Αν τα καταφέρουμε θα φάμε τα καπέλα μας!!!

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είναι 19 Ιουνίου και απολαμβάνω το φραπεδάκι μου στην ξαπλώστρα, σε ένα beach bar της Κατερινόσκαλας. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν έχω και πολλή όρεξη για μπάνιο. Έκανα μια βουτιά, και βγήκα αμέσως. Από μπροστά μου περνάει ένα απίστευτο κορμί, παθαίνω πλάκα με τη γκόμενα και χύμα βγάζω το κινητό να την τραβήξω φωτογραφία. Πάλι καλά που δε συνοδευόταν από κάναν νταγκλαρά γιατί μπορεί να έβρισκα και το μπελά μου. Ρίχνω μια ματιά στο κουπόνι αλλά δεν έχει τίποτε ιδιαίτερο, δεν έχω έμπνευση. Τραβάω άλλη μια τζούρα καφέ και βγάζω από την τσάντα μου ένα βιβλίο προπονητικής, δεν έχει σημασία ποιος το γραψε, μου αρέσουν αυτά τα βιβλία. Και αγώνες παρακολουθώ και προσπαθώ να συλλάβω τις κινήσεις των προπονητών, και κάποια σεμινάρια είχα παρακολουθήσει στο παρελθόν, και fm παίζω πότε πότε. Είμαι τόσο άρρωστος, ώστε κουβαλάω το laptop και στην παραλία. Βέβαια, επειδή έχει και...ελαφροχέρηδες, το δίνω μέσα, στο μπαρ και το παίρνω, όταν βγω από το νερό και δεν πρόκειται να ξαναμπώ. Έχω κονέ και με το γκαρσόνι, του δίνω κάνα μπουρμπουάρ, και μου έχει μια μπαλαντέζα για να φορτίζω το μηχάνημα. Έχω πάρει πολλές ομάδες κατά καιρούς, συνήθως χαμηλής δυναμικότητας: Πιερικό, Νέους Πόρρους, Χέιες, Φερόλ, Αβελλίνο, Λούτον. Αυτή την περίοδο παίζω ένα παιχνίδι με τον Πιερικό και τα πάω πολύ καλύτερα από την πραγματικότητα. Έχω πάρει πάρα πολλά πρωταθλήματα και κύπελλα, 2 τελικούς Τσου Λου κτλ κτλ. Στην πραγματικότητα, τελευταία αγωνιστική σωθήκαμε φέτος, με "διπλό" μέσα στη Νεάπολη. "Καθαρό" λένε οι δικοί μας. Να τους πιστέψει κανείς ή όχι; Τι σημασία έχει! Σωθήκαμε ρε! Αυτό μετράει. Να δούμε του χρόνου. Μάλλον θα μείνει ο Σούλης. Ας τους φωτίσει ο Θεός, να κάνουν καλύτερες κινήσεις.

Θα γούσταρα να κοουτσάρω τον Πιερικό κάποτε. Αλλά...δε νομίζω να γίνει ποτέ. Βέβαια, που ξέρεις καμιά φορά! Όλα γίνονται.

-Να κεράσω μια μπυρα; ρωτάει το φιλαράκι από δίπλα που έκανε ένα διάλλειμα από τη ρακέτα.
Αρνούμαι, δε θέλω τώρα. Θα πάω το βράδυ να τα πιώ. Να πιώ τις μπύρες μου, όπως σχεδόν κάθε βράδυ. Ωραία η μπύρα. Δε σε προδίδει ποτέ. Και η μπάλα είναι ωραία. Αλλά είναι πόρνη. Και οι γυναίκες είναι ωραίες. Αλλά...εγώ τα πάω τέλεια με τις μπύρες, καλά με τη μπάλα και σκατά με τις γυναίκες. Αυτή την περίοδο γουστάρω μια που δε με γουστάρει και τα χει μ άλλον, μια που (λέει ότι) με βρίσκει μικρό, μια που δε ξέρω αν με γουστάρει αλλά τα χει μ' άλλον και μια που ξέρω ότι της αρέσω αλλά τα 'χει με άλλον και απ' ότι κατάλαβα δεν είναι διατεθειμένη να τον χωρίσει για την πάρτη μου.

Ο φιλαράκος ξαναπήγε για ρακέτα κι εγώ περιεργάζομαι τους άλλους λουόμενους. Κάθε καρυδιάς καρύδι στην πλαζ, ακούς όλες τις γλώσσες του ανατολικού μπλοκ. Τα αυτιά μου όμως ακούνε φωνές που μιλάνε αγγλικά με γνήσια αγγλική προφορά. Παραξενεύομαι. Στήνω αυτί, σαν κουτσομπόλης, να ακούσω καλύτερα.

-Εγώ λέω Νικ, να τους διώξουμε όλους και να πάρουμε πιτσιρίκια. Θα κάνουμε οικονομία έτσι, και θα μαζέψουμε λεφτά για τη νέα σεζόν για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στη 2η κατηγορία. Έτσι κι αλλιώς με -30 στην πλάτη δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας
-Τι λες ρε Γκάρι; Θα κάνουμε την ομάδα περίγελο; Μπορεί να μην έχουμε ρεαλιστικά ελπίδες παραμονής, ωστόσο όταν αναλάβαμε την ομάδα, τα ξέραμε αυτά. Δεν έχουμε δικαίωμα να διαλύσουμε το σύλλογο, θα πρέπει να παλέψουμε και να πέσουμε αξιοπρεπώς. Αν και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες.
-Άδικος κόπος Νικ. Νομίζω ότι δεν έχουμε ελπίδες, γιαυτό πρέπει να δουλέψουμε με πιτσιρίκια, σε συνεργασία με τον Μικ, έτσι ώστε να πάρουν εμπειρίες και του χρόνου να κάνουμε προσπάθεια επανόδου.
-Που ζεις ρε; Είσαι και γενικός διευθυντής. Ο Μικ την έκανε. Η ομάδα είναι χωρίς προπονητή! Δεν έχουμε δικαίωμα όμως να τα παρατήσουμε. Το χρωστάμε στην ιστορία της ομάδας, στον κόσμο της αλλά και στο ίδιο το ποδόσφαιρο.
-Καλά λένε ότι είσαι τρελός πρόεδρε
-Ναι, και έναν τέτοιον τρελό πρέπει να βρω για τον πάγκο...


Είχα ακούσει όλη τη συζήτηση και τους πλησίασα. Στην αρχή τους πέρασα για γκέι (!) (δυο Άγγλοι σε ελληνική παραλία είναι λίγο ύποπτο) αλλά μετά είδα να μιλάνε με 2 γυναίκες και 4 παιδιά.
Στράφηκα στον "Νικ" και του είπα:

-Γεια σας κύριε Όουεν.
-Γνωρίζεις το όνομά μου; με ρώτησε έκπληκτος.
-Βέβαια, είστε ο πρόεδρος της Λούτον.
Έμεινε κάγκελο!
-Δε φανταζόμουν ότι είμαι τόσο γνωστός στην Ελλάδα μου είπε.
-Δε ξέρω για τους άλλους, εγώ πάντως γνωρίζω για την ιστορία με την αφαίρεση βαθμών της Λούτον, το διάβασα στις εφημερίδες πρόσφατα. Θαύμασα το κουράγιο σας τώρα που άκουσα ότι δε σκοπεύετε να τα παρατήσετε.
-Έτσι είναι, δε μπορούμε να κάνουμε πίσω. Με λένε τρελό! Ψάχνω κι έναν τρελό προπονητή για να διαβούμε μαζί την οδή της τρέλας! Μα για πείτε μου. Ασχολείστε τόσο πολύ με το ποδόσφαιρο που ξέρετε τα προβλήματα της Λούτον;
-Συμπαθώ τη Λούτον από όταν την είχα πάρει στο fm παλιά. Είχα πάει μάλιστα αρκετά καλά, αλλά βέβαια το fm δεν είναι αληθινό ποδόσφαιρο. Του χρόνου σκέφτομαι πάντως να προπονήσω μια ομάδα που σκοπεύουμε να φτιάξουμε εδώ, μια παρέα φίλων, οπότε ίσως αποδειχτώ ταλέντο στην προπονητική. Εσείς όμως πώς βρεθήκατε εδώ, στην Πιερία;
-Αγαπώ την αρχαία Ελλάδα, και έχω έρθει αρκετές φορές. Φέτος είπα να ρθω με την οικογένειά μου αλλά και το στενό μου συνεργάτη, Γκάρι, στην Πιερία, να δω από κοντά το βουνό των Θεών, τον Όλυμπο. Αύριο γυρίζω στην Αγγλία Θα θέλατε να κάνουμε μαζί αυτό το ταξίδι;
-Μαζί; Για ποιο λόγο;
-Για να αναλάβετε την τεχνική ηγεσία της Λούτον.
-Ορίστε;
-Θα θέλατε να αναλάβετε προπονητής στη Λούτον;
-Δε σας κατάλαβα;
-Είμαι άνθρωπος που παίρνω γρήγορα τις αποφάσεις μου. Σας κάνω μια απλή ερώτηση, για τελευταία φορά: Θα θέλατε να αναλάβετε τη Λούτον;
-ΝΑΙ


Ο Γκάρι είχε μολίς επιστρέψει και παρακολουθούσε έκπληκτος την κουβέντα.

-Γκάρι, να σου συστήσω τον νέο μας προπονητή!

Στο παρακάτω λινκ ο πρόεδρος της Λούτον Nick Owen (αριστερά) και ο γενικός διευθυντής Gary Swete (δεξιά).

[img=http://img8.imageshack.us/img8/3475/garyswetem.th.jpg]

Συνεχίζεται...
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία αρχή φίλε και σίγουρα μεγάλη πρόκληση να κρατήσεις την ομάδα στην κατηγορία με -30 στην πλάτη σου!! (:

Spoiler: show
Στις σαλούφες ή στο καλαμάκι ήσουν???
Spoiler: show
Εμένα ο συνδυασμός προπονητής-καφέ-πουρμπουάρ Αναστόπουλο μου θύμισε... :evil:
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
andriotis
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Tue Nov 09, 2004 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Stevenage
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Π.
Status: I just can't get enough..
Location: Νεα Σμυρνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τις καλύτερες εισαγωγές που έχω διαβάσει..Σούπερ πρόκληση!!Καλη επιτυχία!!!
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4091
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Αντέ ρε συν-κατερινιώτη.Αν και προτιμούσα να πας Πιερικάρα....
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οι πρώτες μέρες στο Λούτον πέρασαν γρήγορα. Είχαμε άλλωστε πάρα πολλά να κάνουμε. Η ομάδα μας, οι "καπελάδες" πάσχει από έλλειψη ηθικού καθώς ξεκινάμε με -30 στο πρωτάθλημα, ενώ και το υλικό δεν είναι ιδιαίτερο αξιόλογο.

Image

Το θετικό είναι ότι έχω καλή επικοινωνία με τον πρόεδρο, όσο το επιτρέπουν βέβαια οι υποχρεώσεις του καθώς είναι παρουσιαστής μιας τηλεοπτικής εκπομπής. Για ό,τι έχει να κάνει μιλώ αποκλειστικά μαζί του. Στους όρους του συμβολαίου συμφωνήσαμε αμέσως. Υπέγραψα βέβαια μέχρι το 2013 αλλά είναι κοινό μυστικό ότι αν πέσουμε θα λυθεί η συνεργασία μας. Τα λεφτά δεν είναι και πάρα πολλά αλλά για μένα περνάνε σε δεύτερη μοίρα.

Image

Ο Γκάρι, ο γενικός διευθυντής για να πω την αλήθεια, είναι λίγο απόμακρος. Ίσως δεν πιστεύει ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Επίσης υπάρχουν και αρκετοί άλλοι τύποι, διευθυντές κτλ αλλά, δεν έχω συναντήσει κανέναν τους! Εγώ έχω να κάνω με τον πρόεδρο, τον assistant μου, τους coaches, τους physios, τους scouts. Αργότερα θα σας μιλήσω γι' αυτούς γιατί θέλω πρώτα να ολοκληρωθεί το τιμ όσο καλύτερα γίνεται (μην τυχόν και διαρρεύσει τίποτε, και μας πάρουν κάνα κελεπούρι!) Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι θα μείνουν και κάποιοι θα φύγουν, είτε για προσωπικούς λόγους, είτε γιατί δε θα ταιριάζουν στο σχεδιασμό και όσα θέλω να κάνω. Όσο για αυτό που μας καίει, τη σωτηρία, σημασία έχει να το πιστέψουν οι παίκτες. Προς το παρόν μόνο ο πρόεδρος το πιστεύει. Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος αν μπορούμε. Πήρα άραγε τη σωστή απόφαση και ήρθα στην Αγγλία; Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα προσαρμογής πάντως. Η Κατερίνη μου λείπει, και όσο μπορώ μαθαίνω τα νέα του Πιερικού. Όσο για τους γονείς μου; Εντάξει, είναι εκνευριστικό να είσαι λίγο πριν τα 30 και να σε αντιμετωπίζουν σαν μωρό παιδί! Οπότε, μακριά κι αγαπημένοι 8) . Γυναίκες (δυστυχώς), παιδιά, σκυλιά, δεν έχω! Άρα, αφοσιώνομαι στη Λούτον! Προς το παρόν μένω σε ένα ξενοδοχείο το οποίο πληρώνει η ομάδα.

Image

Οι σκέψεις αυτές τριγύριζαν στο μυαλό μου καθώς περπατούσα σε ένα δρόμο του Λούτον, προς το γήπεδο. Μόλις βγήκα από ένα "english restaurant" στο κέντρο της πόλης

Image

Όταν βλέπεις αγγλικό φαγητό, σκέφτεσαι: σα σκατά είναι! Μόλις το δοκιμάσεις λες: μακάρι να ήταν! Ευτυχώς όμως, ο Άγγλοι μπορεί να μη μαγειρεύουν καλά, από μπύρες όμως είναι πρώτοι!
Περπατώντας έφτασα στο γήπεδο. Βρήκα μια pub.

Image

Mπούκαρα μέσα και είδα το Μικ Χάρφορντ, τον τύπο που ήταν πριν από μένα στον πάγκο της Λούτον.

Image

Παραξενεύτηκα που τον είδα γιατί νόμιζα ότι είχε φύγει με όχι καλό τρόπο από τη Λούτον. Με γνώρισε αμέσως και μου μίλησε αυτός.
-"Καλή επιτυχία φίλε, σίγουρα θα σου χρειαστεί. Εγώ θα είμαι κοντά σας, αν με χρειαστείτε".
-"Νόμιζα ότι δεν τα πήγαινες καλά με τη διοίκηση.
-Όχι, έφυγα για λόγους υγείας Οι γιατροί μου συνέστησαν ξεκούραση. Θα πιούμε μπύρες;;;
(Στο μυαλό μου ήταν;)
-Ναι!
-2 pints mate!

Image

Ήπιαμε αρκετά. Πίνω κι εγώ αλλά κι αυτοί οι Άγγλοι δεν παίζονται! Ε σε κάποια φάση είπα να μπω στο γήπεδο, στα γραφεία, για να ξαναενοχλήσω τον πρόεδρο μήπως μου δώσει κάνα φράγκο.

Image

Το δυστύχημα είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα για μεταγραφές κι έτσι κινήθηκα αποκλειστικά για τη στελέχωση της ομάδας με ελεύθερους παίκτες. Μου το ξέκοψε άλλωστε ο Νικ εξ αρχής. Τον ξαναρώτησα σήμερα αλλά πάλι τα ίδια:
"0 pounds unfortunately".

Image

Pounds αυτός, ευρώ εγώ, το θέμα είναι ότι όταν είτε έτσι είτε αλλιώς, είμαστε άφραγκοι. Ας είχαμε λεφτά κι ας ήταν και σε ρωσικά ρούβλια σκέφτηκα. Συνειρμικά πήγε το μυαλό μου στον Αμπράμοβιτς, αφού πέρασε πρώτα από μια Ρωσιδούλα που ένα φεγγάρι την έπαιρνα από πίσω (όταν την έβλεπα στο δρόμο ρε αλήτες, μάλλον έχετε πονηρό μυαλό).

-Πρόεδρε, γιατί δεν κάνουμε μια συνεργασία με την Τσέλσι; Θα μας δώσουν κάνα φράγκο και θα πάρουμε και κάναν παίκτη που μπορεί να μας ενισχύσει γιατί αλλιώς δύσκολα θα σχηματίσουμε αξιόμαχο ρόστερ, μόνο με free παίκτες. Καλά κι άμα δεν ψήνονται στην Τσέλσι, θα φιλήσουμε κατουρημένες ποδιές κι από καμιά άλλη λονδρέζικη ομάδα. Τι στο καλό κάποιος θα μας δεχτεί.
Τελικά το έκανε το κονέ ο πρόεδρος! Γίναμε feeder club της Τσέλσι. Δε ξέρω αν οι οπαδοί συμφωνούν ή όχι αλλά δε με απασχολεί κίολας.

Image

Συνεχίζεται...
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Aρχισες πολυ ωραια φιλε!Καλη συνεχεια
stas13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1467
Joined: Sat Mar 29, 2008 10:06 am
Football Manager της ομάδας: dorchester
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεγαλη προκληση, αλλα δεν σε φοβαμαι. καλη συνεχεια :D
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο μεταγραφικός σχεδιασμός προχώρησε με σχετική επιτυχία. Για να είμαι ειλικρινής, δεν υπήρξε συγκεκριμένος μεταγραφικός σχεδιασμός! Τα πράγματα είναι απλά! Η ομάδα είναι στο -30. Η αποστολή μας είναι δύσκολη. Οι Εγγλέζοι ποδοσφαιριστές είναι στην πλειοψηφία τους "τσουρουκάδες". Έπρεπε λοιπόν να "μπολιάσω" την ομάδα με τεχνίτες παίκτες μήπως και καταφέρουμε κάτι καλό. Επιπλέον, δεν είμαι τόσο καλός γνώστης της αγγλικής αγοράς μέχρι τώρα, άρα είναι λογικό να ρίχνω ματιές και στον ελλαδικό χώρο. Όπως είπαμε, το ταμείον είναι μείον, άρα δεν είχαμε λεφτά για μεταγραφές. Συνεπώς, στραφήκαμε σε ελεύθερους ποδοσφαιριστές και σε κάποιες περιπτώσεις ίσως κάναμε λάθος. Η πορεία θα δείξει. Πάμε να τους δούμε έναν προς έναν:
Image
Νεαρός τερματοφύλακας που αποκτήθηκε σαν επένδυση, τον πήρα καθώς μου τον συνέστησε φίλος από τη Μυτιλίνη σαν ταλεντάκι. Ελεύθερος από τον Αιολικό.
Image
Σενεγαλέζος με γαλλικό διαβατήριο αναμένεται να δεσπόζει στο χώρο του κέντρο, στα ανασταλτικά καθήκοντα. Ξεκίνησε από τις φημισμένες ακαδημίες της Σεντ Ετιέν, και αποκτήθηκε ελεύθερος από την Γουόλσοl, ομάδα 1st div. Πραγματικά απορώ πώς αυτός ο παίκτης δεν είχε ομάδα, και φυσικά έσπευσα να τον κλείσω.
Image
Τον είχα δει το 2000-01 στην Ελλάδα με το Ναυπακτιακό στη Β' Εθνική να σημειώνει 13 γκολ σε 15 αγώνες και μου είχε μείνει στο μυαλό από τότε. Έμαθα ότι ήταν ελεύθερος από τη Σατούρν, τον προσέγγισα και έγινε η δουλειά. Μπορεί να βοηθήσει και δεξιά, και πίσω από τους επιθετικούς ενώ έχει και το γκολ που θα μας χρειαστέι.
Image
Μπορεί για τον Ολυμπιακό να μην έκανε, μπορεί στον Πανιώνιο να μην πήρε ποτέ φανέλα βασικού και να έμεινε ελεύθερος, όμως νομίζω ότι ο Κλέοπας Γιάννου μπορεί να μας βγάλει ασπροπρόσωπους στο φετινό "μαραθώνιο".
Image
Αυτός ήταν ειδική περίπτωση. Τον ήξερα από το...fm. Τον είχα πάρει στο περυσινό fm με τον Πιερικό και αφού έμαθα ότι φέτος είναι ελεύθερος, έσπευσα να τον εντάξω στο δυναμικό της ομάδας μας. Ελπίζω η Πρέστον να το μετανιώσει που τον άφησε. Κάτοχος βελγικού διαβατηρίου. Μπορεί να παίξει και στόπερ και αμυντικός χαφ και να εξελιχθεί σε ηγέτη της άμυνας.
Image
Μπορεί να μην είναι ο παίκτης του παρελθόντος μιας και έχει να αγωνιστεί από το 2007, όταν αποδεσμεύτηκε από τη Νιουκάστλ, ωστόσο πιστεύω ότι και μόνο οι παραστάσεις του από τις ομάδες που αγωνίστηκε (Νιουκάστλ, Ρέιντζερς, Λυόν) είναι αρκετές για να δώσουν ποιότητα στην αριστερή μας πλευρά.
Image
Ο κλασσικός κοντός Άγγλος φορ. Καλή η φινέτσα και η τεχνική αλλά καμιά φορά χρειάζεται και ο αγγλικός ποδοσφαιρικός τσαμπουκάς. Στα 34 του, αποκτήθηκε με ελεύθερη μεταγραφή από τη Μπράιτον, ομάδα div1. Έχει φάει με τα κουτάλια τα γήπεδα και σε 531 παιχνίδια έχει σημειώσει 162 γκολ. Αυτή η μεταγραφή έγινε μετά από υπόδειξη του (φίλου πλέον, μιας και πίνουμε μπύρες μαζί) Μικ Χάρφορντ.
Image
Ελληνικό "δίδυμο" θα έχουμε για τη θέση "1", (τρίδυμο, αν υπολογίσουμε και τον πιτσιρικά). Με ελευθέρας από τον Παναθηναϊκό, μιας και βαρέθηκε να είναι πάντα τρίτη επιλογή. Του έδωσα την ευκαιρία να ζήσει το όνειρο της Ευρώπης. Λάτρης της αγγλικής διασκέδασης, αγαπημένα του στέκια, τα μπαρ της Χερσονήσου, στην Κρήτη, από όπου κατάγεται.
Image
Μπορεί να μη γεμίζει το μάτι ο 22χρονος, αλλά νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει. Ελεύθερος από την Ίπσουιτς, ομάδα Championship. Μια φτηνή λύση για να γεμίσει το ρόστερ.
Image
Ένα ταλέντο που "χάθηκε", θεωρούν οι ειδικοί τον Γκανέζο φορ, που αποκτήθηκε με ελεύθερη μεταγραφή από την Τσάρλτον. Με παραστάσεις Πρέμιερ Λιγκ, θεωρώ ότι έχει τα εχέγγυα να βοηθήσει φέτος την προσπαθειά μας και να κάνει το come-back! Μας προτάθηκε από τον μάνατζερ του νεαρού Γκανέζου αμυντικού μας.
Image
Προϊόν του "σκάουτινγκ" της ομάδας, ο Γάλλος έμεινε ελεύθερος από τη σκωτσέζικη Χιμπέρνιαν. Ένας παίκτης που αναμένεται να έιναι βασικός.
Image
Από την άσημη ισπανική Cultular Leonesa, στο Λούτον, ο 29χρονος Ισραέλ, μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω, μιας και αποτελεί ένα από τα καλύτερα μπακ της κατηγορίας. Ανακάλυψη του τμήματός σκάουτινγ, αποκτήθηκε ως ελεύθερος. Ξεκίνησε από τις ακαδημίες της φημισμένης Θέλτα.
Image
Κολλητός με τον προηγούμενο και στην Cultural, κολλητός και τώρα. Μπορεί να μην έχει το ταλέντο του φίλου του, όμως εμάς μας κάνει μια χαρά για να καλύψει τις άκρες της άμυνας. Μεγάλη θητεία επί σειρά ετών στη Βαγιαδολίδ. Τα δικαιώματά του ανήκουν στον ίδιο μάνατζερ με τον προηγούμενο, ο οποίος τους έδινε μόνο...πακέτο. Ίσως να μην τον αποκτούσαμε αλλιώς.
Image
Ένας ακόμα Ισπανός, από τη Χαέν, επίσης ελεύθερος (είπαμε, δεν υπάρχουν λεφτά) που σίγουρα είναι αρκετά καλύτερος από τους ήδη υπάρχοντες παίκτες στις θέσεις που αγωνίζεται. Περιμένουμε πολλά και από αυτόν.
Image
Η ισπανική παροικία εμπλουτίστηκε με έναν ακόμα ποδοσφαιριστή. Ελεύθερος από την Κόρδοβα, ελπίζουμε να φανεί αντάξιος των προσδοκιών μας. Ο εν λόγω παίκτης παραθέριζε μαζί μου πέρυσι στη Μαγιόρκα, όπου και γνωριστήκαμε όταν έτυχε να παίξουμε σε ένα γηπεδάκι 5χ5, στις εγκαταστάσεις ενός ξενοδοχείου. Με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος, μιας και έμαθε ότι ανέλαβα την τεχνική ηγεσία της Λούτον και μου αυτοπροτάθηκε. Δε μπορούσα να του χαλάσω χατήρι!
Image
Αυτόν τον "ερωτεύτηκα" μόλις είδα ένα dvd με διάφορες επινοήσεις του. Δεν έκανε ποτέ σπουδαία καριέρα, όμως πραγματικά απορώ για αυτό! Είναι ένας "μάγος" της μπάλας και πιστεύω ότι θα αφήσει εποχή υπό τις οδηγίες μου. Αποκτήθηκε κι αυτός, ως ελεύθερος από την άσημη Ρεάλ Ουνιόν.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΟΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ:
Image

Δεν έχουμε τελειώσει ακόμη. Ενδιαφερθήκαμε και για άλλους παίκτες, όμως είτε προτίμησαν άλλες ομάδες, είτε δεν τα βρήκαμε στο οικονομικό. Το ευτύχημα ήταν ότι πουλήσαμε και 2 παίκτες που δεν ήταν στα πλάνα κι έτσι πλέον έχω στη διάθεσή μου και 14 χιλιάδες για να ξοδέψω!

Η προετοιμασία κύλισε χωρίς προβλήματα. Δώσαμε πέντε φιλικά:
Image
Στο πρώτο ήμασταν ανέλπιστα καλοί, κερδίζοντας με 3-2 τη Μπρίστολ Σίτι, ομάδα Champnioship. Ένα συντηρητικό σχήμα επιλέχθηκε και το αποτέλεσμα θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ισόπαλη ή νικηφόρο για τους αντιπάλους.
Στη συνέχεια επιβληθήκαμε της...πολυμετοχικής Ebbsfleet με 8-0. Δεν τη σεβάστηκα, παρά το γεγονός ότι είμαι κι έγω ένας από τους χιλιάδες μικρομετόχους της ομάδας που αγοράστηκε από το http://www.myfootballclub.co.uk. Επέλεξα σχήμα άκρως επιθετικό, που σκοπεύω να χρησιμοποιώ κόντρα σε χειρότερες ομάδες.
Πολλά πειράματα στη συντριβή από την ισχυρή Μπέρμιγχαμ με 1-5 εντός έδρας. Δεν ήμασταν τόσο κακοί, αλλά οι πολλές δοκιμές σε παίκτες και σχήματα, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπέρμιγχαμ να μας διαλύσει.
'Αλλη μια ήττα στη συνέχεια από τη Ντονκάστερ, ομάδα Championship, σε αγώνα που κοούτσαρε ο βοηθός μου. Κι αυτό γιατί είχα να ασχοληθώ με μεταγραφές. Έδωσα το ελεύθερο στον βοηθό να επιλέξει το σύστημα και τους παίκτες, πηγαμε καλά, παίξαμε ελεύθερα, αλλά χάσαμε δίκαια από μια καλύτερη ομάδα εκτός έδρας.
Τέλος, κλείσαμε νικηφορα τα φιλικά παιχνίδια, με άνετη επικράτηση επί της Άλντριχαμ, σε ένα παιχνίδι που επέλεξα εγώ το σύστημα αλλά έδωσα την ευκαιρία στο βοηθό να διαλεξει τους παίκτες καθώς και να διαχειριστεί τον αγώνα.

Αρχίζει όμως η χρονιά με την ομάδα μας να υποδέχεται την Άκκριγκτον ενώ αμέσως μετά παίζουμε με την Ίπσουιτς για το Λιγκ Καπ.

Συνεχίζεται...
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Image
Πρεμιέρα με το "δεξί" κόντρα σε μια από τις ομάδες που θεωρητικά κυνηγάμε. Άνετη επικράτηση με 3-0, με την ομάδα να αποδίδει ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Υπήρξαν και κάποιες νεκρές περίοδοι στον αγώνα αλλά καθ' όλη τη διάρκεια ελέγχαμε το ρυθμό. Δυστυχώς, χάσαμε τον Φόρστερ που θα μείνει έκτος για 6-7 βδομάδες.
Image
Με σύμμαχο και την τύχη που είναι πάντα απαραίτητη στο ποδόσφαιρο, επιβληθήκαμε στην παράταση της Ίπσουιτς, που αγωνίζεται δυο κατηγορίες πιο πάνω με 2-1 και προκριθήκαμε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ. Δυστυχώς χάσαμε τον Ισπανό Άνχελ, παίκτη που κυνηγούσαμε τις τελευταίες ημέρες, αποκτήσαμε τη μέρα του αγώνα, αγωνίστηκε, σκόραρε και τραυματίστηκε! Παρακάτω, τα στοιχεία του βιρτουόζου φορ που αποκτήθηκε με ελεύθερη μεταγραφή από την ισπανική Τενερίφη.
Image
Ένας φίλος που σπουδάζει στη Σαλαμάνκα και στηρίζει ηθικά την προσπάθειά μου, μου μίλησε για έναν 20χρονο ταλαντούχο ποδοσφαιριστή που ήθελε μια αλλαγή στην καριέρα του και δεν είχα αντίρρηση να του δώσω μια ευκαιρία. Κύριες και κύριοι, ένα αυθεντικό ταλέντο, ο Τότι, ελπίζουμε να μοιάσει έστω και λίγο στο φημισμένο συνονόματό του Ιταλό άσο.
Image

Η ενίσχυση της ομάδας θα συνεχιστεί, όπως και οι αποδεσμεύσεις, και πλέον κοιτάμε και 2-3 περιπτώσεις παικτών από το νησί, για να μην αλλοιωθεί εντελώς ο βρετανικός χαρακτήρας του κλαμπ. Λεπτομέριες προσεχώς. Παράλληλα, συνεχίζεται η προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, στο οποίο θα αντιμετωπίσουμε την συμπάθειά μου, Έξετερ (λόγω του nickname τους, "Grecians", μάλιστα στη συλλογή μου έχω και φανέλα της ομάδας).
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παμε γερα!!
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Image
Δυστυχώς, δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη κόντρα στην Έξετερ, παρά το γεγονός ότι είχαμε την πρωτοβουλία σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μείναμε με 10 παίκτες αλλά ακόμη κι έτσι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Μετά το τέλος του αγώνα, μερίδα οπαδών μου επιτέθηκε γιατί την παραμονή της αναμέτρησης κυκλοφόρησε η εν λόγω φωτογραφία μου.
Image
Ήταν μια φωτογραφία μου που είχε τραβηχτεί λίγους μήνες πριν αναλάβω τη Λούτον, στο σπίτι ενός φίλου, στην Κατερίνη. Όπως σας είχα πει παραπάνω, έχω στη συλλογή μου μια φανέλα της Έξετερ. Η φωτογραφία, άγνωστο πως, διέρρευσε και χρησιμοποιήθηκε με σκοπό να διαταράξει το πολύ καλό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα. Μπορεί να μην κατάφεραν οι πολέμιοί μας να δημιουργήσουν προβλήματα ανάμεσα σε τεχνική ηγεσία και παίκτες, ωστόσο ίσως μας επηρρέασαν, πράγμα που φάνηκε εν μέρει στο γήπεδο. Δεν είχαμε το καθαρό μυαλό που απαιτούσε η αναμέτρηση.
Image
Αν η νίκη επί της Άκρινγκτον μπορούσε από κάποιους να θεωρηθεί τυχαία, δε μπόρεσε κανείς να μην παραδεχτεί ότι η φετινή Λούτον, αν είναι κάτι που διαθέτει, είναι το μαχητικό πνεύμα. Παρότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, εκτός έδρας, από μια ομάδα που είναι εκ των φαβορί για άνοδο, αντιδράσαμε και με αντεπίθεση διαρκείας πήραμε ένα πολύτιμο "τρίποντο", εν όψει της δύσκολης συνέχειας.
Image
Στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, μετά τον αποκλεισμό της Ίπσουιτς, είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν ακόμα αντίπαλο από την Τσάμπιονσιπ. Αυτή τη φορά, δεν είχαμε την τύχη με το μέρος μας. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε λίγο πριν το τέλος, πήγαμε το ματς στην παράταση, ωστόσο εκεί μίλησε η εμπειρία της αντιπάλου ομάδας. Επίσης, εγώ δε βρέθηκα σε κακή μέρα, κάνοντας λάθη που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ουαλών. Αξίζει βέβαια να αναφέρουμε, ότι παίξαμε όλη την παράταση με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Ντίξον. Σε καμιά όμως περίπτωση, αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Αποκλειστήκαμε λοιπόν από έναν θεσμό, κι έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να συγκεντρωθούμε στο πρωτάθλημα.
Image
Τραγική εμφάνιση, κόντρα στη Ρόδεραμ, ομάδα που "κυνηγάμε" μιας και ξεκίνησε με -17 βαθμούς. Οι αντίπαλοι μας πίεσαν, και θα μπορούσαν να κερδίσουν αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Για μας τίποτε δε λειτούργησε καλά σήμερα, και είναι θετικό ότι τουλάχιστο δεν χάσαμε. "Με τέτοιες εμφανίσεις δεν πάμε πουθενά" είπα σε έντονο ύφος στους παίκτες μου μετά το ματς...
Image
...οι οποίοι δεν είχαν την ευκαιρία να μου δείξουν δείγματα της αντίδρασής τους, μιας και ο θεσμός του Λιγκ Τρόφι, προσφερόταν για αλλαγές και δοκιμές. Νέοι παίκτες έκαναν το ντεπούτο τους, και αυτό κρίθηκε απόλυτα επιτυχημένο μιας και περάσαμε στον επόμενο γύρο αποκλείοντας τη Σάουθεντ, ομάδα ανώτερης κατηγορίας. Εξαιρετικός ο πολύπειρος Ντε Πάουλα, που αποκτήθηκε εσπευσμένα (με ελεύθερη μεταγραφή) για να καλύψει τα κενά στην επίθεση μετά τους τραυματισμούς που μας "έπληξαν". Με την ευκαιρία να σας δώσω και τα στοιχεία του Ισπανού στράικερ που έκανε μεγάλη καριέρα στη βασκική Σοσιεδάδ.
Image
Η αντίδραση των "βασικών" στις "φωνές" μου, αποτυπώθηκε με την επιβλητική εμφάνιση της ομάδας, κόντρα στη Ροτσντέιλ, άλλης μιας ομάδας που θεωρητικά είναι από τα φαβορί για την άνοδο. Από αυτό το παιχνίδι δυστυχώς, δεν υπάρχει ss αλλά "σκορπίσαμε" τους αντιπάλους μας με 3-0, έχοντας 20 έναντι 4 σουτ, κατοχή 57% έναντι 43% και σκόρερς τους Νουμπισιέ, Ντε Πάουλα και Ιμπόρα. Τι εστί Ιμπόρα; Ένας ακόμα Ισπανός, που αποκτήθηκε με ελεύθερη μεταγραφή από τη Λεβάντε. Ιδού!
Image
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις μερικα σκαμπανεβασματα...
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν προσπαθησεις μπορεις και μια καλουτσικη θεση στο πρωταθλημα...Κοιταξε να κανεις και κατι στα κυπελλα! :wink:
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λόγω απουσίας μου η ιστορία θα συνεχιστεί από την επόμενη βδομάδα...
stas13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1467
Joined: Sat Mar 29, 2008 10:06 am
Football Manager της ομάδας: dorchester
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

άντε περιμένουμε... :D
Post Reply

Return to “Retire / Resign”