requests, τελικά μπορώ με χαρά να πω ότι ναι, χτίζεται! Απλά χρειάζεται μια σταθερά επιτυχημένη πορεία για αρκετό καιρό (και προφανώς αρκετά χρόνια μακριά από την κατασκευή του τελευταίου γηπέδου), εύρωστη οικονομική κατάσταση και γενικά εμπιστοσύνη από το προεδρείο τόσο στους παίκτες αλλά και στον προπονητή.

Το να χτιστεί νέο γήπεδο δεν το ζητάτε μέχρι και το FM10, το Expand Stadium απορρίπτεται ούτως ή άλλως. Όταν έρθει η ώρα η ανακοίνωση θα βγει από το προεδρείο χωρίς δική σας παρέμβαση. Επίσης δε χρειάζεται η ομάδα να διαθέτει 100 μύρια όπως έχω διαβάσει σε άλλα forum. Το γήπεδο χτίζεται με δάνειο (30ετές!!! στην περίπτωσή μου) και από την απόσβεση που γίνεται με την πώληση του παλιού γηπέδου μαζί με χορηγίες.

Για του λόγου το αληθές, η ανακοίνωση:
Image

Ο παίκτης από τον οποίο το γήπεδο θα πάρει το όνομά του και η πορεία του:
Image

Τα οικονομικά της ομάδας την ημέρα της ανακοίνωσης:
Image

Γενικές πληροφορίες για την ομάδα (συν η εκτιμώμενη αξία της ομάδας):
Image
‎"I have a CD burner. My fireplace." --Steven Wright
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ειλικρινά την είχα πάντα αυτή την απορία, γιατί το είχα δει στα tips που βγάζει όταν πατάς continue!!!! συγχαρητήρια φίλε!! άντε με το καλό στο "παλάτι" σου! :-D
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος.!

Μου έδωσες το απαραίτητο morale boost να συνεχίσω και εγώ το save με την Αναγέννηση Καρδίτσας,που τη σεζόν 2017-18 έχουνε γίνει όλα τα expansions και δε πάει παραπάνω από 12.000.

Μία απορία.Η ομάδα μου έχει balance στα 16Μ,αλλά υπάρχει ένα loan της τάξεως των 9.25Μ,που αποπληρώνεται το 2041 με δόσεις 51Κ/month. :evil:

Υπάρχει περίπτωση να πάρει νέο δάνειο για το γήπεδο;Τα της εμπιστοσύνης σε μένα και την ομάδα είναι προφανέστατα,πήραμε Europa League το 2016. :P
Arktouros
Amateur
Amateur
Posts: 192
Joined: Mon May 05, 2008 2:52 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μου εχει συμβει και εμενα αυτο και περιπου την ιδια χρονικη στιγμη με τον φιλο...Αλλα ειμαι και σχετικα καινουργιος στο φορουμ και δεν γνωριζα οτι ειχε τεθει ως απορια το συγκεκριμενο θεμα.

Οπως και να εχει συγχαρητηρια φιλε,και εις ανωτερα :D
pro7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 619
Joined: Fri Oct 30, 2009 10:39 pm
twitter: NotoriousPr0
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σκυλος ο Χερνανες!! Πολυ ωραιος φιλε καλη συνεχεια!!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως δεν στον είχε πάρει τον Hernarnes καμιά ομάδα από τα top-15 της Ευρώπης! Μπράβο πάντως..
Leftos
Amateur
Amateur
Posts: 150
Joined: Thu Dec 23, 2004 4:21 pm
Location: Πάτρα/Νέα Ιωνία Αττικής
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο φίλο που ρωτάει αν οι ομάδες μπορεί να έχουν δύο δάνεια, είναι σίγουρα στις δυνατότητες του Manager, αφού θυμάμαι ότι σε παλιότερο manager ο Ολυμπιακός κουβαλούσε δύο διαφορετικά δάνεια τα οποία περίμεναν αποπληρωμή. Τώρα κατά πόσο το προεδρείο σου είναι διατεθειμένο ενώ υπάρχει ήδη δάνειο να πάρει και δεύτερο, εξαρτάται από τον πρόεδρο φαντάζομαι και τους μετόχους.

Στο φίλο που ρωτάει πώς και ο Hernanes δεν έφυγε για το Top-15, μπορώ να πω ότι έχω φτάσει να το αναρωτιέμαι για πολλούς παίκτες αυτό. Κάποιοι από τους καλύτερους που έχουν έρθει στην ομάδα (αλλά και τα αστέρια της ακαδημίας), σύντομα όταν εμφανιζόντουσαν οι μεγάλες ευρωπαϊκές με ενδιαφέρον για την απόκτησή τους, έπαιρναν τα μυαλά τους αέρα και παραπονιόντουσαν ότι ήθελαν να πάνε σε μια μεγαλύτερη ομάδα. Πολλοί παίκτες από τους καλύτερους που έχουν περάσει έφυγαν για ομάδες του εξωτερικού με μεγαλύτερο reputation, άλλοι μέχρι να φύγουν είχαν καταστρέψει το ηθικό της ομάδας με τσακωμούς και αντιπάθειες, ενώ άλλοι με κάποια καλά συμβόλοια, πίστη σε αυτούς, καλά σχόλια όταν τα άξιζαν και με μια γενικότερα καλή πορεία της ομάδας, έφτασαν να μείνουν πιστοί για πολλά χρόνια. Μη κοινοτικοί έφτασαν να κλείσουν 10ετία στην Ελλάδα και να παίρνουν την υπηκοότητα. Ο Derbyshire αν και Άγγλος μετά από 10 χρόνια πήρε ελληνική υπηκοότητα γιατί έλεγε ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να τον πάρουν στην Εθνική Ελλάδος παρά στην Εθνική Αγγλίας.

Είναι στο χαρακτήρα του παίκτη πιστεύω αλλά και σε όλους τους παράγοντες που ανέφερα παραπάνω το να κρατήσεις έναν πολύ καλό παίκτη στην ομάδα.

Παρ'όλ'αυτά, δεν έπαψα να νιώθω αδικημένος όταν άκουγα παίκτες να θέλουν να πάνε σε "μεγαλύτερη ομάδα" ενώ είχαμε φτάσει τελικό Champions League και ήμασταν στην 8η θέση της Ευρώπης. Θέλω να ελπίζω ότι το Dynamic League Reputation του FM11 θα λύσει αυτό το πρόβλημα, και όταν πλέον θα έχεις καταφέρει να κάνεις την ομάδα σου μία από τις μεγάλες ευρωπαϊκές, οι παίκτες να μη σε θεωρούν πια μικρότερη από ομάδες που προημιτελικά Champions League έχουν να αγγίξουν 7 χρόνια... Εκείνη τη χρονιά (του τελικού CL) είχα φτάσει να χάσω και παίκτη για τον ίδιο λόγο για ομάδα που δεν ήταν ΚΑΝ Europa League. Το άνω όριο Reputation πρέπει να αφαιρεθεί όπως παραδέχτηκε ο ίδιος ο Miles Jacobson και όπως και έκαναν στο FM11.

Πλέον από το Νοέμβρη δε θα συζητάμε "πω πω πώς την κράτησες αυτή την παιχτούρα". Όταν αξίζει, θα μπορείς να τους κρατάς.

Ευχαριστώ όλους πραγματικά για τα θετικά σχόλια. Εύχομαι αντίστοιχες επιτυχίες στις μανατζερικές σας ώρες (βλ. μέρες, βλ. εβδομάδες).
‎"I have a CD burner. My fireplace." --Steven Wright
User avatar
panahs
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Sat Nov 06, 2004 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: ---
Αγαπημένη Ομάδα: Αμπαλιακός
Location: Πειραιάς - Κερατσίνι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επιβεβαιωνω και γω καπως ετσι στο 2022 μου φτιαξε η διοικηση το olympiakos stadium ... [ειμαι στο 2036 τωρα :) ]
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17736
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν είναι απαραίτητο να φτάσεις τόσο μακριά.Εμένα στο 2015 έφτιαξε νέο γήπεδο με το όνομα μου φυσικά και μέσα σε ένα χρόνο μετακόμισα εκεί και παίζω κανονικά.Μάλιστα την πρώτη χρονιά μου ανακοίνωσε ότι θα κάνει και expand το γήπεδο με πάρα πολλές θέσεις.Όλα αυτά στον Ολυμπιακό και έχοντας τον Κόκκαλη στο τιμόνι.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Γήπεδο ναι, μπορείς να χτίσεις, εκτός κι αν έχεις αναλάβει τον ΠΑΟ, για λόγους ρεαλισμού :D
Leftos
Amateur
Amateur
Posts: 150
Joined: Thu Dec 23, 2004 4:21 pm
Location: Πάτρα/Νέα Ιωνία Αττικής
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φανταστείτε με το Dynamic League Reputation να δούμε από το FM11 να χτίζονται παλάτια 60-80 χιλιάδων θέσεων...
‎"I have a CD burner. My fireplace." --Steven Wright
User avatar
yannis20
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Jun 18, 2009 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Νίκη Βόλου, ΑΕΚ
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μένα δεν έχουν φτιάξει γήπεδο :( , αλλά σε έναν φίλο μου του φτιάξανε το Karataidis park το 2016 νομίζω. :snif:
User avatar
giorgosathens13
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Wed Sep 22, 2010 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Bayern Munchen
Location: Area 51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας φιλος μου είχε σηκώσει με τσατσιές το Champions League στο CM 2003-2004(Πριν το ματς το κανε αποθήκευση,έπαιζε τν αγωνα μέχρι να τον κερδίσει κ οταν τν εχανε το κλεινε και το ξανανοιγε)και του είχε πει η διοίκηση του ΠΑΟ,ότι οι οπαδοί προς τιμήν του θα χτίσουνε άγαλμα με δικά τους έξοδα έξω απο το Απόστολος Νικολαίδης.
[Σημασία δεν έχει πώς θα φτάσεις στην κορυφή,αλλά πώς θα παραμείνεις εκεί πέρα
venom1987
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Thu Apr 22, 2010 1:26 am
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.....15 σεζον με τον γαυρο???και ουτε ενα τσαμπιονσ λιγκ??? εγω με την αεκ
3 χρονια το πηρα.....και ιδικα ο γαυρος που εχει παιχτουρες (μονο στο FM)
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15585
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Μα έχεις vice captain LEMMENS;
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”