Top-20 Movies.

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
Tom Henning Ovrebo
Amateur
Amateur
Posts: 153
Joined: Sun Dec 13, 2009 9:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: μισώ μπλε αγγλικές ομάδες
Location: Νεπάλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να διευκρινήσω ότι δεν έβαλα anime ταινίες γιατί τις θεωρώ εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο. Το Spirited Away θα έμπαινε και στη δική μου λιστα. Καλή 10ετία σε θέμα anime, αντίθετα από δυτικά cartoons δεν με εντυπωσίασε σχεδόν τίποτα.
Ωραίες λίστες πάντως, μου άρεσε η ανάλυση του Kos για Lost In Translation, του οποίου θα δώσω άλλη μια ευκαιρία. Πάντως στο θέμα της πιο χαρακτηριστικής ταινίας μάλλον επιμένω στο D.Darko, καθώς στο θέμα της τηλεόρασης, αυτή τη δεκαετία στο μέλλον θα τη θυμόμαστε σαν την δεκαετία του Lost. Διαβάστε τη συνέντευξη που έβαλε ο Tiziano στο Lost thread, το πιο ενδιαφέρον σημείο είναι εκεί που γράφει για το Flash Forward και το V. Δεν μπορείς πια να ξεκινάς μια σειρά/ταινία sci fi πετώντας 5-6 εφέ. Το θέμα είναι πρώτα να αναπτύξεις τους χαρακτήρες , να θέσεις μια γερή βάση και μετά να βάλεις ό,τι sci fi στοιχεία θες. Τις παλαιότερες δεκαετίες αυτό δεν συνέβαινε και τόσο. Το Star Wars πχ, που θεωρείται και δικαίως ορόσημο στο είδος , ας μην κοροιδευόμαστε δεν είχε κάτι τέτοιο σε σοβαρό βαθμό. Από την άλλη δείτε πόσο σωστά το χρησιμοποιεί το District 9, μια ταινία που ουσιαστικά κλείνει τη δεκαετία και με εξαιρετικό τρόπο.

Επίσης συμφωνώ με Happening, μάλιστα το είχα δει σε cinema μια βδομάδα μετά το Rec (είχαν βγει περίπου ίδια περίοδο) και ημουν όλη την ώρα :| . Γενικά δεν θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο τον Shyamalan, και το Village που θεωρείται γενικά πολύ καλό εμένα δεν μου άρεσε, μου φάνηκε βασικά τραβηγμένο και ταινία άλλης εποχής, αν είχε βγει 2 δεκαετίες νωρίτερα το συζήταγα.

Στη λίστα με τα χειρότερα πάντως, ξέχασες να αναφέρεις το Ένα και Μοναδικό Horsemen. Μια ταινία με τρέιλερ που σε προετοιμάζει για popcorn movie στη χειρότερη και καταλήγει αυτό το πράγμα. Είναι ό,τι χειρότερο έχει βγει και ό,τι χειρότερο θα βγει, είναι η απογοήτευση η ίδια, είναι η συγκέντρωση όλων των σκηνοθετικών και σεναριακών κλισέ που υπάρχουν.
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kastroman wrote: Πρέπει να δω και High Fidelity. Το βιβλίο δεν είναι του Hornby?
Ναι και είναι πολύ καλό.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Tom Henning Ovrebo wrote: Στη λίστα με τα χειρότερα πάντως, ξέχασες να αναφέρεις το Ένα και Μοναδικό Horsemen. Μια ταινία με τρέιλερ που σε προετοιμάζει για popcorn movie στη χειρότερη και καταλήγει αυτό το πράγμα. Είναι ό,τι χειρότερο έχει βγει και ό,τι χειρότερο θα βγει, είναι η απογοήτευση η ίδια, είναι η συγκέντρωση όλων των σκηνοθετικών και σεναριακών κλισέ που υπάρχουν.
Χαχα ευτυχώς δεν το έχω δει! Στη λίστα έβαλα μόνο όσα είχα την ατυχία να "απολαύσω". Το συγκεκριμένο βρώμαγε μούφα από μακριά, αν και με έβαλε σε πειρασμό η Zhang Ziyi :twisted:

Ναι, Κάστρο του Χορνμπυ είναι, η καλύτερη μεταφορά βιβλίου του. Και τα άλλα βέβαια καλά είναι (About a boy, Fever Pitch, An Education)
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα ειναι δυνατον να εχω βαλει μονο εγω το Blow? :D
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kastroman wrote: Ο ιστορικός του μέλλοντος δύσκολα θα μου συγχωρήσει πιθανή απουσία της από την 20άδα (πωωωωωωωωωωωωωωω, τι [System Interruption: Μη βρίζεις!] έγραψα ρε ο πούστης! :D)
Σιγά. :D
Kastroman wrote:
15.
Spoiler: show
Image

Ξεκινάει ως One man show από τον DDL, αλλά αυτό που μου έμεινε από αυτή την ταινία ήταν ο απίστευτος παπάς. :snif:
Από άλλο γαλαξία η τελευταία σκηνή :!:
:thumbleft:

Kastroman wrote:
Nueve Reinas (Nine queens) - προσωπικό favorite, πάρα πάρα πολύ καλό σενάριο και καλές ερμηνείες
Σωστός και εδώ. Εγώ την είχα ξεχάσει και δεν την αξιολόγησα για 20άδα -αν και θα έπρεπε. Έπρεπε να το βάλεις αντί του Crash, μην είσαι αμερικάνος. :D
Kastroman wrote: Για τον Επίμονο Κηπουρό έχω περίεργη άποψη:
από τη μία είμαι fanboy Rachel -doublekiss
Είχα τσακωθεί με την παρέα που το είχαμε δει (έλεγαν ότι ήταν μούφα), και έτρωγα κοροϊδία για πολύ καιρό μετά "τι να πάρουμε να δούμε σήμερα; να δούμε την ταινιάρα τον Επίμονο Κηπουρό πάλι;χαχαχα"
Από την άλλη δε μου πάει για top 20.
Ωραίοι (: Το Saw το έβαλες για να μη σε αποκαλέσει gay ο geckham? Δεν τα κατάφερες. :D
geckham wrote:Δηλαδή έπρεπε να φτάσουμε στην πέμπτη σελίδα για να αναφερθεί για πρώτη φορά κάποιο Star Wars!
Μου θέλετε και λίστες. :Ρ

θαψιμο στις γκέι λίστες. :D
Μία γελοία gay σκηνή:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hPoxMFzcr-g[/youtube]

και μία εξαιρετική σκηνή:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wEUGF3NGbPg[/youtube]

Έχεις δίκιο για το τρίλεπτο που ο Anakin γίνεται Darth Vader. Η αξία της ταινίας όμως φαίνεται μέσα στο χρόνο. [άσχετο] Όταν βγήκε ο τελευταίος άρχοντας είχα πεί "σε 10 χρόνια αυτή τη ταινία δεν θα τη θυμάται κανείς". Και έπεσαν όλοι να με φάνε. Έκανα λάθος. Έπρεπε να πώ σε πέντε χρόνια. :P






Ωραία λίστα Tiziano, δεν έχω δεί το τουρκογερμανικό και το Everything is Illuminated. :!:
tiziano wrote:Overrated: Chicago
Έχω φύγει από σινεμά. Ελπίζω στο nine, κάποια στιγμή πρέπει να το δώ.
tiziano wrote:Best action/adventure: The Bourne Ultimatum (+εκπληκτικό μοντάζ)
yeah! Και φοβερή κάμερα στο χέρι στη 3η ταινία.
tiziano wrote:Κοίταζα τις ταινίες που έβαλα και ο Κος είχε δίκιο. Εκτός από δεκαετία των τριλογιών, των animation και των (music) biopics (Ray, Walk the Line, De-Lovely, Control, Last Days κτλ), ήταν και δεκαετία μοναξιάς/αναζήτησης/υπαρξιακών ταινιών (γεγονός αναμενόμενο ίσως, αλλά εμένα μου άρεσαν ιδιαίτερα τετοιου είδους ταινίες):

Head-On
Half Nelson
Everything is Illuminated
Sideways
Lost In Translation
Into the Wild
25th Hour
ακόμα και τα Once, Closer, In the mood for love και άλλες ταινίες με θέματα σχέσεων ή λαβ στόρυ, είχαν μια εντελώς διαφορετική οπτική από ότι παλιότερα.
Σωστές παρατηρήσεις. Υπήρξε και στο animation πρόοδος. Στο "δυτικό animation" για παράδειγμα, η Pixar δεν πρέπει να έχει βγάλει έστω μία μέτρια ταινία. Στις βιογραφίες πάει και το La Vie en Rose. Τα bold δεν τα έχω δεί. Πρέπει να δώ το Once οπωσδήποτε. :| Το γράφω εδώ για να το θυμηθώ.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

:arrow: Χαχα γκεκαμ pwned αλλά εντάξει, το ΙΙΙ στο τέλος σε αποζημίωνε. Δεν συγκρίνεται με τα παλιά, αλλά σε σχέση με τα εκτρώματα Ι+ΙΙ...

:arrow: Για να δούμε τι θα λέει το green zone με Greengrass & Damon πάλι.

:arrow: το Nueve Reinas το σκέφτηκα να το βάλω στη θέση του Amores Perros αλλά έμεινα στο συναίσθημα. Γενικά εκτός από τις πρώτες θέσεις, κάθε λίστα είναι ρευστή.

:arrow: Με το Once πρόσεχε μην πάθεις το κλασικό που ακούς τα καλύτερα από όλους και μετά έχεις υπερβολικά υψηλές προσδοκίες και ξενερώνεις. Η ταινία όμως θα σε κερδίσει σίγουρα.

:arrow: κύριε Oranje μην μας σνομπάρετε :!:


Για το Closer για πείτε ρε παιδιά την άποψή σας, είναι από τα αμφιλεγόμενα θα έλεγα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kdKgOfbmLGY[/youtube]

Clive Owen ftw
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γελάει ο κόσμος με αυτα που λέει ο Kοs για τον αρχοντα.
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Anna: We do everything that people who have sex do!
Larry: Do you enjoy sucking him off?
Anna: Yes!
Larry: You like his cock?
Anna: I love it!
Larry: You like him coming in your face?
Anna: Yes!
Larry: What does it taste like?
Anna: It tastes like you but sweeter!
Larry: That's the spirit. Thank you. Thank you for your honesty. Now fuck off and die, you fucked up slag.

ΤΡΟΥ σκηνικά.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

morgoth wrote: Καλη και η λιστα σου ρε Μπουγατσα, εκτος απο το ρημαδοκλικ :D
Εξήγησα γιατί έβαλα το Click. Νταξ, θα μπορούσα και να μην το συμπεριλάβω καν, αλλά γούστα είναι αυτά. :P

εδιτ: Οι top-40.

http://insidemovies.moviefone.com/2009/ ... top-films/
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Μετά από κουβέντα με Κάστρο:

Καλύτερη σκηνή "ξύλου" :-D : το μονοπλανο στο Oldboy και η σκηνή στη σάουνα στο Eastern Promises :!:
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε, και η Νύφη δεν πάει πίσω.
Αλλά ναι το Ολντμπόι πρώτο.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χοχο,ας κανω και εγω την λιστα μου

Ταινιες που εχω δει

Das Experiment
Syriana
Snatch
Kill Bill 1
Million Dollar Baby
Mystic River
The Bourne Trilogy (Με την εξης σειρα: 2-3-1)
Sin City
A Beautiful Mind
Trainning day
Crash
Ocean's 11
Confessions of a Dangerous Mind
Good Night, and Good Luck
Insomnia
Inglorious Basterds
28 Days Later
Spy Game
V For Vendetta
High Fidelity


Ταινιες που ΔΕΝ εχω δει (θα γελασει πολυς κοσμος :D )

21 Grams
Mulholland Drive
Memento
No Counry for Old Men
The Fountain
Babel
Requiem for a Dream
Mar Adentro
Oldboy
Eternal Sunshine of a Spotless Mind
Lost In Translation
Match Point
Borat
Motorcycle Diaries
American Psycho
Das Leben der Anderen
Hot Fuzz
the Assassination of Jesse James
Pan's Labyrinth
Road to Perdition


Ταινιες που κοβονται λογω χρονολογιας (98-99)

Fight Club
The Insider
The Matrix
The Green Mile
Run Lola Run
American Beauty
9th Gate
The Thin Red Line
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
coach Tiesto
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3005
Joined: Mon Jul 04, 2005 3:43 pm
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

RedArmy wrote:Μα ειναι δυνατον να εχω βαλει μονο εγω το Blow? :D
κοίταγα το τόπικ απ την αρχή και την είχα την απορία...
tiziano wrote:Για το Closer για πείτε ρε παιδιά την άποψή σας, είναι από τα αμφιλεγόμενα θα έλεγα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kdKgOfbmLGY[/youtube]

Clive Owen ftw
DONT SAY IT! don't you fucking say "you too good for me. i am but don't say it" (ετσι απλά..)
απίστευτη. απ την αρχή μέχρι το τέλος. ευτυχώς που δεν την είδα στο cinema και την είδα μόνος..

μερικές απ τις ταινιές που θα βάλω είναι αυτές που δεν τις έχω διαγράψει απ το σκληρό αφού τις ειδα (V for vendetta, amelie, blow, closer, alfie, rounders, The Lord of the Rings: The Return of the King κλπ)

για το alfie έχω την απορία μου.. σε κανέναν δεν άρεσε ιδιαίτερα? γιατι είναι απ τις ταινίες που με εχουνε επηρεάσει παρα πολύ όπως και το closer


υ.γ. κάτι ενδιαφέρον: http://www.imdb.com/chart/2000s
Τελικά δεν υπάρχει θεός Καλό ταξίδι ψηλέ .. 26/2/2007 :cry: :cry:

Βρε μπαγάσα... περνάς καλά 'κει πάνω.........? :cry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spawn_I wrote: Να πάρω π.χ. τον Τιέστο στην ομάδα και να κερδίσουμε αλλά να γίνουμε μπίλιες δεν το θέλω. Δεν κατεβαίνω για να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

spawn_I είσαι θρησκεία 8)
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το ορίτζιναλ Alfie με τον Michael Caine μπορούσε να σε επηρεάσει πραγματικά, καθώς είχε και πιο σκληρές σκηνές (τον Αλφι να κοιτάει το πεθαμένο έμβρυο από την έκτρωση στον κάδο αποριμμάτων), το καινούριο ήταν λίγο "γυαλισμένο" θα έλεγα, δεν με έπειθε σε κανένα σημείο. Καμία σχέση με Closer κατά την άποψή μου.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
coach Tiesto
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3005
Joined: Mon Jul 04, 2005 3:43 pm
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν το χω δει, αν και θέλω κυριώς λογω της εκτίμησης μου στον caine.. btw δε συγκρίνω τις δυο ταινίες, συγκρίνω αυτό που μου αφήσαν στο τέλος.. :-D
Τελικά δεν υπάρχει θεός Καλό ταξίδι ψηλέ .. 26/2/2007 :cry: :cry:

Βρε μπαγάσα... περνάς καλά 'κει πάνω.........? :cry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spawn_I wrote: Να πάρω π.χ. τον Τιέστο στην ομάδα και να κερδίσουμε αλλά να γίνουμε μπίλιες δεν το θέλω. Δεν κατεβαίνω για να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

spawn_I είσαι θρησκεία 8)
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”