Τακτικές κατά τη διάρκεια του αγώνα

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
dimas
Trialist
Trialist
Posts: 58
Joined: Sat Dec 29, 2007 4:53 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν νικάω μια αρκετά καλή ομάδα στα μέτρα μου να συνεχίζω να πιέζω ή να κλειστώ πίσω?
ΧΕΛΠ
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εξαρτάται από την κατάσταση των παικτών σου και του αντιπάλου :wink:
Κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό.
Για παράδειγμα, όταν το condition των παικτών σου, μη τους βάζεις πολλά forward runs.
Όταν παίζεις με δέκα παίκτες, χαμήλωσε λίγο το team freedom για να μειωθούν τα λάθη.
Αν ο αντίπαλος πιέζει πολύ κι εσύ δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο παρά να κλειστείς, επέλεξε την αντεπίθεση. Βοηθάει πολύ αν παίζεις με φτερά για να πέρνουν τη μπάλα (focus passing: down both flanks) και να σπαταλούν χρόνο (εννοείται ότι αν μένουν 10 λεπτά και σε πιέζουν wasting time στο full.

Συμπέρασμα - Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, και ποτέ δε θα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά μαζί :wink:
Λίγη λογική να έχεις, λίγη προσωπική άποψη, ιδέα και εμπειρία από το αληθινό ποδόσφαιρο είναι το κλειδί για να δοκιμάσεις δικά σου πειράματα.
Το καλύτερο όμως από όλα (αλλά και πιο χρονοβόρο) είναι να δοκιμάζεις διάφορα από μόνος σου και με το καιρό θα κατανοήσεις καλύτερα τι αλλάζει και βοηθάει πού!

Τα τόπικ σου θα σου πρότεινα να τα κάνεις λιγο πιο αναλυτικά και βοηθητικά για τους υπολοίπους, έτσι ώστε να μη βαριόνται να σου απαντήσουν :wink:
Λέξεις τύπου ΗΕΛΠ δεν βοηθάνε...
dimas
Trialist
Trialist
Posts: 58
Joined: Sat Dec 29, 2007 4:53 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ που παίζω με extrem είναι καλό να τους γυρνάω πίσω ως χαφ?
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά τους έχω βελάκι προς τα πίσω.
δηλαδή ο amr γίνεται mr και το αντίστοιχο για το αριστερό εξτρέμ.

Τώρα αν χάνω και πέρασε το 70' τα βελάκια τα γυρίζω προς τα πάνω, δηλαδή πάνε στην ίδια ευθεία με τον επιθετικό...
Μη σε απασχολεί τι βάζει ο καθένας :wink:
Δε βοηθά αρκετά, επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετικά ρόστερ, για παράδειγμα εμένα μπορεί τα δυνατά μου σημεία να είναι τα εξτρεμ και σένα τα full backs. Άρα, εσύ, θα δραστηροποιήσεις τους full backs σου περισσότερο :wink:
Κάπως, έτσι πρέπει να το σκεφτείς.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”