Συμβουλές και Ιστορίες για το Στρατό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ναι θα το έχω υπόψη. Φαντάζομαι έρχεται κάποια ειδοποίηση (σε εμένα ή στο σπίτι μου στην Ελλάδα);

Να πω την αλήθεια μου, το πιο τρομακτικό σκέλος αυτού του πράγματος είναι να καταφέρω να μου απαντήσει στο τηλέφωνο ο τύπος στην πρεσβεία εδώ. 2 βδομάδες τον κυνήγαγα την τελευταία φορά...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

johndoe wrote: Tue Nov 17, 2020 7:59 pm Ναι θα το έχω υπόψη. Φαντάζομαι έρχεται κάποια ειδοποίηση (σε εμένα ή στο σπίτι μου στην Ελλάδα);

Να πω την αλήθεια μου, το πιο τρομακτικό σκέλος αυτού του πράγματος είναι να καταφέρω να μου απαντήσει στο τηλέφωνο ο τύπος στην πρεσβεία εδώ. 2 βδομάδες τον κυνήγαγα την τελευταία φορά...
ποια ειδοποιηση, πήγα να βγάλω διαβατήριο και μου παν "α κοιτα έχουν έρθει και αυτά πέρσι και προπερσι"
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Τέτοια λέγε μου, τέτοια λέγε μου :P
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Μου ήρθε καινούριο φύλλο πορείας βυσσινι.
Image

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι φαση με το φυλλο πορείας, απο το 10 βλέπω εχεις απολυθει.

delete by master yoda
Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Καλημέρα σας. Το παραπάνω μήνυμα στέλνεται από την Επιστρατεύουσα Αρχή
(10 ΜΕ) και αφορά επιβεβαίωση email σας. Παρακαλούμε, να μας
αποστείλετε απάντηση για την επιβεβαίωση του. Ευχαριστούμε πολύ.

Ήρθε αυτό το mail από το 10me@army.gr σε mail που δεν το χρησιμοποιώ. Επικοινώνησα και λένε ότι στέλνουν για να επιβεβαιωσουν στοιχεία και τέτοια. WTF

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ερώτηση: αν πάρεις επ' αόριστον απαλλαγή σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μετά από Χ χρόνια (ή κ στο άμεσο μέλλον μετά την απαλλαγή) έρθεις Ελλάδα (είτε για μόνιμα είτε για μια περίοδο ψ χρόνων είτε διακοπές), σε καλούν ξανά ή έχεις γλιτώσει μια κ καλή?

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Απάντηση. Ημουν μονιμος κατοικος στο εξωτερικό, εκατσα πανω απο 6 μηνες συο ημερολογιακο ετος 2020, πηγα φανταρος.

Δεν με ψαξανε, εγώ πηγα και τους βρήκα και τους ειπα το και το. Αν δεν πηγαινα μονος μου δεν ξερω τι θα γινοταν, αλλα δεν ηθελα και να μαθω.

Και όχι απλά πρέπει να πας να πεις ειμαι εδώ, αλλα πρέπει να κανεις και χαρτι απο το προξενειο του τόπου σου και πρέπει να απευθυνθεις σχετικα νωρις γιατι αλλιώς καμπάνα απο 1 εώς 6 μήνες(εξαγορασιμες όπως ολες οι καμπανες).

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Geo είχες πάρει απαλλαγή ή απλά είχες βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού; Με άλλα λόγια, είχες κάνει την διαδικασία για τα 7 βιοποριστικά/11 διαμονής;
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Μονιμος κατοικος εξωτερικού εισαι μετα την 7ετια/11ετια. Αν δεν εισαι μονιμος κατοικος, εισαι ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ εξωτερικου. Εχει διαφορά.

Απαλλαγή δεν παίρνεις, απαλλαγή είναι Ι5, ειναι μια μονιμη κατάσταση που σου λέει ο στρατος ουσιαστικά ότι και να θες εγώ δεν προκειται να σε παρω ποτέ.

Ναι τα ειχα κανει και ειχα παρει και το προστιμο πισω κανονικα μονιμος κατοικος. Αν δεν κανεις χαρτια εισαι ανυποτακτος Ελλάδα μπαινεις 28 μερες μαξ και πρέπει να κανεις το χαρτι καθε έτος αλλιώς παιζει να ξαναφας 6χιλιαρο.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk


User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Κάτσε ρε μαν γιατί τώρα με σκαλώνεις. Νόμιζα ότι αν βγεις μόνιμος κάτοικος τελείωσες είτε μείνεις έξω είτε γυρίσεις. Άρα ξέρουμε πότε/πώς ξεμπερδεύεις οριστικά με τον στρατό (σε φάση να γυρίσω για 1-2-5-10 χρόνια Ελλάδα και να μην υπάρξει θέμα); Πρέπει να κάνεις εξαγορά;
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

45 χρονών ο στρατος σε ξεχνάει για παντα.

Ο μονιμος κατοικος τυγχανει αναβολής των στρατιωτικών υποχρεώσεων για όσο ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικού. Η αναβολή παρέχεται απο τον στρατό και δεν έχεις στρατιωτικές υποχρεώσεις ούτε κυρώσεις για όσο ισχύει. στους 6 μήνες +1 μέρα στο ιδιο ημερολογιακό έτος παραμονης στην χώρα, είσαι κατοικος Ελλάδος.

ο ανυπότακτος εξωτερικού έχει στρατιωτικές υποχρεώσεις ενεργές, του επιβάλλεται πρόστιμο διοικητικό(6000), και κατ εξαίρεση του επιτρέπεται η παραμονη στη χώρα για 28 μερες(συν κανα δυο για εκλογες νομίζω). αν παραμείνεις παραπάνω, υπάρχει ο κίνδυνος να σε πιασουν και να σου σκάσουν αλλα 6 στο κεφάλι.

Για να κανεις εξαγορά πρέπει να είσαι ανω των 33, να έχεις εκπληρωμένες τουλάχιστον 20 μέρες θητείας πραγματικής, και να πληρώσεις 810 ευρώ τον καθε μήνα που εξαγοράζεις, απο ντούκου εώς 3 ετήσιες δόσεις(με την πρώτη να καταβάλλεται την στιγμή που φευγεις). Στην πράξη αυτό σημαίνει παρουσιάζεσαι, το λες από την πρώτη στιγμή ότι είσαι για εξαγορά, και λιγες μέρες πριν το 20ημερο ζητάς αδεια να πας να πληρώσεις την εξαγορα και να τακτοποιήσεις τα πάντα.

Αυτά ισχύουν μεχρι και το Σεπτεμβρη που πήγα, δεν ξερω αν ο νέος νομος αλλαξε κατι πανω σε αυτά αλλα αμφιβάλλω
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Thanks Geo!
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Άρα, αν κατάλαβα σωστά, ο μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (όχι ανυπότακτος) που έχει πάρει αναβολή/απαλλαγή, μπορεί να έρχεται κ να μένει για 6 μήνες εδώ (σε ένα ημερολογιακό έτος) χωρίς κανένα θέμα?

Επίσης έχω συγγενή που γεννήθηκε έξω, μένει από τη κούνια του έξω, δεν μιλάει καν ελληνικά, και μέσω πρεσβείας, έστειλε ότι δικαιολογητικό του ζήτησε η στρατολογία για απαλλαγή (απ' όσο μου είπε δηλαδή πήρε οριστική απαλλαγή..αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ποτέ να ζήσει στην Ελλάδα 6μηνες+ χωρίς κυρώσεις? Εκτός κ αν εννοούσε επ' αόριστον αναβολή οπότε εμπίπτει στη πρώτη κατηγορία που έθεσες @Geologos )

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

εφοσον εχει ελληνική ιθαγένεια μεχρι τα 45 καθεται 6 μηνες μαξ μεσα στο ετος. μετα πρεπει να κοψεις αναβολή(βασικα πρεπει να φροντισεις πριν ληξει)
Απαλλαγή μονο Ι5 ή να απωλέσεις ιθαγένεια.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”