Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Πες μου ποιο είναι λοιπόν το κόμμα που ΑΞΙΖΕΙ να είναι κυβέρνηση και γιατί. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ΝΔ είναι άξια ε; Στην ουσία η μόνη εναλλακτική είναι είτε να ψηφίσεις ένα κόμμα που παλεύει να μπει στη Βουλή, αν σε αντιπροσωπεύει, είτε ΚΚΕ για το yolo. Θα λέει σε όλα όχι, θα κράζει τους πάντες και τα πάντα και θα είσαι ευχαριστημένος με την ψήφο σου.

Τι εννοείς ποιος κρίνει αν κάποιο κόμμα είναι σοβαρό; Προγράμματα έχουν, διακαναλικές πριν τις εκλογές κάνουν. Αν ψάξεις και έχεις κριτική σκέψη μπορείς να κρίνεις. Το θέμα είναι ότι είναι λίγοι αυτοί που ψάχνουν πραγματικά και κρίνουν έχοντας κάποια υποτυπώδη γνώση.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ένα κομμα που δεν ψηφιζει για το γιολο ένας άνθρωπος είναι το ΚΚΕ.



Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27170
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Γιατί, απαγορεύεται?
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Anton Kousnij wrote: Fri May 26, 2023 1:51 pm Ένα κομμα που δεν ψηφιζει για το γιολο ένας άνθρωπος είναι το ΚΚΕ.



Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ξέρω αρκετό νέο κόσμο που ψηφίζει ΚΚΕ για το γιολο. Και γελάει και με τα όσα λέει.

Καλά οποιοσδήποτε θέτει θέμα εξόδου από ΕΕ και ΝΑΤΟ το 2023 μόνο για γέλια είναι εξάλλου. Θα έλεγα και έξοδο από ευρωζώνη αλλά εκεί υπάρχουν ερωτηματικά, ίσως είναι βιώσιμο με κάποιο τρόπο, ίσως και όχι.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Πάντως το σωστό είναι να ψηφίζεις ΝΔ για το γιολο..

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Anton Kousnij wrote: Fri May 26, 2023 1:51 pm Ένα κομμα που δεν ψηφιζει για το γιολο ένας άνθρωπος είναι το ΚΚΕ.
Σωστά, επιλέγει εν γνώσει του ένα κόμμα που λέει όχι σε όλα, χωρίς καμία σοβαρή αντιπρόταση. Κι εγώ συμφωνώ ότι το ΚΚΕ είναι σημαντικό ως κίνημα, αφού πρωτοστατεί σε αγώνες και διαδηλώσεις, που προφανώς χρειάζονται ώστε να μην περνάνε τα πάντα αέρα πατέρα.

Εδώ όμως μιλάμε για διακυβέρνηση κράτους. Και είμαι λίγο κατά σε αντιλήψεις του τύπου "όχι σε όλα", ενώ δεν υπάρχουν αντιπροτάσεις. Είμαι οκ να διαφωνείς, αλλά πρότεινε πως θα γίνει καλύτερα, όχι να διαφωνείς απλά γιατί η ιδεολογία σου προστάζει όχι σε όλα. Τι θα κάνει το ΚΚΕ αν σπάσει ο διάολος το πόδι του και πάρει στις επόμενες εκλογές 50% και κληθεί να κυβερνήσει, όπως έσπασε το πόδι του και με τον ΣΥΡΙΖΑ με τη γνωστή κατάληξη; Έχει κάποια πρόταση ή θα δηλώσει ανικανότητα και θα δώσει την μπάλα στον επόμενο;
I LOVE THIS SITE!!!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ολα τα κόμματα έχουν πρόγραμματα με προτάσεις συγκεκριμένες. Το όχι σε αυτά που λέει η ΝΔ, δεν είναι όχι σε όλα.

Ιντερνετ υπάρχει, ψαξτε τις προγραμματικές προτασεις του καθενος και ψηφιστε αναλογως.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3883
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Βασικα αυτό που αντιπροσωπεύει το ΚΚΕ ειναι κατι συγκεκριμένο που με το τωρινό χρηματοπιστωτικο σύστημα οτι και να προτείνει ειτε δεν ειναι εφαρμόσιμο γιατι εχει βάσεις σε εντελώς άλλο πρότυπο διακυβέρνησης είτε αν προτείνει δεν θα έχει σχέση με τα δικα του πιστεύω! Οποτε ανεξάρτητα αν συμφωνεί κάποιος μαζι του ή οχι, νομίζω ειναι λογικό να φαίνεται οτι σε ολα λεει οχι που στην πραγματικότητα δεν έχει ουσία να προτείνει κάτι που βασίζεται σε αλλο πολίτευμα!
Εξάλλου στο πολίτευμα που αντιπροσωπεύει, υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα για τον κάθε τομέα, οποτε δεν εχει νοημα να τα λέει και να τα ξαναλέει με βάση του σημερινού πολιτεύματος! Και νομίζω το μεγαλύτερο ποσοστό των ψηφοφόρων του ΚΚΕ το ψηφίζουν με συνείδηση! Φυσικά θα υπάρχουν και οι yolo αλλα θεωρώ οτι ειναι πολυ μικρο ποσοστό!
Θεωρώ μεγαλύτερο το ποσοστό των yolo στην ΝΔ, οχι κυρίως επειδή ειναι Μητσοτάκης ή ο εκάστοτε, αλλα επειδη ετσι θα τους είπε ο μπαμπας ή μαμα κοκ και χωρις να ξέρουν ακριβώς τι αντιπροσωπεύει το κομμα, σου λεει θα το ριξω εκει! Και ειναι η νοοτροπία του δικομματισμου "ξηφιζω τον α' για να μην βγει ο β' " κατι που δείχνει μη συνειδητό απο αποψη ιδεολογίας!

Απο εκει και περα μπορείς να ψηφίσεις ενα απο τα υπόλοιπα 31 κόμματα εκτός Βουλής αρκεί να μην βαριέσαι να μαθεις 2 πραγματα για τον καθενα χωρίς να χρειάζεται να σε αντιπροσωπεύει 100%! Και εγω πχ ψηφίζω κομμα που δεν συμφωνώ 100% μαζι του...
Απλα οι περισσότεροι βαριούνται και νομίζουν οτι το μόνο σοβαρο κομμα που μπορεί να κυβερνήσει είναι η ΝΔ!
Προφανώς ψηφίζοντας ενα κομμα εκτός Βουλής, δεν θεωρείς οτι θα βγει και θα κυβερνησει κατευθείαν! Ειναι αδύνατον! Αλλα δίνεις ευκαιρία και σε καποιο αλλο να ακουστεί και να περάσει τις θέσεις του...
Το να θεωρούμε οτι μόνο 2-3 κομματα υπάρχουν (ποσο μαλλον ενα και μαλιστα ενα απο τα κυρίως υπεύθυνα για την σημερινή κατάσταση) και μετα το χάος, ε ουτε σοβαρή νοοτροπια πολίτη ειναι και ειναι ο ορισμος της παράνοιας!

Και μιας που ειπα παράνοια για να θυμηθούν οσοι έχουν παίξει, ειναι ακριβώς αυτο που ζει η Ελλάδα :
Spoiler: show
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4349
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τη μια μεριά έχεις τη μακράν χειρότερη κυβέρνηση που γνώρισε ποτέ η χώρα από τη μεταπολίτευση και μετά, που έχει ωστόσο σταθερό πυρήνα ψηφοφόρων, οι οποίοι δεν πάει να πιάσει φωτιά στο ίδιο τους το σπίτι θα συνεχίσουν μέχρι να σβήσει ο ήλιος να εμπιστεύονται τους "εμπρηστές" γιατί έχουν βαριά φανέλα και μεγάλη εμπειρία (στον φαταουλισμό).

Κι από την άλλη μεριά έχεις 28-29 "κομπάρσους" και 1-2 "γάιδαρους" με 2ψήφια ποσοστά, που (επειδή θες να κάνεις τη διαφορά ως σκεπτόμενος και διαβασμένος ψηφοφόρος) τους κοιτάς στα δόντια, περνάς από κόσκινο την προηγούμενη εργασιακή εμπειρία τους ως κυβέρνηση, διυλίζοντας έτσι τον κώνωπα και καταπίνοντας τη γκαμήλα που σου άφησαν οι "έμπειροι και έμπιστοι" τα τελευταία 4 χρόνια. Η ψήφος σε "κομπάρσο" (όπως το λευκό και το "μτστκ γμσ" άκυρο ψηφοδέλτιο) καλώς ή κακώς είναι δώρο ευπρόσδεκτο για το πρώτο κόμμα. Επί της ουσίας κι εκ του αποτελέσματος σημαίνει ότι δεν σε απασχολεί αν θα συνεχίσει και τα επόμενα 4 χρόνια να σε γλεντάει ο ίδιος δυνάστης αρκεί να ακουστεί η υποτιθέμενη φωνή σου στη βουλή.

Κι ενώ είσαι έτοιμος να ρίξεις την ατομική ευθύνη για μια ακόμη φορά στο λαό για ολιγωρία, βόλεμα και ατομικισμό (όπως σε δίδαξε τα τελευταία χρόνια ο ολιστικός μέντορας), διαπιστώνεις ότι οι 2 "γάιδαροι" αντί να κάτσουν να τα βρουν για να συσπειρώσουν ένα κοινό μέτωπο ενάντια στον όλεθρο που μας περιμένει και τα επόμενα 4 χρόνια (με πιο άδεια ταμεία κιόλας), κάνουν beef μεταξύ τους γιατί έτσι τους προστάζει το ατομικό και κομματικό τους συμφέρον...

Σκότωμα κάθε ελπίδας, αταραξία, απάθεια, στωική φιλοσοφία και ευδαιμονία με κατοχικά κουπόνια pass.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3883
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δεν θεωρώ την ψήφο σε "κομπαρσο" ιδιο με το λευκό... Στο λευκό ειναι σαν να δηλώνεις οτι δεν με ενδιαφέρει ποιος θα βγει... Στον "κομπαρσο" ρίχνεις το ποσοστό του 1ου (και οχι μονο) κόμματος! Το ιδανικό είναι να ψηφίσεις τους εντος Βουλης για να ειναι πιο αμεση η μείωση του ποσοστού του 1ου κόμματος για να μην κανει οτι γουστάρει! Το ακομα καλύτερο είναι να ψηφίσεις ενα κόμμα οριακα εκτος βουλής ωστε να μπει για να ρίξεις κι αλλο τις εδρες του 1ου! Βεβαια ολα αυτα αν δεν εχεις καμια ιδεολογία και απλα δεν θες να κανει οτι θελει ο 1ος!

Οσο για τους 2 γαϊδαρους οπως ολοι σχεδον, κοιτανε την παρτη τους! Ο ενας ειναι ο καθρέφτης τους αλλού και αυτο που τους νοιάζει ειναι ποιος από τους 2 θα επικρατήσει... Ο μεν Συριζα ξέρει οτι αν χασει την μπαλα σε αυτες τις εκλογές, θα καθιερωθεί 3ο ή 4ο κομμα, το μεν Πασοκ θέλει να επιστρέψει εκει που ήταν παίρνοντας πισω οτι του πηρε ο Συριζα...
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Καλα αυτο το "η μακραν χειροτερη κυβερνηση της μεταπολιτευσης" το λενε πολλοι μετα απο καθε κυβερνηση.

Προσωπικα εχω πειστει οτι ολοι ειναι αχρηστοι. Το 99% οσων ασχολουνται με την πολιτικη ειναι ανθρωποι ειτε φυτευτοι ειτε γενικα ανικανοι να κανουν μια σοβαρη δουλεια ειτε ανθρωποι που ζουν στο 1950 κι ειναι τεμπεληδες να σκεφτουν και να κανουν νεες συγχρονες προτασεις. Η ΝΔ ειναι atm ενα 1 χιλιοστο λιγοτερο αχρηστη απο ολους τους υπολοιπους (με 2-3 σοβαρους τυπους σαν τον Πιερρακακη πχ) και για αυτο και τους εριξε διασυρμο. Ακομα κ με τα δικα της λαμογια και σκανδαλα.

Το προβλημα ειναι οτι καμια κυβερνηση σε καμια δημοκρατια δεν πρεπει να αισθανεται τοσο ακουνητη οσο αισθανονται αυτοι τωρα. Δυνατη αντιπολιτευση ειναι υπεραπαραιτητη.

Sent from my KB2005 using Tapatalk


pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Πιερρακακης, από βουλευτής του ΠΑΣΟΚ ως το '16, μέλος της ομάδας επικοινωνίας με Τρόικα - ΔΝΤ και σαπιλα φουλ μνημονιακος της ομάδας κυβέρνησης Σαμαρά Βενιζέλου, φτάσαμε στο αξιόλογος πολιτικός..
Εν τω μεταξύ η ΝΔ έχει τους χειρότερους βουλευτές με διάφορα λ και παίζει όντως να είναι η χειρότερη κυβέρνηση έβερ για τους εξής λόγους, 1) βουλευτές που παραδέχονται πως λένε ψέματα εν γνώσει τους και βάζουν τη ζωή ανθρώπων σε κίνδυνο εν γνώσει τους, 2) βουλευτές που δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη για τπτ, 3) βουλευτές που δεν έχουν δουλέψει στη ζωή τους και που η μόνη τους δουλειά ήταν να είναι καλοί δαπιτες, 4) βουλευτές που έχουν απίστευτη ασυλία από τα κανάλια, 5) βουλευτές που ο δεσποτισμός και ο απολυταρχισμός τους έχει φτάσει σε άλλο λεβελ τόσο ώστε δεν φοβούνται να πούνε το οτιδήποτε γιατί ξέρουν πως δεν θα έχει κανένα πολιτικό κόστος..
4 χρόνια ακόμα για να δούμε πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα..! Γιολελει..!
ΝΔ μόνο γτ yolo και μου αρέσει να ζω επικίνδυνα..

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Giovanni_7 for the post (total 2):
diego1960 (Sat May 27, 2023 3:15 am) • karembeu-7 (Sat May 27, 2023 11:20 am)
Rating: 25%
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Να μια ειδηση που κατι μου λεει δεν θα παιξει πουθενα.

Για να δουμε ποσα δακρυγονα προλαβαινω να φαω τον επομενο χρονο - μεχρι να τελειωσω το μεταπτυχιακο και να ξεκουμπιστω μια και καλη - ως ενας 24χρονος που κινειται στο κεντρο της Θεσσαλονικης.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16071
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Ρε σεις ο ΑΝΤ1 έκανε το Παλέρμο τηλεπαιχνίδι ή είδα λάθος?
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

skerzos wrote: Tue Jun 06, 2023 7:55 pm Ρε σεις ο ΑΝΤ1 έκανε το Παλέρμο τηλεπαιχνίδι ή είδα λάθος?
Παλέρμο τηλεπαιχνίδι:The Mole αυστραλιανό στο Νετφλιξ.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”