Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9929
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Βλέπω τις εικόνες από την καταστροφή στην Κεφαλονιά και δε το χωράει ο νους μου πως έγινε αυτό το πράγμα.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καρδιτσα ειναι ισως ακομη χειροτερη η κατασταση, τα πεδινα εχουν βουλιαξει και καμια ντουζινα χωρια στα ορεινα ειναι προσβασιμα μονο με ελικοπτερο, και δεν εχουν νερο και ρευμα...
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3615
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αυτό που έγινε και γίνεται στην Καρδίτσα δεν υπάρχει πραγματικά. Το χωριό της μάνας μου στην Αργιθέα είναι αποκλεισμένο και δεν ξέρει κανείς πότε θα ενωθεί με τον πολιτισμό. Συγγενείς μου στο Μουζάκι χάσανε τα σπίτια τους και ίσα ίσα γλυτώσανε οι ίδιοι. Η πόλη είναι σαν να βγήκε από πόλεμο. Πραγματικά μου βλέπω φωτογραφίες και δεν την αναγνωρίζω.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτησω εγω κατι;

Το οτι χτιζουνε πανω στο ποταμι,κυριολεκτικα στις οχθες,δεν σημαινει οτι στο ενδεχομενο ενος τετοιου εντασης φαινομενου θα υπαρχει προβλημα;

Και δεν ειναι η μονη περιπτωση,και πριν ενα μηνα που εγινε κατι παρομοιο στην Ευβοια,τα Ψαχνα που ειχαν παρομοια θεματα εχουν χτισει την πολη γυρω γυρω απο ενα ποταμι...Στα Πολιτικα που εγινε σε εκεινη την περιπτωση καταστροφη ουσιαστικα ειναι οι εκβολες ενος ποταμιου...Πανω εκει εχουν χτισει παραλιακα...Μιλαμε για ενα φαινομενο που δεν συμβαινει συχνα,αλλα οταν αυτοι οι ατιμοι μηχανικοι δινουν το ΟΚ δεν σκεφτονται την γεωγραφια της περιοχης;

Εχουμε πηγες που ποταμια εχουν αλλαξει το πατημα τους κυριολεκτικα εν μια νυχτι....Δινω το μονο ελαφρυντικο οτι την περιοδο που χτιζοταν ολα αυτα δεν υπηρχε γνωση που και παλι δεν συγχωρει το λαθος...

ΥΣ. Βεβαια θα μου πειτε πνιγηκε ολη η πεδιαδα αλλα μιλαω για πολυ συγκεκριμενα πραγματα....
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ζούμε σε ένα κράτος που ότι παράνομο και να έχεις κάνει σε ανοικοδόμηση κλπ αν δώσεις ένα x ποσό και το νομιμοποιήσεις είναι όλα καλά. Βέβαια όταν γίνονται αυτές οι καταστροφές έχουμε να λέμε για την οργή της φύσης και άλλα τέτοια ελαφρά.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω και με τους 2 προλαλησαντες.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3615
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Παιδιά εδώ δεν μιλάμε για οικισμούς χτισμένους μέσα στο ρέμα. Φουσκώσανε ποτάμια, σπάσανε φράγματα και το νερό πήγαινε όπου ήθελε δεν έμεινε στην κοίτη. Πήρε μαζί γέφυρες, διέλυσε το υπέδαφος και έβγαλε κτίσματα από τα θεμέλια κλπ.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα αυτο λεμε πρωτοφανες φαινομενο τετοιας εντασης για Ελλαδα...αλλα δεν ειναι πρωτοφανες φαινομενο η υπερχειλιση ποταμου και δεν εχουμε ενα η δυο μονο παραδειγματα να πεφτουν γεφυρες απλα και μονο λογω συνδιασμου ηλικιας και βαρυτητας...Και επειδη εμεις σαν γενια δεν εχουμε ζησει τετοιο φαινομενο δεν σημαινει οτι δεν εχει ξανασυμβει...

ΥΣ. Ποια θεμελια;Θεμελια υπαρχουν απο το σεισμο του 1999 και μετα,πριν απλα εχτιζαν πανω στο χωμα.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3615
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Οι άνθρωποι πάντα έφτιαχναν χωριά πάνω στις όχθες των ποταμών, δεν έινια κάτι νέο. Γι αυτό φτιάχνουν υποδομές για να αποφύγουν τέτοια πράγματα.

Επίσης πριν το σεισμό του 99 υπήρχε ο σεισμός του 86 και άλλοι πολλοί. Δεν ανακαλύψαμε τη θεμελίωση επειδή έγινε σεισμός στην Αθήνα σε εποχή που θυμούνται οι millenials.

Πολλά πράγματα γίνονται λάθος στην Ελλάδα, καλά κάνουμε και τα λέμε, αλλά αυτό δεν σημάινει ότι καμιά φορά γίνονται και φυσικά φαινόμενα πέρα από τον έλεγχο ή τις προβλέψεις μας, που καταλήγουν σε καταστροφές.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εγώ θεωρώ ότι σε ένα άρτια δομημένο οδικό δίκτυο και κατ' επέκταση σε άρτια δομημένους οικισμούς και χωριά, δεν θα υπήρχε αυτό το μέγεθος της καταστροφής με βάση τα έκτακτα καιρικά φαινόμενα που αντιμετωπισε η χώρα.

Η γυναίκα μου είναι από ένα χωριό ψηλά στη Λίμνη Πλαστήρα, εχω πάει πάνω από 30 φορές. Ε εντάξει, οι δρόμοι είναι απαράδεκτοι, κατσικοδρομοι, ούτε καν για να περνάνε γαϊδουρια.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αρχικά, οι κακοί δρόμοι όμως δεν είναι πρόβλημα που δημιούργησε παράνομα ο πολίτης όπως γράφετε παραπάνω..! Είναι πρόβλημα του κράτους και των υποδομών που χτίζει το ίδιο το κράτος..
Είναι άλλο το έχτισε παράνομα σε πλαγιά και του πήρε η βροχή το σπίτι και άλλο το έσπασαν/άνοιξαν φράγματα λόγω όγκου νερού που ξεπέρασε το προβλεπόμενο όριο ή ότι λόγω νερού υπήρξε υποχώρηση του οδοστρώματος..
Ακόμα η υποχώρηση του οδοστρώματος δεν είναι απαραίτητα θέμα κατασκευής, αλλά μπορεί να γίνει κι αυτό που έγινε.. Τα μηχανικά πράγματα έχουν και όριο θραύσης..!

Επίσης δεν ξέρω τι πιστεύετε για τα καιρικά φαινόμενα αλλά μερικές φορές και όλα σωστά να είναι δεν σώζεται η κατάσταση..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Στη δεύτερη παράγραφο κρύβεται όλη η αλήθεια για τον Ιανό(πιστεύω). Δεν είναι αποκλειστικά θέμα κακοτεχνιών μηχανικών.

Για άλλα κατορθώματα (Χαλκίδα, μάντρα, μάτι) φταίνε όλα τα παραπάνω που έχετε αναφέρει.

Για το μάτι είναι απίστευτο ότι μετά από αυτά που βγήκαν δεν έχει πάει ΚΑΝΕΝΑΣ φυλακή (έστω προφυλακιστεί)και έχουν ξεχαστεί τι πράγματα σε κασέτες ακούστηκαν... αλλά και χωρίς κασέτες θα έπρεπε άτομα να έχουν κληθεί από τη δικαιοσύνη. Είναι μεγαλύτερη ντροπή σε θέμα φυσικής καταστροφής κυρίως γιατί μπορούσε να αποφευχθεί.

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα τον σεισμο του 1999 εχουν αλλαξει οι νομοι και το πως χτιζεις πλεον....Για αυτο το ανεφερα.Επισης δεν θεωρω οτι θελει πολυ μυαλο για να καταλαβεις γιατι το ποταμι στο Μουζακι εχει το πολλαπλασιο πλατος απο το υπολοιπο ποταμι....

Δεν διαφωνω οτι υπαρχει οριο θραυσης,αλλα επισης δεν θεωρω οτι το φυσικο επακολουθο της εντονη βροχης που ειναι οι πλυμμηρες δεν δυναται να προβλευθει σε αυτη την περιπτωση....Ετσι θεωρω οτι δεν μπορεις να πας να χτισεις πανω στην οχθη αφησε ενα οριο...Που και στο Μουζακι οι ανθρωποι ενταξει δεν το εχουν κανει ακριβως οπως το λεω εχουν και 20-25 μετρα ως επι το πλειστον....Οπως και με τον Ασπροπυργο και την Μανδρα και την Μαγουλα....Εκει τα ξερουν χρονια και δεν εκαναν τπτ και δεν ειχαν και κανενα ποταμι!

Η ιστορια με το Ματι ειναι τραγικη απο οπου και να την πιασεις...Μιλαμε για εγκλημα....
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9929
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Για την καταστροφή στο Θεσσαλικό κάμπο διάβαζα σε καποιο site συνέντευξη καθηγητη που ελεγε οτι υπάρχει πρόβλεψη από το 1960 για κατασκευή φράγματος για αυτον ακριβώς το λόγο αλλά καμια κυβερνηση δε ψηθηκε να το κατασκευάσει και έλεγε πρέπει να χώσουν στα επόμενα ΕΣΠΑ γιατί θα ξανα συμβεί αυτό που έγινε σε διαφορετική περίπτωση.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ολόκληρη Νέα Ορλεάνη καταστράφηκε από τον τυφώνα Κατρίνα . Από την πόλη περνάει ο Μισισιπής και έχει και λιμάνι

Δεν άντεξε κανένα αντιπλημμυρικό σύστημα τότε .
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”