Γυμναστική/αθλητισμός & διατροφή

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14529
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Spoiler: show
karembeu-7 wrote:Ας γράψω κι εγώ τα δικά μου. Πέρυσι τον Ιούνιο ήμουν ~87 κιλά (1,75 ύψος). Ιούλιο-Αύγουστο ξεκίνησα γυμναστήριο και είδαμε τα πρώτα θετικά αποτελέσματα. Από τον Οκτώβριο ξεκίνησα να κάνω 3 φορές την εβδομάδα crossfit και έχω κατέβει πλέον στα 71,9 κιλά. Η διαφορά πάνω μου είναι πολύ μεγάλη. Για παράδειγμα από το 38 κατέβηκα στο 30-31 στο τζιν.

Σε όλο αυτό το διάστημα δεν κάνω καμιά τρελή διατροφή, απλά έχω ελαττώσει έως κόψει γλυκά κι αναψυκτικά και προσπαθώ να μην τρώω [System Interruption: Μη βρίζεις!] απ' έξω. Το μόνο που με χαλάει είναι το λίγο λίπος που έχει παραμείνει στην κοιλιά και τα πλαϊνά γαμημένα ψωμάκια.

Όλο αυτό το διάστημα δεν έχω πάρει κάποιο συμπλήρωμα και είπα να πάρω τώρα αυτήν εδώ την πρωτεΐνη όπου αναφέρει ότι πρέπει να αναμείξω 150g σε 450ml νερό ή γάλα μετά την προπόνηση. Δεν είναι πολλά τα 150g ή έτσι μου φαίνεται;
Update 2, δέκα μήνες μετά. Τέλος Ιουνίου σταμάτησα το crossfit έχοντας πέσει στα 66 κιλά όπου και παραμένω ως σήμερα. Από τον Ιούλιο ως αρχές Δεκεμβρίου έκανα μόνο γυμναστήριο >3 φορές την εβδομάδα και μία φορά την εβδομάδα 6x6. Πολύ ευχαριστημένος στο θέμα των αντοχών. Απρίλιο του 2017 είχα κάνει τα 5 χλμ σε 34:29' ενώ την περασμένη Κυριακή τα ίδια χλμ τα έβγαλα με χαλαρό ρυθμό σε 27:55'.

Πριν λίγες μέρες πήγα σε μια γνωστή μου διαιτολόγο να μου κάνει λιπομέτρηση. Έχω 17,77% λίπος (~11,75kg), αν και πίστευα πως έχω παραπάνω διότι γ@μήθηκα στα ποτά και στα φαγητά μέσα στις γιορτές :D Θα ακολουθήσω μια διατροφή που θα μου δώσει για να μειώσω το λίπος και θα ξαναρχίσω το γυμναστήριο. Αυτά.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
samkos
Rotation
Rotation
Posts: 1060
Joined: Mon Mar 02, 2009 7:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναΐκός, Λίβερπουλ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κολλητε, κρίμα είναι να πετάς τα λεφτά σου σε διαιτολόγο.
Αν θέλεις στείλε πμ για να βγάλουμε μια σωστή διατροφή

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω εγω σωστή διατροφή samke!

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14529
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

samkos wrote:Κολλητε, κρίμα είναι να πετάς τα λεφτά σου σε διαιτολόγο.
Αν θέλεις στείλε πμ για να βγάλουμε μια σωστή διατροφή

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστώ πολύ, μύστη μου, αλλά δεν δίνω κάποιο τρελό ποσό. Αν αλλάξει κάτι θα σε ενημερώσω.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο Καρεμπέ, τρομερή πρόοδος!! -diatakste
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14529
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ευχαριστώ, Bill :-D Μακάρι μέσα από αυτές τις δημοσιεύεις να παρακινήσω κι άλλους που είναι σε παρόμοια κατάσταση. Πραγματικά δεν είναι τίποτα -mathima
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Ποιος είπε ότι γυμναστήριο και καφές δεν συνδυάζονται??

Image
-nani
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Καπουτσίνο; Τουαλέτα έχει το γυμναστήριο;

Σκέτο; Κανένα μπισκοτάκι, κάτι;
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Σε παρακαλώ πολύ, μετριος με stevia είναι.. :D Όχι ενταξει μόνο καφεδάκι. Εάν πάω πρωί γυμναστήριο και δεν έχω προλάβει να πιω σπίτι παίρνω μαζί στο γυμναστήριο γιατί αλλιώς δεν ανοίγει το μάτι..Έχει συνηθίσει το στομάχι και δεν πηγαίνω καρφί τουαλέτα πλέον..
-nani
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα πριν 2 βδομάδες ξανά να γυμνάζομαι. Γράφτηκα στο Crossfitάδικο που πήγαινα, που πλέον έχει πολλά πρόγραμματα και κάνω cross training που στην ουσία είναι ενα crossfit χαμηλότερης έντασης και χωρίς μπάρες.

Ψάχνω για παπούτσια τύπου running αλλά χαμηλά, όχι να είναι ψηλά στον αστράγαλο, κάτι απλό με 30-35€ ξέρω γω.

Εχω δει τα Reebok Speedlux 3.0, έχουμε ΚΟΑ άλλη πρόταση;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις επίσης και τα nike runallday ή τα nike downshifter.. Εππλέον καλά είναι και τα adidas duramo.. Γενικά και οι τρεις εταιρείες έχουν καλά, ξεκούραστα κι ελαφριά παπούτσια και γενικότερα πολύ μαλακές σόλες..! Η εμπειρία μου(που είναι μεγάλη σε αυτό το είδος των παπουτσιών μιας και τα αλλάζω συνεχώς) είναι ότι τα nike-adidas ίσως σου κρατήσουν λίγο περισσότερο, γτ στα reebok νομίζω πως η σόλα τρώγεται πιο γρήγορα.. Αλλά αν τα θες αποκλειστικά για γυμναστήριο(κι όχι πχ για να πας για τρέξιμο σε πάρκο κτλ) τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ούτε με τα reebok..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Προσυπογραφω για Duramo, αντεξαν ενα χρονο πολυ εντονης χρησης (aka εκανα τα παντα απο στιβο μεχρι σχολειο με αυτα), δεν εβγαλαν ουτε ενα προβλημα και ηταν πολυ καλα.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Εχει κανεις ιδια για vegan protein powder? Το εχει γυρισει η αδερφη μου στο βιγκανισμο και πραγματικα ωρες ωρες νομιζω θα λυποθιμησει, ενω εχει χασει παρα πολυ μυικη μαζα. Μυαλο δε βαζει, οποτε σκεφτηκα να της βρω κατι που να την βοηθαει. Εχει να προτεινει κανεις καμια μαρκα? Επισης ειδα υπαρχουν απο αρακα, απο σογια, καστανο ρυζι, κανναβη...Αν εχει ακουσει κανεις κατι ας βοηθησει
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω χρησιμοποιω myprotein οχι την vegan ομως απο ατομο που εχει παρει τη vegan αρακα δεν πινεται με τπτ... για ριξε μια ματια σε αυτη εχει και γευσεις
https://www.myprotein.gr/sports-nutriti ... 76868.html
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

mitsosvd wrote:Εχει κανεις ιδια για vegan protein powder? Το εχει γυρισει η αδερφη μου στο βιγκανισμο και πραγματικα ωρες ωρες νομιζω θα λυποθιμησει, ενω εχει χασει παρα πολυ μυικη μαζα. Μυαλο δε βαζει, οποτε σκεφτηκα να της βρω κατι που να την βοηθαει. Εχει να προτεινει κανεις καμια μαρκα? Επισης ειδα υπαρχουν απο αρακα, απο σογια, καστανο ρυζι, κανναβη...Αν εχει ακουσει κανεις κατι ας βοηθησει
Δεν είναι αναγκη να πάρει πρωτεινη, ή μαλλον δεν σημαίνει οτι έχει έλλειψη πρωτείνης.

Το καλύτερο ομως είναι εφόσον αποφασισε να ακολουθήσει αυτό το δρόμο να πάρει μερικά σοβαρά βιβλία και να διαβάσει γιατί είναι απαιτητική διατροφή, όχι ολη μέρα μαρουλι.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”