Σπουδές στο Εξωτερικό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

by ceidmaster

---

Οποιος εχει αποριες τις καταθετει εδω, και οποιος εχει σπουδασει εξω, μεταπτυχιακος ή και προπτυχιακος που ξερει πραγματα που μπορει να βοηθησουν ας τα γραψει!!!
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να κάνω την αρχή μιας και το ζήτησα,και συμπληρώνω και σε άλλο ποστ ερωτήσεις γιατί είναι πάμπολλες.

Να αναφέρω ότι είμαι απόφοιτος Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής από το Πολυτεχνείο Πάτρας και ενδιαφέρομαι να κάνω Master στο εξωτερικό πάνω σε Computer science,χωρίς να έχω επιλέξει συγκεκριμένα τo πεδίο του αλλά με σαφή τάση προς το software engineering,ή information security,δεν είμαι σίγουρος ακόμη,σίγουρα όχι Hardware και θεωρητικά της επιστήμης.Ψάχνω να το βρω ακόμη.

Προς το παρόν προσανατολίζομαι σε ευρωπαικά πανεπιστήμια λόγω απόστασης,κόστους.Αμερική και Αγγλία είναι πιο ακριβά.Ελβετία μαθαίνω είναι μεγάλο το κόστος ζωής αλλά έχει καλά.

Οι ερωτήσεις πολλές:
-Ξεκινάς από το θέμα του μεταπτυχιακού,από το κόστος,από τη χώρα,από το πανεπιστήμιο?Είμαι λίγο μπερδεμένος,τα θέματα διαφέρουν κιόλας ανάλογα με το πανεπιστήμια.
-Ποια πανεπιστήμια κοιτάς?Κάποια πρέπει να απορρίψεις βάσει ranking φαντάζομαι,ας πούμε εγώ έχω βγάλει βαθμό πτυχίου 7,09/10 δε νομίζω να γίνομαι δεκτός στα κορυφαία πανεπιστήμια.
-Χρειάζεσαι TOIFL,GRE(GMAT) test?
-Όταν πας εξωτερικό ποιο πρέπει να είναι το επίπεδο των αγγλικών σου αρχικά?Τα μαθήματα λογικά θα είναι στα αγγλικά.Πως προσαρμόζεσαι στην τοπική γλώσσα?
-Ποιο είναι το κόστος ζωής?Εξαρτάται από τη χώρα-πόλη,αλλά ας έχουμε κάποια στάνταρ.Για να ξέρω πόσα περίπου θα χαλάσω συνολικά,να απορρίψω κάποια μεταπτυχιακά στα οποία δε μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά.
-Σε ένα μεταπτυχιακό έξω,έχεις χρόνο για σένα?Θέλω να πω να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν,να χαλαρώσεις.Δηλαδή πόσο δύσκολο θα είναι για κάποιον που έχει συνηθίσει σε άλλους ρυθμούς ζωής(είμαι και φαντάρος αυτή την περίοδο οπότε ακόμη χειρότερα).

Και γενικά ας γράψει κανείς τη διαδικασία ώστε να επιλέξεις μεταπτυχιακό,να καταλήξεις και έπειτα πως θα εγκατασταθείς και προσαρμόζεσαι εκεί.Θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα,κατά κάποιο τρόπο με φοβίζει το άγνωστο,ότι θα αλλάξει η ζωή μου ριζικά.
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την όλη διαδικασία δεν την ξέρω αλλά μπορώ να σε ενθαρρύνω με κάτι που ξέρω... Είμαι από Πάτρα και έχω αρκετούς φίλους στη σχολή σου + ότι πέρσι μπήκε και ο αδερφός μου... Λόγω του υψηλού επιπέδου δυσκολίας της σχολή σου γενικά ξέρω ότι δίνουν εύκολα υποτροφίες σε άτομα που έβγαλαν CEID καθώς θέλουν να τους τραβήξουν και γενικά αν όχι υποτροφία δέχονται σπουδαστές από τη σχολή και προσωπικά με όλα αυτά που έχω ακούσει δεν είναι καθόλου άσχημος ο βαθμός σου κάτι που το ξέρεις κ εσύ καλύτερα οπότε μην βιαστείς να απορρίψεις κάποια... Σίγουρα το θέμα Αμερική είναι πολύ δύσκολο αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να κάνεις αιτήσεις για υποτροφία... Εκτός από τις γνώμες που θα ακούσεις εδώ, θεωρώ ότι καθηγητές από τη σχολή σου θα σε βοηθήσουν καλύτερα ως προς το τι να επιλέξεις, οπότε με κάποιον που έχεις μια σχέση/γνωριμία θα ήταν χρήσιμο να τον συμβουλευτείς...

btw ωραίο και χρήσιμο τόπικ. Well done :-D :-D :-D
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευκολα γραφω ενα εγχειριδιο 200 σελιδων για το τοπικ. Ευκολα ομως...

Γενικα αν θελει κανεις γνωμες για σπουδες και εκπαιδευση και Πανεπιστημια και λοιπες [System Interruption: Μη βρίζεις!] μπορει να στειλει και μειλ και θα βοηθησω οσο μπορω.

Ceid ψηνεσαι για Αυστραλια? Να σου βρω τπτ να ερθεις εδω? Του χρονου ανοιγουμε γραφειο στην Σιλικον Βαλλευ οποτε αν μπορεις να το δεις και σαν διαδρομη προς Αμερικη :-)
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@ceidmaster θεωρώ βλακεία να έχεις τελειώσει την σχολή αυτή και να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε computer science. Δηλαδή 5 χρόνια δεν έμαθες τίποτα;
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο τοπικ αλλα εχει μια συναφεια.

Για τα εξ αποστασεως μεταπτυχιακα απο το Ανοικτο Πανεπιστημιο Κυπρου εχουμε καποια γνωμη?
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μπορεί κάποιος ας πει πως ακριβώς δουλεύει το erasmus.

Στάλθηκε από το GT-S5300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για το Erasmus+ πρέπει να ρωτήσεις πλέον.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Πω ρε prince...Ανθρωπέ μου φώναξέ μας στην Αυστραλία να σας πλένουμε τις κάλτσες :D.

Θα στείλω κανα nikogucci που σπούδασε Μπρίστολ.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vandervaggos wrote:@ceidmaster θεωρώ βλακεία να έχεις τελειώσει την σχολή αυτή και να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε computer science. Δηλαδή 5 χρόνια δεν έμαθες τίποτα;
Έμαθα πολλά.Απλά δεν θέλω να αλλάξω επιστήμη όπως κάνουν άλλοι.Τι εννοείς εσύ,να αλλάξω επιστήμη ή να κάνω σε κάτι πιο συγκεκριμένο?Και αφού είσαι στη αγορά και ξέρεις τι κινείται,πρότεινε συγκεκριμένα σε τι υπάρχει ζήτηση ή αν ξέρεις κάποιο πανεπιστήμιο ή σε ποιο πεδίο Η/Υ-πληροφορικής να κάνω μεταπτυχιακό.

Ο βαθμός πτυχίου είναι αρκετά καλός,απλά πρέπει κάπως να περιορίσω τις επιλογές μου,δε γίνεται να κάνω αίτηση σε 10 πανεπιστήμια.

happyyy στο Ανοικτό Κύπρου είναι ο ξαδερφός μου ο οποίος το κάνει μαζί με το φανταρικό.Τι θες να ξέρεις?
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
geo273
Amateur
Amateur
Posts: 138
Joined: Mon Mar 31, 2008 4:46 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης, Bilbao, Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paliakoudis wrote:Αν μπορεί κάποιος ας πει πως ακριβώς δουλεύει το erasmus.

Στάλθηκε από το GT-S5300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Το Εράσμους είναι οι καλύτερες "διακοπές" που θα κάνεις στη ζωή σου!! :D
Αρχικά πρέπει να δεις το πρόγραμμα σπουδών του πανεπιστημιου που θα επιλέξεις να πάς , και να επιλέξεις κάποια μαθήματα.
Βεβαια, καλό θα είναι να βρείς την ύλη του κάθε μαθήματος και να τη δείξεις στους καθηγητές σου, ούτος ώστε να αναγνωριστούν αυτά τα μαθήματα που θα περάσεις στο εξωτερικό.
Έχει αρκετή γραφειοκρατία και τρέξιμο για να πάς Εράσμους, αλλά πέρα από τις διακοπές που ανέφερα παραπάνω, είναι ένα αρκετα σημαντικό προσόν για το βιογραφικό σου. (κυρίως για δουλειά στο εξωτερικό).

ΥΓ. Κάπου είχα ακούσει πως κοπήκαν τα τελευταία 1-2 χρόνια οι υποτροφίες του Ερασμους..... δεν ξέρω αν ισχύει....
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

όχι, δεν είχαν κοπεί. Τώρα με το νέο πρόγραμμα δεν ξέρω τι παίζει βέβαια.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@ceidmaster γενικά οι σπουδές στο εξωτερικό, όπως μπορείς να καταλάβεις ποικίλουν.
Άλλο στυλ τα πανεπιστήμια στην Γερμανία, άλλο στην Αγγλία, άλλο Δανία κτλ.
Οι πολυτεχνειακές σχολές στην Ελλάδα και ειδικά του δικού μας κλάδου, σου έχουν δώσει πολύ καλές γνώσεις.
Διαφωνώ με τον τρόπο λειτουργίας τους, τα γνωστά ελληνικά προβλήματα, αλλά έχεις πολύ καλό επίπεδο τελειώνοντας.
Γνώσεις που είναι υπερ-αρκετές για να δουλέψεις.

Από κει και πέρα πρέπει να δεις τι θες. Πιθανοί λόγοι που κάνεις μεταπτυχιακό

1- Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό γιατί πιστεύεις ότι δεν θα βρεις αλλιώς δουλειά, είσαι λάθος 100%.
Με πτυχίο πολυτεχνείου αν θες να ασχοληθείς πάνω σε software enigneering θα βρεις δουλειά και στην Ελλάδα το πολύ σε 3-4 μήνες.
Στο εξωτερικό βρίσκεις άνετα σχεδόν σε όλες τις χώρες και ειδικά σε Αγγλία.
Στα θετικά της εργασίας στο εξωτερικό συγκριτικά με Ελλάδα είναι:
-Εργασιακή εμπειρία
-Μισθοί
-Εξέλιξη

Το μόνο αρνητικό είναι η προσαρμογή. Αν θα την παλέψεις με την γλώσσα, τον καιρό, τις συνθήκες. Αυτό είναι υποκειμενικό.
Εγώ που έχω φάει τα σκατά 4 χρόνια τώρα, έχω πάρει την απόφαση να την κάνω.

2- Να κάνεις μεταπτυχιακό για να βελτιώσεις/ανοίξεις την καριέρα σου. Για παράδειγμα το επάγγελμα του developer έχει ημερομηνία λήξης.
Μέχρι τα 40 πρέπει να βρεις να κάνεις κάτι άλλο. Ένα PMP είναι μία λύση. Αλλά αυτό εξαρτάται πάντα.
Αν για παράδειγμα ήσουν developer σε εταιρίες που παράγουν financial ή banking software τότε σε συμφέρει να κάνεις κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό.
Γιατί έχεις ήδη το γνωστικό επίπεδο του Business και αυτό σου δίνει περισσότερες επιλογές και αρκετές χιλιάδες ευρώ παραπάνω το χρόνο
συγκριτικά με το να αρχίσεις να εργάζεσαι σε κάποιον άλλο τομέα του software (πχ. gaming, medical κτλ).

3- Κάνεις μεταπτυχιακό γιατί θες να παραμείνεις στον χώρο της εκπαίδευσης και της έρευνας
Θα πρέπει να δεις ποιο πανεπιστήμιο ταιριάζει σε σένα. Το να πας σε ένα "κοπτήριο" στην Αγγλία για 2 χρόνια, δεν θα σου δώσει κάτι.
Και θα πας σίγουρα σε κάτι πιο συγκεκριμένο, πιο εξειδικευμένο και με μεγαλύτερη δυσκολία από ένα Computer Science της κακιάς ώρας.
Εδώ δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί έχω ακολουθήσει τελείως διαφορετικό δρόμο. Θα ρωτήσεις καθηγητές σου ή άλλους συμφοιτητές.

4- Αν κάνεις μεταπτυχιακό γιατί φοβάσαι την δουλειά ή γιατί δεν έχεις μάθει να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου εκτός από το να διαβάζεις
και να δίνεις εξετάσεις, τότε θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα με τον εαυτό σου.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@vandervaggos
Προφανώς δεν έχει να κάνει με τους λόγους 3-4 που αναφέρεις,τουλάχιστον για μένα.Και όρεξη να δουλέψω έχω,και εμπιστοσύνη στις δυνατότητες/γνώσεις μου,τουλάχιστον στο επίπεδο που χρειάζονται ώστε να ξεκινήσεις όπως τα έχουμε συζητήσει στο παρελθόν,απλά όπως έχουμε πει δεν έχω την απαραίτητη ειδίκευση σε κάτι επειδή δεν έχω δουλέψει ακόμη.Ξέρω πως μια δουλειά στον τομέα μας μπορώ να βρω,αλλά με ανησυχούν οι προοπτικές αυτής.Ούτε έχω τρέλα για ακαδημαική καριέρα,αν και θα ήταν ωραίο μετά από πολλά χρόνια.Αλλά αυτά είναι μακριά.

Η επιθυμία μου για μεταπτυχιακό,έχει να κάνει με τους πρώτους λόγους που αναφέρεις,θέλω να εξειδικευτώ σε κάτι,να έχω μεγαλύτερες προοπτικές όσον αφορά αρμοδιότητες/θέση αλλά και μισθό,να μην περιοριστώ στην ελληνική αγορά,ακόμη να δουλέψω κάποια χρόνια(ή μόνιμα αν και θέλω να γυρίσω Ελλάδα) έξω ώστε να έχω ανώτερες εργασιακές εμπειρίες και να μην ξεκινήσω από το βασικό επίπεδο όταν( και εάν) δουλέψω στην Ελλάδα.Να μη δουλέψω για χρήματα που ίσα ίσα θα μου εξασφαλίζουν τα προς το ζην,και αν το κάνω να το κάνω για μια δουλειά που θα είναι αναγνωρίσιμη και θα με βοηθήσει μετέπειτα η εργασιακή εμπειρία,να γνωρίσω κόσμο,εταιρείες,καθηγητές.Έχει να κάνει και με το ότι θέλω να δω τι γίνεται έξω ώστε να ξέρω αν θέλω να μείνω Ελλάδα,να ζυγίσω τη ζωή που κάνουμε εδώ με την καριέρα/λεφτά που κάνεις έξω.Αν δε ζήσεις κάτι πως θα το κρίνεις?

Άλλωστε το ίδιο εύκολο είναι να πας έξω τώρα ως φοιτητής,να δουλέψεις και κάποια χρόνια και έπειτα να γυρίσεις,και το ίδιο εύκολο να μείνεις εδώ μέχρι τα 30-35 σου και να αποφασίσεις τότε να φύγεις?Προσωπικά πιστεύω πως πιο εύκολα προσαρμόζεσαι σαν φοιτητής και πιο εύκολα κάνεις το βήμα όταν δεν έχεις οικογένεια και χρόνια εργασίας σε μια χώρα.Από ότι μου λένε προσαρμόζεσαι εύκολα σχετικά,ακόμα και το να μάθω μια επιπλέον γλώσσα μου φαίνεται θετικό πλέον.Είναι αυτό που λες εσύ,τρως ότι σου δίνουν,όταν πιστεύεις ότι αξίζεις περισσότερα.Ε εγώ θέλω να δω τι αξίζω,να ζήσω το εξωτερικό.

Οι γονείς μου στερήθηκαν πράγματα για χρόνια με σκοπό να μου προσφέρουν αυτή την ευκαιρία,κι εγώ έχω κρατήσει λεφτά στην άκρη από όταν δούλευα για να έχω αυτή την προοπτική.Προφανώς δεν μπορώ να πάω σε χώρα με μεγάλο κόστος ζωής και μεταπτυχιακών.Δεν είναι αυτοσκοπός να χαλάσω τα χρήματα,αλλά είναι σκοπός να εξετάσω τις επιλογές μου και να ανοίξω τους ορίζοντές μου,να εμπλουτίσω τα προσόντα μου.

Η Αγγλία ακούω πως έχει πολλά λεφτά και αποκατάσταση στον τομέα μας,αλλά κοστίζουν και τα μεταπτυχιακά και η ζωή εκεί.
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geo273 wrote:
Paliakoudis wrote:Αν μπορεί κάποιος ας πει πως ακριβώς δουλεύει το erasmus.

Στάλθηκε από το GT-S5300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Το Εράσμους είναι οι καλύτερες "διακοπές" που θα κάνεις στη ζωή σου!! :D
Αρχικά πρέπει να δεις το πρόγραμμα σπουδών του πανεπιστημιου που θα επιλέξεις να πάς , και να επιλέξεις κάποια μαθήματα.
Βεβαια, καλό θα είναι να βρείς την ύλη του κάθε μαθήματος και να τη δείξεις στους καθηγητές σου, ούτος ώστε να αναγνωριστούν αυτά τα μαθήματα που θα περάσεις στο εξωτερικό.
Έχει αρκετή γραφειοκρατία και τρέξιμο για να πάς Εράσμους, αλλά πέρα από τις διακοπές που ανέφερα παραπάνω, είναι ένα αρκετα σημαντικό προσόν για το βιογραφικό σου. (κυρίως για δουλειά στο εξωτερικό).

ΥΓ. Κάπου είχα ακούσει πως κοπήκαν τα τελευταία 1-2 χρόνια οι υποτροφίες του Ερασμους..... δεν ξέρω αν ισχύει....
Για Αγγλία θέλω. Το πάω για αθλητική δημοσιογραφία, οπότε τι καλύτερο από τη χώρα με το καλύτερο πρωτάθλημα; 6 μήνες δεν είναι; Κατοικία κλπ τα βρίσκεις μόνος σου ή βοηθά και το πρόγραμμα;

Έχουμε 3 χρόνια τουλάχιστον μέχρι τότε αλλά κλάιν, καλύτερα να ξέρω από τώρα. :D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”