Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Χρόνια πολλά σε όλους τους Θανασηδες και ειδικά σε αυτόν που μας δινει πρόσβαση στο site τόσα χρόνια.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Τζιο δεν είπα για ιδεολογία, είπα για πολιτική, και ισχύει γενικα π.χ.:. πανελλήνιο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΌ κίνημα. Γελάνε και τα τσιμέντα με την σοσιαλιστική ιδεολογία του κόμματος.


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Γενικά το θέμα είναι πως όταν κανεις πολιτική συζήτηση, σχεδόν κανεις δεν κατέχει το θέμα σε πραγματικό βάθος. Να έχει ψάξει πραγματικά τι έχει γίνει, τι θα μπορούσε να γίνει καλυτερα κλπ. Πρέπει να έχεις πολύ ευρεία γνώση επι διαφόρων θεμάτων ώστε να βγάλεις ένα υποτυπώδες συμπέρασμα. Έτσι η συζήτηση αναλώνεται σε εμπειρίες, σε πράγματα και γνώσεις που έχει ζήσει ή διαβάσει ο καθένας μας. Κοινώς δεν μπορεί να βγει άκρη. Αν βάλεις στην εξίσωση και το γεγονός ότι συνήθως αυτοί που συζητάνε έχουν την άποψη πως ξέρουν το θέμα καλά, καταλαβαίνεις γιατί δεν πρέπει ΠΟΤΕ να αναμειχθείς σε τέτοιες κουβέντες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Anton Kousnij wrote:Τζιο δεν είπα για ιδεολογία, είπα για πολιτική, και ισχύει γενικα π.χ.:. πανελλήνιο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΌ κίνημα. Γελάνε και τα τσιμέντα με την σοσιαλιστική ιδεολογία του κόμματος.


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κανένα τσιμέντο δεν γελάει αν αναλογιστει την Β διεθνή και τον Καουτσκι

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ο πρωτος φιλελευθερος (τουλ με την κοινωνικη, αν οχι και με την οικονομικη εννοια) σοσιαλιστης (sic). Και αντιλενινιστης αν δεν κανω λαθος.

Ο φασισμος ειναι (κυριως) μικροαστικη νοοτροπια. Ιδεολογιες ειναι ο κομμουνισμος, ο σοσιαλισμος, ο ναζισμος, ο φιλελευθερισμος κοκ.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν ο καπιταλισμος ειναι κατα βαση οικονομικο συστημα ή προεκταση του φιλελευθερισμου σαν ιδεολογια. Γιατι δυσκολα πανε χωρια αυτα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Οοοχι όχι όχι.... Δε θα φτάσουμε στον Άρη και την αποκατάσταση του έτσι πολιτικά και κομματικά... Οχι

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

@κούζμιτς
Το σχόλιο που έκανα περί ιδεολογίας και πολιτικής για τον φασισμό έχει ως βάση την εξής άποψη που έχω..
Πχ αν εσύ γυρνάς σπίτι σου και δέρνεις τη γυναίκα σου, είσαι φασίστας, κι ας έχεις μια επιχείρηση στην οποία όλα τα λεφτά τα μοιράζεσαι με τους υπαλλήλους σου κι ας δουλεύεις εσύ 100 ώρες κι αυτοί 5, αν σκέφτεσαι ότι είσαι ανώτερος από τη γυναίκα ή τον γείτονά σου, είσαι φασίστας, κι ας βοηθάς μετανάστες που πνίγονται στη θάλασσα.. κτλ κτλ
Κι αυτό προσπαθούν να το περάσουν σαν πολιτική σκέψη και να στήσουν ιδεολογικό υπόβαθρο..!
Προφανώς και συμφωνώ και σε αυτό που ανέφερες με το πχ περί πασόκ..

@εκι
Ο καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα.. Ο φιλελευθερισμός είναι ιδεολογία..! Το πρόβλημα είναι ότι ο καπιταλισμός έχει συνδεθεί με τον φιλελευθερισμό γτ ο φιλελευθερισμός έχει ως αρχή την ελεύθερη αγορά και ιδιοκτησία.. Αλλά έχουν και βασικές διαφορές.. Δυστυχώς ο κόσμος τα έχει ταυτισμένα..
Κι ο σοσιαλισμός είναι κυρίως οικονομικό σύστημα.. Ο κομμουνισμός είναι ιδεολογία..! :-)
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Σοσιαλισμος κομμουνισμος είναι ΈΝΑ πολιτικοκοινωνικοοικονομικο συστημα, επίσης ένα σύστημα με μια ιδεολογία και μια πολιτική είναι αλληλενδετα, και ας μην είναι ταυτόσημα.

Απο κει και πέρα ο καθένας κάτι υποστηρίζει και ανήκει καπου ιδεολογικά αλλα -και εκει γίνεται της πουτειν- καπου ανήκει και αντικειμενικα, με βάση την ταξη του.

Για αυτο εναν νεοφιλελερα των 500 μικτών των λες νεοφιλελερα, δεν έίναι καπιταληστης ομως.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Σοσιαλισμός και κομμουνισμός δεν είναι ένα.. Ο σοσιαλισμός είναι προπαρασκευαστικό στάδιο που σκοπό έχει τον κομμουνισμό..! Και ακριβώς αυτή η εξέλιξη είναι που τον κομμουνισμό τον κάνει καθαρή ιδεολογία και τον σοσιαλισμό κοινωνικό-οικονομικό σύστημα..

Για εμένα όταν υπάρχουν διαφορές στη βάση των πραγμάτων δεν είναι αλληλένδετα μια ιδεολογία με ένα σύστημα..

Αν ο νεοφιλελέρας συμπεριφέρεται σαν καπιταλιστής στον βαθμό που του αναλογεί, τότε ναι, είναι καπιταλιστής..! Εξάλλου, μες στις κοινωνίες που ζούμε, αναγκαστικά σε ρυθμούς καπιταλιστικούς θα κινηθούμε.. Στο τέλος της μέρας όμως, δεν μας διαχωρίζει η τάξη μας, αλλά η συμπεριφορά μας, η στάση που τηρούμε και το τι επιθυμίες έχουμε..!
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Btw, για προτεινετε κανα τετοιου υφους βιβλιο. Οσο το δυνατον πιο αχρωματιστο γινεται.

Πηρα προσφατα το "πως πεθαινουν οι δημοκρατιες" που μου το ειχαν προτεινει 3-4 και αλλο ενα της Ευθυμιου που ειναι ομως πιο πολυ ιστορικο.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Giovanni_7 wrote: Sat Jan 19, 2019 12:53 am Σοσιαλισμός και κομμουνισμός δεν είναι ένα.. Ο σοσιαλισμός είναι προπαρασκευαστικό στάδιο που σκοπό έχει τον κομμουνισμό..! Και ακριβώς αυτή η εξέλιξη είναι που τον κομμουνισμό τον κάνει καθαρή ιδεολογία και τον σοσιαλισμό κοινωνικό-οικονομικό σύστημα..

Για εμένα όταν υπάρχουν διαφορές στη βάση των πραγμάτων δεν είναι αλληλένδετα μια ιδεολογία με ένα σύστημα..

Αν ο νεοφιλελέρας συμπεριφέρεται σαν καπιταλιστής στον βαθμό που του αναλογεί, τότε ναι, είναι καπιταλιστής..! Εξάλλου, μες στις κοινωνίες που ζούμε, αναγκαστικά σε ρυθμούς καπιταλιστικούς θα κινηθούμε.. Στο τέλος της μέρας όμως, δεν μας διαχωρίζει η τάξη μας, αλλά η συμπεριφορά μας, η στάση που τηρούμε και το τι επιθυμίες έχουμε..!
Διαφωνω, δεν ειναι σταδιο, είναι φαση ο σοσιαλισμος στην οικοδομηση της κομμουνιστικης κοινωνιας. και δεν είναι αν διαφωνω εγώ ή αλλος, αλλα ως κοινωνικο σχηματισμο τον περιγραψανε όσοι μιλησαν και όσοι προσπαθησαν για τον κομουνισμό, όχι ως ιδεολογια.

Επίσης διαφωνω για τον νεοφιλελερα, αν παίρνει 500 ευρώ μισθό, δεν καρπώνεται υπεραξία αλλου, δεν κατέχει κανένα μέσο παραγωγής, οπότε, ότι σκατα και να λεει ή να νομίζει, καπιταλιστής δεν είναι.

Και τέλος, διαχωριζόμαστε πρώτα με βάση την τάξη μας, τουλάχιστον αντικειμενικά. όσο και να θελήσω να γίνω κατι άλλο, όσο και να μαρεζε να γίνω κατι άλλο, είμαι αυτό που είμαι και είναι αντικειμενικό. Από κει και πέρα, προφανώς και υπάρχει και ο υποκειμενικός παραγοντας που παίζει τεράστιο ρόλο, για αυτό βλέπεις και ένα κόσμο που το 1% κατέχει σχεδόν τα πάντα αλλα ταυτόχρονα έχει και την υποστήριξη ή την σιωπηρή ανοχή του μεγαλύτερου μερους του υπόλοιπου 99%
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Πολύ βαριά κουβέντα για πρωί πρωί

καλημέρες από την εργασία
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote: Fri Jan 18, 2019 1:45 pm Καλησπέρα από τον μπαμπά σας τον ΑΝΤΡΕΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ.

Καλύτερο και πιο ουσιαστικό πόστ στις τελευταίες 1000 σελίδες τουλάχιστον.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

equi_gonzalez wrote:Btw, για προτεινετε κανα τετοιου υφους βιβλιο. Οσο το δυνατον πιο αχρωματιστο γινεται.

Πηρα προσφατα το "πως πεθαινουν οι δημοκρατιες" που μου το ειχαν προτεινει 3-4 και αλλο ενα της Ευθυμιου που ειναι ομως πιο πολυ ιστορικο.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Ξεκίνα δυναμικά τα απαντά ραφαηλιδη, Καστοριάδη.για αρχή.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

equi_gonzalez wrote: Sat Jan 19, 2019 1:45 am Btw, για προτεινετε κανα τετοιου υφους βιβλιο. Οσο το δυνατον πιο αχρωματιστο γινεται.

Πηρα προσφατα το "πως πεθαινουν οι δημοκρατιες" που μου το ειχαν προτεινει 3-4 και αλλο ενα της Ευθυμιου που ειναι ομως πιο πολυ ιστορικο.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Ευθυμίου, χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο αλλαρ την προσωπική μου εμπειρία από το αμφιθέατρο αφού την είχα και θα την έχω καθηγήτρια στην σχολή, δύσκολα να είναι αχρωματιστη. Επίσης της αρέσουν οι μεγαλοστομίες σχετικά με το πόσο ωραία ήταν στο παρελθόν και πόσο χάλια τώρα.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”