Δημοψήφισμα: Μετάφραση για το FM 2011

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θανάση δε νομίζω πως κάποιος θα προτιμούσε σε ότι έχει δυσκολία να περιμένει μια μετάφραση από το site μας. Κατάλαβα γιατί και πώς το λες αλλά μακάρι να μην ξαναχρειαστεί να κάνουμε μετάφραση για μέσα στο παιχνίδι και να περιοριστούμε στους οδηγούς (π.χ. του FM-Britain που είναι θυσαυροί).
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δικιο εχεις σε αυτο που λες.Απλα εχουμε μεταφρασει εκτος απο τακτικους ορους,τα Possible Comments και τους οικονομικους ορους.Αυτα νομιζω οτι δεν υπαρχει σε καποιον οδηγο...
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί δε με πιάνεις;;
padeloswp8 wrote: μακάρι να μην ξαναχρειαστεί να κάνουμε μετάφραση για μέσα στο παιχνίδι και να περιοριστούμε στους οδηγούς (π.χ. του FM-Britain που είναι θυσαυροί).
το "μακάρι" πάει στο να μπουν Ελληνικά. Κάπως άκυρο το ποστ σου...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αααα οκ,λαθος συννενοηση... :D.Με μπερδεψες λιγο αλλα τωρα καταλαβα...

Απλα καταλαβα οτι εννοουσες οτι εχουμε κανει τα παντα απο μεταφρασεις και να μην χρειαστει να κανουμε αλλες...
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ταν πολυ ωραιο παντως ενα ελληνικο fm
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14523
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Τα Ελληνικά στο παιχνίδι είναι απο τα τελευταία ζητήαματα που μας απασχολούν, ας φτιάξου λίγο κάποια άλλα συμαντικά πράγματα στο γκέιμ και ύστερα τα λέμε για την ελληνική γλώσσα.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ναι, και θα το κανουν στα ελληνικα , και θα παιζω εγω και γενικα οι μισοι στα Αγγλικα και οι αλλοι μισοι ελληνικα!

Και θα μπαινει ο καθενας να ανοιγει τοπικ με τιτλο "Η ομάδα υποκαταφέρνει" ... και θα μυριζουμε τα νυχια μας να καταλαβουμε τι εννοει! (Underachieving :D )
bjbill
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1480
Joined: Sun May 17, 2009 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικός, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομιζω πως το παρατραβηξαμε λιγο φετος με την ελληνικη γλωσσα. Ενταξει θα βηθουσε μερικους που δεν ξερουν καλα ή καθολου αγγλικα αλλα μετα τι?
Οι μισοι θα συνχεισουν να παιζουν Αγγλικα και οι αλλοι μισοι που θα παιζουν ελληνικα θα δουνε την γλωσσα μας να κακοποιειται...
mpoker
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Tue Sep 20, 2005 1:16 pm
Football Manager της ομάδας: Zulte Waregem
Αγαπημένη Ομάδα: Παοκ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτη η ερωτηση γινεται εδω και 3 τουλαχιστον χρονια και απο οτι εχουμε δει, η εταιρια μαλλον δεν προτιθεται να κανει κατι. Σιγουρα πιστευω οτι η μεταφραση θα βοηθησει ιδιαιτερα τους νεους παικτες αλλα για ολους εμας που παιζουμε 6-7+ χρονια πλεον ειναι μια συνηθεια η ξενη γλωσσα. Εγω προσωπικα θα ηθελα το παιχνιδι μεταφρασμενο (οι αλλες γλωσσες ειναι καλυτερες?) αλλα και ετσι δεν με πειραζει...το συνηθισα

Υ.γ. 1) Μαλλον δεν ειναι θεμα πωλησεων το να γινει μια μεταφραση του παιχνιδιου σε καποια αλλη γλωσσα
2) ισως αν καποιος προσφερθει στην εταιρεια να κανει την μεταφραση του παιχνιδιου και υστερα να την περασουν μεσα στο παιχνιδι
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8485
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Οχι αλλο εναρκτηριο λακτισμα και κλαδευτήρι :D
User avatar
bouzouxis7
National Manager
National Manager
Posts: 8899
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:04 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Newcastle #No_Transfers FC
facebook προφίλ: nikos.bachtis
twitter: DoctorWho7777
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καταρχην ειναι τοσο δυσκολο να γινει μεταφραση του παιχνιδιου;Ισως ενας φανατικος ελληνας του φμ θα προσφεροταν και τσαμπα να κανει την μεταφραση..
This isn't funny Dean, the voice says I'm almost out of minutes!


Όταν είσαι ένα τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν είσαι. allons-y
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά το θέμα με την Ελληνική γλώσσα είναι ένα θέμα που δεν με απασχολεί καθόλου. Τόσα χρόνια έχουμε συνηθίσει και έχουμε αγαπήσει έτσι το παιχνίδι. Έπισης πιστέυω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο το επίπεδο των Αγγλικών που χρησιμποποιεί το παιχνίδι ώστε να δυσκολέψει κάποιον τόσο που να μην καταλαβαίνει τις λειτουργίες του η να μην μπορεί να το χειριστεί.
DROIT AU BUT
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8485
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

bouzouxis7 wrote:Καταρχην ειναι τοσο δυσκολο να γινει μεταφραση του παιχνιδιου;Ισως ενας φανατικος ελληνας του φμ θα προσφεροταν και τσαμπα να κανει την μεταφραση..
Δεν υπάρχει περίπτωση όσο και φανατικός να είναι καποιος να εκανε μετάφραση οποιουδήποτε παιχνίδιου χωρίς ανταλλάγματα.Το λιγότερο χρονικο διάστημα που θα χρειαστεί καποιος για να ολοκληρώσει μια τετοια μετάφραση ειναι πολύ μεγαλο και επισης μια μετάφραση πρεπει να είναι και σωστή δηλαδή οχι σαν του PES που εκαναν μετάφραση λέξη-λέξη. Απο του χρόνου παλι δεν ειναι και τόσο επιτακτικη αυτή η μετάφραση εξ'άλλου...
User avatar
giorgosathens13
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Wed Sep 22, 2010 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Bayern Munchen
Location: Area 51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και θέλω να βγεί το παιχνίδι στα ελληνικά,γιατι με τα αγγλικά είμαι ολίγον(χωρίς να προσβάλω την καταγωγή πιθανόν μερικών συνφορουμιτών)βλάχος(δεν έχω πατήσει καν σε ξενόγλωσσο φροντιστήριο για αγγλικα),τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το παιχνίδι,έχω μάθει απέξω και ανακατωτά διάφορες ορολογίες με αποτέλεσμα να μάθω και να βελτιώσω τα αγγλικά μου σε ικανοποιητικο βαθμό.Αλλά απο την άλλη το παιχνίδι χρόνο με τον χρόνο γίνεται πιο πολύπλοκο,με την ύπαρξη του ελληνικού μενού να είναι αναγκαία,ώστε ο πρωτάρης αλλά και ο καμμένος καταναλωτής/αγοραστής να μάθει και να χαίρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτό το θεϊκο παιχνίδι αντίστοιχα.
[Σημασία δεν έχει πώς θα φτάσεις στην κορυφή,αλλά πώς θα παραμείνεις εκεί πέρα
petritis31
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Wed Dec 06, 2006 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αμα θενε καλυτερες πουλησεις στην ελλαδα ασ το εχουνε σε τιμη αναλογη της αγγλιας γιατι εγω πχ εγω γιατι μπορουν να μπουν ελληνικα να παιρνω το game 10-20ε παραπανω απο ελλαδα?οσο για την πειρατια που λενε ειναι προφαση γιατι δεν υπαρχει μονο στην ελλαδα
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”